Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Batman Çizgiromanları

mulgear6

Öne çıkan mesajlar

merak saldım batman hikayesine son zamanlarda
bildiğim kadarını söyliyim ve kalanını da sorıyım
SPOILER İÇERİR !

year one var bruce wayne'in ilk döndüğü zaman daha gordon'ın tekrardan yeni geldigi

batman the dark knight serisi var yeni çıkan flash süperman filan var ondan

filmlerdeki konular var (penguendi riddlerdı filan) bunların karikatür serileri hangisi

ayrıca son çekilen 3leme (sonuncusu daha çıkmadı) hangi karikatür serisinden

bane'in belini kırdıgı seri hangisi

hush serisi varmış bi de 2003 yılınca çıkan süperman ivy catwoman filan var

son çıkan 2 oyunun karikatürü yok galiba (asylum ve arkham city)

ondan sonra batman inc. var (leviathanla alakalı galiba)
sinestro corps batmanlar var

üzerine bi de batman beyond betman var nightwingli filan zaman yolculuklu

nedir anlatsanıza bana serileri kronolojiyi filan
hadi saolun
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
karikatür ne abi? orada takıldım ben. çizgiroman diyoruz bunlara.

Batman dersen, DC sıfır bende, okumuyorum. Marvel'i ancak takip edebiliyorum zaten Dark Horse'dan, Vertigo'dan tek seriler arasında.

Kingdom Come okudum, Ross'dan nefret ettim; Superman All Seasons okudum, beğendim; Killing Jole okudum, iyimiş dedim; DC'den başka okumadım.

Marvel ile gelin bana, saatlerce anlatırım tek bir karakterin hayatını =)
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada batmanin 1000 tane felan belki de daha fazla çizgi romanı var.
bi ara indirmiştim ama hepsini okumaya zaman ayırmadım henüz.

"arc"lar var, kısa seriler bazen, onları okumak lazım.

mesela killing joke var gerge'nin tavsiye ettiği, en iyi batman çizgi romanlarından biri sayılır.

batman year one var eğer "origin" hikayesi okumak istiyorsan.

batman hush var (şşşt) türkçeye de çevrilmişti, hoşuma gitmişti benim.

Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth, The Man Who Laughs, The Dark Knight, The Dark Knight Returns, Nine Lives, Gothic, Son Of The Demon, Black & White, Black Mirror, Gotham By Gaslight, Absolution, The Long Halloween ilgini çekebilir, onlara bak derim.

çizgi romanları takip etmek kolay değil, her hafta düzenli olarak satın alabileceğin bi çizgi romancı olması lazım bi de amerika'da olman lazım.
türkiye'de ancak cbr olarak indirebiliyoruz, onları da takip edip hangisi neymiş değilmiş bilmek pek kolay olmuyor.
örneğin en son batman ölmüştü, cape'i kim alcak diye birileri kavga ediyordu. bi ara green lantern serisinde the darkest day oldu, batman dirildi siyah yüzükle felan böyle tuhaf tuhaf şeyler.

çizgi film takip etmek daha kolay geliyor. Batman Animated Series, Batman Beyond, The Batman var, güzeller baya, farklı tarzları var gerçi.
Sosyal ağlarda paylaş

bende batman leri okuyorum uzun bir suredir, altta verdigim linklerdekileri takip etmeni oneririm :

http://dc.wikia.com/wiki/Batman_Recommended_Reading

http://forums.comicbookresources.com/showthread.php?405128-Best-Batman-Comics-for-New-Readers-Current-Titles-Top-Trades-and-Recent-Events

http://uk.comics.ign.com/articles/624/624619p1.html
Sosyal ağlarda paylaş

çizgi filmlerden kısaca bahsetmem gerekirse,

Batman işte klasik Animated Series, Tim Burton filminden ilham alınarak hazırlanmış bir seri. siyah kağıtlara çizilerek hazırlandığı için normalden karanlık sahneler çıkmış. özel olarak 50lerin 60ların amerikasına benzetilmeye çalışılmış, ama aynı zamanda gelişmiş teknolojiye sahip, retrofuturistik bir ortam yaratmış bu da. gothic havasını çok iyi tamamlıyor.

Batman Beyond "zaman yolculuklu" değil de, Batman'in gelecekte geçen hali. Bruce Wayne'i 30-40 yaşlarında düşünürsek, Batman Beyond'da 80-90 yaşında felan, bu da kabaca 50 yıl sonrası demek. cyberpunk vari bir sci-fi dünyası yaratmışlar. bu dönemde Bruce Wayne yeni bir Batman eğitiyor.

The Batman, Batman dünyasının "Ultimate Spider-Man"i gibi bişi, yeni nesle hitap etmek için Batman'in kıyafetini, düşmanlarının şekillerini felan değiştirmişler. retrofuturistik değil modern ama yine de gothic tarzını korumuşlar.

Justice League ve Justice League Unlimited var, sırf içinde Batman var diye izlenebilir.

onun dışında Direct-to-dvd çıkartmışlardı bir kaç tane, Superman Batman: Public Enemies ve Apocalypse var. eskilerden Mask Of The Phantasm, Subzero, Return Of The Joker var, güzel filmlerdi. Batman Gotham Knight var, son çıkan filmlerden baz alınmış biçimde hazırlanan kısa filmler şeklinde. ancak en çok Batman Under The Red Hood'u sevdim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 yıl sonra ...
topiği uplıyorum. işine yarayan biri olabilir.
GÜNCEL seriler için değil de, klasik seriler için bir liste, kronolojik okuma sırasıyla listelenmiş. indirmek, okumak isteyen olursa:

https://thepiratebay.org/torrent/11697552/Batman_Chronological_Compiled_in_reading_order
Sosyal ağlarda paylaş

Hay allah razı olsun Bone, eksik serilerim vardı sayende edincem gibi bu linkle. Bu arada torrent info'da by bonecrusher yazıyor ;)

İletişime mi geçsek böyle başka ortak ilgilendiğimiz seriler varsa paylaşım adına.

Bende şunlar var mesela:

Blacksad
Blue Beetle
Justice League (20 bölümlük bir seri)
Paper Girls
Saga
Sandman
Suicide Squad
Fade Out
The Walking Dead
The Wicked & Divine
Transmetropolitan
Trees
Watchmen the Book
Y The Last Man
All Star Batman
Batman Rebirth (güncele yakın)
Bane Conquest
Batgirl
Batman Beyond
Batman Shadow
Batwoman
Dark Days
Gotham Academy
Moon Knight

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 yıl sonra ...
  • 2 yıl sonra ...

ilk ciktiginda alternatif hikaye oldugu icin cok sallamamistim ama White Knight serisi ana hikayeden bagimsiz, alternatif hikaye olmasina ragmen, cok iyi hatta top 3'e girer abartisiz ki 1993 Knightfall'dan itibaren tum cikanlari okudum ben hemen hemen.

Ciddi batman lore gerektiriyor biraz, filmlerden animasyondan vb hep birseyler var. 

Harley mukemmel.

okuma sirasi, daha da devami gelecek ilerde sanirim:

1 - Batman: White Knight Presents Von Freeze #1

2- Batman: White Knight Deluxe ed. (8 sayi)

3 - Batman: Curse of the White Knight Deluxe ed. (8)

4 - Batman: White Knight Presents Harley Quinn (6)

5 - Batman: Beyond the White Knight (8)

6 - Batman: White Knight Presents: Red Hood (2)

7 - Batman: White Knight Presents: Generation Joker (6)

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...