Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kony 2012

knox

Öne çıkan mesajlar

said:
Adamı yakalamak için istihbarattan bahsetmişim kalkıp eğitim daha önemli falan demişsin. 30 yıllık plan yapmıyoruz burda şuan için adamın engellenmesinden bahsediyorum gerçekten çok saçma bir cevap yine.

Olay sadece adamı engellemekse, amaç 30 senelik bir plan değilse gidip adamı yakalasınlar o zaman?

said:
Çok yardımcı olmak istiyorsa Uganda istihbaratı ve harekatı için adamı getirir eğitir ondan sonra bu herifler konyi de arar ondan sonra başkası gelirse onu da arar hemde kendi altlarında yeni adamlar yetiştirir.

Diyorsun ama orda kendi adına konuşacak bir halk kitlesi olmadıktan sonra oraya istihbarat kurmanın ne anlamı var? Kony'i yakalar 10-20 sene hükümetin kendi insanlarını terörize etmek için kullandığı bir araç olur. Sizin kalıcı çözümden anladığınız şey iyi bir istihbarat serviyse bu komik. Yok değilse o zaman balık tutmak balık avlamak gibi yanlış örnekler kurmaya gerek yok.

said:
Hele adamın tekinin yaptığı memeyi görüp amerika uzmanı falan oluyorsunuz yazmışsın da güldürdün gerçekten. Benim ilgi alanım askeriye ve tarih, bulabildiğim her şeyi okuduktan sonra bir şeyler atıp tutuyorum sen görüldüğü üzere hiçbir şey bilmeden atıp tutuyorsun. Aramızdaki fark bu. Egondan kurtulman dileğiyle.

İlgi alanın askeriye ve tarih de bugüne Uganda'nın Amerika ilişkileri ile ilgili bir araştırma mı yaptın bu konu üzerine düşündünde mi bu konuda bu kadar kesin konuşuyorsun.

said:
Diğer bir yanlışın ülkeler şirketler için sıraya girmiyor, şirketler ülkeler için sıraya giriyor.

Çok bir farkı yok o ülkeler komik fiyatlara kaynaklarını vermek istediği sürece. Mesela libya da petrolün kamulaştırılma ve diğer arapların israile karşı hareletlerini desteklemek için kullanılma gibi durumları vardı şuan ikiye bölünmek üzere (petrol olan bölge ve olmayan bölge şeklinde) artık petrol sahibi zenginler petrollerini Amerika ve bazı Avrupa ülkelerine kiralamak için sıraya girme kıvamına gelmiş oldu. Uganda da benzer durumlar olabilir aslında* (ben de yeni öğrendim) ama bunlardan bile bir habersin sanırım sadece önemli kaynaklar var demekten öteye bir şey söyleyemedin. Şu durumda henüz Uganda hakkında yeterince bilgin yokken tarih uzmanı kesilmen videonun baya başarılı olduğunu gösteriyor aslında.

said:
Amerika doğrudan desteklemiyoruz gibi bir tutum takınmadı hatta tebrik mesajı yayınladı.

Valla videoda söylenen şey direk olarak "ulusal güvenlik ve ülke çıkarları açısından müdahele etmemiz gerektiren bir durum olmadığı için böyle bir şey yapmayı düşünmüyoruz" idi. Ayrıca sürekli de fikrin değişiyor bence sen de konu üzerine çok fazla düşünmeden karar vermişin

said:
Adam kalkıp videoyu biz yaptırdık demeyecek veya doğrudan desteklemeyecek zaten lol

said:
Amerika doğrudan desteklemiyoruz gibi bir tutum takınmadı hatta tebrik mesajı yayınladı.

Ben olayda kimsenin bir çıkarı yoktur veya şu şunu kesin yapar demiyorum ama olaydan daha haberdar olalı 1 hafta olmuş ve konu hakkında adam gibi bilgi edinmeden böyle olayı çözmüş gibi davranmaya gerek yok. Benim eleştirdiğim şey zaten Amerika oraya girer girmezden çok insanların konu hakkında yeterince bilgi edinmeden olayın uzmanı kesilmesi. Sen de aynını yapıyorsun pek farkın yok. Ben bir takım sorular sordum sadece bu konuda ikna olmadığım için ama onlara verdiğin cevaplar bile spesifik bilgilerden yoksun, genel yorumlar. Amerika emperyalist ondan girer oraya demekten farkı yok.

*

:Izama says there's a crucial natural resource angle that's being overlooked, pointing out that Uganda recently discovered "significant deposits of oil" near its border with the DRC. "This is the one game changer in the history of conflict in that region" Izama said. He said joint military operations are increasingly concentrated in the oil-rich area.

"One of my issues with Invisible Children is that by providing such a truncated vision, and an unreal one, of what's happening today in our area right now, they missed the opportunity to cast this in much more broader and much more significant terms."

Izama pointed out that the Ugandan military – which the Obama administration legally committed itself to assisting one year after the oil discovery – has been increasing its oil-related security operations.

Sosyal ağlarda paylaş

Konu hakkında bilgi edinmek zor değil. Video ilk çıktığında merak edip google da araştırıp okudum. Aynını sen de yapabilirsin. Ugandadaki amerikan varlığı ve nedenleri ile ilgili yığınla haber ve şirket incelemesi var herkesin 10 saniyede ulaşabileceği yerde.

İstihbarat konusunda hala aynısı söylüyorum.

Beyazsarayın tebrik mesajını da sonradan gördüm ama sonuçta yine doğrudan bir alakalarının olduğunu söylemiyorlar.

Ayrıca hiçbir zaman hiçbir şey uzmanı kesilmedim. Tamamen senin "off ne biliyonuz da konuşuyonuz" tavrına bir yanıttı çünkü başta bu tavrını görmezden gelmeme rağmen aynı kafayla mesaj atıp küçük düşürmeye çalışmaya devam ettin.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben sana ilk mesajımda bir takım sorular sordum sadece senin verdiği cevaplar ise çok genel idi, verilen diğer linklere bakınca çok daha ikna edici cevaplar buldum (gireceğine dair değil ama Amerikanın Uganda ile ilgili çıkar ilişkileri olabileceğine dair, bu da en azından söylediklerini komplo teorisi olmaktan çıkarmaya yeter). Zaten Amerikan ordusunun Uganda ordusu ile bir takım anlaşmaları da varmış orda üst kurmak için propaganda reklamı yapmak zorunda olduklarını sanmıyorum.

Son olarak istihbarat konusundaki fikrine hala katılmıyorum. Bir ülkenin halkı hükümeti kontrol edemedikten sonra istihbarat o ülkenin başındakilere (hükümet olabilir, güçlü başka insanlar olabilir) oyuncak olur, MITle ilgili olaylarda da bunu açıkça görüyoruz zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca konu hakkında söylenebilecek çok daha spesifik şeyler varken (ki sana sorduğum sorulara karşılık da bu cevapları vermedin) şöyle "silah tüccarı bir ülke neden barış götürmek istesin ki" gibi hiç bir bilgi içermeyen sığ argümanlarla ekstrem bir fikir ortaya sunmuşsun. Ne bekliyorsun allasen? Gerçekten yani hiç farkı yok şu video ile gaza gelmekten.

Myshkin said:

Bak güzel kardeşim. Mesele amerikanın bu videoyu propaganda için kullanıp oraya asker göndermeye çalışması. Onlar gidip konyi öldürse de başka konyler çıkacak ortaya çünkü sen adamlara balık tutmayı öğretmiyorsun balık veriyorsun. Dünyanın en büyük silah satıcısı olan bir ülkenin barış için dünyanın yarısına asker göndermesi de ne kadar ironik öyle değil mi?

Ayrıca Amerika Uganda askeri ile hali hazırda bir anlaşma içersindeyken ve dünyanın bundan haberi yokken, işleri hali hazırda sessiz bir şekilde yürütme şansı varsa neden birden tüm dünyanın dikkatini oraya çekmek gibi riskli bir hareketi tercih etsin?
Sosyal ağlarda paylaş

Çünkü uganda deyip geçsen de bir ülkeyle askeri işbirliği anlaşmanın olması ayrı kalkıp oralarda at koşturmak ayrı. Ayrıca rüşvet müşvet olayları olduğu için devlet halkın gözünde düşmüş.

Petrol olayıyla ilgili sadece bir haber görmüştüm ugandada bulundu şeklinde ancak o şekilde bir çok yerde haber çıkıp pek çoğu sanıldığı gibi olmadığı için direk atlamamıştım. O alıntı yaptığın yazılar falan da ben olayı ilk internette araştırdıktan sonra yazılmış dolayısıyla ben de yeni gördüm.

Ha ayrıca ne kadar sığ argüman desen de ilk 100 askeri gönderdiğinde bile amerikada millet çıkıp bunun amerikanın çıkarlarıyla ilişkisi ne diye sormuş. Çıkarı yoksa para harcamaz. Bu kadar basit istersen sığ argüman de.
Sosyal ağlarda paylaş

HUNY 2013 adli viral belgeselim icin oyuncular ariyorum, suriyede katlettigi insanlarin etinden yahni yapip cocuklarina yediren ve bu cocuklari turk karsiti PKK li olarak yetistiren Hunynin gercke yuzunu turk toplumuna tanitmak istiyorum

hukumetten 10 milyon dolar aldim butce, cok saglam olucak gelin bi el atin :D
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

evet kabak gibi ortada olduğu için sizin ruhunuz bile duymamış, benim burada yazmama ihtiyaç duyuyorsunuz öğrenmek için.

kore ne zaman amerika'nın çıkarttığı savaş olmuş ki? önce kim saldırdı senin haberin var mı?

çarli wilson'ı da yarım saat izleyip kapatmışsın herhalde, adamlar bilakis "biz bu taliban'ı çıkardık kağıt mendil gibi kullanıp attığımız için mücahitleri" diyorlar. çin ne filmi çekiyor? "bakın milyonlarca insanı kesip krallıkları birleştirdik, çok da güzel oldu, siz de seversiniz, one kingdom under heaven" filmi. güzel de yapıyorlar, film şahane ama mesaj "topraklarınızı bize bırakın".

zorunda mıyız paparnoz, kızıl krallıkları sevmek zorunda mıyız?

Kore savaşını nasıl okudun bilmiyorum ama birleşmiş Milletlerin müdahalesi bile kendi iç hukukuna aykırı bir durumdu.Ülkeyi ikiye bölen yine iki devlet ve sen Amerika bu olaydan sorumlu değil diyorsun.
Bu mantıkla bakarsan Vietnam savaşı da Amerika'nın suçu değil.

Kızık krallıkları sevmek zorunda değilsiniz,size bunu dayatan yok zaten rahmetli kim reyizi sevin demiyor kimse veya stalin'i sevin demiyor,Stalin amerika'dan iyi diyende yok.Onlar göreceli kavramlar ama her tartışmada istisnasız stalin ve maoyu mevzuya dahil ediyorsun,Amerika eleştiriliyor bir topicte hop mao 20 milyor,stalin 10 milyor.
Stalin öldü,Sovyetler çökeli 11 yıl oldu,Hitler artık aramızda değil,Mao yaşamıyor ve Çin artık kapitalist

Sosyal ağlarda paylaş

bir tarafın öbürünü sindirip yoketmesindense ikiye bölünmesi daha iyi, bkz kıbrıs.

hayır kore ile vietnam aynı şey değil, senin hesabına kalsa gerçi kore ile ww2 de aynı şey, bıraksaydı amerika hitler & japonya işgal etseydi her yeri, neden karışıyor ki. işi ne.

elbette dahil edeceğim, sen 200 yıl ölen önce kızılderiliyi dahil ediyorsun, ben neden 70 yıl önce ölen ukraynalıyı, 50 yıl önce ölen çinliyi dahil etmeyecekmişim? sanki amerika'nın alternatifi monaco'ymuş gibi hayallere kapılmayalım.

rusya yeniden mutlaki yönetime dönme girişimlerinde, çin halihazırda öyle. kontrollü vahşi kapitalizme geçiş yaptı diye mao kafasından uzaklaştı diye birşey yok. bilakis o sistem tümden yıkılmasın diye hibrid bir şekilde götürmeye çalışıyorlar. kimyongilland bunca vakit dünyanın başını ağrıtıyorsa büyük abisinin desteği sayesinde zaten, çin gözünü kırpmaz milyonlar ölmüş, öyle bir mantık yok tek partinin zirvesinde. sizin dikkatiniz amerika'dayken adamlar yavaş yavaş parselliyor asya'yı çaktırmadan.

marifet herkesin bağırdığına aynı anda bağırmak değil, ondan kolayı yok. ötesini görmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Herkesin bağırdığı mı ? Yapma gözünü seveyim Sam,ülkemizde rus üssü yok,Çin üssü yok ama Amerikan üssü var.
Amerika kötü ama Çin'den iyi diye bir durum yok,rusya'dan iyi diye bir durum yok.Kızılderililer bildiğin nesli tükenme tehlikesi olan canlılar sınıfında,bu durumu nasıl atlayalım ?
ayrıca 200 yıl önce değil 1952'lere gitmen gerek yani bahsettiğin büyük atılım faciasından 7 yıl önceye kaldı ki kızıl derililere bildiğim kadarı ile 1924lerde yurttaşlık hakkı veriliyor.Yani 200 yıl önce olan bir mevzu değil.
İşine gelince 70 yıl önce olan olay bugün oluyor işine gelmeyince yakın tarih 200 yıl önce oluyor.
Bak 200 yıl önce ne var biliyor musun ? 4 milyon Köle var Amerika'da. Seçilen İlk Afro-Amerikalı'da 1989'da Douglas Wilder yani bundan 23 yıl önce,Barack Obama'da afro-amerikalıları yatıştırabilmek için biçilmiş kaftan,burjuvanın yeni hamlesi.Devletin ırkçı politikalarının değişimi son 30 yılda adam akıllı bir hale geldi anlayacağın,Mao reyiz 50 milyor Stalin 150 milyor aynen devam.
Amerika'nın geçmişini eleştirmek ise saçma,gereksiz.
Holivud filmleri yapıyor zaten bunu.

Bak herkesin bağırdığına,bağıran sensin.Medya neyi nasıl lanse ediyorsa sende o şekil savunuyorsun.Arap Baharı sana göre de Arap baharı.Redneckler amerika'yı senin kadar savunmuyor,yer yer eleştiriyor adamlar.

K.koreyi herkes eleştirir,rusyayı herkes eleştirir yaz yaza bildiğin kadar,bağır bağırabildiğin kadar,İran'ı yerden yere vur.Kimse sana karışmaz,Gidip Suriye elçiliğinin önünde protesto yapsan polis seni tutuklamaz,ülkücü gruplar gelip seni dövmez,cemaat seni yadırgamaz.
Bir de A.B.D büyük elçiliğinde dene bunu veya amerikan askerlerini sıradan bir yürüyüş ile protesto et.
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1080742&CategoryID=77
bak 11 kişi gözaltında.İzinsiz Suriye Aleyhine gösteri yapanı tutuklamıyorlar mesela.

Esad'ı eleştirmek medyanın da favorilerinden.Sende medya'nın bağırdığına bağıranlardansın.
Herkes gibi olan sensin Sam,Herkes gibi olmayanlar Amerika'yı eleştiriyor zaten.Türkiye paticikten ibaret değil.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

Herkes gibi olmayanlar Amerika'yı eleştiriyor

bu biraz fail olmuş.

benim takıldığım nokta ise bazılarının "amerika zaten üs kuracaksa kuruyor, sanki bizim onaylamamıza mı ihtiyacı var" şeklindeki yorumlar. amerika üs kuracaksa kuruyor evet çıkarları doğrultusunda kimseyi iplemeden her istediğini yapıyor ama artık amerikan karşıtlığı öyle bir hal aldı ki uluslararası ve hatta amerikan kamuoyunda biraz imajlarını düzeltme ihtiyacı hissediyorlar gibime geliyor. bu kampanyayı da bu ihtiyaca bağlıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam şimdi Amerikayı savunmanın pek bir manası yok. Yani kötünün iyisi de oldukça kötü olduğu sürece söylediğinin bir manası yok. Adamlar sokaktan "Dude COD IS AWESOME" diyen tipleri toplayıp toplayıp savaşın ortasına atıyor sonra olanlar bu:

http://edition.cnn.com/2012/03/11/world/asia/afghanistan-us-service-member/index.html *

İstisna değil bunlar hep olan şeyler. Ölenlerin üstüne işeyen askerler, milletin dini kitaplarını yakan askerler vs de vs. Amerikanın bu girişimlerini hala kötünün iyisi diye nasıl savunuyorsun hayret doğrusu.

*: adam sebesiz yere afghan evlerine girip 16 kişi öldürmüş aralarında 6 yaşından küçük çocuklar falan var sonra vücutlarını yakmış
Sosyal ağlarda paylaş

kony olayı patlayınca "amerika'nın oyunu lan bu" dedim ben de, ki öyle olması muhtemel.
ama o çocukların ve halkın durumunu görünce amerikan sömürüsü daha iyidir bundan diye düşündüm açıkçası.
ki 10 senelik falan bi organizasyonmuş videoda bahsediyordu, heralde bunu kullanmaya karar verdi ameriganlar uganda'da çıkarları olduğunu görünce. kullansınlar ve sömürsünler diyorum şahsen eğer halkın refahı bi nebze de olsa artacaksa, çocuklar o durumdan kurtulacaksa.
Sosyal ağlarda paylaş

da son konulan yazının ana fikri ugandada olanları ele alınca kony'i durdurmak nerdeyse hiç bişey. üstelik belki bu olaya karşı tepki gösteren halk oh uganda kurtuldu deyip ugandayı tekrar unutacak. yani bize medeniyetin göbeğinde kony olabilecek en ekstrem senaryolardan biri gibi geliyor ama yazının söylediği üzere o bölgeler öyle şeylerle kaynıyor üstelik yasa dışı adamlar tarafından değil sadece hükümetin başındaki insanlar tarafından. dolayısıyla burda yanlış yönlendirilmiş bir halk öfkesi var.

yine de amerikanın uganda ile ilgili planları varsa, bir anda oraya bu kadar dikkat çekmesini saçma buldum. muhtemelen benim gibi pek çok insan bu olaylardan önce ugandanın komşularının Uganda sınırlarında petrol olduğunu bilmiyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

Bence amerika biraz da tayyip taktigi kullaniyor, ekonomi surekli bir inis icerisinde, issizlik de artiyor. Gecen ay facebook da hukumet karsiti post atan 100 kisi varsa bunlarin 90u su an kony e yardirmakla mesgul.

Amerika afrikaya girmek icin bir neden aramaktan daha cok, ee madem giriyoruz kahraman olarak girelim, azcik sempati toplariz, gundemi de degistirmis oluruz kafasinda bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...