Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bir tweet attı başı kesilecek

Katibim

Öne çıkan mesajlar

paparnoz said:
Din aynı din değil,Anglikanlarla,protestanlarla,katolikler bir değil,İncil aynı incil değil.
Yani Katoliklerin apokrif olarak nitelendirdikleri metinler var,protestanların apokrif olarak nitelendirdikleri metinler var aynı şekilde anglikanlarda da durum aynı.
Yani Kur'an aynı Kur'an olduğu sürece bu işler devam eder bone,bunun farkında olman gerekiyor.

yani diyorsun ki reform ve rönesans sırasında incili değiştirdiler, toplum ve kilise yapısı aynı kaldı, incili değiştirdikleri için baskılar kalktı.
bu mudur?

said:
Yani evet suç islam'da çağın ilerici düşüncelerine uymuyorsa

şunu soruyorum da cevabı alamadım,
"islam suçlu" derken "kuran'ın bize aktardığı islam dini" mi söylüyorsun, yoksa "arabistan'da topluma dayatılan baskı düzeni" mi söylüyorsun?

ikisi arasında baya fark var çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:
Din konusu açılınca gelip, "Allah yok, Muhammed de kulu ve elçisi değil, sadece yazarı diyorum"; gidiyorum.

Saygı göster diyor sonra biri. O zaman hiç düşünmeden şunu koyuyorum:

http://forum.paticik.com/thumbnails/62f/e81/b1a/bdd/095/843/616/8d1/97d/143/94_450xNULL.gif

Hepsi bir mesajda bitti işte.

peki soldaki adam seni baskılamasa sen de soldakini baskılamasan,
birbirine saygılı ve hoşgörülü olsa iki taraf da,
hoş olmaz mıydı?

(iki tarafa da dışardan bakan adam görüşü)
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
Sonuçta islamın tüm "kritik" gereklerini yerine getirmiş fakat insanlara yer yer kötü davranmış, iyilik yapmak için uğraşmamış bir insan eninde sonunda cennete giderken tam tersine benim dediğim gibi sürekli iyilik yapmak için uğraşmış, sürekli yardım etmeye çalışmış bir inanmayan sonsuza kadar cehennemde yanıyor.

kurana göre cennet veya cehenneme gitmendeki hükmü verecek olan allah. allah affedicidir, bağışlayıcıdır diye yazıyor. eğer tüm hayatın boyunca iyilik yapmışsan, egodan bağımsız yaşamışsan allah affeden olduğunu belirtmiş.
öte tarafta ömrün boyunca kötülük ve zalimlik yaptıysan, çıkar amaçlı bir hayat yaşadıysan, sırf müslümansın diye otomatik cennete giriş hakkı tanınmıyor, belki sonsuza kadar cehennemde yanmakla sonuçlanır karar.

bunu önceden bilemeyiz, sadece kurana göre tahmin edebiliriz.

Ardeth said:

Nerde yazıyor bu tam olarak? Yani diyorsun ki Allaha inanmayan bir insanın cennete gitme "ihtimali" var öyle mi? Hahah bunu dinciler duysa çok kızar bence.

dinci dediğin kişilerin kuran okumuşluğu bile yoktur ki. tarikatın başındaki adam ne diyorsa ona uyuyor işte...
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Abi adam efsaneymiş, bırakın ya ahahhaa. Tutturmuş kafir de kafir. Ne kafiri kardeşim, kafir nedir ahahah, yok öyle birşey kandırmışlar seni...Abiii...Adam salt Türkiye topraklarında doğup nüfus cüzdanında İslam yazdığı için kendini otomatik diğer insanlardan iyi görüyor ahaha var mı böyle mantık..

kafirin anormal ne olayı var? müslüman olmayan demektir kafir. eğer tanrının varlığını inkar ediyorsan kafirsin demek oluyor. arapça bir kelime. eğer kafir kelimesi rahatsız ediyorsa türkçe karşılığı olarak tanrıyı inkar eden kişi de diyebiliriz (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

kurana göre cennet veya cehenneme gitmendeki hükmü verecek olan allah. allah affedicidir, bağışlayıcıdır diye yazıyor. eğer tüm hayatın boyunca iyilik yapmışsan, egodan bağımsız yaşamışsan allah affeden olduğunu belirtmiş.
öte tarafta ömrün boyunca kötülük ve zalimlik yaptıysan, çıkar amaçlı bir hayat yaşadıysan, sırf müslümansın diye otomatik cennete giriş hakkı tanınmıyor, belki sonsuza kadar cehennemde yanmakla sonuçlanır karar.

Kuranda ama bunla ilgili kesin yargılar yok mu? O bahsettiğin tipteki bir insan (iyilik yapan falan), eğer allaha inanmıyorsa, cehenneme gideceği kurana göre kesin değil mi? Anlaşılan doktoram bitince benim oturup bir Türkçe kuran okumam lazım herkes farklı şey söylüyor arkadaş.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

İslam'ın en büyük sorunu zaten mutlak doğru olduğunu iddaa etmesi. Bak bu sureyi yazarken bile dinin inanç kısmının önemsenmediği, egosal birşeye dönüştürüyorsun. Din bunu kendisi yapıyor maalesef. İslam'ın ulaşamadığı yerler bile olsa diyorsun. Ulaşamadığı insanlar bile diyorsun. E kim dedi ki İslam herkese ulaşacak, salt doğrudur. Yok öyle birşey. İnançta doğru yoktur. Yani çaktırmadan ben en doğruyum ama bana ulaşamasan da sorun değil diyorsun. Halbuki yok öyle birşey. Zaten sadece belli bir topluma belli bir dilde gönderilmiş bir dinin herkese ulaşması imkansızdır. Bu bile salt doğru olmadığını gösterir, çünkü Arapça dediğin sadece belli bir toplumun kullandığı dildir. Elbette herkese ulaşamayacak. İyi de zaten amacı o değil ki.

daha önce dediğim gibi incilde de var bu dogmalar.
ama adamlar mantık sürecinden geçirip yine de dindar olabiliyorlar.

biz "ya dogmalara karşı çıkacaksın anti-islamcı olacaksın, ya da dogmalara uyacaksın intihar bombacısı olacaksın" düzleminde sıkışıp kalmışız.
Sosyal ağlarda paylaş

dine ve peygamerine küfür edersen geri dönüş yok. küfür demek inkar etmek, karşı çıkmak, din peygamber yalandır demek. Affedilemez bir olay yani. direk cehennem bileti. Ayrıca dinden çıkmak demek. Dinden çıkmanın cezası ölüm. Bunlar pis kaka geri kafalı toplumlar tarafından yorumlanmış birşey değil direk Kur'an'da yazan şeyler.

Din budur arkadaşlar. Bunu kabul edip inanmaya devam edebilirsin bu senin seçimindir seçme hakkın olduğundan saygı duyarım ama dine saygı duymam bukadar basit.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
Kuranda ama bunla ilgili kesin yargılar yok mu? O bahsettiğin tipteki bir insan (iyilik yapan falan), eğer allaha inanmıyorsa, cehenneme gideceği kurana göre kesin değil mi? Anlaşılan doktoram bitince benim oturup bir Türkçe kuran okumam lazım herkes farklı şey söylüyor arkadaş.

kesin yargılar var evet, olmuş olan olaylardan da örnekler var.

ama allah kuran'a göre karar vermiycek, sadece topluma guideline olsun diye sunmuş.

mutlaka oku Türkçe kuran. kulaktan duyma bilgiler yerine olayın aslını görmen daha sağlıklı bir sonuca varmanda yardımcı olur. kendi kararlarını vermiş olursun.
ayrıca arap toplumunda yer eden ve dinle özdeşleşen bazı çarpıklıkların aslında kuranda yasak olduğunu görmen ilginç olabiliyor.
öte yandan savaşlardan, ölümlerden ve yıkılan kavimlerden bahsettiği için biraz bunaltıcı olabiliyor :P
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

dine ve peygamerine küfür edersen geri dönüş yok. küfür demek inkar etmek, karşı çıkmak, din peygamber yalandır demek. Affedilemez bir olay yani. direk cehennem bileti. Ayrıca dinden çıkmak demek. Dinden çıkmanın cezası ölüm. Bunlar pis kaka geri kafalı toplumlar tarafından yorumlanmış birşey değil direk Kur'an'da yazan şeyler.

Din budur arkadaşlar. Bunu kabul edip inanmaya devam edebilirsin bu senin seçimindir seçme hakkın olduğundan saygı duyarım ama dine saygı duymam bukadar basit.

tövbe etme olayı nasıl? işlemiyor mu bunda? mesela allahınızı... diyip sonra ah tövbee falan dersen olmuyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

o dediğinin ayeti felan var mı, onu hatırlamıyorum çünkü...

başka birisinin yorum farkı da olabilir belki.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

yok camiye gidiyorsun işte

temizleniyor hepsi

bu katiller tecavuzculer alkolikler öyle yapıyorlar

benim bildiğim bir alkolik var böyle. adam gençliğinde ayık halini kimse hatırlamazdı.

şimdi tam tersi namaz kılmaktan adamın alnında iz çıkmıştı kararmıştı resmen. ahah
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

ama allah kuran'a göre karar vermiycek, sadece topluma guideline olsun diye sunmuş.

Bu biraz senin yorumun gibi geliyor ama tabi kuranda direk allah kurana göre karar vermeyecek dese kuran bugüne kadar yüz bin milyon versiyona ulaşırdı heheh

dolayısıyla kuranı okuyan bir kişi kuranı yorumlamadığı zaman (böyle bir gerek yok nasıl olsa) direk olarak bahsettiğimiz kişilerin cehennemde koşulsuz şartsız sonsuza kadar yanayacağını kabul etmek durumunda.

Senin görüşün ise yorumlanmış Kuran. Böyle bir kitabı gönderen bir yaratıcı varsa tahminen şöyle şöyle davranır gibi bir yorum yani. Yoksa direk Kuranda yazıyor mu allah kurana göre karar vermeyecek diye?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Abi benim amacım Dini falan kırmak değil gerçekten.

iyilik, anlayışı ve şefkat dini olduğunu iddia eden bir dinde böyle bir sonuca varılması bana büyük bir çelişki gibi geliyor. Neden müslümanlara öyle gelmiyor gerçekten anlamıyorum. Onu anlamaya çalışıyorum. Umarım bunun tek sebebi "çünkü allah dedi de ondan" gibi bir mantık değildir.

müslüman dediğimiz kişiler çoğunlukla arap kavimleri oluyor.
kurandan, incilden ve tevrattan çok evvel de arap kavimlerinin birbiriyle kavga ettiğini belirtmiştim.
hz. musa'ya 10 emir yollanmış, onu takip edenlere sinir olup taş tabletleri kırmış.
hz. isa hristiyanlığı yaymak için gelmiş, çarmıha gerilmiş.
hz. muhammed ise o dönem "şunu şunu yapmak zorundasınız" diyen bir kitap yazmak zorunda kalmış.

öte yandan arap kavmi halen yoz olarak kalmış, bu kuranın bile yetersiz olmasının bir ispatı olarak da gösterilebilinir tabi hehehe.

ya da belki arapların düzeltilmiş hali ancak bu kadar olabiliyor... o da tanrının yaratılış sistemindeki bir bug diyebiliriz. 8-)

islamiyet iyiliği ve bağışlayıcılığı önplana çıkartıyor olsa da, arap toplumu içe kapanık ve çarpık olunca dinin görünen yüzü de bu şekilde oluyor.
mesela "kendini öldürmek" olabilecek en büyük günahlardan biri hatta affedilmez bir suç olarak tasvir ediliyor kuranda.
ama intihar bombacıları "cennete girebilmeyi garantilemek" için gidip kendilerini ve yanında bir sürü kişiyi öldürüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
Yoksa direk Kuranda yazıyor mu allah kurana göre karar vermeyecek diye?

direk olarak "allah kurana göre karar vermeyecek" diye bir cümle yoktu.
ama "kuranı size yol gösterici olsun diye gönderdik" benzeri bazı cümleler hatırlıyorum.

ayrıca ahirette son kararı verecek olan allah.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende o kadar okumuştum ya. Yani bir noktada bu size rehber olsun falan gibisinden bir şey yazıyordu ki aşırı mantıklı çünkü yazıldığı vakit baktıklarında bile bundan 500 sene önceki düşüncelerin yöntemlerin çok bir uygulanabilirliği, kullanışlılığı olmadığını görmüşlerdir yani. Bir dinin önemli noktalarını kendine yol gösterici olarak alıp kendi dinini kendi içinde yaşamak bu açıdan çok mantıklı.

Olay topluluk yönetiminin din kitaplarından alınmasıyla kopuyor. Sen rehber olsun diye danıştığın bir kitabı karşı gelme halinde ceza çektiğin yasa sistemine çevirirsen yamuluyor olay işte. Dini yanlışların cezasının yeri o dinin inancına göre ölümden sonra olur. Sosyal, hukuki yanlışları toplumda düzenleyebilirsin. Yine aynı mantıkla bize hoş gelmeyen, gerici kafa besleyen dini yönetim şekillerinin kaybetme nedeni de birebir her yazılanı farklı çağda uygulama çabası bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Dinler insanlığı "iyi insan" sınırları içinde tutmak için bi çerçeve çiziyor. Ve iyilik sınırları içinde kalırsan sonunda ödül var, kalmazsan sonunda ceza var diyor.

Burda amaç insanı çerçeve içinde tutmaktan daha çok sınırlar içinde tutmak. Yani sen iyi insan olabildikten sonra eğer bence çerçeve ile iyi olmuşsun ya da çerçeveyi kullanmadan o sınırlarda kalmışsın sonuçta pek bi önemi yok. O yüzden de günah günahtır sevap sevaptır kesin hüküm budur demiyor zaten. Kul hakkı hariç affedebilirim dediği bu.

İnsanlardan bazıları bu çerçeveye ile değil kendiliğinden iyi insan sınırlarında kalabilir. Ama bu da insanlığın ufak bi kısmının başarabileceği birşey. O yüzden çerçeve çizip ucuna ödül ve ceza koyuyor. İnsanın doğasında var, ceza olan şeyden kaçınır, ödül olan şeye gider. Yaratıcı da bunu bildiği için insanın doğasına uygun kurallarla bi çerçeve çiziyor işte. İnsanlık da bu çerçevede kalıp ödüle gitmek cezadan kaçmak için uğraş veriyor.

Burda dikkat edilmesi gereken nokta, ceza nedeni çizilen çerçevenin dışına çıkıp çıkmamak değil, iyilik sınırlarından dışarı çıkıp çıkmamak.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

yok camiye gidiyorsun işte

temizleniyor hepsi

bu katiller tecavuzculer alkolikler öyle yapıyorlar
İ

Sacma sapan konusma ya telden yaziom simdi dyanamadimda,bu nasil bir duz mantik ,hic camiiye gidip camii cemaatine karistinmi,en basiti sirf merak icin bi gitde arastir bakalim ,bide inanmadiginiz dinin neyini tartisiyorsunuzda kime ne kanitlamaya calisiyorsunuz,nese nat geo wildde kediler var orayi izliom daha onemli surdan sahsen

Bu kadar aklinizla sizin yerinizde olsam islami elestirecegime ,gider tasavvufu arastiririm lol
Sosyal ağlarda paylaş

uzak kalamıyorum konudan ne kadar eğlenceli

Ardeth said:

Ren said:

matematik ile belirlenmiş kanunlar değişir.

http://clean.alltheragefaces.com/img/faces/jpg/neutral-suspicious.jpg

şüphecilik iyidir ardeth

oturup beyinin kelamı diye kutsal kitap yazıcam. düşünemeyenler cehenneme gidecek diye de korkutucam milleti. osuruktan da iki ibadet koydun mu; mesela günde 5 kere echoes çalsın yüksek binalardan, insanlar 10 dakika düşünsünler oldu işte. hacca gitmek gibi bir de dünya turu koysak. hem gezsin hem ibadet etsin insanlar.

tutar lan bu. yazsam beni yakmazlar di mi?

kapağına da şunu koyarım

http://images.wikia.com/villains/images/8/8a/Krang.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...