Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

humus katliami

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

odilame ignorelusun, kasma.

paparnoz said:

ilk önce fransız devrimi ile ekim devriminden bahsediyorsun,sonra abd'yi de fransızlar kurdu lol diyorsun.
kel alaka örnekler.Fransız ihtilal'i ile Abd'yi fransızlar kurdu arasında ki bağ nedir arkadaşım ? Bir açıklar mısın ?
Yine her zamanki demagojik sam tavırları.

Fransız ihtilalinde durum vaziyet ne ? İktidar değişiyor mu,hanedanlık bitiyor mu ? Bitiyor.iktidarın rengi değişiyor mu ? değişiyor,artık iktidar kim ? Burjuvazi.
Bu devrimin altında bir örgütlenme var mı ? Daha ilerici bir hareket mi ? Evet.Dönemin aydınları da destek veriyor mu,evet.
Arap baharı denilen mevzuya bakıyoruz,daha ilerici bir hareket mi ortaya çıkıyor ? Hayır.Mevcut sistem değişiyor mu ? Hayır.

Gelelim Lenin'e,Lenin almanya gönderdi iddiası da komik.Adam sürgün zaten sonra geri dönüyor.Kaldı ki ekim devrimi yüzünden almanya'da grevler artıyor,hatta almanya grevcilerden kurtulmak için onları cepheye sürüyor.Yani olay öyle değil.
Var mı başka ? Almanya'nın desteğinin somut verileri,Bolşevikleri desteklediğine dair bir kanıt ? Yok.
Bu devrim'de de Çarlık rejimi devriliyor mu ? Devriliyor,Daha ilerici bir rejim mi ortaya çıkıyor ? Evet

"Almanlar yolladı gerçeğinin arka planı" said:

Bu ithamların yanı sıra 1918 yılında Rusya’daki ABD temsilcisi Edgar Sisson, Troçki ve Lenin’in Almanya İmparatorluğunun maaşlı ajanları olduğunu ispatladığını iddia ettiği belgeleri kamuoyuna açıklar. İlk olarak 16 Eylül 1918 günü New York Evening Post gazetesinde yayınlanan belgelerin sahte olduğu ve Polonyalı yazar ve gazeteci Ferdinand Ossendovskim tarafından üretildiği ortaya çıkacaktır.

Görüldüğü üzere yok böyle bir şey ama New york Evening Post'un iddiasını yaşattığın için tebrik ederim.

Bakalım Fransız Devrimini kim desteklemiş,2.leopold mü ? Yoksa Britanya Kralı 4.William'mı ? A dur bir dakika hiçbiri hatta hepsi fransız devrimine karşıydı değil mi ?

Demek ki Devrimler kendi içinde dışarıdan desteklemeden oluyormuş,öbür türlüsü Tunus'un hali,Libya'nın vaziyeti gibi oluyormuş.Obama'nın resmi ile Sarkozy'nin resmini açan özgürlük savaşçısı yeni bir stil gelenek herhalde.

Mesela libya'dan devrim örnekleri

paparnoz bir kere bu "sen böyle böyle dedin" diye demediğim şeyleri bana atfedeceksen hiç tartışmayayım seninle, o kadar boş vaktim yok şu ara. alıntı yaptığın yazıya bir bak öyle yaz. hadi bir kerelik görmezden geleyim:

fransızlar kurdu demedim, fransızlar yardım etti dedim. amerikan devrim savaşı diye de geçer bağımsızlık savaşı, zaten fransız devriminin önayağıdır. gayet alakalı yani.

daha ilerici dediğin fransız devrimi terör hakimiyeti ertesinde gene monarşiye dönülerek sonuçlanıyor lol. 25 yıl boyunca savaşlar, iç kapışma ve buhranların sonucunda fransa nihayet dünyanın zirvesindeki yerini tamamen kaybediyor. olumlu yanları çoktur ama libya ve mısır'a da 25 yıl sonra tekrar bakmak lazım ne oluyorlar.

rusya'da da aynı şekilde, iç savaş gene yıllar sürüyor, sonra da stalin terörü derken 35-40 yıl kendine gelemiyor ülke. "ileri gidildi" demek o kadar kolaysa mısır ve libya da bu hesapla 30-40 yıl sonra çok daha ileriye gitmiş olacaklar. 12 ayda "vay efendim eskisinden beter oldu birbirlerini yiyorlar" demek tam komedi.

lenin'e alman ajanı da demedim, ama almanlar babasının hayrına göndermedi rusya'ya. neye yolaçacağını bile bile, bilinçli olarak yolladılar. ekim devrimi'ni desteklemediklerini iddia etmek son derece gülünç. bu kadar dumanı görüp de ateş olmadığını söylemek ciddi başarı.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Amerika destekliyor, türkiye'de destekliyor, EU ülkeleri de destekliyor asya'nın demokratik ülkeleri de destekliyor bu devrimleri.
Amaç bir diktatörü daha haritadan silmek olunca Kuzey Kore kafasındaki ülkeler ve halklar hariç herkes destekler bu normal.

hmm bu adamları buralara kimler oturttu acaba? Kendi kendilerine geldiler dmi, burası güzelmiş havadarda hadi buraya diktatör olalım dediler, halk da abi sen iymişsin ya sen bize diktatör ol dedi.

Amerikanın avrupanın zaten hep ulvi amaçları var, hep diktatörlerin, teröristlerin peşine düşüp kendilerini paralıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

odilame ignorelusun, kasma.

paparnoz bir kere bu "sen böyle böyle dedin" diye demediğim şeyleri bana atfedeceksen hiç tartışmayayım seninle, o kadar boş vaktim yok şu ara. alıntı yaptığın yazıya bir bak öyle yaz. hadi bir kerelik görmezden geleyim:

fransızlar kurdu demedim, fransızlar yardım etti dedim. amerikan devrim savaşı diye de geçer bağımsızlık savaşı, zaten fransız devriminin önayağıdır. gayet alakalı yani.

daha ilerici dediğin fransız devrimi terör hakimiyeti ertesinde gene monarşiye dönülerek sonuçlanıyor lol. 25 yıl boyunca savaşlar, iç kapışma ve buhranların sonucunda fransa nihayet dünyanın zirvesindeki yerini tamamen kaybediyor. olumlu yanları çoktur ama libya ve mısır'a da 25 yıl sonra tekrar bakmak lazım ne oluyorlar.

rusya'da da aynı şekilde, iç savaş gene yıllar sürüyor, sonra da stalin terörü derken 35-40 yıl kendine gelemiyor ülke. "ileri gidildi" demek o kadar kolaysa mısır ve libya da bu hesapla 30-40 yıl sonra çok daha ileriye gitmiş olacaklar. 12 ayda "vay efendim eskisinden beter oldu birbirlerini yiyorlar" demek tam komedi.

lenin'e alman ajanı da demedim, ama almanlar babasının hayrına göndermedi rusya'ya. neye yolaçacağını bile bile, bilinçli olarak yolladılar. ekim devrimi'ni desteklemediklerini iddia etmek son derece gülünç. bu kadar dumanı görüp de ateş olmadığını söylemek ciddi başarı.

İlk önce Diktatörlük ile Monarşi'yi karıştırıyorsun.İlk Fransız Demokrasisi Roma ve Hellen polis Demokrasinin kırması,bir paydasıydı yani nasıl ki roma'da diktatörler iktidarı ele geçiriyorsa ve nasıl polislerde tyranlar belli süreliğine iktidarı ele geçiriyorsa fransa'da da demokrasi'nin yeniden kurulmasının zorlukları yaşandı dile kolay neredeyse roma cumhuriyetinin üstünden 1000 yıla yakın süreç geçmiş.
Ama aslında sen bunu bildiğin halde yine çarpıtıyorsun.

Sonuç itibariyle Fransa tekrar bir monarşi veya tekrar aynı rejimi yaşamadı.Bugün Libya'da rejim değişti diyebiliyor musun ? Diyemiyorsun.

Rusya'da stalin terörü dediğin nokta yine diktatörlük,hanedanlık değil kaldı ki çarlık rejiminden çok daha iyi bir nokta'da o dönemde.Stalin dönemin'de ikinci dünya savaşı'nın olduğunu ve Amerika'nın da stalin amcası ile arasının iyi olduğunu unutuyorsun tabi.

Almanya'nın ekim devrimini desteklediğini iddia etmek asıl gülünç olan,Amerika'nın sosyalist bir rejimi desteklemesi kadar saçma bir iddia.Böyle bir şey olabilir mi ? Bu iddia Amerika'nın Fidel Castro'yu desteklemesi gibi bir şey,böyle bir şey mümkün mü ?

21.yy'da karşılaştırdığın örneklerde ayrı komik tabi.21.yy'da yaşıyoruz 30-40 yıl sonra çok daha ileriye gitmiş olacak demek,trollük örneği.Benim k.kore'nin 25 yıl sonra çok daha ileri düzeyde olacağını söylemem gibi bir şey bu.
Yahu yapılan müdahaleler de,indirilen diktatörlerin yerine gelen liderlerde isim değişikliği dışında ne fark var? Değil rejimsel,kurumsal değişikler bile yapılmadı,aynı tas aynı hamam.

Bir kere'de olaylara amerika ve batı eksenli bakmasan dişimi kıracağım,onun içinde herhalde bir 25-30 yıl beklememiz gerekiyor sam.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:
İlk önce Diktatörlük ile Monarşi'yi karıştırıyorsun.İlk Fransız Demokrasisi Roma ve Hellen polis Demokrasinin kırması,bir paydasıydı yani nasıl ki roma'da diktatörler iktidarı ele geçiriyorsa ve nasıl polislerde tyranlar belli süreliğine iktidarı ele geçiriyorsa fransa'da da demokrasi'nin yeniden kurulmasının zorlukları yaşandı dile kolay neredeyse roma cumhuriyetinin üstünden 1000 yıla yakın süreç geçmiş.

Sonuç itibariyle Fransa tekrar bir monarşi veya tekrar aynı rejimi yaşamadı.Bugün Libya'da rejim değişti diyebiliyor musun ? Diyemiyorsun.

Rusya'da stalin terörü dediğin nokta yine diktatörlük,hanedanlık değil kaldı ki çarlık rejiminden çok daha iyi bir nokta'da o dönemde.Stalin dönemin'de ikinci dünya savaşı'nın olduğunu ve Amerika'nın da stalin amcası ile arasının iyi olduğunu unutuyorsun tabi.

Almanya'nın ekim devrimini desteklediğini iddia etmek asıl gülünç olan,Amerika'nın sosyalist bir rejimi desteklemesi kadar saçma bir iddia.Böyle bir şey olabilir mi ? Bu iddia Amerika'nın Fidel Castro'yu desteklemesi gibi bir şey,böyle bir şey mümkün mü ?

21.yy'da karşılaştırdığın örneklerde ayrı komik tabi.21.yy'da yaşıyoruz 30-40 yıl sonra çok daha ileriye gitmiş olacak demek,trollük örneği.Benim k.kore'nin 25 yıl sonra çok daha ileri düzeyde olacağını söylemem gibi bir şey bu.
Yahu yapılan müdahaleler de,indirilen diktatörlerin yerine gelen liderlerde isim değişikliği dışında ne fark var? Değil rejimsel,kurumsal değişikler bile yapılmadı,aynı tas aynı hamam.

Bir kere'de olaylara amerika ve batı eksenli bakmasan dişimi kıracağım,onun içinde herhalde bir 25-30 yıl beklememiz gerekiyor sam.

bir kere demokrasi diye birşey fransız devrimi'nden sonra olmadı asla, o güç odağı bu güç derken napolyon geldi, o gidince tekrar bilmemkaçıncı lui geldi. burbonlar gitti yerine üçüncü napolyon geldi. almanlar kendi hesapları için (bak gene yabancı odak girdi işin içine!) fransa'nın ağzına çarpana dek kurtulamadılar monarşiden, devrimden sonra 80 yıl sürmüş yani başlarından baba oğula geçen düzeni atmaları. bu hesaba göre 2092'de değerlendirmek lazım libya'yı lol.

lol stalin döneminde çok daha iyiymiş ahahahahah şahaneydi bu. adamın kasıtlı yarattığı kıtlığı soykırım olarak kabul ettirmeye çalışıyor hala ukraynalılar, rusya bastırıyor müsaade etmiyor. bunları konuşan yok tabii, herkes amerika'nın derdinde çünkü.

bolşevikleri de nazilerden az seviyor abd, ingiltere, fransa, hatta hitler ile stalin birbirlerini yesinler diye hesap yapıyorlar ama son anda hitler trolololo çekiyor molotov-ribbentrop paktıyla. stalin'le dostluk sadece ww2'yi geçene kadar ayıya dayı demekten ibaret. daha almanya teslim olduğu gün ruslarla bir şekilde kapışmanın kaçınılmaz olduğunu konuşmaya başlıyorlar hepsi.

almanya'nın ekim devrimi'ni desteklemediği yönünde bir iddiayı hayatımda ilk defa senden duyuyorum, o denli inanılmaz derecede temelsiz bir düşünce. almanya'nın bütün gayesi amerika batıdan bastırmadan önce rusya'yı safdışı bırakıp doğu ordularıyla paris'e yürümek. rusya'yı değil komünistlere, şeytan gelse ona teslim ederlerdi.

30-40 yıl sonra ileriye gidip gitmeyeceğini bugünden söyleyemezsin, bütün dediğim o. 12 ayda "bu devrim işe yaramadı" demek bayağı anlamsız. şipşak vesikalık çekilmiyor sonuçta. öte yandan dış desteksiz devrim olabileceği düşüncesi de gene tarih tarafından sayısız defa yalanlanan bir düşünce. son 500 yılın bütün devrimlerini sıralayın, beraber sayalım kaç tanesi tamamen halkın kendi gücüyle olmuş.

siz de bir kere olaylara "amerika ne yapmış onu söyleyin, önemli olan o" mantığıyla bakmasanız, ben de burada birşey yazma ihtiyacında hissetmeyeceğim zaten kendimi.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

mfw fransa devrimden sonra dünya'da güç olarak tamamen düştü denmesi

mfw napolyon fransasının tarihin en güçlü fransası olması

http://chzmemeafterdark.files.wordpress.com/2011/04/naughty-memes-napoleon-was-a-baller.jpg

evet saman alevinin tam tanımı napolyon dönemi. 1815 sonrasını anlatmama gerek var mı cidden?
Sosyal ağlarda paylaş

mep said:

Süpergüçlerin, diğer ülkelerdeki dikta rejimlerini umursadıklarını sananlar var mı hâlâ ya hu? ilginç.

umursuyolar tabiki,devletin varlık sebebi bu ;evvela bu bizim düşmanımız bunu bilmem napcam deyip halkı gerekliliğine inandırıyor.Sonra düşmana silah satıyor.sonra onu öldürüyor.sonra yerine 20 yıl sonra diktator olcak baska birini geçiriyor.sonra onlada savaşıyor.bide 3.dunya savaşı taş sopa
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

hamsilipilav said:

mfw fransa devrimden sonra dünya'da güç olarak tamamen düştü denmesi

mfw napolyon fransasının tarihin en güçlü fransası olması

http://chzmemeafterdark.files.wordpress.com/2011/04/naughty-memes-napoleon-was-a-baller.jpg

evet saman alevinin tam tanımı napolyon dönemi. 1815 sonrasını anlatmama gerek var mı cidden?

napolyon savaşlarından sonra diceksin o zaman devrimden sonra değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

paparnoz said:

bir kere demokrasi diye birşey fransız devrimi'nden sonra olmadı asla, o güç odağı bu güç derken napolyon geldi, o gidince tekrar bilmemkaçıncı lui geldi. burbonlar gitti yerine üçüncü napolyon geldi. almanlar kendi hesapları için (bak gene yabancı odak girdi işin içine!) fransa'nın ağzına çarpana dek kurtulamadılar monarşiden, devrimden sonra 80 yıl sürmüş yani başlarından baba oğula geçen düzeni atmaları. bu hesaba göre 2092'de değerlendirmek lazım libya'yı lol.

lol stalin döneminde çok daha iyiymiş ahahahahah şahaneydi bu. adamın kasıtlı yarattığı kıtlığı soykırım olarak kabul ettirmeye çalışıyor hala ukraynalılar, rusya bastırıyor müsaade etmiyor. bunları konuşan yok tabii, herkes amerika'nın derdinde çünkü.

bolşevikleri de nazilerden az seviyor abd, ingiltere, fransa, hatta hitler ile stalin birbirlerini yesinler diye hesap yapıyorlar ama son anda hitler trolololo çekiyor molotov-ribbentrop paktıyla. stalin'le dostluk sadece ww2'yi geçene kadar ayıya dayı demekten ibaret. daha almanya teslim olduğu gün ruslarla bir şekilde kapışmanın kaçınılmaz olduğunu konuşmaya başlıyorlar hepsi.

almanya'nın ekim devrimi'ni desteklemediği yönünde bir iddiayı hayatımda ilk defa senden duyuyorum, o denli inanılmaz derecede temelsiz bir düşünce. almanya'nın bütün gayesi amerika batıdan bastırmadan önce rusya'yı safdışı bırakıp doğu ordularıyla paris'e yürümek. rusya'yı değil komünistlere, şeytan gelse ona teslim ederlerdi.

30-40 yıl sonra ileriye gidip gitmeyeceğini bugünden söyleyemezsin, bütün dediğim o. 12 ayda "bu devrim işe yaramadı" demek bayağı anlamsız. şipşak vesikalık çekilmiyor sonuçta. öte yandan dış desteksiz devrim olabileceği düşüncesi de gene tarih tarafından sayısız defa yalanlanan bir düşünce. son 500 yılın bütün devrimlerini sıralayın, beraber sayalım kaç tanesi tamamen halkın kendi gücüyle olmuş.

siz de bir kere olaylara "amerika ne yapmış onu söyleyin, önemli olan o" mantığıyla bakmasanız, ben de burada birşey yazma ihtiyacında hissetmeyeceğim zaten kendimi.

Hayır Sam bir iddian var,bu iddianı destekleyecek bir tarihi kayıt,bir yazı yahu hiç olmasa 3.sınıf gazete de bir köşe yazarı bul yahu,rusya'yı şeytan gelse ona teslim edecekti nedir ?Bolşevik ihtilali şüphesiz ki bir cephe'nin kapanması bakımından Almanya'nın işine yaradı ama zaten çarlık rusya'nın ekonomisi çökmüştü bile,bu açıdan Almanya için zaten sorun yoktu.Ekonomisi güçlü çarlığın menşevikler ile bolşevikleri bastıramayacağını düşünmek de zaten komik kaçar.

Aşiretlerin yönettiği Libya'da değil 30 40 yıl geçse bir değişiklik olmaz,hala bedevi mantığı var adamlarda.Bahar geldiğine inanmak için görsel medya'nın çok etkisinde kalmak gerekiyor kanımca.

Sorun şu bizim mantığımız doğru,senin mantığın yanlış tu kaka değil mevzu.Amerika Irak'a demokrasi getiriyor olayı nasıl bir şeyse,Arap baharı'da o mevzu'nun işgalsiz olanı.Gerçi Nato uçaklarının isyancılara verdiği desteği de unutmamak gerek.
Bunun için zeki olmaya vs.gerek yok "görünen köy kılavuz istemez" durum bu.

Irak işgaline senin de karşı olduğunu biliyorum da,Nato'nun Libya'yı bombalamasından da rahatsız olmaman şaşırtmıştı beni mesela,diktatör'e oh olsun da halka noolsun ?
Bugün Mısır'da insanlar birbirleri kırıyorlar,gıdım ilerleme yok.12 ayda herşey hop oldu bitti olsun demiyoruz ama ışık da yok yani,kıpti lerle müslümanlar birbirlerini yiyorlar.Ekonomi büyük ölçü de zarar gördü,turizm sektörü ciddi anlamda zarar gördü.

Yani tüm bu olaylardan sonra arap ülkelerinde herşeyin daha iyi olacağını savunmak bana açıkcası pembe bir hayal gibi geliyor.İsrail asıl şimdi tüm arap ülkelerine trolololo çekebilir.Büyük ortadoğu projesi kapsamında haliyle Türkiye gibi bir ülke de başa geçer.

Yoksa tutup da kimse burada Beşşar Esed'ı,Kaddafi'yi savunmuyor
Ama şu olan bitenlere de arap baharı demek,bunların bir devrim olduğuna inanmak komikli şaka yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

throine said:

Amerika destekliyor, türkiye'de destekliyor, EU ülkeleri de destekliyor asya'nın demokratik ülkeleri de destekliyor bu devrimleri.
Amaç bir diktatörü daha haritadan silmek olunca Kuzey Kore kafasındaki ülkeler ve halklar hariç herkes destekler bu normal.

hmm bu adamları buralara kimler oturttu acaba? Kendi kendilerine geldiler dmi, burası güzelmiş havadarda hadi buraya diktatör olalım dediler, halk da abi sen iymişsin ya sen bize diktatör ol dedi.

Amerikanın avrupanın zaten hep ulvi amaçları var, hep diktatörlerin, teröristlerin peşine düşüp kendilerini paralıyorlar.

açıkçası biri o ülkenin diktatörü olduğu gibi, amerika da diğer ülkelerin diktatörü gibi bir konumda geliyor bana.

saddam ırak halkına bilmemne yaptı diye amerika gidip orayı işgal etme hakkına sahip oluyor, kimse de itiraz edemiyor.
sonra amerikanın hapishanelerde insanlara yaptığı işkenceler çıkıyor, bu sefer gidip amerikayı işgal edemiyorsun.
çünkü süper güç, kendi diktatörlüğünü kurmuş adamlar.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:
napolyon savaşlarından sonra diceksin o zaman devrimden sonra değil.

napolyon'un doğuşu zaten devrim sayesinde, o süreç bir bütünken kestirip atılamaz.
paparnoz said:
Hayır Sam bir iddian var,bu iddianı destekleyecek bir tarihi kayıt,bir yazı yahu hiç olmasa 3.sınıf gazete de bir köşe yazarı bul yahu,rusya'yı şeytan gelse ona teslim edecekti nedir ?Bolşevik ihtilali şüphesiz ki bir cephe'nin kapanması bakımından Almanya'nın işine yaradı ama zaten çarlık rusya'nın ekonomisi çökmüştü bile,bu açıdan Almanya için zaten sorun yoktu.Ekonomisi güçlü çarlığın menşevikler ile bolşevikleri bastıramayacağını düşünmek de zaten komik kaçar.

Aşiretlerin yönettiği Libya'da değil 30 40 yıl geçse bir değişiklik olmaz,hala bedevi mantığı var adamlarda.Bahar geldiğine inanmak için görsel medya'nın çok etkisinde kalmak gerekiyor kanımca.

Sorun şu bizim mantığımız doğru,senin mantığın yanlış tu kaka değil mevzu.Amerika Irak'a demokrasi getiriyor olayı nasıl bir şeyse,Arap baharı'da o mevzu'nun işgalsiz olanı.Gerçi Nato uçaklarının isyancılara verdiği desteği de unutmamak gerek.
Bunun için zeki olmaya vs.gerek yok "görünen köy kılavuz istemez" durum bu.

Irak işgaline senin de karşı olduğunu biliyorum da,Nato'nun Libya'yı bombalamasından da rahatsız olmaman şaşırtmıştı beni mesela,diktatör'e oh olsun da halka noolsun ?
Bugün Mısır'da insanlar birbirleri kırıyorlar,gıdım ilerleme yok.12 ayda herşey hop oldu bitti olsun demiyoruz ama ışık da yok yani,kıpti lerle müslümanlar birbirlerini yiyorlar.Ekonomi büyük ölçü de zarar gördü,turizm sektörü ciddi anlamda zarar gördü.

Yani tüm bu olaylardan sonra arap ülkelerinde herşeyin daha iyi olacağını savunmak bana açıkcası pembe bir hayal gibi geliyor.İsrail asıl şimdi tüm arap ülkelerine trolololo çekebilir.Büyük ortadoğu projesi kapsamında haliyle Türkiye gibi bir ülke de başa geçer.

Yoksa tutup da kimse burada Beşşar Esed'ı,Kaddafi'yi savunmuyor
Ama şu olan bitenlere de arap baharı demek,bunların bir devrim olduğuna inanmak komikli şaka yani.

ww1 tarihini baştan, detaylı okuman lazım. almanlar lenin'in trenini gitsin de çarlığı zayıflatsın diye bilerek yolluyor. almanya için sorun yoktu ne? kendileri çökmenin eşiğinde zaten, bir an evvel doğu cephesini kapamak istiyorlar ama rusya zaten bütün gücü odaklamadan pes edecek bir cephe değil, iç karışıklık tek şans. amerika gelmek üzere. olayların kronolojik sırasını tekrar dikkatli okumalısın.

bedevi mantığıyla kendi yağlarıyla kavrulup gitsinler dışarıya bulaşmadan zaten, o bile bir başarı olur. seyreder görürüz, eskisinden kötüye doğru gidecek pek halleri yok zaten. kaddafi de aşiretlere para yedirirek duruyordu nihayetinde.

abd evet ırak'a demokrasi getirmedi orası aşikar ama nihayetinde sonuç abd destekli hükümet devrilmezse eskisinden daha iyi olacak. savaş kaybedip mutlakiyet/diktatörlük devrilmesi o kadar zararlı birşey olsa almanya, italya, japonya, ve bilumum ww1'den yıkılıp yeniden doğan ülkeler eskisinden daha medeni ve gelişmiş hale gelmezdi. abd hepsine saldırsın, yıksın, yaksın gibi bir temennim yok asla, kendi çıkarları için yapmadığını düşünmek de elbette komik. hatta "ama kendi çıkarları için yapıyor" demek de komik, şu dünyada hangi devlet sıfır çıkar hesabıyla kendi can ve malını ortaya koydu ki bu vakte kadar? ama az ama çok illa bir hesap olacaktır.

o halklar kendilerini nasıl toparlayacak, ne yönde ilerleyecek bunu zaman gösterir ama devrim süreçleri 12 ayda bitmez, bitmiş gibi görünenlerin bile sancıları onyıllar gider. bugün iran bile o devrim sürecini tamamlamış sayılmaz bir bakıma, hala getirdiği sorunlarla boğuşuyor durmaksızın. türkiye bile stabil hale onyıllar içinde geldi.

yok beşar esad'ı da, kaddafi'yi savunan da var bolca burada, sen ya görmemişsin ya görmezden gelmişsin. amerika'ya karşı olsun da taştan olsun mantığı var çünkü. sanki amerika'yı yıksalar onlar daha insaflı çıkacak naifliği bitmek bilmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam yanlış biliyorsun lenin Rusya'ya döndüğü zaman zaten geçici hükümet kurulmuş,çar II.Nikolay durumdan kurtulmak için tahttan feragat etmişti.Yani Çarlık Şeklen var ama fiilen yok,Lenin Rusya'ya gittiği zaman.İç karışıklık zaten almış başını gitmiş,neyin iç karışıklığı.Şartlar olgunlaşıyor,Lenin partinin başına geçiyor.Kronolojik sırayı bence senin takip etmen gerekiyor.

ww1'de yıkılıp tekrar kurulan ülkelerde verdiğin örneklerin hepsinde bir sömürgeci geçmiş,alt yapısı var olan bir sanayi var.
Ayrıca yetişmiş bilim adamları,eğitim kurumlarının alt yapıları da var.Adamlar demokrasi'yi de yaşadı,diktatörlüğü'de.

Hangi arap ülkesinde böyle bir alt yapı var ki ? Ciddi anlamda demokrasi ile tanışmış bir ülke var mı ? Yok.
Sosyal ağlarda paylaş

e o geçici hükümet de savaşı devam ettiriyor, savaştan çekilmemiş ki rusya. bolşevikler savaşı bitirmekten yana. barış kime yarıyor? evet doğru bildiniz, almanya'ya!

türkiye var işte sıfır endüstri ile yıkıldı, gene balkanlarda ve rusya'da öyle aman aman endüstri yoktu. kore'de gene birşey yoktu, hoş kuzeyinde hala birşey yok heh. herşey o yenilgiden sonra ne sonuç çıkardığıyla ilgili halkın. kimisi "herkes bana düşman, içine kapayım" kafasıyla sürünmeye devam ediyor, kimisi reformlar yapıp kalkınıyor. libya illa kendini kurtarır demiyorum yani. ama kafaları çalışıyorsa kurtarabilirler. ırak iran'ın karıştırmasına dayanabilirse o da kalkınır gelişir. mısır zaten az çok belli bir altyapısı olan ülke, herşey halkın kafasında bitiyor. dışarıdan olumlu veya olumsuz iteklemeyle bir yere kadar.

ya demokrasi hiç olmadı demek hiç olmayacak demek değil ki, müslümanlarda hiç yoktu işte biz başlattık. bir yerden başlayacak birileri, "böyle geldi böyle gider"in dayanağı yok tarihte. her zaman değişiklikler başlar bir yerden. bu sefer olmazsa bir daha sefere.
Sosyal ağlarda paylaş

O geçici hükümet kağıt üstünde savaşı devam ettiriyor,ülke işgal edilmeden rusya'nın arkadaş ben çekiliyorum savaştan siz sağ ben selamet deme şansı var mı ki sam.Şubat devriminden sonra Lenin dönebiliyor zaten,başka türlü dönme şansı yok.

Bolşevik ihtilali ile birlikte ülke komple değiştiği için kağıt üstünde de bir geçerliliği kalmıyor durumun.Bu türkiye'nin kurulması ile sevr antlaşması'nı tanımaması ile eş değer bir durum.

Rusya'da öyle aman aman bir endüstri olmasa da dönem koşullarına göre oldukça iyiydi,endüstri olmadan işçi sınıfı nasıl güç kazansın zaten Sam.

Güney Kore'de zaten Batı ve bm sayesinde bu noktaya geldi.Artık ihtiyaçları yok tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

neyse anlaşıldı ki rusya'daki devrimin hamurunda dış destek olmasından hoşlanmıyorsun, benim de daha devam edecek vaktim yok. almanların treni durmamak koşuluyla rusya daha da destabilize olsun diye gönderdiği ortada. "mermi kendi kendine patladı tetik vurmadan" demekle ortadan kalkan bir gerçek yok.

endüstri olmadan 'işçi devrimi' 8-) olması açısından sosyalizmin ironisidir zaten, hep tarım ülkelerinde komünist devrimler yaşandı. sanayileşmiş ülkelerde ise tutmadı. ama bu da apayrı ve başlıbaşına derin bir konu, hiç girmiyorum ve işime gücüme geri dönüyorum.

kolay gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

daha destabilize olsun diye değil savaş esirleri ile alakalı bir anlaşmadan ötürü öyle,trende sadece lenin yok ayrıca sanki hususi lenin için kapatmışlar gibi bir durum söz konusu değil hatta alman yetkililerle görüşme de lenin mütabakat yapmıyor.
Fritz Patten mütabakat'ı ve anlaşmayı yapan kişi.
Onun dışında ekim devrimi almanlar destekledi/desteklemedi tartışması beni rahatsız eden bir durum değil.1.dünya savaşından bir belge çıkar (kim bilir) almanya'nın lenin'i ve devrimcileri kullandığına dair,he o zaman tartışma senin ekseninde sonuçlanır.
Ama kanıt yokken almanlar destekledi demek ironik kalıyor yani.
İşin tuhafı trende sosyal demokratlar da var,menşeviklerde (menşevikler ve sosyal demokratlar geçici hükümette yer alıyorlar bu arada yani öyle savaşı bitirmek için bir hamle değil esir değiş - tokuşuna yönelik bir anlaşma'nın en somut delillerinden)

Bizden örnek verecek olursak Alparslan Türkeş ile Nihal Atsız'ın nazi belgelerinde ki kayıtları duruyor mesela.Böyle bir örnek vardır,amenna katılırım,kaldı ki böyle bir gerçeklik olsa sence zamanın amerikan basını fason haber yayınlamak yerine bu haberi tercih etmez miydi ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...