Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

#gençliğehitabekaldırılamaz twitter hashtagi

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

milliyetçi değilim zaten de. vatanımı da sevmiyorum. hiç memnun değilim şuank halinden. vatanımı güzelleştirmek için çalışmak bile gelmiyo bazen içimden. vatanını sevmekten kasıt bu kadar naifse.

vatanını sevmekten kasıt iyisiyle kötüsüyle yaşıyoruz seve seve seveceğiz vatanımız atsan atılmaz satsan satılmaz ise bu mantığı 30 40 sene önce bırakmak gerekiyodu.
Sosyal ağlarda paylaş

ergen postu demişsiniz de,

yaşım 25,
6 ay yurtdışında, viyanada yaşadım,
geçen yıl bu zamanlar askerdeydim,
bordrolu çalışanım, kuvvetle muhtemel paticik halkının %90 percentile'ından daha fazla vergi veriyorum.

sol görüşlü asker baba ile sol görüşlü annenin sol görüşlü çocuğuyum, mevcut devlet idaresinden yana ciddi denebilecek düzeyde bir şikayetim yok (ufak şeyler dışında).

vatanımı seviyorum (farkederseniz önceki postumda ben sevmiyorum demedim). sevmek zorundamıyım? değilim. ama mevcut habitatımda bana karşı bi hukuksuzluk gerçekleşmiyor, güvenliğim sağlanıyor, yolumu yapıyolar, çöpümü topluyolar, yaşam korkusu olmadan uyuyabiliyorum, kısaca kendi medeniyet tanımımın sınırları içerisinde yaşıyorum. bunu da bana sağlayan, öncelikli olarak üzerinde yaşadığım toprak, yani vatan, sonrasında bu toprak üzerinde idari işlemleri gerçekleştiren devlet ve devleti idare eden hükümet. ben de anayasal görevlerimi yerine getirerek vatan-millet ve sakaryayla harmonik bir şekilde yaşıyorum.

ama bir başkası çıkıp vatanımı sevmiyorum derse de asla "vayargadaş, vatanı nası sevmezsin, anan baban seni dövmedi mi, nası yetiştirdi" çığırtkanlığına girmem. adam sevmiyorsa sevmiyodur.

benimle aynı toprakta doğmuş ama sevmiyor o toprağı, devleti de sevmiyor, milletini de sevmiyor. yıkmak istiyor adam. tamam derim, olabilir. benim mevcut anayasal haklarım neticesinde fiziki koşullarımı kolluk kuvvetleriyle koruyan bir devlet var. devlet bu adamla mücadele eder, benim ve benim gibi düşünenlerin toprağını korur. asli olarak koruma işi bizim olmasına karşın biz vergi verip üretime katılarak bu görevi devlete tevdi etmişiz. ha gün gelir devlet de artık bu sevmeyen adamı bastırmakta çaresiz kalırsa gider sahaya kendim inerim. kademe kademe bu işler. ama şu an için yaygara koparmam. attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değmez çünkü.

sevmeyen adamı militarist öğretilerle vatansever hale getirmeye çalışmam. eğer amaç daha rafine, daha üniter toplum haline gelmekse, adamı topluma kazandıracağıma toplumdan soyutlarım. ha adamı topluma kazandırarak daha üniter toplum olmasını istiyorsam, o zaman da adama militarist davranmam, topluma dahil etmeye çalışırım.

anan baban sana hiç mi eğitim vermedi diye çemkirip vatansever yapacam diye sevilmediğini düşünen insanlar ve birbirine tahammülü olmayan bir millet yaratmak hiç tarzım değil.
Sosyal ağlarda paylaş

@fede

yok ya öle deil, ii bi anlamda faydalanmak onunla beraber yürümek. Daha çok zaten o senin için çalışıo sen onun için deil. Yani bize sunduğu imkanlar harika.

gece güvenli bi şekilde ( polis ) sıcacık evimde ( doğalgaz,elektrik,su ) oturabiliyorum. Sevdiğim insanlarla uzakta dahi olsam iletişime geçebiliyorum ( internet telefon vsvs ) onu bırak çok canım sıkıldı otobüse atlayabilirim sürekli otobüs var oraya buraya. Onu bırak acil bişi oldu canım sıkıldı, 100tl civarı bi cüzi bi paraya ülke içinde uçağa binebiliorm.

Et biraz pahalı, ama zaten çok tüketmiyorum. Sebze desen bi sürü sebze mevcut ( sera, tarım ) her gün süpermarkette her şeyi taze bulabiliorm. Onu geçtim evimde erzak yok internetten sipariş ediyorum.
Bunların dışında,
Yurt dışına gidiceksem, egzotik veya tarihsel farklılıkları olan mekanlar arıorm. Çünkü vatanım saolsun, deniz-hatun-güneş üçgeninin en kralını burada yaşayabilirim. E topraklar saolsun, her bi karışı tarih, her bi karışı anlamlı.

Bi yatırım yapayım, mesela bi girişimde bulunucam. Projem güzelse, devletim arkamda bana kredi açıyor, vergilerimden kısıyor. İşçiyim, ( evet taşeron olmak biraz kötü ki buna el atılacak ) kanuni bir durum oldugunda hakimler direk tarafımı tutuyor.

saolsun, çok az paralar vererek çok güzel hastanelerde bakılabiliorm. Gereksiz kuruntu yaptığım bi testi 20 kez olabiliorm bu sayede :p.
Saolsun vatanım-ailem güzel okullarda okudum, mesleğimi seviyorum.
Zaten taşından toprağından çok bahsetmek istemiorm, sevilemeyecek tarafı çok az doğal güzelliklerinin.

daha çok şey sıralarım.
Devlet düşmanınız değil, dostunuz.
Vatan ve aile, anca tabi kaybettiğinizde değerini anlayacağınız şeyler. Çünkü düştüğünüzde yanınızda onlardan başka bir şey olmayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben fırsat bulsam en önce ben gidicem şu ülkeden de, yani daha önce "vatanın içten ve dıştan tehdit ediliyorsa umutsuzluğa kapılma" yazan bir çerçeveden irite olmak aklıma gelmemişti. Ben bir Arnavut'um yahu. Adamsa Türk ulusunun evladı demiş. Bundan niye rahatsız olacayım? Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan vatandaşlara Türk deniyor yasal olarak. Bu benim Arnavutluktan geldiğim gerçeğini bağlamıyor veya Arnavut ırkımı bastırmıyor. Eğer bu kadar küçücük şeylerden rahatsız olan insanlarsanız gençliğe hitabenin içeriği koca bir ülkeye hitaben yazılmış olmasına karşın size hitap etmiyor demektir.

Kafa olarak Mustafa Kemal'ler askeri yapıda, asker kötü demek(taraf), o zaman yaptıkları herşey bana batıyor diye düşünen bir kesim insan var(forumdaki her muhalifi katarak söylemiyorum bunu). Onlara pek sempati gösteremiyorum birde işin bu yönü var. Böyle düşünen tipler gidip hükümetin her nane yemesine şakşakçılık yapma ihtiyacı duyuyor. Çünkü 19 Mayıs kaldırılsa askeri yönetime darbe vuruyoruz fakat onun yerine aynı gün için dini bayram "uydurulduğunda" ve okullara onu kutlama emri gittiğinde bize batmıyor? Biri Türkiye'de Türk ulusu diye hitap ettiğinde faşist diktanın ürünü oluyor ama bugün düzenli olarak alakamız olmayan Arap aşıklığı pompalanmasında sakınca görmüyoruz. Bunlar bu ülkenin kurulma şartlarına duyulan hınçtan başka şeyle açıklanmayacak iki yüzlülükler.

Bende aşığı değilim bu ülkenin. Daha iyi imkan bulduğum yere gitmeyi planlıyorum ama bu ülkeyi kuran adamlara da nefret taşıyarak yaşamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Osie16 said:

Yoo ben hiçbir zaman korumaya falan and içmedim ya hep o and içerim kısmını söylemezdim okulda falan.
O hunharca savunduğun saçma görüşün öznesi olan devletten ben öyle pek yararlanmıyorum açıkcası genelde o beni seviyor(sansürlü versiyon anlamayanlar için) o yüzden noproblem.

Sosyal ağlarda paylaş

vatanı sevme biraz tecavuzden zevk alma gibi. eğer üstün bir adam değilseniz, sevimli bir banka hesabınız yoksa hiçbir "vatan"ın sizin hastanız olmadığını çeşitli konsolosluklarda ve sınır kapılarında görebilirsiniz. hazır size denk gelmiş orta halli bir vatan varken takılın işte, negzel vatanım, milletim deyin. size uygun daha iyisi illaki varmıştır ama buna denk geldiniz, daha beterleri de var.

Bu iş aslında ait olmakla ilgili, survival of fittest ile ilgili. Toplum olarak ne kadar birbirine bağlıysan, o kadar yerin sağlam olur. iş microya inince, aile yapısı vs de hormonlar devreye girip o işi büyük ölçüde kotarıyor. macroda da kaynak azlığında çıkan hır gür bu bağları sağlam olanlarını kolluyor. Yani "vatan sevme yükümlülüğüm yok, vergi alıyo zaten nefret ediyorum" diyorsanız, yatın kalkın şükredin dedelerinizin aynı kafada olmamış olmasına.
Sosyal ağlarda paylaş

dedelerimizde pek takmıyomuş şahsen. kurtuluş savaşının ilk aylarında kimse takmamış ama bakmışlar düşman, köyleri basıp rahatsız ediyor o zaman gidip destek vermişler. öyle destansı bi halk değiliz aslen ama savaşı kazanmamız destansı.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bunların biraz değişini Nijer'de yaşayan adam da söyleyebilir. baraka da yaşar, içme suyu bulur, karnını doyurur. çok şükür der.

şükretmek ile daha iyi koşullarda yaşamak istemek arasında bir çatışma yok. et niye pahalı, benzin niye pahalı, devlet benim güvenliğimi sağlayamıyor mesela. gecenin 3 ünde istediğim yere gidemiyorum. toplu taşıma imkanları kısıtlı. ülkemin doğal güzelliklerinden yabancılar daha ucuza faydanalıyor. aldığım üç kuruş asgari ücretin yarısı kiraya yarısı doğalgaza gidiyor. eskiden türkiyenin büyük çoğunluğunda içme suyu musluktan içilyodu şimdi içilemiyor. elektirik parası hayvan gibi geliyor. devlet benden dünyada örneği olmayan vergiler alıyor. bu vergilerin bana yol, su elektirik, sağlık hizmeti olarak dönmesi gerekirken bu hizmetlerden de para alıyor bunların da vergilerini alıyor. devlet benim dostum filan değil. devlet dünyanın hiçbir yerinde vatandaşının dostu değil.
ben devlete para veriyorum devlet de bana bu imkanları sağlayacak. ama devlet sizin babanızdır babaya karşı gelinmez mantığı yüzünden devlet eşkıyalık yapıyor şuanda. devletle ortak anlaşılan bi durum yok. vatandaş örgütlenip devletle asgari ücret pazarlığı bile yapamıyor artık.

devleti zaten sevmiyorum, ona karşı çıkacak kimse yoktur heralde niye sevmiyosun diye. insanını da sevmiyorum. vatanı oluşturan en büyük öğe insan değil mi? insanını sevmediğim bi yeri niye seveyim ki ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Nivea said:

dedelerimizde pek takmıyomuş şahsen. kurtuluş savaşının ilk aylarında kimse takmamış ama bakmışlar düşman, köyleri basıp rahatsız ediyor o zaman gidip destek vermişler. öyle destansı bi halk değiliz aslen ama savaşı kazanmamız destansı.

takmamak deil de, yorgunluk var. Hak vermek lazım, epey bi kayıp verilmiş epey yılmış insanlar.

@fede

dostun aslında, yani şu var verdiğin paranın karşılığını alıosun genellikle, imkanlar dahilinde. Gece 3 te toplu ulaşım yok çünkü vereceğin 2 lira otobüs kaldırmaya yetmio. Gönül isterdi ulaşım bedava olsun ama olmuo olamıo. Bunun bir sürü sebebi var.

Beklentiyle alakalı tabi biraz, ki bu beklenti hiç bi zaman tatmin seviyesine ulaşamayacağı için diğer açıdan bakmakta fayda var.
Sosyal ağlarda paylaş

Raze said:

öyle deme fransız olmakta vardı

Benim bir arkadaşımın dedesi italyan nüfusunda. Savaş sırasında 12 adada oturuyorlarmış. Bir ara oraları İtalyan kontrolüne verildiği vakit doğmuş işte :D Şu aralarda İtalya'da yasa tartışılıyormuş bu tip insanları vatandaşlığa alalım diye =)
Sosyal ağlarda paylaş

ben seviyorum buralarda yaşamayı çünkü kültürü rahat onun dışında heralde bu halk içinde anlaşabileceğim insan sayısı %3-5 falandır. bunun sebeplerinden birisi eline az güç geçenin egoistleşmesi, hemen manyaklaşması ondan sonra herkesin hemen hemen her konuda uzman olduğunu düşünmesi vs. bi adres sorunca bile random yolluyolar lan bilmese bile.
Sosyal ağlarda paylaş

@fede; o yüzden tecavuz durumu diyorum, aidiyet diyorum. devlet tutmuş seviyor evet, o zaman ya sen üstün olacan senin seveceğin devleti seçebilecen ya da ait olacan ben daha iyisini hakediyorum diyecen değiştirmek için çabalıyacan. (Bu işler çok büyük olmaz demeyin, oluyor. cumhuriyet kurulurken de oldu, şimdi dinci kardeşler tarikatlarına, dergahlarına yer açarken de oldu/oluyor.) öbür türlü hem sevil hem zevk alma, oldu.

devletini bilmemde milleti nefis vatanın, seviyom ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Sanırım genelde vatanı sevmek ile milleti sevmek karıştırılmış birbirine.

Şahsen ben vatanımı baya baya seviyorum, doğal güzellikleri özellikle de tarihi özellikleri falan yurtdışındaki çoğu eziğin arayıp bulamadığı derecede.

Ama milletim için aynısını söyleyemem. Aynı vatanda yaşamaktan gelen bir bağ var aramızda, aynı coğrafyanın şekillendirdiği insanlar olduğumuz için de ortak noktalar var ama kafalar uyuşmuyor bazen. Hele hele sağdan soldan bir fikir duyup bir anda o fikrin en büyük savunucusu kesilen, ne dediğinin farkında olmadan kendi fikirleri harici diğer fikirleri hiçe sayan dingiller baya sinirlerimi zıplatıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Sanırım genelde vatanı sevmek ile milleti sevmek karıştırılmış birbirine.

Şahsen ben vatanımı baya baya seviyorum, doğal güzellikleri özellikle de tarihi özellikleri falan yurtdışındaki çoğu eziğin arayıp bulamadığı derecede.

vatan sevgin doğa sevgisinden mi ibaret yoksa "vatanın için" ölür ve öldürür müsün?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...