Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pati makina mühendisleri bir bakın buraya lütfen

vaperon

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Ona benzer bir yer için şöyle bir alet yapmıştım;

Ø5mm çelik mil. Milin bir ucunda Ø12x20mm malzeme tepe noktaya yakın bir noktadan Ø5mm delik mevcut. Mili buraya sokup setiskur ile sabitliyorsunuz. Ø12'lik milin ucu da Ø3x4mm boyutlarında bir çıkıntıya sabit. Aynı parçadan bir tane daha var. Milin üstünde iki parçayı da kaydırıp istenilen delik merkez ölçüsüne göre ayarlayıp setiskur ile sabitliyorsunuz. Çıkıntıları deliklere yerleştirip çelik kolu çevirdiğinizde anahtar görevi görüyor. Ø12 parçalar talaşlı işlem sonrası ısıl işlem ile sertleştiriliyor tabi ki. Assab güzel malzemelere sahip bu iş için ama sanırım 1050 kullanmıştık. Her türlü Ø3 delikli özel somun/cıvata için universal bir anahtar sahibi oluyorsunuz. Bizim elektronikçi için yapmıştık. O istemişti, biz de ayarlanabilir olsun dedik. hatta sonrasında Ø5mm için de 2 tane uç yaptık. Bir nevi pergel mantığı :)

Sökmek istedikleri özel bir kontra somunu idi. ortada cıvata çıkıntısı olduğu için yuvalara oturan çıkıntılar arasını geniş tutmamız istenmişti.

Prensip şu:

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

vaperon said:

Alet geldi. Hail SeaGle.

İlk prototip sorunsuz çalışıyor. Adam işinin ustası. Öm'den yağmur oldum yağdırıdım teşekkürlerimi, burada da kara çevireyim. TEKRAR TEŞEKKÜRLER SEAGLE :)

Paticik: Men working together to get the shit done!!! :D

evet ama o harddisk calismayacak...

eger zamanin varsa ve Sadece icindeki dosyalari kurtarmak istersen bana kaliplari yollarsan halledebilirm

icindeki bilgileri Kopyasini alirsam Bedavaya yapabilirm yok alma diyorsan 350 Dolar arti yeni HDD
Sosyal ağlarda paylaş

CryMeARiverfix said:

vaperon said:

Alet geldi. Hail SeaGle.

İlk prototip sorunsuz çalışıyor. Adam işinin ustası. Öm'den yağmur oldum yağdırıdım teşekkürlerimi, burada da kara çevireyim. TEKRAR TEŞEKKÜRLER SEAGLE :)

Paticik: Men working together to get the shit done!!! :D

evet ama o harddisk calismayacak...

eger zamanin varsa ve Sadece icindeki dosyalari kurtarmak istersen bana kaliplari yollarsan halledebilirm

icindeki bilgileri Kopyasini alirsam Bedavaya yapabilirm yok alma diyorsan 350 Dolar arti yeni HDD

Ata Demirer'in "olm sen o kizi seviyon ama o kiz veriyo" diyen tiplemesi gibi olmus.
Sosyal ağlarda paylaş

demir-çelik gibi malzemeler belirli bir sıcaklığın üstüne çıktıklarında 700gibi yamulmuyorsam yapıları değişime uğruyor daha çok karbon (c) alıyor bünyeleri buda sertleşmeye sebep olur. Bu sertleşme tabi malzemeyi gevrekleştirdiği için yük altında hasar görmesini daha kolaylaştırır. Çeliğin kullanım alanına göre ısıl işlemler yapılır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...