Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigortası olmayan 213 lira ödeyecek

DoruK

Öne çıkan mesajlar

sabah sabah gördüm başlık "bu ne lan" olacaktı ama arayan bulsun diye böyle koydum, açılmışsa da bulamadım çünkü konuyu

http://www.ntvmsnbc.com/id/25312705/#storyContinued

said:
Hürriyet gazetesinin haberine göre; kayıt dışı çalışan 18 yaş ve üzerindeki gençler, işsiz üniversite mezunları, sigortalı olmayıp sağlık giderlerini kendi cebinden karşılayanlar, sigortasız tarım işçileri, ev hizmetlerinde çalışanlar, geçici sözleşmeliler GSS kapsamına alınacak.
Haberin devamı

Kanun göre bu kişilerin 1 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurmaları gerekiyor. Burada yapılacak gelir testine göre de prim ödemek zorunda kalacaklar.

şimdi üniversite mezunu işsiz derken? mezuniyete işallah bikaç ay var ama napmamız lazım ben anlamadım eve müfettiş mi gelecek?
Sosyal ağlarda paylaş

sigortası olmayan 213 lira ödemeyecek. Hem sigortası olmayıp hem gelir bildiriminde bulunmayanlar otomatik olarka asgari ücretin 2 katını kazanıyor kabul edilecek ve onlar öyle ödeme yapacak.

Sigortan yoksa ve işsizsen gidip kaymakamlığa bildiriyorsun.

"Aylık geliri brüt asgari ücretin, yani 886.5 liranın üçte birinden az olanlar; bir başka ifadeyle 295 liranın altında olanlar 60-C-1 kapsamında olacak ve sağlık primini devlet üstlenecek." said:

Sosyal ağlarda paylaş

yoo o konuda tamamen haksızsın dostum,
213 lira ödeyin beyler bi zahmet, 2 paket sigara az için ödeyin. Belki şimdi "ben taş gibiyim sağlıklıyım" falan zannediosunuz ama değilsiniz, 3 gün sonra hastaneye gittiğinizde ameliyat faturası kol gibi gelince "ah o 213 liraları ödeyeydim" diyeceksiniz.

Ben olumlu buluyorum hala bu uygulamayı, ha hükümet için para kapısı mıdır? evet öyledir
bana faydalı mıdır? evet öyledir.
zaten 300 lira altı geliri olana devlet bedava yapıomuş.

Aslında bi yandan da bu ssk lı olmayana , şirketlerin dayatmasıyla veya cahillik edip "ssk olmasın maaşım azcık yüksek olsun"culara hafiften bi darbe. Ama iyi bişey sigortasız kimsenin kalmayacak olması.
Sosyal ağlarda paylaş

boşver suark, bunlar anlamazlar.

burda "devlet bedava sigortalasın, devlet bu ne işe yarıyo mühühü" diye ağlarlar, kunduracı "fiş almazsan 50ye olur" dedi mi hemen "ver ver tamam" derler.
sanki devlet diye ayrı bi kurum var, sahipleri var, patronları var da onların cebinden çıkıyor para. senin paran o.
adalet isteyenin eli temiz olacak arkadaş.
internetten film indirip devletin alacağı vergiye göz diken adamın, herkes sigortalı olsun diye şov yapmaya hakkı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

kelle vergisi :) işin garibi kanun 18 yaşından büyük herkesi birey sayıyor fakat iş kişisel geliri hesaplamaya gelince anne baba v.s. katıyor. kısaca 200 tl yatırın diyor. işveren kaza ile primini yatırmayı unutursa sen devlete 200 tl borçlanıyorsun. ay sonunda primlerinizi kontrol ediniz.
Sosyal ağlarda paylaş

bunu bizzat yasadım devamlı ilac kullanan biriydim basvurdum buna sonra bir hesap yaptım ilac parasından daha cok buna para veriyorum bi de sürekli oraya kos buraya kos parasını verir ilacımı alırım dedim zaten bir süre sonrada işe girerim die umuyordum ama işe girmeden istege baglı saglık sigortasından cıkamazsınız dediler. cumle aynen böyleydi simdi de zorunlu hale getiriyorlar. 50% lik bir kesim kafasını topraga gömüyor yapcak bişe yok
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

213 lira ödeyin beyler bi zahmet, 2 paket sigara az için ödeyin. Belki şimdi "ben taş gibiyim sağlıklıyım" falan zannediosunuz ama değilsiniz, 3 gün sonra hastaneye gittiğinizde ameliyat faturası kol gibi gelince "ah o 213 liraları ödeyeydim" diyeceksiniz.

Ben olumlu buluyorum hala bu uygulamayı, ha hükümet için para kapısı mıdır? evet öyledir

Aslında bi yandan da bu ssk lı olmayana , şirketlerin dayatmasıyla veya cahillik edip "ssk olmasın maaşım azcık yüksek olsun"culara hafiften bi darbe. Ama iyi bişey sigortasız kimsenin kalmayacak olması.

anlamak istemiyorsun galiba. kime ne abi benim sağlık sigortamdan. neden zorla yapılıyor. istemeyen yapmasın sağlık sigortası da olmasın. doktora gittiğinde fatura kol gibi gelsin, keşke 213ü vereydim desin. ne olursa olsun ama seçme hakkı olsun sonuçta. ZORLA olunca işte böyle acayip oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

çocuk üniversite mezunu ve işsiz. baba memur anne ev hanımı, dedelerinden kalma evde oturuyorlar. aylık gelirleri 2100tl. hesaplayın bakalım. baba zaten sigortalı primini yatırıyor.anne bundan yararlanıyor. çocuğun işi olmadığı için prim yatırmak zorunda. ortalma gelir yüzünden işin içinden çıkın. baba iki kere sigorta primi yatırmış olacak. hem kendisi ve anne için. hemde çocuk işsiz cocuğun için. zorunlu bu. hele 2 tane oğlun varsa ikiside işsiz ise sıçtın, anlatabildim mi? herkes ayped ayfonla yaşamıyor ülkemizde.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

anlamak istemiyorsun galiba. kime ne abi benim sağlık sigortamdan. neden zorla yapılıyor. istemeyen yapmasın sağlık sigortası da olmasın. doktora gittiğinde fatura kol gibi gelsin,

bu kafada olanları görüyoruz en ufak nezle olduğunda, bir yeri ağrıdığında sırf üç kuruş para ödememek için acil servisleri meşgul ediyor.

odiflame said:

çocuk üniversite mezunu ve işsiz. baba memur anne ev hanımı, dedelerinden kalma evde oturuyorlar. aylık gelirleri 2100tl. hesaplayın bakalım. baba zaten sigortalı primini yatırıyor.anne bundan yararlanıyor. çocuğun işi olmadığı için prim yatırmak zorunda. ortalma gelir yüzünden işin içinden çıkın. baba iki kere sigorta primi yatırmış olacak. hem kendisi ve anne için. hemde çocuk işsiz cocuğun için. zorunlu bu. hele 2 tane oğlun varsa ikiside işsiz ise sıçtın, anlatabildim mi? herkes ayped ayfonla yaşamıyor ülkemizde.

o iki oğlu da 30'ar lira civarında primle sigorta sistemine dahil olup herhangi bir hastalıkta binlerce lira tedavi masrafı ödemekten kurtulacak işte?
yok her biri 213'er lira ödeyecek sanıyorsan yanlış anlamışsın sen sistemi.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

Suark said:

anlamak istemiyorsun galiba. kime ne abi benim sağlık sigortamdan. neden zorla yapılıyor. istemeyen yapmasın sağlık sigortası da olmasın. doktora gittiğinde fatura kol gibi gelsin, keşke 213ü vereydim desin. ne olursa olsun ama seçme hakkı olsun sonuçta. ZORLA olunca işte böyle acayip oluyor.

seçme hakkı olsun evet özgürlük vs vs, sonra adam gidip ayfon alsın ama kolu kırılınca veya hiv kapınca tedavi olamasın.
Sonunu düşünebilen sorumlu hareketler yapamıyoruz ki? Zaten çalışmamanın ennn büyük sıkıntısı aslında ssk'n olmaması. Yani ben işsizken en büyük derdim buydu, başıma bişi gelirse kimse karşılayamaz çünkü hastane masraflı çok fazla.

House 'un bi bölümünde çok güzel değiniodu bu konuya.

@odiflame

oğulların iş bulamıosa, yani ikiside harıl harıl iş arayıp bulamıosa evet orası sıkıntı, yasanın tek eksik noktası. Ama bu durumda bile, o 2 oğlunun arabayla giderken kaza yaptığını düşün? babanın hali daha da berbat olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

sigortası olmayan 213 lira ödemeyecek. Hem sigortası olmayıp hem gelir bildiriminde bulunmayanlar otomatik olarka asgari ücretin 2 katını kazanıyor kabul edilecek ve onlar öyle ödeme yapacak.

Sigortan yoksa ve işsizsen gidip kaymakamlığa bildiriyorsun.

şahane sistemmiş, tembellere yaşamak suç ülkede hehe.

"VATANDAŞLIK YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR" hesabı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...