Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'Atatürkçü olmayı hakaret sayarım'

Loxias

Öne çıkan mesajlar

said:
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetimine atanan Mümtazer Türköne, katıldığı canlı yayında kendisine Atatürkçü tanımlamasının yapılmasını hakaret olarak algılayacağını söyledi..

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından sürpriz bir şekilde Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurulu Yönetim Kurulu üyeliği'ne getirilen Zaman Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne Habertürk TV'de Balçiçek İlter'in sunduğu Söz Sende'ye konuk oldu.

'ATATÜRKÇÜ OLMAYI KENDİME HAKARET SAYARIM'

Türkiye'de yüzlerce Atatürkçü olduğunu ifade eden Türköne kendisine Atatürkçü tanımlamasının yapılmasını da hakaret olarak algılayacağını söyledi. Atatürk'ün bu ülkenin bir ortak değerini olduğunu kaydeden Türköne "Atatürk'ün mirasına sahip çıkmamız lazım ve Atatürk'ün Atatürkçülerden korunması gerekli. Atatürk 19 Mayıs'ta Samsun'a çıktı. Ve biz 19 Mayıs'ı Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz. 1932 yılında İnönü İtalya'ya gidiyor. Ve İtalya'da faşist kutlamaları görüyorlar. Alıyorlar onu 1938'den itibaren 19 Mayıs törenleri diye Türkiye'de uyguluyorlar" dedi.

'19 MAYIS TÖRENLERİ FAŞİST KUTLAMALARI ANDIRIYOR'

Stadyumda öğrencilerin aynı hareketleri yapmasını askeri disipline benzeten Türköne, "19 Mayıs kutlamalarına model olarak İtalya'nın faşist kutlamaları alınmış. Beden eğitimi öğretmenleri bütün liselerde ali kıran baş kesen oluyor ve eğitim bitiyor" diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19591563.asp

nedir düşünceleriniz?
Sosyal ağlarda paylaş

Adami cok haksiz bulamadim ben esasen. Ataturkcuyum diye sacmalayan ve bunu kendinde hak goren o kadar cok gerzek varki. Ustune spor ve genclik bayrami cidden dedigi gibi. Spor ya da genclik ile alakasi yok. Yalniz yine de sacma bir ifade sekli olmus.
Sosyal ağlarda paylaş

Herhangi birşeyin "ci"liğinin "çü"lüğünün kötü olduğu tartışılabilir büyük ölçü de buna ben de hak veririm. Ama amcanın geldiği arkaplana bakılırsa bence bunu çeşitli insanların bir tarafını yalamak için söylemiş de olabilir. "fittillih gilin binci cik iyi bir idim".
Sosyal ağlarda paylaş

Aha Sina'nin dengesi kaymis. Ulan su yazdiginin aynisini milyon tane ayri konuda soyledim/soylediler, hepsinde "ya tamam da dogrusu bu yani" dedin.

Kafa goz dalarim sana.

edit : Aslinda bir bakimdan yola gelmek de denebilir seninkide. adsadas
Sosyal ağlarda paylaş

diyene bakarsan, ne dedigini okumaya gerek yok.
yok ben kimin dedigine bakmadan %100 iyi niyetle okumak istiyorum dersen
Marty said:

kutlamalarla ilgili cok dogru demiş.
bazı ataturkcuyum diye gecinen tipleri gordukten sonra, onlarla aynı kefeye girmek istememesi de cok normal.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Aha Sina'nin dengesi kaymis. Ulan su yazdiginin aynisini milyon tane ayri konuda soyledim/soylediler, hepsinde "ya tamam da dogrusu bu yani" dedin.

Kafa goz dalarim sana.

edit : Aslinda bir bakimdan yola gelmek de denebilir seninkide. adsadas

bişey demiyorum fikir olarak doğru bir noktaya parmak basıyor, bunu 40 kere tartıştık zaten. O yüzden bu fikri ayrıca tartışma gereği duymadım.

O yüzden ben daha ziyade adamın olası kafa yapısını işaret etmek istedim. Zaten AKPlilerin kendi kafa yapısındaki insanlar kullanarak kadrolaştığını da bir çok kez ifade ettim. Şimdi bu adamı sadece söylediği şeylerle değerlendirmek mantıklı değil zira bu adamlar bir A olayını deşmek için ona en yakın olan ve mantıksal olarak doğru olan B olayını rampa olarak kullanıyorlar. Fetullah Gülen kurnazlığı işte.

Bir de artık Türkiye öyle bir ortama girdi ki, sadece "adamın söylediği şeyler doğru" deyip geçersen direk AKPci, fetullahçı vs vs ilan edilirsin bu da işin diğer yüzü.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

diyene bakarsan, ne dedigini okumaya gerek yok.
yok ben kimin dedigine bakmadan %100 iyi niyetle okumak istiyorum dersen
Marty said:

kutlamalarla ilgili cok dogru demiş.
bazı ataturkcuyum diye gecinen tipleri gordukten sonra, onlarla aynı kefeye girmek istememesi de cok normal.

abi şu adam söz konusu ise iyi niyetle okumak çok büyük naiflik.
Sosyal ağlarda paylaş

olm artık bırakın osmanlıyı ya osmanlı gg
hala millet 1453, kanuni sultan süleyman, viyana kapıları kafasında. bu nasıl bir ego yarası ya, hepsi lise tarih kitapları yüzünden. milletin içi gidiyo resmen osmanlının en büyük halinin haritasını görünce. bi de duraklama ve gerileme dönemini de sanki sadece bir viyana kuşatması başarısızlığının sonucuymuş (bu başarısızlıkta tabi ki kış geldiği için) gibi lanse etmek işin tuzu biberi oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

yoo niye osmanlı gg olsun bu konuda, ordu bandosu kavramını bütün avrupa osmanlı'dan alıyorken hele hele?
Aket-Atum said:

Ya allah aşkına diyene bakın gerisini okumayın.

tam atatürk'ün türk gençliğinde görmeyi istediği bir mantık olsa gerek bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,
Osmanlının en güzel dönemleri zaten o duraklama dönemleri. Okunması gereken zaman onlar, yoksa 2012 de malın biri çıkıp HEP DİN YÜZÜNDEN YIKILDI İMPARATORLUK ya da HEP O HÜRREM YÜZÜNDEN ONDAN SONRA BOZULDU diyebilio. Bu kadar etkili bir şeye gg demek pek doğru değil,
Sosyal ağlarda paylaş

konuya spesifik olarak değil genel olarak söyledim ben. o perspektiften bakarsak yunanlıların dünya sahibi olması lazım (onlarda da aynı ego sorunu var, pek alakaları olmayan Antik Yunan imparatorluğunu sahiplenmeye çalışıyorlar) ama nedense adam gibi bir ortak kültürü ya da geçmişi olmayan Amerika dünya lideri.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Ohooo Sam Atatürk benden her sabah Akitten Milli Gazeteye her kafadan yazar tarafından her söyleneni taramamı beklemiyordu herhalde? Nasıl orada da bir "ya geç bırak" filtresi varsa bu adama karşı da var :D

taramanı isteyen mi oldu? medenice, belli bir temelle aktarılan görüşleri açık zihinle değerlendirip, önyargıyla sabitfikire saplanmamanı beklerdi sanırım atatürk ama ben de atatürkçü değilim, belki de yanlış tahayyül ediyorumdur. :p

kaldı ki türköne'nin isabetli tespitleri var, diğer bödöflük kadroyla bir tutmamak lazım. burada da makul birşey söylemiş büyük ölçüde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...