Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

uçan spagetti canavarına sahtekar desem

nutella yerim

Öne çıkan mesajlar

"nutella yerim" said:
dini duyguları zedelenen arkadaşlardan özür diliyorum sosyal bir deney farz etsinler şu başlıgı.

şurda 2 kelime yazdık yemedigimiz laf kalmadı,yok nick üstünden laf sokmalar,yok imzan şöyle ebeleübele demeler,ne fanatizmimiz kaldı ne ateizmimiz.

myshkin ve nutella yerim için geliyor,

http://www.youtube.com/watch?v=EAPZZHbJuq4
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

ateist seri katiller koyalım, "bakın dine inanmayanlar toplum için nasıl zararlı bireyler oluyorlar" diyelim.

Dinsizliği için adam öldüren, ülke işgal eden, kullanılan adam bulursan bana da haber verirsin xD Bulduğunda dinsizlik dediğin kavram kimisi için yeni bir kazanç kapısı olmuş demektir. Yeni dininiz hayırlı olsun o zaman
Sosyal ağlarda paylaş

hedehodohop said:

xunn said:

Tam popüler kültürle yeni tanışmış angst topiği.

Tebrkler, a new low.

Suark said:

ateistlerin ( yani böle şeyler yapan ateistlerin ) butthurtunu anlayabildiğimiz gün pazarlamanın sırrını keşfedicez dostlar

İki çeşit ateist var .
Biri rasyonel düşünüp , sosyal teoremleri araştırıp diyalektik materyalist bir anlayışla dinlerin çıkış noktalarını anlar ve yine aynı şekilde tanrının var olmadığına ikna olur.
İkinci ise tanrı kompleksi olan , bir sosyal kimlik özentisi ve kuul olma meraklısıdır.Bu kişinin bu konularda gerçekten çokta bilgisi yoktur . Anlattıkları tanrının var olmamasını tasvir etmekten ziyade olan tanrıya tavır almaktır.

adma doğru demiş beyler.
Sosyal ağlarda paylaş

ateist biriyle dini inancı olan birinin çatışması çok doğal. biri gelip sana derin soyula soyula yanacaksın kazanda dese adama inanmasan bile adamın varlığından rahatsız olmaya başlarsın, her ne kadar adamı görmezden gelsen de eğer sürekli bu adamı düşünmek durumunda kalıyorsan bu olaydan rahatsız olman biraz kaçınılmaz. iki tarafın da huzurlu birlikte yaşayabilimesi için iki tarafın da konu üzerine düşünmemesi lazım. Yani biraz garip değil inanan birisin diyelim ve çok yakın bir arkadaşın inanmıyor ve sen onun derisi soyularak cehennemde yanacağı söylenen bir dine inanıyorsun (ne kadar iyi bir insan olursa olsun).

diyalektik materyalizme falan gerek yok bunları düşünmek için ama tabi sohbet ortamında +puan kazanmak istiyorsanız o yoldan da gidebilirsiniz
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

inancin bireysel bi olay oldugunu farkettigi zaman herkes, problem kalmicak. senin inancinin bana, benim inancsizligimin sana bi etkisi yok, o yuzden itelemenin anlami yok.

yok bence iki tane daha temel sorun var.

1- Dini hiyerarşi. Dinde hiyerarşi olması her türlü kötülüğün anası olma potansiyeline sahip. Budizmde neden olmuyor araştırmak lazım.

2- Bazı dinlerin inanmayanların çekecekleri sonsuz acılar üzerine fazla yoğunlaşması. Bu noktada iş zaten karışmamaktan çıkmış oluyor bile, inananla inanmayını Dinin kendisi temelden ayırmış oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

inancin bireysel bi olay oldugunu farkettigi zaman herkes, problem kalmicak. senin inancinin bana, benim inancsizligimin sana bi etkisi yok, o yuzden itelemenin anlami yok.

Aa lütfen, Türkiye'de insanlar yanındaki insan üzerinden tanımlanır. Yanlarındaki kimse onun kadar zengin, onun kadar delikanlı, onun kadar yardımsever ve onun kadar dindarlardır. Mazallah dini bütün olmayan biriyle bir arada bulunurlarsa imanları zarar görür.
Sosyal ağlarda paylaş

hedehodohop said:

@Myshkin
İngilizce çevirisini bulabilirsen okumak isterim makaleyi.
Xunn ve emanetin tartışmasına bende giriyorum.

Öncelikle modern dinlerin etkisini insanların cahilliğine,kültürlülüğüne veya ''kaliteli insan'' , ''kalitesiz insan'' gibi idealist kavramlara bağlıyan hiçbir düşünceye katılmıyorum.
Neden katılmıyorum ? Çünkü din insanların ihtiyaçlarından , doğa ve toplumla ilişkilerinden doğmuştur.
''Cahillik'' ifadesinin geçerli olucağı kısım yani insanın doğaya bağımlılığı ve aslında kontrol edemediği ve anlıyamadığı doğa güçlerini,kurban vererek,dua ederek,ayinler düzenliyerek..vs kontrol etme arzusu modern toplumda değişmiştir.
Dini görüşlerin çıktığı ikinci kaynak bireyin toplumla ilişkisi yani toplumsal ilişkilerin bütünlüğüdür.Bu toplumsal ilişkiler toplum içindeki bireyin karşısına daha büyük bir güç olarak konulan bütüne bağımlı olduğunu gösterir.Bu bağımlılık ve aciziyet daha yüce bir varlığa sığınma güdüsü yaratır.Toplumda sınıflar arası çelişkiler öne çıktığında dini anlayışların kaynakları alabildiğine artar.Dini anlayışlar egemen sınıfın ezilen sınıfı itaate sevketmekte kullandığı bir araca dönüşür.Burda insanın tepkisi duygusaldır.Sadece üzerindeki tahakkümden sığınıcak bir liman arar.Çok entellektüel bir insanda bu sınıf çelişkisini hissettiğinde duyguları tarafından basireti bağlanıp tanrıyı kabul etmek sonra da sığınmak istiyebilir.
Biz dini doğuran sosyal şartları değiştirmediğimiz sürece yani sınıfsız ve sınırsız bir topluma geçiş yapmadığımız sürece , dünyada adaletsizlikler ve bu adaletsizliğe karşı çaresizlik olduğu sürece dinde olucaktır.Bu insanı okulda eğiterek çok bilgili yetiştirerek veya kültür bombası yaparak aşılıcak bir durum değildir.

@Ardeth
bir kaç sayfa önce yazdıklarımdan yola çıktığımızda aslında insanların fanatizminin sebebi ne dinin öğütleri ne de başka birşey.Kişiyi dine bağlıyan sebepler onu fanatikleştiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

İslamın orjinal dili latince olsaydı, din de ortadoğudan değil almanyadan çıksaydı, imamlar kırmızı cübbelerle dolaşsaydı kardinal stayla, Türkiyede ateist geçinen çok insan direk convert olurdu diye düşünüyorum.

ekonomik gelişme batı yerine doğuda olsaydı, mevcut cübbe sarık vs. çok karizma görünürdü. dinin nereden çıktığından çok ne kadar özenildiği önemli. özenme de göreceli medeniyetle alakalı. batı, günümüzde göreceli medenidir, çünkü para ve imkan orada.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca, dinlerin ortaya çıkış sebebi insan ihtiyacı falan değildir.
ilkel dönemlerde etrafını gözlemleyen ilk bilim insanlarının elde ettikleri bilgiyi korumak için uydurukları açıklamalardır. çünkü (bugün olduğundan çok daha fazla olarak) bilgi güçtür.
yani güneşin 24 saatte bir doğduğunu farkeden insan, bu bilgisini korumak için başka bi yaratıcı güce atıfta bulunur. bulunur ki bunu bildiğini bilen diğer insanlar buna zarar vermesin, o bilgiyi istemesin.
böyle böyle başlayan bilgi koruması sonra çıkarcılığa dönüşür, god-kingler, tanrıya kurban verdirerek et yemeler, oruç tutturarak gıda depolamalar vs. vs. diye dallanır budaklanır.
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

İslamın orjinal dili latince olsaydı, din de ortadoğudan değil almanyadan çıksaydı, imamlar kırmızı cübbelerle dolaşsaydı kardinal stayla, Türkiyede ateist geçinen çok insan direk convert olurdu diye düşünüyorum.

saydıklarının hepsinin yanında bugünkü hareketlerin aynısını yapmaya devam etselerdi convert olan kimse olmazdı bence.

çoğu kişinin sorunu islamla yada müslümanlıkla değil ki. anlamak istemediğiniz nokta orası başta. istediği dine inansın, gelip bana saçmalamadığı sürece alıp veremediğim yok benim o adamla.
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

nop bu dediğin olacak olsa ateistler hristiyan olurdu zaten (almanya dışında tutuyor)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...