Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İstanbul Barosu: "başörtülüler ve türbanlılar giremez"

escape

Öne çıkan mesajlar

O zaman Bone'un resmineki gibi de işe gelebilmeliyim. Aynı mantık değil mi?
Sokaktaki adama takma demiyorsun zaten. Arada fark var. Eğer ben işe o resimdeki gibi gelebileceksem sorun yok türbanda. Ama eğer iş yerlerinde, okullarda belli kılık kıyafet kuralları varsa türbanın niye ayrıcalığı oluyor.
Türbana okeyse kara çarşaflıya da okey demen lazım. O zaman kuralların bir anlamı kalmıyor...
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

gamalı haçtan farkı ne türbanın ? allah için acıklasın biri,islam dini inanç ise nasyonel sosyalizm de siyasi inanç

kendin farkını söylüyorsun bir de soru soruyorsun hahaha

biri dini inanç diğeri siyasi inanç. birisi insanın manevi değerlerini düzenler, diğeri devletini yönetir.

aradaki farkı anlatayım mı biraz daha?
Sosyal ağlarda paylaş

@Sufi
Çünkü toplum düzeni için belli sınırların çizilmesi gerekir. Dediğim gibi türbana izin verirsen, kara çarşafa da izin vermen lazım, yarın öbür başkası da çıplak gelirim, mayoyla gelirim der.
Bana yine sorun yok. Ama düşününce belli sınırlar çizmezsen işin ucu da yok...
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

Sufi said:

araman iyi bişey de bulduğun art niyeti de anhlatır mısın?

elinden geldiği kadar, kemalist düzene kafa tutuş

açık söylüyorum:

ben kemalist düzeni istemiyorum.
istemiyorum demokratik rejim yerine kişici bir ideolojist rejim olmasını.
istemiyorum insanalrın şu an hayatta olamyan birinin adına konuşarak bana ne yapmam gerektiğini söylemesini.

bunun için türbana ihtiyacım yok, dilim yetiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

neyse yine kısır döngüye girecek olay. biri spagetti dini diyecek diğeri bilmem ne diyecek. ne insanlar inançlarıyla diğerlerini öyle yaşamaya zorlayabilir, ne de diğerleri inananları kendi istedikleri gibi yaşamaya zorlayabilir. isterse dünyanın en aptal mevzusu olsun. sana ne?

hakim ve savcıların başının açık olması mevzusuna katılıyorum ben. ama avukatların yaptığı tam olarak kamu görevi değil. memur değil bu adamlar, müvekkillerinin savunmasını yapıyor.

adalet dağıtmıyorlar yani işlerini yapıyorlar. o yüzden istanbul barosu'nun bu uygulaması adil bir uygulama değil.

tekrar diyorum hakim ve savcılarda baş örtüsü yanlış, çünkü onlar devlet eliyle türk milleti adına karar veriyor ve başörtüsü onların adil olmadığı izlenimi yaratabilir.

ancak avukatlar diğer insanları temsil ediyorlar. başörtüsü takmalarında sakınca yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

escape said:

Sufi said:

açık söylüyorum:

istemiyorum insanalrın şu an hayatta olamyan birinin adına konuşarak bana ne yapmam gerektiğini söylemesini.

yahu ne alakası var şimdi konuyla ahahhah
banane senin ne istdiğinden. sen burda başkası üzerinden kendi fikrini desteklemeye veya savunmaya calışıyosun.

ayrıca sen de ne istediğini bilmiyosun ve anladığım kadarıyla baya baya saçmaladın.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

"nutella yerim" said:

devlet dairesi inancını yaşama / yaşatma yeri mi güzel kardeşim.

yaşatma değil ama yaşama yeri evet. domuz eti yemek mesela adliye'de serbest değil. yaşatmak ayrı, kimseye dikte edemezsin, ama kimseye de zarar vermez avukatın o örtüsü.

sen kendi inancını insanlara dikte ediyorsun farkında degilsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi sorun sadece başörtüsünde değil, belli sınırlar var işte. Yine tekrarlıyorum, başörtüsüne okey dersen yarın öbür gün kara çarşaflı gelip ben de böyle gelmek istiyorum derse ne diyeceksin. Biri din sembölü, biri inanç sembolü mü. Alakası yok. Çizgiyi belirlemen gerekir.

Kaldı ki Mustafa Kemal'den bu kadar korkmayın. Kemalist düzen istemiyorum, demokratik düzen istiyorum lafını ben tam anlamadım. Kemalist düzen nedir ki, Atatürk'e mi tapıyoruz burada...
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Abi sorun başörtüsünün hakikaten gereksiz ve çağdışı olmasında. Kadınlar başörtüsü giyerek kendilerini 2.sınıf insan haline getiriyor zaten, yasalar da bunu engelliyor işte. Çünkü başörtüsünün mantıklı bir izahı yok...Yok yani...Sen bana inanç ve din dersen, ben sana hala peki niye başörtüsü diye sorarım...

Suark said:

ya o senin görüşün şimdi,
"benim görüşüm doğru bu yüzden yassah" dersen internet yasagından ne farkı kalır

islami usüllere göre kadının şu şekilde:

http://i.imgur.com/O4bGI.jpg

erkeğin şu şekilde giyinmesi gerekiyor:

http://i.imgur.com/8IAb8.jpg

türkiye'de ise kadın şu şekilde:

http://i.imgur.com/bR8rj.jpg

erkek şu şekilde giyiniyor:

http://i.imgur.com/Y9Rj1.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

Sufi said:

escape said:

Sufi said:

açık söylüyorum:

yahu ne alakası var şimdi konuyla ahahhah
banane senin ne istdiğinden. sen burda başkası üzerinden kendi fikrini desteklemeye veya savunmaya calışıyosun.

ayrıca sen de ne istediğini bilmiyosun ve anladığım kadarıyla baya baya saçmaladın.

saçmaladın demek yerine anlamaya çalışsan keşke.

sen insanların türban takmasının arkasındaki art niyetin kemalist düzene karşı oluş olduğunu söyledin.
ben de dedim ki ben kemalist düzenin karşısındayım, hem de art niyet değil direk niyet.

niyet iken masum olan şey art niyet iken suç mudur?
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

ahmedinejad said:

"nutella yerim" said:

devlet dairesi inancını yaşama / yaşatma yeri mi güzel kardeşim.

yaşatma değil ama yaşama yeri evet. domuz eti yemek mesela adliye'de serbest değil. yaşatmak ayrı, kimseye dikte edemezsin, ama kimseye de zarar vermez avukatın o örtüsü.

sen kendi inancını insanlara dikte ediyorsun farkında degilsin.

lol ne alakası var? sen başörtülü kadın görünce dini yönden baskı altında mı hissediyorsun kendini?
Sosyal ağlarda paylaş

Abi sorun zaten dinin tam ne dediğinin belli olmamasında ya, Bone güzel özetlemiş.
Bak kara çarşaflıya sorsan eminim ona göre türbanlı bile yetersizdir. Çünkü onun kafasına göre giyilmesi gereken o çarşaf.
Peygamberin sakalı vardı zamanında diye, sakal uzatan insanlar var, ben mantık yok derken bunu kastediyorum.
İşin sonu yok yani, çünkü kuralın (varsa öyle) kendisi saçma. İnsanlar üstüne gidip uydurmuşlar birşey, kimisi çarşaf, kimisi başörtüsü takmış. Kimse durup da bunun mantığı nedir demiyor.

Ama iş yeri bundan tamamen bağımsız bile olsa, sınırlar önemli, yukarıda dediğim gibi..
Sosyal ağlarda paylaş

Ahaha abi domuz etinden nasıl bu kadar korkuyor insanlar anlamak garip. Yasak olması ayrı saçmaymış bilmiyordum.

Ben hala ama birinin bana gelip "Güzel kardeşim, başörtüsünün gerekçesi/mantığı şudur..." demsini bekliyorum. Ama git araştır değil, bu kadar insan takıyorsa bunun herkesçe bilinen bir tek benim anlayamadığım çok basit bir mantığı olmalı değil mi...
Galiba sorun orada zaten...
Mantığı yok, kimse de ben niye takıyorum diye soramıyor...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...