Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tanrı'nın varlığına inanmalı mıyız ?

Zyrobod

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

günümüzdeki ateistlerin çok rağbet ettiği şöyle bir fikir var:
"bilimde tanrının kanıtı yoktur,
o zaman tanrı da yoktur."

bu öneri, bazı dincilerin
"bu da mı tesadüf,
o zaman evrim çürümüştür"
diyerek evrimi çürütme çabası kadar aptalca ve gereksiz geliyor.

ama işte bir akım, o adam nasıl trend olduğu için evrimi çürütmekle uğraşıyorsa, diğer adam da trend olduğu için tanrıyı yoketmekle uğraşıyor.

yani demek istiyorum ki,
tanrı ile bilimin hiç bir alakası yok.

iki soru sormuşsun:

1) tanrı'nın varlığına inanmalı mıyız?
2) tanrı'yı nasıl kanıtlarız?

birinci sorunun cevabı, evet tanrı'ya inanmalısın.
zaten dinler inançlar üstüne kuruludur. eğer onun doğru olduğunu düşünüyor ve inanıyorsan, o din vardır.
doğru olduğunu düşünmüyorsan zaten o dine de inanmıyorsun demektir.

ikinci sorunun cevabı, tanrı bilim ile kanıtlamaz, tanrı bilim ile çürütülemez.

tanrıyı kanıtlayabilmek için öbür dünyaya gidip gelebilmek, boyutlar arası gezebilmek, evrenin dışına çıkabilmek gibi unsurlar gereklidir.
bunları yapabilecek düzeyde olmadığımız için bilim tanrı'nın varlığını veya yokluğunu kanıtlayabilecek bir yöntem değildir.

inanmak mı istiyorsun, o zaman inan.
inanç kanıt, ispat veya delil gerektiren bir şey değildir.

zamanda yolculuk yapilabilse ve peygamberlerin yaptiklari ispatlansa bayaa bir inanan sayisinda artis olur bence aksi durumda azalma olur hala inanmak isteyen bir yolunu bulur inanir ve gene tam tersi olacak sekilde inanmayan gene inanmaz yep dogru demissin
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

http://imgc.allpostersimages.com/images/P-473-488-90/17/1740/EPJ3D00Z/posters/william-holl-the-younger-rene-descartes-french-mathematician-and-philosopher.jpg

hayatımda gördüğüm en dandik tanrı kanıdı falan. matematikte laf yok ama malum kartezyen kordinatlarını ortaya atarak senelerce insanların relatif kordinatlar hareketler vs konusunda kafasının karışmasını sağladı hehe
Sosyal ağlarda paylaş

kumathros said:
bir noktaya varmak için yapılan ekstrem matematiksel denklemi düz yazıya döküp mantık dengesi skalasının tam ortasındaymış gibi göstermek isteseydim tam da üstteki yazıyı yazardım. ama ben mantıklı bir insanım.

http://www.youtube.com/watch?v=cvhBLA8rXcQ
Sosyal ağlarda paylaş

Bilim tanrıyı çürütemez evet ama toplam 31 adet tanrı var desem onuda çürütemez. Bilimin çürütemediği her şeye inanacaksak işimiz zor yani.

Dincilerin neden kanıt yok sorusuna verdikleri en mantıklı yanıtta bence şu:
"hayat bir sınavsa bu cevap anahtarını görmek olurdu"
gereksiz açıklama: kanıt olsaydı allahtan akıl almayı unutanlar dışında herkez inanır, ölümüne sevap kasar ve cehenneme bir allahın kuluda gitmezdi.

yani güzel bir kılıf uydurmuşlar helal olsun. ama inanmaya yeter mi? tabiyki hayır.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...