Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkiye'de indie oyun ve sektor

nscorp

Öne çıkan mesajlar

vcard yapalım sana. scan falan uğraşma.

udk konusunda da ben şartların iyi olduğunu düşünmüyorum. toplam kazancın 4'te birini adamlara vermek bana hiç mantıklı gelmiyor. onun yerine başlangıç için unity gibi bir engine kullanıp sonrasında elde edilecek olan parayla bir yerlere yatırım yapılması daha doğru olur. tabi bunlar benim fikirlerim, kimisi de der ki 3/4 yeter.
Sosyal ağlarda paylaş

nscorp said:

Ben bu isin egitimini alan biri yani muhendis degilim

mühendis bu işin eğitimini almaz zaten.

sanırım türkiye'de oyun sektöründe en yanlış sanılardan biri "oyun yapmak için illa bilgisayar mühendisi olmak".

bilgisayar mühendisine doğru düzgün iş düşmez zaten.
programlamasını yazılımcı yapar, dijital ses ve müzik konusunda tecrübeli adam lazım, senaryoyu elden geçirip tamamlayacak bir edebiyatçı lazım, oyunu dizayn edecek bir tasarımcı lazım vs.

di said:

Bir de Steam gibi bir anda oyununu milyonlara duyurabilecegin ortamlar varken Turkiye ile kisitlamak cok dar bir perspektif sanki.

Sen global ol, sirketi yine Turkiye'de kur.

di said:

Sirketi acip aylarca senelerce oyun yaptiricaz/yapicaz diye cepten yemeyin. Yapin/yaptirin ya da hazir olanlari satin alip bir kac oyun ile girin sektore.

Aksi halde basarili olsaniz bile cepten yiyeceginiz paranin haddi hesabi olmayacagindan kâr edip edemeyeceginiz bile saibeli olacaktir.

şu ikisine katılıyorum.

"türklere hitap edicez" diyerek saçma sapan "cin ali top oynuyor" oyunları yapmayın, emek boşa gider.
geniş düşünün, elinizin altında internet varken yabancılara da satılabilecek bir oyun yapın.
Sosyal ağlarda paylaş

Sypro said:

udk konusunda da ben şartların iyi olduğunu düşünmüyorum. toplam kazancın 4'te birini adamlara vermek bana hiç mantıklı gelmiyor. onun yerine başlangıç için unity gibi bir engine kullanıp sonrasında elde edilecek olan parayla bir yerlere yatırım yapılması daha doğru olur. tabi bunlar benim fikirlerim, kimisi de der ki 3/4 yeter.

unity +1
kazançtan çok çok az ücret talep eden platform oyunlar için yapılmış naneler de var gerçi ama en güzeli unity cidden.
Sosyal ağlarda paylaş

programci/muhendis cok kabiz degilse tasarlar programlar oyunun yazilim kismini, asil dert beraber kanser olmadan calisabileceginiz tasarimcisidir muzisyenidir bunlari bulmak

ayrica ne kadar arastirdiginizi bilmiyorum da, turkiyede son zamanlarda mitoz cogaliyor ufak oyun sirketleri (oyun yapak yaeee diye giriseninden yurtdisinda birkac yil calisip turkiyeye gelip ekip kuranina kadar rastladim), sansasyonel bisey cikaran da henuz olmadigi icin genele yansimiyor tabi bu olay

cogu facebooka tavla yazarak baslayalim kafasinda, deneme amacli bir bilemedin iki sey cikarip daha advanced seylere gecmeniz lazim.

mobil oyunlarda da mevcut bir franchise a ait degilse karmasik kontrollu bir oyunun tutmasi cok cok cok zor ayrica, mobil platforma yapacaginiz ilk is rpg olmamali.
Sosyal ağlarda paylaş

Sypro said:

Ilk 50k senin zaten, 50k sonrasi talep ediyorki gayet mantikli

Yeni ise basliyan herhangi bir isletmenin en buyuk sorunu sermaye, konu oyun oluncada en cok masraf zaten oyun motoruna ve onun getirdigi problemlerden gelen israflara gidiyor, UDK kullanarak indie bi gurup 10-20k ek sermaye ile gayet oyun yapabilir ki kazanicaklari para 1m yi bulucakta udk yuzunden 250k royalty odicekler cok buyuk para diyorsunuz

Ki sermaye problemi turkiyede cok daha problem, bankaya gidip iyi bi fikrimiz var diye 50k kredi alamazsiniz, yatirim melekligi meseleside turkiyede yok, abd de filanda adamlar 1/3 returnden bahsediyor bu gibi riskli yatirimlarda

Hic tecrubesi olmiyan bir gurubun ilk oyunu icin udk gayet iyi, 50k zaten kazanmasi saibeli oldugundan problem yok ehuehu, sanki adamarin yaptigi ilk oyun kal of dati kadar saticak, listeleri kiricakmis gibi bakmayin bu ise ehuehu
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kendi çapımda hobi olarak uğraşıyorum oyun yapımı ile. UDK ve Unity'yi denedim, ve Unity ile devam etmeye karar verdim çünkü bir çok avantajı var. Öncelikle UI olarak gayet kolay kullanması, asset import işlemleri sürükle bırak tarzı çok kolay, her türlü programdan asset import edilebiliyor (blender,3dmax, maya, photshop filan). Onun dışında tek bir kodla bir çok platform'a compile edilebiliyor yapılan oyun. Bir de royality ödemesi istemiyor (bildiğim kadarıyla, çok detaylı bakmadım ona hobi olarak yaptığımdan şimdilik). Ama grafiksel olarak düzgün bir oyun yapabilmek için (kompleks GUI'dir,3d grafiktir, güneş efektleri vs) pro versionu gerekiyor, o da 1500 dolar. Ama bedava versionu ile de çok güzel oyunlar yapılabilir aşırı grafik yükü gerekmeyen (strateji, rpg, shoot'em up vs gibi)

Bir de unity developerları motoru sürekli geliştiriyorlar.Asset store denen bir olay var insanlar oraya script, grafik, ses vs koyup satıyorlar, baya yararlı şeyler var ve ucuz. Hatta tam projeleri filan satanlar var. Onun dışında internette bir sürü prefab satanlar var orda burda eğer hazır asset gerekirse.

Son olarak da binlerce paralı/parasız tutorial ve eğitim videoları var, UDK'da ben o kadar çok göremedim/bulamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

tamamen bitmiş, ileride güncellemeye/geliştirmeye açık bir oyunla 50k kazanmak sandığından çok daha kolay. stratejini iyi kurduğun sürece tahmin edebileceğinden çok çok daha kısa sürede ulaşabilirsin o rakama. 49k kazandığında tamamı sana kalıp 51k kazandığında 12ini adamlara vermek kısmında kafanı duvara vurduracak bir fark var, gözden kaçırıyorsan bilemem tabi.
unity konusundaki fikrimi yineliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

unity de gelecek yok, unity ile kazanilan know howin gelecekte uygulanma sansi yok

unity indie sin sen indie kal engine i direk, tek proje ile bisiler kazanalim, ayda cer cop birsuru oyunu app storea yigip surumden gelirse diye dusunen studyolar icin mukemmel bisi ama bu iste tecrube kazanip ilerde buyumek istiyen birilerinin emek yatirimi yapicagi bisi degil

UDK ile yapilmis AAA oyunlar var yani ki UDK ile kazanilicak tecrube en basindan programciya yepyeni kariyer firsatlari acar

UDK ilk 50000 den royalty almiyor, 50100 kazanirsan 25 dolar aliyor

UDK ile ise baslamamak aptallik bu sartlarda, en azindan isletmeci kafasi ile, muhendis kafasi ile ne olur bilemicem :p
Sosyal ağlarda paylaş

(x-50k)/4 ise görüşüm farklılaşır tabi. ben tamamından diye biliyorum.
fiyat politikasını bi kenara bırakırsak, kısa sürede ortaya bir şey çıkartmak için unity'den iyisi yok diyebilirim. udk ile herhangi bir şeyi yapma süresi ile unity'yi karşılaştırdığımda kendi adıma ciddi farklar görüyorum.
neyse bu uzar gider. windows mu linux mu olayına benzemesin sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

UDK'nın sevmediğim yanı şu, oyunu yaparken adam sana hazır bir oyun platformu sunuyor, sen o platformun üzerine kuruyorsun ve scripting'in bir SDK'sı yok, direk notepad yada visual studio'dan filan yazılıp UDK ile bölüm tasarımı yapılıp birleştiriliyor(anladığım kadarıyla). Buna karşın Unity'de herşey bir arada, scriptler direk SDK içinde yazılıp sürükle bırak şeklinde pratikçe tasarlanabiliyor oyun. Para ve proje olarak bilemiyorum ama bir mühendis olarak pratik olana yönelmek daha iyi geliyor bana.

Ha tabi şu var mesela UDK'nın motoru daha gelişmiş, otomatik olarak controller suya girince su mekanikleri devreye giriyor vs, Unity'de o yok mesela(ama programlanabiliyor). Onun dışında bence iki motorlarla da yetenekli tasarımcılarla AAA oyun yapılabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...