Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

elektrikli ısıtıcı başlığı

benjani

Öne çıkan mesajlar

• 11 yıl sonra ...

12 yıldır kullanıyorum kışın evi ısıtmak için, tüketim olarak verimli bildiğim ama doğrudan kıyas yapabilecek başka bir setup yoktu. havayı kurutabildiğini sanmıyorum çünkü kullandığım vakitlerde aynı esnada nemlenme sorunu da yaşadığım zamanlar oldu. yağlıdan iyi benim bildiğim.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

konvektör kullanmadım o yüzden onu karşılaştırma dışı bırakıyorum. geri kalanların hepsi var, tek tek anlatayım. kullandığım ürünlerde havada kuruluk vs gibi bir durum olmadı. ama modelden modele değişebilir (özellikle klima konusunda).

ufo benzeri ışıkla ısıtanlar:

en hızlı ısınma yöntemi. attığı ışık yüzeye vurur, o yüzey ısınmaya başlar. havayı ısıtmaz (o yüzey havayı ısıtır o da baya zayıf) o yüzden oda ısınmaz.

artısı, hızlı olması, basarsın anında sıcaklık. kapatırsın anında soğuk, çünkü hava soğuk, ışığın vurmadığı tüm yüzeyler soğuk. ama sürekli tek bir noktada duruyorsan (gün boyu bilgisayar başı mesela) avantajlı olabiliyor. 900W falan harcar ama sıcak sıcak oturursun sürekli. sürekli arkadan sıcak ışık vurması baş ağrısı yapabilir bazı bünyelerde ama alışırsın, önden vurunca da pişen döner eti gibi hissedebilirsin. ışığın vurması yeterli olduğu için sokakta bile kullanabilirsin bunu.

dezavantajı da işte başından ayrıldığın gibi soğuk gerçekle başbaşa kalırsın. çünkü o kadar çalıştırmış olmana rağmen tüm ev buz gibi kalmaya devam eder (gün boyu çalışınca oda biraz ısınmış olabilir, havayı kıracak kadar).

yağlı radyatör:

benim bildiğim elektriği en efektif kullanan ısıtıcı. neredeyse tüm elektrik ısıya çevrilir, kayıp az olur. yavaş ısınır, yavaş soğur. 20-30dk'da tam sıcaklığa ulaşıp benzer sürede soğur mesela. Bu direkt havayı ısıtır, ısınan hava da oda içinde dönerek yüzeyleri ısıtır (senin toton da dahil). Ortalama 2000W harcar belirli sıcaklığa gelene kadar, sonra düştükçe devreye girer (ortalaması da 1500W falan). Bu yetmediği durumlarda ekstra ısınmak için yapabileceğin bişey yok ama, zaten maksimumda çalışıyordur (20m2 oda dışarısı 3-5 derece soğuktayken anca okey dedirtir, evin yalıtımına çok bağlı tabii). Işık olanı mesela 1800W'a çekebilirsin yetmediği anlarda (o da çok ısınınca 1dk çalışıp 1dk kapanıyor gerçi yine ortalama 900W'a geliyor, en azından bendeki modelde). 

Bu baya normal kalorifer gibi işte ama aynı performansı beklememek lazım. Bizim liselerdeki gibi hayvani büyüklüklerde yapamıyorlar çünkü onu çalıştırmaya endüstriyel elektrik hattı gerekir lol. Genelde incecik 9-11 petekli falan oluyolar. Ama zaten elektrikle ısınmak genel olarak asla doğalgaz ve soba alternatifi olamaz, çünkü arada çook büyük bir enerji farkı var.

Bu tahminimce konveksiyon radyatör ile benzer baya. onlar daha hızlı ısınıyormuş ama tahminimce daha fazla elektrik harcıyorlar uzun süreli kullanımda. Ve enerji dönüşümü konusunda yağlı radyatör kadar başarılı olduğunu sanmıyorum.

klima: 

bunu bu sene deniyorum ve şu an iyi gibi duruyor. şu son 1-2 gün kış soğuğu oldu ve medium üfleme ile idare etti, hem de sürekli çalıştırmadım bile. Bu da yine havayı ısıtıyor içinden geçirip, ama etrafa saçıyor o yüzden radyatörden daha hızlı. ama bunda modele göre çok fark eder. benimki baya gelişmiş bir model ve son derece tasarruflu. günde 5-6 saat falan çalıştırdım, saat başına da ortalama 800W falan harcadı, mis gibi geçti dışarısı 5 derece iken.

yalnız klimada şöyle bir durum var, bunlar tepede olduğu için ısıtma konusunda yanıltıcı oluyorlar. yani sıcak hava yükseldiği için alet okey derken sen aşağıda daha soğuk olabiliyorsun. o yüzden manuel kontrol veya ona göre otomasyon ayarlamak gerekiyor. soğuturken böyle bir durum yok tabii aynı prensipten yola çıkıldığında.

doğalgaz/kombi:

bu en başarılı yöntem bizim ülkede. doğalgazı yak, suyu ısıt sonra borularla tüm evi gezdir heryer ısınsın don atlet gez. ama işte elektrikli ısıtıcılarla karşılaştıramamızın sebebi 1m3 gaz yaklaşık 10.000W elektriğe denk geliyor. yani bizim evlerimizde kullandığımız aletler ve tüm altyapı buna uygun değil. onlar uygun olsa cüzdan uygun değil. doğalgazda çok daha fazla enerji ortaya çıkıyor kullandığımız aletlerin elektrik miktarlarına göre.

soba da aynı şekilde. onlar da 5-15kW enerji ile ısıtıyorlar 1-3kg odun yakarak saatte.

geri kalan avantajlarını anlatmaya gerek yok, sadece enerji karşılaştırması için başlık koydum, elektriğin neden yetersiz kaldığını anlatmak için. kullanmıyorsan da zaten muhtemelen imkan dahilinde olmadığı için kullanmıyorsundur.

cities skylines 2:

bu optimizasyon özürlü oyun, 100bin popülasyon üzerine çıktığında i7 8700k işlemciyi ve 1080ti ekran kartını sürekli %100'de çalıştırdığı için 5-6 saat sonra odada 2-3 derecelik bir ısınma gözlemlenmiştir. kasanın yaklaşık 600-700W elektrik harcadığını düşünürsek pek efektif bir ısınma yöntemi değildir ama kesinlikle faydası vardır. tabii ek olarak sunduğu eğlence de diğerleriyle kıyaslanamaz (hımm belki soba üzerinde kestane ile). 

bende ışık(kule tipi karbon) ve yağlı radyatör kumtel'in ama kesinlikle önermiyorum markayı (veya luxell, aynı bok). klima ise lg artcool 12k btu, kesinlikle tavsiye çok iyi ürün, soğutma da ısıtma da çok tasarruflu.

razzRaziel tarafından düzenlendi
  • Tesekkurler 2
  • Haha 3
Sosyal ağlarda paylaş

odanın tek ısınma kaynağı olmayacak dediğim gibi. cam alanı da oldukça geniş olan bir odaya, büyüklüğüne göre ufak kalacak bir petek takılmış. ısı pay ölçerli peteği sürekli maksimumda yaksak bile soğuk günlerde 19 dereceyi pek aşamıyor.

yağlı radyatör, konvektör ısıtıcılara göre daha hacimli olup bir de evde serseri mayın gibi gezen ufaklığa risk oluşturacaktır sanki. bir iki ay kullanıp senenin geri kalanında kaplayacağı yer de cabası 

konvektör ısıtıcı ve cities skylines 2 arasında kaldım sanırım dfsgsdh 

Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel, 20.11.2023 16:36 tarihinde dedi ki:

cities skylines 2:

bu optimizasyon özürlü oyun, 100bin popülasyon üzerine çıktığında i7 8700k işlemciyi ve 1080ti ekran kartını sürekli %100'de çalıştırdığı için 5-6 saat sonra odada 2-3 derecelik bir ısınma gözlemlenmiştir. kasanın yaklaşık 600-700W elektrik harcadığını düşünürsek pek efektif bir ısınma yöntemi değildir ama kesinlikle faydası vardır. tabii ek olarak sunduğu eğlence de diğerleriyle kıyaslanamaz (hımm belki soba üzerinde kestane ile).

ah be Steam kuru değişmeden göreydik, bunu alırdık kış için.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...