Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Alevilerin yönettiği Türkiye

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Law said:

Peki neden alevi böyle dersen sebebi çaldıran savaşı ve kazanılması ardından ülkede ki mevcut alevilerin de ortadan kadlırılması için yavus sultan selimin şeyhülislan fetvaları ile bunların kesdiği yenmez,

tarih okumuyoruz herhalde? böyle saçma bir tartışmaya katılacak değilim de, osmanlı-safevi ilişkilerini okumak lazım tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Şakirt genlerinde yahudi düşmanlığı gibi alevi düşmanlığı da kodlanmış geliyor sanırım, hani pati için söylemiyorum sadece, ne zaman bi tartışma ortamı olsa falanca alevi hakim rüşvet almış, filanca alevi memur rüşvet yemiş vs. diye gidiyor muhabbet. Rüşvet alıp vermenin mezheple değil de şerefle ilgili olduğunu söyleyince de yok efendim siz bilmiyorsunuzlar komple teorileri gırla.

Ama şu ekşideki adam olsun napolyon olsun tek değiller, alevilere karşı tam olarak anlam veremediğim bi korku-düşmanlık hakim yeşil cephede. Eğitimlileri böyleyken, bu düşmanlık cahil yeşillerde sivas katliamı olarak karşımıza çıkıyor ne yazık ki.

kendinden olmayana bi düşmanlık bu, ermenisi rumu alevisi farketmiyo
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Law said:

Peki neden alevi böyle dersen sebebi çaldıran savaşı ve kazanılması ardından ülkede ki mevcut alevilerin de ortadan kadlırılması için yavus sultan selimin şeyhülislan fetvaları ile bunların kesdiği yenmez,

tarih okumuyoruz herhalde? böyle saçma bir tartışmaya katılacak değilim de, osmanlı-safevi ilişkilerini okumak lazım tabii.

Gayet okuyorum ve dolayısı ile yazıyorum tabi bir iddiam yok akademisyen ve konunun uzmanı değilim, doğrusunu biliyorsan buyur yaz bizde öğrenmiş oluruz.

Hımm hatam şu olmuş, yavuz sultan selim önce fetvalar ile içerdeki alevileri katletmiş akabinde çaldıran savaşı olmuş kısaca daha önceki psotumdaki çıkarımım ile ilgili bir hata değil.

Siyasi hamleler uğruna kullanılan din.
Sosyal ağlarda paylaş

saçma tartışma derken başlığın kendisinden bahsediyordum, senin dediğinden değil.

herkes herkesi kesmiş işte bu arada tarihi okuduysan, açık açık yazıyor her yerde. iran'la olan sınırın o tarafında sunniler, bu tarafında aleviler bok yoluna gitmiş işte iki büyük devlet karşı karşıya gelince. alevi ve şiiler için burada anlatılan saçma hikayeler gibi orada da anlatılanlar var vs vsvs
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Law said:

Yavuz Sultan Selim'in Türkmen Alevileri katlettiği bir gerçek,verdirdiği fetva da gerçek.(bunu yalanlayan bir kaynak da yok destekleyen ise fetva ve idamlar)
Taraflı tarihçiler sadece sayıların abartıldığı görüşündeler.

Elbetteki idamlarla 40 bin kişinin öldürülmesi zaten mümkün değil,katliamında idam ile yapıldığını savunan bir tarihçi de yok zaten ancak niyeyse sanki biri idamlarla 40 bin kişi öldürüldü demiş gibi kahraman osmanlıcılar taaruza geçmiş 40 bin kişi idam edilmedi sayı abartı diye.

"Müftü El Hamza" said:

Müslümanlar! Bilin ve öğrenin ki şu Kızılbaş toplumunun başkanları Erdebil-oğlu Şâh İsmail'dir. Peygamberimiz aleyhisselâmm şerîatini ve sünnetini ve İslâm dinini ve din bilgisini ve Kur'ânı küçümsedikleri ve de Allah Tâlâ'nın haram kıldığı günahlara helâldir dedikleri ve Kur'ân'ı ve Mushafları ve şerîat kitaplarını hor görüp ateşte yaktıkları ve de bilginlere ve dindarlara ihanet edip öldürüp mescitlerini yaktıkları ve de pis başkanlarını Tanrı sayıp secde ettikleri ve de Hazret-i Ebu Bekir'e ve Hazret-i Ömer'e sövüp halifelik halifeliklerini inkar edip sövdükleri ve de peygamberimizin şeriatını ve İslâmı yok etmeye kast ettikleri, bu anılan ve de bunların Şeriata karşı söz ve davranışları bu fakire ve diğer İslâm âlimlerine göre tevatürle bilinip açıkça belli olduğundan biz dahi şeriat’ın hükmü ve kitaplarımızın nakli ile fetva verdik ki adı geçen toplum Kızılbaşlar-Kâfir ve dinsizdirler ve de her kimse ki onlara uyup o sapık dinlerine razı ve yardımcı olurlarsa onlar da kâfir ve dinsizlerdir. Bunları dahi öldürüp, toplumlarını darmadağın etmek tüm Müslümanlara vacip ve farzdır. Müslümanlardan ölen said ve şehid olup cennete girer ve onlardan ölen aşağılık cehennemin dibindedir, bunların hâli kâfirlerin hâlinden daha fena ve çirkindir. Zira bunların kestikleri ve avladıkları ister doğan'la ister ok ile ve av köpeği ile olsun murdardır ve nikâhları gerekse kendilerinden ve gerekse başkasından alsınlar bâtıldır ve de bunlara kimseden miras yoktur. Bir bucak halkı bunlardan olsa da Allah yardımcısı olsun Osmanlı Padişahına gerekir ki bunların (Kızılbaşların) ileri gelenlerini öldürüp mallarını ve kadınlarını dahi ve çocuklarını İslâm gazilerine taksim ede ve bunları ele geçirilince tövbeliklerine ve pişmanlıklarına inanmayıp öldürülmeli ve de bir kimse ki vilayette olup onlardan olduğu bilinirse ya da onlara giderken yakalanırsa öldürülmeli ve tüm bu toplum hem dinsizdir ve hem bozguncudur, iki yönden katledilmeleri vaciptir. Ey Allahım dine yardım edene sen de yardım et ve Müslümanları hor göreni sen de hor gör, (bu fetvayı veren) Sanı Görez adıyla meşhur el-Müftü Hamza

Dönemin koşullarını değerlendirdiğinizde bu fetvadan sonra neler olur,varın siz düşünün
Sosyal ağlarda paylaş

4Ever said:

Bir alevi olarak, eleman güzel yazmış entry'de diğer mesajlarıda okudum ve

Bu konu çok derin ve uzun mevzu, insanların bunu tartışması içni önce "Alevilik" nedir bilmeleri gerekiyor. Kimlere alevi denir, savundukları şeyin yada sövdükleri şeyin ne olduğunu bilmeden konuşuyorlar.

Nedir abi ben cok merak ediyorum ne oldugunu 25 yildir cozemedim. Evet cahilim.
Sosyal ağlarda paylaş

alevilik karışık iş biraz. kimisi 5 vakit namaz kılar, kimisi müslümanlığını bile kabul etmez. kendi içinde çok dallara, görüşlere ayrılmış bir mezhep. kimisi islam'ın özüdür diyor alevilik için, diğeri şamanizmin karıştığı islam. hatta kimisi mezhep der, kimisi değil.

alevilik nedir açıklayabilecek olan varsa ben de dinlemeye hazırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Kısaca,

Alevilik bir inanış değildir. Alevilik yaşam biçimi. Alevi-Sünni ayrımı ise
Halife seçileceği zaman, hz Ali ye inanan ve destek verenlere Alevi, hz Osman'a destek verenlerede sünni denmiştir.

Ayrıl buradan başlıyor, Alevilikte sanıldığı gibi bir sürü mezhep yoktur. ama alt tarikatları vardır bunları mezhep olarak algılamamak lazım.

Gerçek anlamda alevilik, allah ve muhammed tam inançtan geçer, bizim ülkedemizde (benimde içinde bulunduğum toplumda) aleviler allaha inanmayanlar tipler olarak gösteriyor öyle bişi yok. Bir insan allaha inanmıyorsa alevi felan değildir.

Alevilik sünniliğe göre daha katıdır, Allah tartışılmaz, Muhammed inkar edilmez. Alevi dedelerinin bir sözü vardır. "Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali" Önce allah, sonra muhammed, sonra ali

Herkesin sandığı gibi aleviler Muhammed yerine hz Ali'ye tapmazlar, onu peygamber ilan etmezler. Ama hz Ali, hz Muhammed kadar severler, değer verirler.

Ama bizim ülkemizde bu konu bambaşka anlatılıyor, çünkü din derslerinde aleviliğin bir yeri bile yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Ow, Cem Evleri zaten ibadet hane değildir.

Çok yanlış bir düşünce cem evlerinin ilk kurulma amacı, yoksula yardıma muhtaç olana yardım etmek içindir.

yoldan geçen aç adamın para vermeden yemek yediği ilk yerdir yerdir. Cem evleri.

Şuan bile cem evlerin kazan kazan yemekler yapılır ve ihtiyacı olan tencere tabağı ile alır evine götürür.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar, 4ever ısrarla doğruyu söylüyor.. cemevlerinin ibadet hane hedesinin çıkmasının sebebi sadece siyaset yapmaktır! gündeme gelmeye calışmaktır bi şekilde aleviler üzerinden. senelerdir aleviler yakıldı, ezildi ve iğrenç iftiralara maruz kaldı, şimdi bu tarz bi siyasete, kendi üzerlerinden yhapılan siyasete nasıl izin veriyolar hala anlamış değilim.

aluriel gerçekten islamı ne kadar biliyosun?
Sosyal ağlarda paylaş

Alevilersayica fazla olsa suan sunnilerle rolleri degismis olacaklardi muhtemelen. Ortada bi bagnazlik oldugu surece adi fark etmiyor, her ne kadar kultur olarak daha zengin insanlar olsalar da alevilerde de bagnazlik ve despotluk oldukca fazladir. Dinden kopuyor is en basta. Konu ister din olsun ister irk milletin en basta senin tarafin soyle benim tarafim boyle demeyi birakmasi lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

4Ever said:

Gerçek anlamda alevilik, allah ve muhammed tam inançtan geçer, bizim ülkedemizde (benimde içinde bulunduğum toplumda) aleviler allaha inanmayanlar tipler olarak gösteriyor öyle bişi yok. Bir insan allaha inanmıyorsa alevi felan değildir.

Yalnız şurda "bence" demen lazım, keza Aleviliği islam dışında bir inanç olarak görenler de gerçek alevilik bizimkisi, onların dini islam tarafından bozulmuş diyor. Baya ısrarla savunuyorlar bu görüşlerini. Gerçi türkiye alevilerinin büyük bir çoğunluğu kendilerini müslüman olarak görüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...