Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Steve Jobs RIP

reyou

Öne çıkan mesajlar

ahmedinejad said:

güzel arkadaşım. telefon 18+ alettir demek 18 yaşından küçüklere yasaktır demek, böyle bir yasak yok. varsa eğer git suç duyurusunda bulun toplasınlar çocukların ellerindeki telefonu.

annesinin babasının hediye ettiği telefonları kullanabiliyor mu kullanamıyor mu çocuk? kullanabiliyor. kanuni bir engel var mı? yok.

neyin mücadelesini veriyorsun?

hiçç
Sosyal ağlarda paylaş

peki özel mesajdan sana attığım şeyi burayada kopyalıyım,trollere yem veriyorum ama olsun, sende post kasmış olursun bu vesileyle.

bir akdin geçerli olması için 18 yaşından büyük olma gereksinimi ile cezai yaptırımı karıştırma. Veli evladına telefon verdiği zaman telefonla yapılacak işlemlerden sorumlu oluyor (bkz. veli,yasal vasi). Fatura kesilerek borçlanan 18 yaş altı çocuk olmadığı, velisi, vasisi olduğu için, muvafakatnameye gerek kalmıyor garantörlüğe gerek kalmıyor.

Benim söylemek istediğimi tersinle anlıyorsun. Ben 18 yaşından küçük bir veledin velisinden izinsiz olarak gidip, hat+telefon sahibi olamıyacağını bu sebep ile dolaylı yoldan cep telefonunun +18 bir alet olduğunu savunuyorum. Bunun sebebi hat sahibi olmanın cezai ehliyet gerektirmesi yada imza yetkisi gerektirmesi değil, hizmet bedava olsaydı (sim aboneliği) belkide bu hukuken mümkün olabilirdi. Çok çok merak ediyorsan kendin git dene yada yaşın 18 den büyükse yiğenini kardeşini yolla aldırmaya çalış sim aboneliği. Olmadığını göreceksin (yasa dışı satışı yapılan açık hatlar dışında) .
Sosyal ağlarda paylaş

Glatheros said:

peki özel mesajdan sana attığım şeyi burayada kopyalıyım,trollere yem veriyorum ama olsun, sende post kasmış olursun bu vesileyle.

bir akdin geçerli olması için 18 yaşından büyük olma gereksinimi ile cezai yaptırımı karıştırma. Veli evladına telefon verdiği zaman telefonla yapılacak işlemlerden sorumlu oluyor (bkz. veli,yasal vasi). Fatura kesilerek borçlanan 18 yaş altı çocuk olmadığı, velisi, vasisi olduğu için, muvafakatnameye gerek kalmıyor garantörlüğe gerek kalmıyor.

Benim söylemek istediğimi tersinle anlıyorsun. Ben 18 yaşından küçük bir veledin velisinden izinsiz olarak gidip, hat+telefon sahibi olamıyacağını bu sebep ile dolaylı yoldan cep telefonunun +18 bir alet olduğunu savunuyorum. Bunun sebebi hat sahibi olmanın cezai ehliyet gerektirmesi yada imza yetkisi gerektirmesi değil, hizmet bedava olsaydı (sim aboneliği) belkide bu hukuken mümkün olabilirdi. Çok çok merak ediyorsan kendin git dene yada yaşın 18 den büyükse yiğenini kardeşini yolla aldırmaya çalış sim aboneliği. Olmadığını göreceksin (yasa dışı satışı yapılan açık hatlar dışında) .

ben özel mesajdan cevap veriyordum ama madem buraya yazmışsın buradan yollayayım.

said:
bir işlemi gerçekleştirebilmek için 18 yaşından büyük olma gereksinimi ile cezai yaptırımı karıştırma. Veli evladına telefon verdiği zaman telefonla yapılacak işlemlerden sorumlu oluyor (bkz. veli,yasal vasi). Fatura kesilerek borçlanan 18 yaş altı çocuk olmadığı, velisi, vasisi olduğu için, muvafakatnameye gerek kalmıyor garantörlüğe gerek kalmıyor.

Benim söylemek istediğimi tersinle anlıyorsun. Ben 18 yaşından küçük bir veledin velisinden izinsiz olarak gidip, hat+telefon sahibi olamıyacağını bu sebep ile dolaylı yoldan cep telefonunun +18 bir alet olduğunu savunuyorum. Bunun sebebi hat sahibi olmanın cezai ehliyet gerektirmesi yada imza yetkisi gerektirmesi değil, hizmet bedava olsaydı (sim aboneliği) belkide bu hukuken mümkün olabilirdi. Çok çok merak ediyorsan kendin git dene yada yaşın 18 den büyükse yiğenini kardeşini yolla aldırmaya çalış sim aboneliği. Olmadığını göreceksin (yasa dışı satışı yapılan açık hatlar dışında)

arada bir fark var işte, telefon cihazını kullanmak ile telefon hattı sahibi olmak arasındaki fark. hat sahibi olmadan telefonu kullanabiliyor çocuklar, kanuni bir düzenleme yok. telefon hizmeti ücretli sunulan bir hizmet ve bu yüzden bir sözleşmeye bağlanmak zorunda, 18 yaşından küçükler borç altına giremiyorlar sözleşmeyle, bu yüzden anne babaları alıyor hattı ve telefonu çocuk kullanabiliyor.

fiili durum bu, senin yaptığın genel bir kural (sözleşme şartları) üzerinden özel bir konu üzerine kural oluşturma. ama burada yanlış yapıyorsun. mesela zamanında telsim'in kontör yüklü tek kullanımlık hatları vardı bakkalda satılan. 18 yaşından ufak çocuklar sözleşme imzalamak zorunda kalmadan o hatları alıp kullanabilirlerdi bir sıkıntı olmadan.

telefon kullanabilmek +18 bir şey değil, telefon hattına sahip olmak sözleşme şartları nedeniyle +18.

bu telefonu çocuklara zararlı bir şey yapmıyor. aradaki fark bu. sen eğer telefon zararlı ondan +18 dersen komik oluyor işte ki konu ilk buradan başladı. telefon hattına sahip olmak "zarar" sebebiyle değil genel bir kural sebebiyle 18+

telefona sahip olmakta böyle bir şart yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Glatheros o kadar yazmış, İngilizce triplere girmiş, 1-2 sınıf sonra öğrenirsin lololol çekmiş ama en sonda açıklamaya çalıştığı şeyi kendi de kaybetmiş dediğimize gelmiş sanırım. Neyse hoş tabi. 18+ labelı ve 18+ nın hat açamaması arasında ki farkı anlayabilmiş olması en büyük umudumuz yakın gelecekten.
Sosyal ağlarda paylaş

benim söylediğime gelmişsin sevindim. Aynı şeyi söylüyorum bende zaten. Ayrıca sözlü akid diye birşey var. Bakkaldan sakız alırkende sözleşme yapıyorsun aslında, ima ediliyor o. o kontör olayıda aynı şey. Uzamasın artık, madem benim dediğimi doğruluyorsun sorun yok. Rage e kapılıp insanların mesleklerine, mesleki yeterliliklerine vb. şeylere hakkınız olmadan hakaret etmeyin. komik duruma düşüyorsunuz.

@khelben the reigniter troll : yoo ben gayet ilk postumda savunduğum şeyi savunuyorum, değişen birşey yok, eğer benimle aynı fikirdeyseniz çok hoş ^^
Sosyal ağlarda paylaş

glatheros adamın dediği şeyi kendin yazıp sonra dediğime gelmene sevindim sus ve yalamaya devam et tribine girmişsin süper ya

yazlık sitede yönetim kurulunda muhalefet şerhi düşen emekliler gibisin

biraz daha gazlasak yörüngeye bilet alır efsanevi paragraflara adını yazdırırsın
Sosyal ağlarda paylaş

anlamıyorum nasıl adamın dediğini kendim yazıp yala diyorum goldbaren?

gerçekten çete gibisiniz.

ahmedinejadın söylediği şey bire bir bu

güzel arkadaşım. telefon 18+ alettir demek 18 yaşından küçüklere yasaktır demek, böyle bir yasak yok.

buda suarkın idda ettiği şey
e ben 15 yaşımda kullanabiliodum kimsede bana ceza kesmedi?

15 yaşında araba kullanabilio musun? yani yasal biçimde? baban ehliyeti alıp sana verebilio mu?

bunu idda ettiğim yeri göster eyvallah çok özür dilerim ben malım diyeceğim.

zaten uzun uzun tartıştığım konu yasal olmayan her olayın cezaı yaptırımı olmaması hedesi

ahmedi araya girdi sadece.

ben böyle birşeyi söylemedim, söylemiyorum. kanunen geçerli olması için reşitlik gerektiren eylemlerin hepsinin bir cezası yok. batıl konuma düşer sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

Glatheros said:

15 yaşında araba kullanabilio musun? yani yasal biçimde? baban ehliyeti alıp sana verebilio mu?

Glatheros said:

Khelben said:

Telefon ne zamandan beri 18+ bir cihaz oldu ben orayı kaçırdım zaten. IPhone'da ki zibilyon tane application yerine facebook a girebiliyor olmasına mı takıldınız?

telefon, 18 yaşının altındakilerin GSM operatörlerinden kendi adlarına sim kartı alamamasından beri (cep telefonları çıktığından beri) 18+ bir alet.
Sosyal ağlarda paylaş

Glatheros said:

anlamıyorum nasıl adamın dediğini kendim yazıp yala diyorum goldbaren?

gerçekten çete gibisiniz.

ahmedinejadın söylediği şey bire bir bu

güzel arkadaşım. telefon 18+ alettir demek 18 yaşından küçüklere yasaktır demek, böyle bir yasak yok.

zaten uzun uzun tartıştığım konu yasal olmayan her olayın cezaı yaptırımı olmaması hedesi

ahmedi araya girdi sadece.

ben böyle birşeyi söylemedim, söylemiyorum. kanunen geçerli olması için reşitlik gerektiren eylemlerin hepsinin bir cezası yok. batıl konuma düşer sadece.

abicim 18 yaşından küçük araba kullanmanın yasak olması ile 18 yaşından ufakken araba sahibi olmak arasındaki fark var ya hani

işte onu tersine çevir öyle bir durum var telefonla telefon kullanımı arasında.

18 yaşından küçüksen telefon hattına sahip olamıyorun (sözleşmeden dolayı) ama 18 yaşından küçüksen telefon kullanabiliyorsun. yasak değil.

18 yaşından küçüksen araba sahibi olabiliyorsun "hediye" yoluya, ama o arabayı 18 yaşını geçip ehliyet alıncaya kadar kullanamıyorsun. çünkü yasak. çünkü bunun için "özel" kanunlar kurallar var.

allah aşkına bunun nesini anlamıyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

18 yaşından küçükler kendilerini borçlandıracak hareketlerde bulunamazlar, dolayısıyla ne telefon ne de hat satın alabilirler. Bu tarz işlemler velileri tarafından icazet verilene kadar askıda hükümsüzdür.

Ancak hukuk yaşayan bir şeydir, her olayın kalıplara sokulması mümkün değildir; şayet katı bir kalıplama yaparsanız 18 yaşından küçüklerin sakız bile alması mümkün olmaz.

adam ölmüş siz nelerle uğraşıyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...