Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ABD'nin gözünden Atatürk

Mr_Hand

Öne çıkan mesajlar

Vissy said:

Cons said:

bide atatürke diktatör diyince alınanlar çıkmış ya kıyamams. mustafayı izleyipte saldıran kemalistçiler gibi olmuş.

O alınanlardan birisi de benim. Hatta alınmadım sinirlendim. Her duyduğumda da sinirlenirim. Çünkü diktatörlük Atatürk'ün yaptığı gibi olmaz. Kaç tane diktatör gördünüz Cumhuriyet ilan eden halka seçim sansı tanıyan?

Daha öncede yazdım diktatör bütün yetkileri kendisinde toplayan kişidir. Atatürk 3 dönem üst üste cumhurbaşkanı seçilmiştir. Seçimle gelmiştir.

Bu kadar önemli bir insanı Hitler gibi Mussolini gibi Saddam gibi adamlarla aynı kefeye koydukları zaman sinirlenirim de alınırım da. Hiç bişeye de benzemez!

Yeni Gine Devlet Başkanı - Teodoro Obiang Nguema Mbasogo
Yemen Devlet Başkanı - Ali Abdullah Salih
Endonezya Devlet Başkanı - Suharto
vs vs vs.
vs sayılabilir.Tabii dünya tarhinde böyle yığınlarca örnek var.
Sosyal ağlarda paylaş

niye bu kadar enteresan ve sinirlendirici geliyor ki cumhuriyet'in başlarında Atatürk'ün diktatörlük yapmış olması. İnkilapları o kadar kısa sürede kabul ettiremebilmek için zaten diktatör gibi davranması lazım. Adam fes giyilmesini yasaklamış mesela bu tipik bir diktatör davranışıdır.

Şimdi bunu dedim diye de ulusalcı kafasındaki insanlar benim "Atatürk çok acımasız bir diktatördü Türk halkının anasını ağlattı" dediğimi falan düşünecek kesin ya da Atatürk'e laf ettiğimi, kurtulun bu rage kafasından derim. Ben inkilapları vs oturtmak için gerekli olduğu kadar Diktatörlük yaptı dedim sadece. Yoksa Türk halkının bütün inkilapları güle oynaya karşıladığını sanıyorsanız baya komik.
Sosyal ağlarda paylaş

bir de videoda Atatürk'e yapılan bunca övgüden sonra geçen 4-5 diktatör lafına sinirlenen arkadaşlar ya ingilizce bilmiyor ya da ilkokul eğitiminden fazla etkilenmişler

Sinirlenmek burda önemli kelime yalnız. Şimdi eğer bir belgeselde bir hata varsa o tartışılır tabi ki bunda bir sorun ama böyle bir şeye sinirlenmek direk ulusalcı rage kafası.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

niye bu kadar enteresan ve sinirlendirici geliyor ki cumhuriyet'in başlarında Atatürk'ün diktatörlük yapmış olması. İnkilapları o kadar kısa sürede kabul ettiremebilmek için zaten diktatör gibi davranması lazım. Adam fes giyilmesini yasaklamış mesela bu tipik bir diktatör davranışıdır.

Şimdi bunu dedim diye de ulusalcı kafasındaki insanlar benim "Atatürk çok acımasız bir diktatördü Türk halkının anasını ağlattı" dediğimi falan düşünecek kesin ya da Atatürk'e laf ettiğimi, kurtulun bu rage kafasından derim. Ben inkilapları vs oturtmak için gerekli olduğu kadar Diktatörlük yaptı dedim sadece. Yoksa Türk halkının bütün inkilapları güle oynaya karşıladığını sanıyorsanız baya komik.

+1

Ayrıca belirtmek isterim ki diktatörlük dediğimiz olgu ilk olarak S.P.Q.R da karşımıza çıkan bir olgudur.2 konsül den biri meclisin yetkisi ile dictator ilan ediliyor ve yasanında üstüne çıkıyordu ancak bu 6 aylık bir periyottu zaten bu yetki de genelde çok ciddi durumlarda veriliyordu.(daha sonra bu sistem yalama oluyor tabii,sonra ver elini imparatorluk dönemi)

Onun dışında rejim değişikliklerinde de diktatörlük maalesef gerekli oluyor.Çünkü olayların çözümü hızlı bir şekilde halledilmeli ve bunun içinde sınırsız yetki şart.Osmanlı meşrutiyetle de yönetilse de monarşik ve teokratik sistem demokrasi üzerinde en büyük engel teşkil ediyordu,bugün bile aynı durum geçerli.

Şuan akp çıkartıp simgesel anlamda bir osmanoğlu'nu tekrar padişah ilan etse(ingiltere ve japonya örneğinde ki gibi) ve iyi reklam,kampanya yürütse sanıyorum ki hala geniş halk kesiminden destek bulur.Tuhaf bir şekilde tarih derslerinde ilkokul'dan bu yana padişahlar ve osmanlı aşırı derece de methedildi,halka nakış gibi işlendi.

Bugün böyleyse dün yapılan diktatörlükler bana zaruri gelir. Hala birileri ben osmanlı çocuğuyum,osmanlıyım vs diyebiliyorsa
demek ki diktatörlük dönemi verimli kullanılamamış demektir.
Siz hiç monarkları öven bir fransız ile karşılaştınız mı mesela ?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Söylediklerine katılıyorum. Zaten Atatürk'ün zamanında rejimleri kabul ettirebilmek adına bazı kararlar aldığı da doğru. Bu konuda zaten hiçbir sıkıntı yok. Sorun zaten diktatör kelimesinin kullanımında. Yaptığım ulusalcı rage filan da değil. Hiç sagda solda bu konuda birileriyle konuştunuz mu? Sen biliyorsun neyin ne oldugunu. Ben biliyorum. Ama o kadar cok düşünmeyen ve cahil insanlar var ki etrafta. Bu tarz kelime oyunlarını anlayamıyorlar ve azıcık ara gazla Atatürk'den kurduğu getirgiği rejimden nefret ediyorlar.

Budur benim sinirlenme sebebim. Video'da gecenleri de dinledim anladım tabi ki iyi şeyler söylüyor nihayetinde. Ama dediğim gibi böyle birşeyi bahsettiğim profile izlettiğiniz zaman adamlar direk cephe alabiliyorlar. Çok örnek gördüm karşıma çıkıp "Atatürk diktatörmüş yaaaaa" diyenini.
Sosyal ağlarda paylaş

kelime oyunluk birşey yok, benevolent dictator diye bir kavram var.

bütün diktatörlerin atatürk kadar iyi yönetmesi garanti olsa zaten demokrasiden bile daha verimli olurdu onlara emanet etmek. ha kaldı ki atatürk demokrasiye geçişi kendi denedi ki bu bir diktatörün değerini ölçen yegane olaydır. her iyi diktatörün de gayesi bu olmalıdır, çünkü kendisinden sonra geleceğin saçmalama ihtimali bayağı yüksek tarihe bakılınca.
ömrü vefa etmedi işte maalesef atatürk'ün.

hani maximus imparator olmak istemeyince imparator "işte bu yüzden senin olman lazım" demişti ya, o hesap. :)
Sosyal ağlarda paylaş

niyeyse insanlar diktatör lafına odaklanmış sadece.

evet diktatör lafı geçiyor ama sor bakalım niye...
adam meclisi kuruyor ama dışarda savaş var.
hızlı müdahele için idareyi eline alıyor. e bu da diktatör hakları gibi oluyor.
ayrıca sunucu sigarasını başkalarına yaptırmasını felan diktatörce bir hareket olarak yorumluyor.

ama aynı zamanda demokrasi getirdiğini, halkiyla arkadaş olduğunu, gerektiğinde inek başına geçmekten çekinmediğini de bahsetmiş.

sizin anladiginiz diktatör damgasını yapistiriyor olsa bunlardan bahsetme gereği duymazdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu belgeselde Atatürk üstüne geçenlerin %90sından habersiz bir milletimiz var.

Aynen ömrü yetmedi adamın onca sıkıntı içerisinde.Nerede şimdi ki makamlar mercedesler..peh elin dağlarından uğraş anam dur bir yandan kendi devletin eşkiya ilan etsin seni...neyse

Diktatör olacak tabi cumhuriyet ilan edildiği gün silinmedi basık osmanlı zihniyeti.
Sosyal ağlarda paylaş

Nomak said:

nerede şimdi ki makamlar mercedesler..peh elin dağlarından uğraş anam dur bir yandan kendi devletin eşkiya ilan etsin seni...neyse

İşte Atatürk'ün 1926 yılında Mercedes'den aldığı araba

binmesine karşı olduğum düşünülmesin yalnız. üst kademe devlet adamları binecek tabii ki en iyisine arabanın. sonuçta milleti temsil ediyorlar ve atatürk gibi çok zor zamanlarda elini taşın altına koyanları zaten hak ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Nomak said:

nerede şimdi ki makamlar mercedesler..peh elin dağlarından uğraş anam dur bir yandan kendi devletin eşkiya ilan etsin seni...neyse

binmesine karşı olduğum düşünülmesin yalnız. üst kademe devlet adamları binecek tabii ki en iyisine arabanın. sonuçta milleti temsil ediyorlar ve atatürk gibi çok zor zamanlarda elini taşın altına koyanları zaten hak ediyor.

o zaman mercedes ole statu urunu degil, devletten ihale kapatan ilk is gidip mercedes filan almiyor hani ki durumun acinasi halini soyle izah edelim, ataturk samsuna ciktiginda devletin kendisine verdigi 2 adet mercedes var (kicindaki donu bile yabancilarin izni ile yenilenen osmanlidan bahsediyoruz burda) ama mercedesler o kadar dandikki havza yolunda surekli bozuluyor, tamirci deseniz zaten yok, yedek parca vs vs hak getire ki arabalari satmaya calissalar isteyen yok.

ermeni eskiyalari gectim samsunda yapilan nabiz yoklamadan sonra ihbar gelmis, vali seni tutuklicak demisler, paralari yok, yemekleri yok ki zaten cephelerden ataturk acliga o akdar alisikki adamin en sevdigi yemek kuru fasulye, sabahlarida kahvalti etmez aliskanliktan limonata veya aci kahveye ekmek bandirip yermis kahvalti diye

iste havza yolunda en sonunda araba tirtliyor komple, moraller bozuk onun ustune "yuruyelim arkadaslar" diyor ve dag basina duman almisi soyliyor mroal olsun diye, kafilede katiliyor o mars o sekil efsane oluyor zaten

hani mercedes filan tatava, simdiki gibi marka degeri yuzunden 5 liraya urettigini 100 liraya satmiyor adamlar, potansiyel musterileri zaten cok az sadfadsf
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam demek istediğım bu lalerın bir eli balda diğer eli yağda ayakları topları sınırına kadar para içinde.

Atatürk bu işe ilk başladığında çektiği çileler ciddidir eminim,alllah bilir neler neler vardır bilmediğimiz.

Yukarıda dediğim elin gavurunun Atatürk bilgisi çok daha yüksek bizim halk ile kıyasladığında kaldı ki son 5 yıldır az uğraşmıyorlar yıkmak için halada devam ediyor.

Geçen ciddi bir arap stili müslüman ile tartıştım konu içerinde ben Atatürk derken o ise Atan diye hitab ediyordu neyse knu dallanıp budaklanmasın.

Ben başa gelsem apır diktetörüm rahat olun,yahudi sabunu yapıcağım bir çok kesimi : )
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Nomak said:

Lincoln da vardi anitkabirde.
Aaa adam icin anitkabir yapmislar. Bak namussuzlara..

Gerci ankaraya gelirken benzin bulma, arac bozulma gibi durumlar yasamis ama adama makam arabasi olarak mercedes ve lincoln almislar, ayip lan, ne bicim adammis...
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Lincoln da vardi anitkabirde.
Aaa adam icin anitkabir yapmislar. Bak namussuzlara..

Gerci ankaraya gelirken benzin bulma, arac bozulma gibi durumlar yasamis ama adama makam arabasi olarak mercedes ve lincoln almislar, ayip lan, ne bicim adammis...

kardeş, aksi birşey söylemişim gibi benim yazımı alıntılayıp manidar yazılar yazmanın anlamı nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...