Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Köprü ve otoyollar tek bir firmaya satılacakmış

SenariouS

Öne çıkan mesajlar

ataturk modlei basarisiz oldu?

gayet basarili oldu, ataturkun derdi zaten develt kontrol etsin herseyi dgeildi, sermaye birikimi yoktu, tefecilerden tutun kosedeki eczaneye bile borcu vardi devletin, bitmek bilmiyen savaslar, tekalifi milliye derken zaten ortacagi yasiyan anadoluda insanlarin elinde hicbirsey kalmamisti

sanayi deseniz hani zaten yoktu, sermayesi olanda korkuyordu ortaya koymaya cunki cok belirsiz yillardi

japonya, stalinin sovyetler birligi ve turkiye birdenbire kendi gucuyle buyume konusunda hani literature girmis ulkeler, o donem pekcok akademisyen gelmis zaten yiginla calismalar yapilmis

ha ama ataturkun olumunden sonra bozulmus zaten sistem

ataturk modeli riski develte aldiriyor, yatirim islemeye basladiginda ozellestirip gelen parayi yeni bri yatirima goturuyor, maksat hizlica sanayilesebilmek

ismet inonunun carpittigi modelde ise ranti develt aliyor, devretmiyor ve devlet 1. numarali ekonomik aktor oluyor, sizin paranizla yatirim yapip bunu kar koyarak size geri satiyor ki devlet isletmeci olamdigindan zararina calisan bu KIT ler iktidar partilerinin esinin dostunun ise alindigi merkezler haline geliyor haliyle iktidarda olan parti bir numara oluyor

ismet inonu tarihe gecme arzusu ile genislemis egosuyla o kadar cok zarar evrdiki bu ulkeye chp ve kemalizmi topraga gomen insan olarak tarihe gecti bile
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Benim kast ettiğimde o zaten. Tarihsel olarak oturmuş olmadığı için Atatürk yaptı, Atatürk öldü, yeni gelenler zaten yepyeni bir şey olduğu için değişiklikler yaptı (bunun olmamasını beklemek saflık bence, İnönü yapmasa başkası yapardı), bozuldu, ve sonuç olarak uzun vade işine bile giremedi. Yani başarısız oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman nede olsa sahip cikilmiycak diye iyi bisiyle yapmiyalim

alakasi yok

ataturkun yaptigi tek hata fazla yumusak davranmasi, pesinden devrimlerine sahip cikicak bir kadro yetistirmeyip "common sense" e vurup genclige birakmasi

ha bu arada oda dusunmus tabi bunu, kendi notlarinda devrim konseptini elestirmis, evrim yoluyla olmadigi zaman ters tepme ihtimalinin cok buyuk oldugunu ancak kendisinin olumunden sonra dusuncelerine sahip cikmayi gectim kafasindan gecenelri bile kimsenin anliyamiycagini, zaten turkiyenin bir dakika bile bekliyecek vakti olmadigini yazmis

"what if" seneryolarini sevmesemde cok kafayi yordum ne degisik yapilsa isler yanlsi gitmezdi diye, kirilma noktalarina bakinca hep 2. dunya savasina geldim

turkiye yunanistanla olan savunma paktini cignemeyip o an muttefiklerin yaninda savasa girseydi bugun basbaska bir tablo ile karsi karsiyaydik, en azindan savasa girdigimiz icin ortaya cikan trajedilere fransiz kalmiycak, ulkeyi 1930 larda cakilip kalmis degisen dunyaya ayak uyduramiyan bir zihniyete mahkum etmiycektik

2. dunya savasini yasamadan soguk savasi yasadigimiz icin zaten olmayan demokrasimiz guduk kaldi, 1930 lardaki demokrasi anlayisina cakili kaldik, ww2 sonrasi gelisen azinlik ve insan haklarini benimseyemedik ve gene 60 sene geri kalmayi becerebildik

butun dunyanin nazilerden ogrendigi dersleri ogrenmeden ilerisini gectim demokrasi nedir onu bile ogrenemiycek bu toplum
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bakış açılarımız farklı sadece. Ben Atatürk döneminde başarılı olsa da (bunu hiç bir zaman reddetmedim) sonuçta geldiği noktaya bakıyorum. Ütopik bakıyor bence Viktor biraz. Olan olaylar önümüzde, dediğin gibi zaten eğercilik yapmak bence doğru bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Anladık, sol görüşlüşün, ve sol görüşlü olmayan herkes aptal. Artık antik eser muamelesi uygulanması gereken Das Kapital dışından gelen bilginin geçerliliği de yok zaten. Gururlu bir aptalım ben de, ayrıca epey yıl yaşadım Cihangir'de hem de.

Hayır; sokakta Adam Smith'de Adam Smith, tek gerçek The Wealth of Nations diye gezen bir kapitalist görsem belki gülüp geçmeyeceğim ama sokakta kapitalist yok ki... Hepsi fil dişi kulelerde okuma-yazma çözmeye çalışıyor.

antik eser das kapital ? Tabii.Adam Smith'in Ulusların zenginliği nasıl ki bir mihenk taşı ise Das Kapital'de öyledir.İki eseri de artık eskidi bunlar be yaşasın post modernizm anlayışı ile yargılamak asıl komik olan.

Kitaplar her zaman revize olur sonuçta bunlar dogmatik değil,bir din değil.Genelde şu senin yaptığın yorumları anarko-kapitalistler yapıyor zaten aynı tornadan çıkmış gibi benzer yorumlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
paparnoz said:
aynı tornadan çıkmış gibi benzer yorumlar.

Abi, ben ne zaman reddettim ki zaten bunu? Üstelik vurgulaya vurgulaya söyledim görüşlerimi yeri geldiğinde. Kendi kendime varıp, bunları bulduğumda "aaa burada benim gibi düşünenler de varmış" diye sevinmeme yol açan fikirlerim işte.

Oradaki sözlerimi biraz yanlış anlamış olabileceğin fikrine kapıldım ama, değilse affet. Solcuların bazıları Marx böyle demiş diye, Kapital'de böyle yazıyor diye günümüzün olaylarını yorumlamaya ve şekillendirmeye çalışıyor, eleştirdiğim buydu. Kapitalistler ise aynı şeyi Adam Smith kullanak yapmıyor, ironik bir tabirle belirtmeye çalıştığım şey ise buydu.
Sosyal ağlarda paylaş

canonical forex misin pickles mısın bilmiyorum, vasat şakirtin tekisin, hatta ben sana cevap verdim prim bile verdim daha ne istiyosun sdfs

konumuza gelirsek ulan sanki özelleştirilince uzaylılara satıyolar gibi konuşuyosunuz. böyle über teknolojiler, inanılmaz optimize yönetim falan

güzel örnek diye verdiğiniz telekom bir de ya, dışarı çıksan hala kafam girsin diyen milyon adam var, bedavaya aldıkları şeyi de bi zahmet geliştirsinler zaten.

elektriğin kaçak bedelinin alenen ödenenlere fatura edildiği bir ülke tabi

şu özelleştirilen işletmelerden birini bile alamadık ki biz de savunalım anasını satiyim. o zaman ben de foruma gelir ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI ÇIKAN APTALDIR yazarım alenen.

hatta buradan millete laf anlatmaya çalışacağımıza viktorla sorisle falan bi konsorsiyum kuralım hiç değilse bir çay ocağının falan özelleştirmesine girelim. bi enayi biz miyiz be
Sosyal ağlarda paylaş

eyvallah devlet bakkallık yapmasın ama vergi alırken, askere çağırırken MOTHER RUSSIA ABOVE ALL takılıp, her sene sosyal bütçeleri kısmasın.

bir de okul okumuş geniş düşünen gençlerin elinde tuzla kapitalizm hıyarına koşması da gerçekten üzücü

nitekim okullarda pompalanan ekonomi kültürü paparnozun dediği gibi tek çeşit. en başarılısı da bu zaten, kendi fikrinmiş gibi düşünüp taşınıp vardığını sanıyosun buna.

savunduğunuz ekonomi anlayışı altı aya patlayacak o zaman görüşürüz. size bunları öğreten gavur devletler etekleri tutuşa para basıp bunlarla kamu harcaması artırmaya kasarken biz satalım.

AHAH NE KADAR GERİ KAFALISIN YA BEDAVAYA DİBİNİ DÖVDÜRMÜYOSUN NE BAĞNAZSIN demek gibi oluyor neredeyse dedikleriniz
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...