Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İran: Karayılanı yakaladık

TD)Pentagram

Öne çıkan mesajlar

murat karyılan değil murat ...... diyorlar yakalanan kişi için. hatırlayamadım şimdi

türkiye bu dert için ortak hareket etmeyi bi becer se iranla

bir de iran resim koysa şöyle iran bayrakları etrafında iran komandoları terminatörleri ramboları vs vs vs arasında süt dökmüş kedi gibi duran karayılan göğsünü gere gere hava atsa
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

pentagram, bunlar ahmet altan,taraf gazetesi ekolünün bizlere dayattığı yalanlar. Kurtuluş Savaşı'nı yedi düvele karşı sözümona profesyonel ordu ile mi kazandık? Kıbrıs'a profesyonel ordu ile mi girdik? 2000 yılı itibariyle PKK'yı bitiren Türk ordusu profesyonel ordu muydu? Bunlar orduyu pasifize etmek için yalanlar. Askerin aldığı temel eğitim eleştiriliyor sürekli ama ulus devletin en önemli unsurlarının başında ulusal ordu gelir.Ulusal ordu da öyle filmlerde gördüğümüz pazulu,kaslı,paralı askerlerden oluşturulamaz.

Edit: ya sen askerlik yapmadın mı yoksa, ne özel güvenliği Allah aşkına?

karşımızda bir düşman ordusu olsa eyvallah ama karşımızdaki pkk ve anlatmama gerek yok. bunlara karşı dürüstçe savaşmak yerine profesyonelce savaşmak lazım

mesela zamanında pkk iran yapılaşmasını iran nasıl bitirdi pkk nın karşısına verdi keçi gibi özel profesyonel adamları ve pkk nın iran yapılaşması büyük darbe aldı veya yok oldu ama biz de 30 yıldır hala devam ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

saturn, bırak iran'ı, 2000 yılında biz nasıl bitirdik pkk'yı (yok, yanlış yazmadım, bitirmiştik çünkü, sonra malum kişiler kasten ya da beceriksizlikle yeniden azdırdılar örgütü,o ayrı)? önemli olan hükümetin bu konuda ULUSALCI-MİLLİ durması. Pati'de yaygın kullanımı ile gerisi tatava.

demian, 100 sene önce ki şartlardan yüzlerce kat daha iyi imkanlara sahip bir ordumuz var. Bu ordu, hiç sevmem ama Amerikan ordusu ile aynı nizamname ve talimnamelere göre eğitim veriyor. Profesyonellik diyince birilerinin gözümüze zırt pırt soktuğu Amerikan ordusunda profesyonel erbaşlık var ve bizim ordumuzda da profesyonel erbaşlık var...Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Bordo Bereliler zaten tamamen profesyonel subay,astsubay,erbaşlardan oluşuyor. Yani aslında o profesyonel ordu da profesyonel ordu diyerek kastedilen unsurlar aynen bizde de mevcut. Fakat birileri bu PROFESYONELLİK kavramı üzerinden hareket ederek askerliğin kaldırılmasını ve isteyenin askerlik yapmasının yolunun açılmasını istiyor. O zaman da TSK = Feto ordusu olacaktır, hiç kimsenin bundan en ufak kuşkusu olmasın, istenen budur. Düzenli ordunun asli unsuru her zaman için erdir ve erler de milli ordunun ayrılmaz parçasıdır. Doğu ve G.doğudaki çatışmalarda komando tugaylarının, jandarma komandoların başarılarını kimse unutmasın, unutturmaya kalkanlara da kanmasın. Bizim silahlı kuvvetlerimiz asker yetiştiriyor, bundan şüphe duymamak lazım. Şehit veriyoruz, bu doğru ama birileri, profesyonel Amerikan ordusunun Somali, Irak, Afganistan'da verdiği kayıpları bir incelesin.
Sosyal ağlarda paylaş

iran iyi levarage bulmus turkiyeye karsi, taktir ettim

turkiyenin giderek kendileri icin daha tehlikeli hale giren emperyal arzulari tehdit haline gelicek olursa biguzel kullanicaklar adami, bayadir iran bu kondua birseyler yapmak veya pjaki tehlike halinde kendi kontrolune almak istiyordu

sular dahada isinicak, bosuna sevinmeyin :p
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

demian, 100 sene önce ki şartlardan yüzlerce kat daha iyi imkanlara sahip bir ordumuz var. Bu ordu, hiç sevmem ama Amerikan ordusu ile aynı nizamname ve talimnamelere göre eğitim veriyor.

çetin abi, sevdigim bir insansın, saygı da duyuyorum sana ama ulusalcı kafası bambaşka gerçekten. bugün yapılacak olan savaşın senin erlerinin gördügü talimle, tuttukları tüfekle falan inan alakası yok. senin yüz yıl önceki halinden daha iyi imkanların varsa (lol olmasaydı bir de) senin o zaman savaştıgın insanların da o zamanki hallerinden daha iyi imkanları var, üstelik senden de daha iyi imkanları var. saddam'ın cumhuriyet muhafızları da çok iyi egitiliyordu, ne oldu? ırak'ta dünyanın en büyük tank ordusu vardı, ne oldu? A-10'lar her gün sorti yaptı, sonuç olarak dünyanın en büyük tank ordusu kuveyt çöllerinde kuş yuvası oldu. savaş artık alınan mevziyle, helikopterle vs. yapılan bir şey degil. devletler arasında yapılan gerçek savaş artık ekonomi ve espiyonaj ile oluyor ki iş sıcak çatışmaya geldiginde de "gece çıksak kuşluk vaktinde kahvaltı falan eheh" tribindeki bazı ordular da kafasına yiyecegi uygun miktarda cruise füzesi ile dünyadaki yerini hatırlatacaktır.

profesyonel ordu sadece askerin kıçına giydigi donla alakalı degil yani anlayacagın, askerin sadece askerlik yapan, siyaset ve halkla ilintili olmayan, komutanlarının internette klavye delikanlılıgı yapamadıgı oluşuma profesyonel ordu denir. bütün gelişmiş ülkelerde de sınırları koruma işini polis yapar (bkz almanya, amerika), eline silah tutuşturulmuş çocuklar karakolda nöbet tutmaya yollanmaz. bütün bu işlerin size bu kadar garip geliyor olmasının sebebi kendi gemisini vuracak kadar beceriksiz olan türk silahlı kuvvetlerinin türkiye üstünde devletin başlangıcından beri olan dominasyonunun aslında dünyanın kalanında başka bir örneginin olmaması (kuzey kore gibi aynı doksanlar türkiyesi tadında "kendi kendimize yetiyoruz, tarım ülkesiyiz dasdasd" kafasında takılan MUASIR MEDENİYETLER hariç).

türk ordusu komuta kademesiyle, subaylarıyla vs savaş bilgisinden çok aptal milliyetçi paradigmalarla doldurulan bir ordu, türkiye nato koruması altında olmasa kendine denk herhangi başka bir düzenli orduya karşı beli bükülmeden durabilecek güçte bile degil. türk ekonomisi de TSK'yı destekleyecek güçte degil zaten olası bir savaşta, iki hafta sonra savaş öncesi ASARIZ KESERİZ diyen MHPli küçük iş yeri sahipleri "ithal fiyatları niye böyle oldu yææ" diye laf yapmaya başlayacak çünkü. o yüzden kabul edip yolumuza devam etmek lazım; türk ordusu başarısız ve outdated bir ordu, kazandıgı son "savaş" da 35 tane 40 yıllık tankı olan bir avuç kıbrıslı yunana karşı. ha ama 30 agustoslarda mastürbasyon yapmak isteyen adama karşı malzemesi bol tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

demian said:

cetintas said:

demian, 100 sene önce ki şartlardan yüzlerce kat daha iyi imkanlara sahip bir ordumuz var. Bu ordu, hiç sevmem ama Amerikan ordusu ile aynı nizamname ve talimnamelere göre eğitim veriyor.

bütün türk subayları , kariyeri boyunca amerikayı en az bir kere ziyaret ediyorlar ondan olabilirmi acaba ?
Sosyal ağlarda paylaş

demian said:

türk ordusu başarısız ve outdated bir ordu, kazandıgı son "savaş" da 35 tane 40 yıllık tankı olan bir avuç kıbrıslı yunana karşı. ha ama 30 agustoslarda mastürbasyon yapmak isteyen adama karşı malzemesi bol tabi.

demian
sen dahil şu forumda karşılıklı mesajlaştığım hemen herkese saygı duyuyorum ve harbiden de seviyorum sizleri.
Yazdığın mesajın içeriğine katılmam imkansız.
Türk ordusunu tam da Tarafçıların, Yeni Şafakçıların istediği şekilde kafanda bitirmişsin. Yok öyle bir şey. Öyle olmadığı için zaten bizim komutanlarımız hapiste.Taa Özal zamanında Torumtay paşamız neden istifa etti?Aslanlar gibi Irak'a Türk askerinin girmesine karşı çıktı. Eşref Bitlis paşamız neden Amerikalılar tarafından şehit edildi? Bu Çekiç Güç çatısı altında Kuzey Irak ve daha sonra bizim topraklarımız ve diğer bölge ülkelerinde kurulmak istenen Kürt devletinin altyapısının hazırlandığını fark ettiği ve diğer kuvvet komutanlarına da bu tespitlerini aktardığı için şehit edildi. Şu an ordu komuta kademesinin 4te 1'i neden hapislerde?Çünkü Türk ordusunun Amerika'nın atbaşı olmasına, kriz bölgelerine müdahale gücü olmasına karşı çıktıkları için zindanlardalar. Meşhur Soros'un dediği lafları duymadın mı? Türkiye'nin en önemli ihraç kalemi ordusudur dedi Soros.Bu laflar Türk ordusu dandik,basit,3 tane teröriste karşı gelemeyecek bir ordu olduğu için söylenmedi.Herkes biliyor Türk ordusunun gücünü.Bu nedenle zaten yapılan tüm operasyonlar ordu üzerine.
Irak'ta Cumhuriyet muhafızları kurşun mu attı Amerikan askerlerine? Ya da tanklar füze mi salladı Amerikan askerine? Sonradan yazdı boyalı basın, gözünden kaçtı herhalde.Amerikalılar saldırmadan çok önce tüm bu Cumhuriyet muhafızlarının komutanlarını satın almışlar.O senin bahsettiğin ağır bombardıman uçakları hep milyonu aşkın sivil Iraklıların canını aldı.Sonra o PROFESYONEL AMERİKAN ASKERİ 5000'den fazla askerini kaybetti ÇOK İYİ EĞİTİLDİKLERİ DÜZENSİZ SİLAHLI GÜÇLERİN saldırıları sonucu.Hala da can kaybı vermeye devam ediyorlar.Aynı durum Afganistan'da da geçerli.

Evet kardeşim. Benim gibi ulusalcı-ki ben sevmiyorum bu lafı, milliyetçiyim ben-kafası tabii ki farklı. Ben meselelere Altangiller, Ertuğrul Kürkçü, BDPliler ya da Bülent Arınç ve Fetocanlar gibi bakmam, bakamam. Benim ayaklarım her zaman bu topraklara basar.
Sosyal ağlarda paylaş

çetin abi o kadar yazmışsın eyvallah da, amerikan ordusunun savaştıgı kuvvetler nizami güçler degil ki? "amerikan ordusu teröristlere yeniliyor lolo" diyecegine ülkenin güneydogu sınırlarına çevir bence gözlerini, senin askerin de çok daha iyi durumda degil çünkü. bu arada cumhuriyet muhafızları konusunda 2003 ırak savaşından bahsetmiyordum ben, 2003teki operasyon zaten 15 yıldır o ya da bu şekilde yenik olan bir ülkenin bitirilmesiydi sadece. benim bahsettigim olay 1. ve 2. körfez savaşlarında oldu, çöl fırtınasında yani.
Sosyal ağlarda paylaş

valla o komuta kademesi benimle aynı vergiyi ödemedigi sürece, kendi mahkemeleri oldugu sürece, ben onlarla aynı haklardan faydalanamadıgım, onlar bana denk olmadıgı sürece benim askerim degil, hayır. eline silah almayı vatandaşlık görevinden üstün tutan bir devletin askeri onlar, benim degil. bu arada hemen YUNANLAR?! diye rage etmene çok güldüm açıkçası sdfs.
Sosyal ağlarda paylaş

pro ordu denmişte,
Alev Alatlı'nın beğendiğim bir yazısını yazıyorum buraya. Kendisinden izin almıştım zamanında. Son kısmını ozellıkle cok sviyorum,
baya typo oldu şaftım kaydı cunku yazarken.

"Militarist"in Türkçede karşılığı yok."Askerci" sözcüğü karşılanamaz;Çünkü anlamsızdır."Harp taraftarı" diye çevirirseniz, ki Redhouse olsun, Kanaat Kitabevi'nin 1948 Okçugil "Okul Lugatı" olsun, böyle çevirirler, havada kalır. Zira, kimse bir genelkurmay başkanından daha "militarist" olmasın, bu ülke, savaşa girmemek için istifa etmiş genekurmay başkanlarının var olduğu bir ülkedir. Bakınız, Orgeneral Necip Torumtay ve farklı biçimde de olsa Mareşal Fevzi Çakmak.

İngilizceden ingilizceye Webster'de militarism "military sprit, ideals and attitudes of professional soldiers / Askeri ruh, profesyonel askerlerin ülkü ve tutumları" diye tanımlanır. "Bu tür ülkü ve tutumlarn bir ulusta revaç buluyor ya da sürüyor olması ya da askeri bir kastın hakimiyeti" şeklinde bir ikinci tanım sonra da bir "eşanlamlı" kelime verilir : "agressiveness," yani saldırganlık. Ve anlarız ki, Anglo-sakson dilinin geçerli olduğu ülkelerde "profesyonel" askerlerin ülküleri " saldırı", tutumları " saldırgan" tanımlarına denk düşer.

Öte yandan, profesyonel,"meslekten" anlamındadır. Ülkemizde "meslekten askerlerin ülkü ve tutumları" nın saldırgan olup olmadgı bir yana, profesyonel asker var mıdır, cevabı verilmesi gereken sorudur. Askerler maaş alırlar, dogru. Bazen hak ettiklerinden daha fazla kazandıkları da konusulur, bu da dogru. Konusulmayan, "profesyonel" askerlerin" iş riski" dir ki, bu "iş kazası" değil, bilerek göze alınan kör kurşun demektir. Profesyonel katiller,"lejyon" askerleri, ölümü büyük paralar karşılığı göze alırlar. Ya diğerleri?é. "Ot, b.. içinmaddi menfaat için can verilir mi, ya hu!" diyen rahmetli tank binbaşı Dündar Taşer'i ( 1925-1972 ) hatırlıyorum.

Dündar Taşer'i hatırlayınca, bir başka binbaşıyı gethi gürcan'ı hatırlıyorum. Fethi Gürcan, başarısız 22 şubat-21 mayıs darbe girişimlerinden sonra tutuklu oldugu mamak askerı cezaevınde 21 mayıs 1964 gecesı kendı mevlitini okutan asker. Erzincanlı bır tegmenın ımamlıgında teravih namazını kılıyor. "kurtcu" diye bilinen abdulsettar hamaven'in kuranını dinliyor. Şekerini dagıtıyor. Sekiz gun sonra kosarak cıktıgı daragacında can verdıgınde saat 3:20, bir hafta sonra 5 temmuz 1964 te aynı yerde sehpayı tekmeleyen albay talat aydemırın son sozlerı " memleket için hayırlı olsun ". Rahmetlı Albay'ın savunmasının su satırlarını uzun boylu yadırgayacak idealist bir "sivil" düşünemiyorum.

"Hisli bir vatandas olarak, turkıye'de yasamaya imkan var mı? turkenın kalkınması ideal bir devlet haline gelerek vatandaslarının hakıkı manada huku nızamını ıcınde yasayarak refaha kavusması ve muasır devletler sevıyesıne yukselmesı ıcın hıcbır karsılık beklemeden hızmet etmek uzere 1956 senesınden berı en tehlıkelı mucadeleelre gırdım. gogus gerdım, muvaffak olmadıgım gibi, halen turkeyede degısen hıcbır sey goremıyorum. Memlekette gununu gun etme zıhnıyetı devam ettıkce, bunun da tahakkukuna artık ınanmıyorum. Bu şartlar içinde yaşamayayı fuzuli görüyorum.." CHP manisa milletvekili Mustafa Ok'un 1963'teki demeci de aydemiri dogrular nitelikte. "Böyle kancık demokrasidense, yüğüt elindeki thomson'un dipçiğini öper,başıma koyarım".

Ne ki, Rahmetli aydemirin imrendigi muasır medeniyet, orduyu kapıtalıst ısblomu dogrultusunda serbest pazarın yonlendırecegı, kendi iradseı olmayan robot kurmaylardan olusan, " butunun nihai kaderi " hakkında dusunmesı, fikir beyan etmesi men edilen bir silahlar manzumesi olarak tanımlar ki, fena fi'd devle vel'mille genelegine terstir.

Öte yandan, rahmentli ismet inonunuun 21 mayısçılara uygun gordugu tanım "serefsız serguzestcıler". Rahmetli toker " capulcular" diyor. Rahmetli menderes de " battal gazi ordusu" demişti.

Battal gazi kim? Seyit battal gazi, Anadolunun ilk musluman fatihlerinden. Kendilerini "gazi" yani "inanç için fetih yapan" diye tanımlayan danişmentliler ve onları izleyen turk beylerınden birisi ki, temsil ettiği gelenek Hacı bektaş Veli'nin kılıc kusandırdıgı kırklara, Busbecq'in "rahipler ordusuna benziyorlardı". dediği Rumeli fatihanı yeniçerilere uzanır. Böyle bakıldıgında, yaklasık yarım yuzyıl once asagılamak amacıyla kullanılan "Battal Gazi ordusu" tanımı, aslında bir "gelenek"in aşağılanmasıdır. Şöyle ki, Gaziler, Kırklar, türbeleri,aşevlerini,hastaneleri,ibadethaneleri,silahları,savaşları ile erkek-kadın ,sıradan halkın gunluk yasam pratıgının ayrılmaz parcalarıdırlar. Birlikte yer, birlikte içer, birlikte üretir,birlikte söyler,birlikte dinler,birlikte tartışırlar. İster savunma, ister saldırı olsun,savaş belli bir gruba "ihale edilmiş değildir." Böyle bir örgütlenme ile savaşa " yabancılaşılmaz". Örneğin "vietnam sendromu" yaşanmaz;cunku savascı , kımselere anlatamayacagı turden bır vahsetı tek basına yasayamaz,paylasır. Yasanması mukadder vahset, ona para vb karsılıgı ıhale edılmemıstır. TOplum savası, televızyon ekranından seyreder gıbı degıl, kıtaptan okur gıbı degıl, bızzat ıcınden gorur. Eli silah tutan koca, ogul , kardes, torun yalnız degıldır. Toplumun bir takım katmanları kendılerını cephedekılerın acılarından soyutlamazlar. Acılacak bır savasın kararı da onun souncları da ortaktır. Sadece ve sadece ınanlacrı ıcın savasan bır ordu, sadece ve sadece ınancları dogrultusunda ureten tukeyen yoneten ve yonetılen bıreylerden olusan amator bir toplum, kropotkin'in ütopyası.

Busbecq'in rahipler ordusu dedıgı kuvvet, nizami de olmaz, cunku gonul ısıdır.
Profesyonel asker , savasa faaliyetlerin nesnesi olarak bakandır. Savaşı ne sever ne de savastan nefret eder, işidir yapar. Bu saptamalardan yola cıkarak,turk ordusunun profesyonel orduya donusup donusmedıgı, donustu ıse ne zaman donsutugu sorularcaktır. Bana oyle gelıyor ki, savaşın belirli bir kuruma ihale edilmesi, modernite yanı kapıtalızmın gıderek karmasıklasan ekonomık faalıyerlerını duzenleemk uzere gelıstırdıgı "işbölümü" kapsamındadır. Bu baglamda, bır tur ozellesıtrmeden de bahsetmek mumkundur. Savas ozellestırıldıgınde, yasanacak vahset, profesyonel savascılara devredılır. Askerler de, harp okuluna girerken imzaladıkları kontratta belirlenen "iş tanımı"nda yer almayan hiçbir işe el surmezler. Şimdi , şöyle bir onerı getırıyorum : Rahmetli Talat aydemiri'in mensubu oldugu ordu, henuz bu asamada degıldı. Cagdas kapıtalızmın her turlu dayatmasına karsın, gazi geleneginin izlerini tasıyordu ve bu gelenek dogrultusunda kendısını toplumun sadeec savas ıslerıyle ugrasması gereken, munferıt bir parçası olarak değil, bizzat kendisi olarak görebiliyordu. Askerler , yabancılaşma surecıne gırememıs oldukları ıcındır kı, her teğmen kendisini müstakbel bır vatan kurtarıcı, bir ataturk olarak gorebılıyordu.

Lojmanlarına, dinleme tesıslerıne cekılmeıs profesyonel ve dolayısıyla yabancılasmıs bır ordu ıle, gazi gelenegine kulak veren ordu arasında ki fark, 10. yıl marşı ile harbye marşı ile 75. yıl marşı arasında lki fark gibidir. İlk ikisi yurejkten soylenir,ıkıncısı daha ısmarlanırken unutulur. Ortalarda gorunmeyen, unıformasıyla sınemaya gelmeyen, ocak basında oturamayan bır ordu, daha sık hatta buyuk ıhtımalle daha verimlidir, ama "bizimle" olan, mesai donusu jipini kirada oturdugu evinin onune ceken ıkıncısıdır. Sabahtan aksama kadar turkeyıynın nasıl kurtulacagını anlatan bır emeklı albay, belki biraz yorucudur, ama bizimdir bizimledir . Her halukarda, helsinki'den ya da kopenhagdan turk "militarizmi" hakkında fikir beyan edenlerden cok daha sahici cok daha bizimdir.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark yazıyı üşenmedim,okudum.(tl;dr geyiği beni pek sarmadı)

Şimdi Alev Alatlı askeri duygusallaştırmış ama kapitalizm'de askerlik iş bölümü oluyor,burada eskiden dutluktu demiş ama yok öyle bir şey binlerce yıldır askerlik zaten bir iş bölümü bazende sıradan vatandaşın kazanç kapısı.

Milliyetçilik ile beraber Vatan,Millet,Sakarya düsturu ordu da egemen olunca romantizm'in tatlı esintisi surata çarpınca ordu iş bölümü yapısından çıkmıyor.Amerikalı bir asker de zaten sadece para için savaşmıyor ona da bir romantik ruh üfleniyor.

"Türk Dil Kurumu" said:

militarizm Fr. militarisme
a. 1. Bir ülkede ordu gücünün aşırı derecede ağır basması. 2. Her tür sorunu askerî yöntemlere başvurarak çözme, bundan dolayı silahlı kuvvetlere öncelik tanıma eğilimi.

TDK'da ki tanımı da bu.Gayet açık ve net.
Sosyal ağlarda paylaş

ordunun gücünü sadece eski usül onluk düzen, ana dolu geyiği, kınalı mehmetçik hedesi ile gören bi grup -kimse kusura bakmasın- tarihten silinmeye mahkumdur.

bilakis bu dedikleriniz tamamen 18.yy'de sanayileşme çağı hakkında "aman insan elinin yaptığını mı yapacak!!" demek gibi bişi.

askeriye, savaş sanayi dediğin yurtdışında her sektörün en önde gideni, bayrak sallayanı.

türk halkı asker doğarmış.. pffftt. önemli olan artık bu değil çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten profesyonel ordunun buyuk ıhtımalle daha ıyı olacagını savunmuş, ama bizden değildir demiş.

Aslında söylemek istediği şu, Savaş ve savaş harcamaları ülkeler için önemli para kaynağı ( almanya, usa falan için ). E şimdi, sen askeri profesyonelleştirmezsen bundan uzun vadede gelir elde edemezsin. Asker bizim içimizden birileri olursa, 2 kuruşa satamazsın adamı.
Ama yok, izole edip onu ayrı bir endüstriye ( ölüm endüstrisi diyebiliriz ) çevirirsen, kimse sana gıkını çıkarmaz. Nitekim ölen adam için sadece 15 saniye ayrılır, uzakta bi galakside bize vurmayan savaş var olur.

Bu durumda, bizim ülkemize tam anlamıyla profesyonel ordu gelmesi demek, bizim de silah üretip satma yarışında başlara yarışacağımız, sağa sola haybeden saldıracağımız anlamına gelir. Şu anki haliyle, kimse meclisten agresif bir tezkere geçiremez. Çünkü cephede savaşacak insan, birilerinin oğlu-arkadaşı-eşi. Pro orduyla bu algı yok olur, tepedeki 3-5 adamın mikinin keyfine sağa sola saldırıyor oluruz. Daha fazla insan ölür, daha az umurumuzda olur.

Win win aslında lol,Kar ederiz, ordumuz daha güçlü olur ama vicdanen kaybederiz. Bilgisayarımda ki gforce 2x olsun,ben fantasy mmo oynar uzaklastırırım aklımı buradan; kimseden banane demek için gidilmesi gereken yol bu.
Ama insanlık kazansın, ne bileiym 30 sene sonra donup arkana "ulen pislik gibi yaşamışım" dememek istiosan amatör ordu çok daha iyi bir tercih. Çünkü insanların canı yandıkça agresiflikten uzak duracaklardır.
Sosyal ağlarda paylaş

demian said:

bu arada hemen YUNANLAR?! diye rage etmene çok güldüm açıkçası sdfs.

Ya ben bu Pati'deki arkadaşları anlamıyorum. Sizleri diğer forumlardaki insanlardan daha eğitimli, daha zeki, daha akıllı adamlar olarak görüyorum ama hep yazdığım şeyleri düşünmeden başka anlamlar çıkarıyorsunuz. Yunanlılar lafın gelişi, Gürcüler ya da Ruslar veya İranlılar'da diyebilirdim. Hatta dedim kabul et. Ne demek istediğimle değil de ne demediğimle uğraşman çok ilginç. Ama böyle bir genel durum var Pati'de. Heyecandan, kanın deliliğinden diyorum. Hadi hayırlısı.

<> geyiğine bu kadar kendini kaptıran arkadaşlar var madem ben daha fazla bir şey demeyeceğim, inanmanız sağlanan saçmalıklarla baş başa kalın arkadaşlar.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk önce bu mantık yanlış bir mantık.Amerika isterse İran'a girebilir şu an bile ama neden girmez çünkü savaş ekonomisi denilen bir durum var,Irak işgali bile maddi olarak devlete
müthiş bir külfet.(kaldı ki CIA'nın iyi çalışması sayesinde
Saddam'ın generalleri satın alınmıştı bile.Ordunun karşısında ciddi anlamda bir direniş yoktu) İran,yeni bir vietnam olur.(maddi yönden benzetirsek) Yani pro olunca herkes elini kolunu sallar şekilde orduyu kullanmıyor ekonomi orduyu yönlendiren durum oluyor.

Sosyalist adamım ama kapitalizm de milliyetçilikten yeğdir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Nankin_Katliam%C4%B1 mevzusu da
Milliyetçiliğin doğurduğu bir sonuç.Sadece bir örnek yüzlerce örnek verilebilir.Fransa'nın Cezayir'e yaptığı örnek verilebilir vs.Kendi içimizden Dersim isyanı örnek gösterilebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...