Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Polis Sayısı, TSK er sayısını geçmek üzere...

Uzun

Öne çıkan mesajlar

marksman said:

- 20 yaşında ki genci askere davul zurna ile omuzlarda uğurla
- Oğlun, eşin, kardeşin, sevgilin askerde ölsün, vatan saolsun?
- meydanlarda şehitler ölmez vatan bölünmez, sonra herkes evine
kaç senedir bu böyle ?

Zaten Polisin özellikle doğuda istihbaratı ve Özel Harekat birlikleri terörle mücadele için uğraşıyor
Yeri geliyor askerle istihbarat paylaşıp yan yana operasyona çıkmıyor mu ? zaten o ağır silahlar Özel Harekat için. Trafik polisinin eline Law silahımı verilecek sanıyosunuz ?

ama düşündüm de haklsınız abi düzen bozulmasın aynen devam böyle...

abi olay deneyim, ne 20 yaşında adamın sıcak bölgelere girmesi doğru ne de şehrin içinde ayda yılda bir silah kullanan polisin.
Sosyal ağlarda paylaş

olan şu. tsk yıllardır harb okulları vasıtasıyla (ki oraya alınırken yapılan güvenlik kontrollerini herkes biliyordur sanırım) kendi çekirdek kadrosunu genç subaylara kadar yaydı. özellikle 60 ihtilalinden sonra orduda geçmişten kalan kendi görüşlerine uymayan subaylar temizlendi ve harp okulundan da kendi istedikleri gibi bir nesil yetişti.

bu insanlar vatanseverler evet, hiç kimse onların vatanlarını çok sevmediğini iddia edemez. ancak askeri disiplin içinde bir nevi dogmalarla yetişti bunlar da.

http://www.youtube.com/watch?v=YLAoTHrlfmE

şöyle saçmalıklarla yetiştirildi o insanlar. çağ değişti, vatanseverlik sabit kaldı, ancak diğer konularda aydın insanlar yetişmedi. En basiti Mustafa Kemal Atatürk'ün o silah arkadaşları şimdiki devlet adamlarından 3242342 kat daha fazla birikimli ve aydın insanlar. Şimdi ki komutanlarda bu oldukça eksik. biraz aydın olan bir komutan, şu yukarıdaki saçmalıklara okulunda izin vermez mesela.

Yapılan doğru demiyorum, sadece olanın tespitini yapıyorum, tüm bu ahval ve şerait içinde, yeni türkiye düzenini kuranlar (akp, amerika vs) bu tsk ile kürt sorununun çözülemeyeceğini ve kısa vadede tsk'nın "kendilerine göre" ıslah edilemeyeceğinin farkında. Bu yüzden polisin yetkileri artırılacak.

benzetmek gibi olmasın, tsk şu anda yeniçeri ocağı, polis bünyesinde kurulacak ordu nizam-ı cedid ordusu.

Umarım sonu benzemez.
Sosyal ağlarda paylaş

hmmfss hmffs mis gibi polis devleti koktu ortalık

said:
3- “polise ağır silahlar alınacak.”

Çok çeşitli Zırhlı Muharebe Araçları (ZMA), Zırhlı Personel Taşıyıcılar (ZPT), Havanlar, Uçaksavarlar, Roketatarlar, Law, alınacağı daha önceki deneyimden bilinen silahlar.
Bunlara ek olarak silahlı helikopterlerin de alınması tartışılıyor.

Önce kırsal alanlar sonra PKK şehre indi deyip şehre ağır silahlı polisler hmmfss
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

önce kırsal alanlar sonra PKK şehre indi deyip şehre ağır silahlı polisler hmmfss

bence sen böyle olacağını düşünmüyorsun, böyle olmasını umuyorsun. böylece ülkedeki siyasi karışıklıktan yararlanıp üniversitedeki sıkıcı hayatından bir süre uzaklaşabileceksin hehe
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada polis sayısının tsk er sayısını geçiyor olmasında bir mahsur göremiyorum.
polisin şehir güvenliğini sağlaması gerekli, ne kadar fazla polis, o kadar fazla denetim anlamına gelir. bu tabii 1984 gibi kötü yönde de olabilir, hırsızlara karşı önlem olarak iyi yönde de olabilir.
öte yandan tsk'nın da er basmaktan öteye geçmesi lazım. daha küçük, daha düzenli ve daha özelleşmiş askerler olmasını arzuluyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Ardeth said:

önce kırsal alanlar sonra PKK şehre indi deyip şehre ağır silahlı polisler hmmfss

bence sen böyle olacağını düşünmüyorsun, böyle olmasını umuyorsun. böylece ülkedeki siyasi karışıklıktan yararlanıp üniversitedeki sıkıcı hayatından bir süre uzaklaşabileceksin hehe

of şöyle kılıcımı alsam da meydanlara insem epikleşse biraz hayatım
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

olan şu. tsk yıllardır harb okulları vasıtasıyla (ki oraya alınırken yapılan güvenlik kontrollerini herkes biliyordur sanırım) kendi çekirdek kadrosunu genç subaylara kadar yaydı. özellikle 60 ihtilalinden sonra orduda geçmişten kalan kendi görüşlerine uymayan subaylar temizlendi ve harp okulundan da kendi istedikleri gibi bir nesil yetişti.
.

işte bu memur kadrosunun yanında
er yerine belli hizmet süreli birlikler kurması da gerekliydi
araziye göndermeye kıymıyorsa bu kadrolarını
parasına kıycak adam gibi askeri birlik oluşturcak
bunları yönetecek personelde de elit takılayım derse yine başa döner
çoğu nitelikli personel eğitim veriyor, verebiliyor ama 1 sene askerlik yapcak adama veriyor, kendine de yazık, askere de yazık, ülkeye de yazık
Sosyal ağlarda paylaş

daha iyi bence pkkda bundan sonra polisleri hedef almaya başlar.
doğuya yollanıp nerde olduğunu anlayamadan ölen erlerin yerine işi asayişi sağlamak olan polisler sürülsün bari.hatta zorunlu askerlik kalksın böylelikle polislerde bi nevi paralı asker olur işte.
millet askerlikten kaçmak için yer arıyor zaten belki bundan sonrakiler rahat bi nefes alır.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

o zaman daha işe yaramaz bi grup kurup ellerinde hızlı ulaşım araçları olmamasına, yaygın bir operasyon geçmişleri olmamasına rağmen onlara verelim!!!!

Hızlı ulaşım araçları derken ? TSK acaba en son ne zaman bir baskında taarruz helikopterleriyle müdahale etti ? 20 dk lık uçuş mesafesinde olan son baskında helikopter olay bittikten sonra ya da bitmeye çok yakınken intikal etti diye rapor var çatışma 1 kusur saat sürmüşken. Nedeni helikopterimizi düşürecekler endişesi olmasın ?

Bu arada iş yerinde zamanında özel harekatta çalışmış bir güvenlik müdürü var. Adamlar terörün en boka sardığı 90larda güneydoğuda görev yapmış, tam hatırlamıyorum ama en az bir komando eğitimi ayarında eğitimden geçiyorlar merak etme.

TSK'nın senelerce mantığı manpower bol, reinforcement sliderini da dayamışım zaten en sağa her türk erkeği seve seve geliyor. Şehitlere de vatan sağolsun deniyor bitti gitti. Yeni sistem daha iyi olur, kötüye kullanılır onu bilemem. Ancak bazı şeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. TSK bu reformu kendi içinde yapmakta geç kalmışsa oturup düşünülmesi lazım bence bunların.

Bu arada wikipediada yazdığına göre Turkey's military force:
620.000 active
420.000 reserve (bu ne bilmiyorum, tezkere alanlar bu sınıfa mı giriyor)
102.000 paramilitary (bu da korucu falan mı ? miktar çok geldi)

Yani 300.000 polis varsa ve TSK rakamları da tutuyorsa o kadar da yaklaşmamış sanki (50% ? )
Sosyal ağlarda paylaş

Uzun said:

2- “Polis, kırsal alanda da istihbarat faaliyeti ve operasyon yapacak.”

Polisin kırsal alanda istihbarat faaliyeti için insansız hava araçları, özellikle sınırlar için çeşitli gözetleme ve erken uyarı sistemleri ile donatılması gerek. Oysa bu cihazlar ve kara gözetleme radar sistemleri TSK bünyesinde zaten mevcut ve etkin şekilde kullanılıyor.

akp'yi sevmem, polisi hiç sevmem de, TSK ne ara kullanmış insansız hava aracını etkin bir şekilde?
Sosyal ağlarda paylaş

askerler helikopterleri sadece "hmm saldırı oldu to the bat mobile!!!" gibi kullanmıyorlar.

uav'leri var mı polisin? zırhlı araç sayısı kaç? hızları ne? su mu sıkacaklar teröriste?

gerçi yıkanmış olurlar hani.

ha bi de git sor de ki "siz 90larda bile..." yok yok şöyle sor "siz geçtiğimiz 100000sene içerisinde bile sadece nokta kontrollerinde görev almışsınız terör operasyonlarında.. ne iş?" diye sor.

polis bu işi yapar demek, ve ayrıca polis bu işi yapsın diye bu işe getiriliyor demek fil uçabilir demek kadar mantıklı
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle TSK içinde yazıda da geçtiği gibi aktif özel kuvvetlerden bolca mevcut. Sizin zannettiğiniz gibi istihbarat ile gelen özel baskınlara erler gitmiyor. Genel manada JÖH gidiyor. Bizim şehit verdiğimiz genel olayları göz önüne getirirseniz son zamanlarda çoğunluğu devriye gezen birimlere yapılan ağır saldırılar. Devriye gezmek Özel harekat işi değildir.

Devriye gezilen çoğu köyün pkk sempatizanı olduğunu düşünürsen hangi istihbarat la kimi kimden ayırıp önlem alabilecek TSK.

Ben bu polis oluşumunu ne yazık ki hayra görmüyorum. Dağda aktif terör operasyonu yapacak, poli statüsünde zaten Jandarman varken neden ekstra para harcanıp da özel polis gücü oluşturuluyor. Jandarmayı daha fazla destekleyip zaten mevcut bir oluşumu kullanmak varken niye illa polisi olaya dahil etmeye çalışıyorsun. Askerliğini Jandarma olarak yapan herkes eminim bilir Jandarmanın kısıtlı imkanlarını. KKK gibi değil Jandarma ve epey düşük bir bütçesi mevcut. Hala fi tarihinden kalma land ları tamir ede ede kullanıyorlar. Bu birimi efektif kullanmak daha karlı değil mi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...