Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dinler uygarlığı geri mi götürüyor ?

Karea

Öne çıkan mesajlar

Peygamberin Türkler size saldıracak, onlarla savaşan şehit olacak, atlarını mescidlere bağlayacaklar şeklinde hadislerini de Türklüğe övgü olarak sanıp, binlerce atası araplar tarafından öldürülüp daha fazlası köle diye pazarlarda satılan bir ırkın elhamdrullah müslümanım allaha şükür türküm demesi ise nasıl bir gerizekalılıktır, onu anlamaya da en gelişmiş bilgisayarlar yetmez.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

şunlar 32423 kere anlatılsa da hala kullanacak insanlar var ona şaşıyorum cidden.

tokat atılınca diğer tarafını dön dese din suç, sana zarar verene karşılık ver, adalet için savaş dese yine suç. ilginç cidden.

Bana inanmayanla savaş, onları öldür, kazancı sana helal yeter ki 1/5 ini allaha bağışla diyor. laga luga yapılacak bir şey yok ortalıkta.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

screwy said:

Lutfen bir kisi suan buyuk dinlerden her hangi birinin kitabından bir ornek bulsunki dinin kotu oldugunu gostersin.. Dinde kotu birsey yok.. Eger kuran incil ya da tevratı okursanız icinde gayet insancıl ve mantıklı seyler var.. sorun inanan insanda.. kısaca sorun insanda..
?

"Allah, mü'minlerden mallarını ve canlarını kendilerine verilecek cennet karşılığında satın almıştır. Çünkü onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve öldürülürler." tevbe 111

"Hoşunuza gitmediği halde savaş size farz kılındı. Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz." bakara 216

" Fitne tamamen yok edilinceye ve din (kulluk) de yalnız Allah için oluncaya kadar onlarla savaşın. " bakara 193

"Onlar, kendileri gibi inkâr etmenizi (kâfir olmanızı) ve böylece onlarla bir (aynı seviyede) olmanızı istediler. Artık Allah'ın yolunda hicret edinceye kadar onlardan dost edinmeyin. Bundan sonra eğer yüz çevirirlerse o taktirde onları nerede bulursanız yakalayın ve onları öldürün. Ve onlardan dost ve yardımcı edinmeyin." nisa 89

yalnız liseli atais argümanlarını kullanman beni kıkırdattı. ayetleri indiriliş zamanına ve neden-sonuç ilişkisine göre incelemen lazım. işte bu yüzden tefsirler var.

ananas kelimesindeki anan ı cımbızlayıp " ANAN DEDI " demek gibi bişi yapmışsın.
Sosyal ağlarda paylaş

kesip bicme ile hic bir yere varamassınız arkadaslar.
en dogru bildiginiz kitabı kesip bicme ile canavar haline getirebilirsiniz daha ne diyim abi.

tutmus savas hukuku ve belli baslı olan olaylar cercevesinde inen ayetleri göstererek ki surenin tamamını yazsanız buraya bir önceki bir sonraki ayeti koysanız her sey ortaya cıkıcakda iste olmuyor,karalamak icin zorluyosunuz kendinizi.
Sosyal ağlarda paylaş

Birincisi ben ateist değilim. İkincisi tesfir vs. dediğiniz şeyler yukarıda da yazdığım gibi ayetleri türlü türlü inceleyip türkleri seçilmiş olan olarak göstermeye kadar ilerliyor. ilahiyata bilim diyip başlarındaki prof. dr. yazısı ile inananla inanmayan farklı yerlerde yaşasın, kocanın kadını dövmesi normaldir diyen işsizlerin yapacağı olaylar. kendinizce inanmaya devam edebilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

kesip bicme ile hic bir yere varamassınız arkadaslar.
en dogru bildiginiz kitabı kesip bicme ile canavar haline getirebilirsiniz daha ne diyim abi.

tutmus savas hukuku ve belli baslı olan olaylar cercevesinde inen ayetleri göstererek ki surenin tamamını yazsanız buraya bir önceki bir sonraki ayeti koysanız her sey ortaya cıkıcakda iste olmuyor,karalamak icin zorluyosunuz kendinizi.

ya ulan koy kendin açıkla da utanayım. Kitapta bunlar yazmıyor ühüüü =/=/ derken iyiydi koyunca zırlıyorsunuz be.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Peygamberin Türkler size saldıracak, onlarla savaşan şehit olacak, atlarını mescidlere bağlayacaklar şeklinde hadislerini de Türklüğe övgü olarak sanıp, binlerce atası araplar tarafından öldürülüp daha fazlası köle diye pazarlarda satılan bir ırkın elhamdrullah müslümanım allaha şükür türküm demesi ise nasıl bir gerizekalılıktır, onu anlamaya da en gelişmiş bilgisayarlar yetmez.

kısmen doğru, ancak abbasiler döneminde türklerle arapların arası çok daha iyi oldu, başta zorlama, katliam, cinayet, hatta her aileye arap misyoner koyup döndürme falan varken zamanla araları bayağı düzeldi. Daha sonradan tekrar bozulduğunda da Türkler kendi yoluna gitti zaten işte.

Hao said:

yalnız liseli atais argümanlarını kullanman beni kıkırdattı. ayetleri indiriliş zamanına ve neden-sonuç ilişkisine göre incelemen lazım. işte bu yüzden tefsirler var.

ananas kelimesindeki anan ı cımbızlayıp " ANAN DEDI " demek gibi bişi yapmışsın.

Adam kutsal kitaptan birebir alıntı yapmış işte. Dönem ne fark eder? Sadece o yılların araplarına mı geldi Kur'an? Evrensel ve ebedi bir kitap değil mi, tüm zamanlardaki tüm müslümanlara yol gösterme amaçlı değil mi? O halde neden o günün arap dünyasına ait içerik var? Yok evrensel bilgiyse yanlış olan ne, öldürün demiş?
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

ahmedinejad said:

şunlar 32423 kere anlatılsa da hala kullanacak insanlar var ona şaşıyorum cidden.

tokat atılınca diğer tarafını dön dese din suç, sana zarar verene karşılık ver, adalet için savaş dese yine suç. ilginç cidden.

Bana inanmayanla savaş, onları öldür, kazancı sana helal yeter ki 1/5 ini allaha bağışla diyor. laga luga yapılacak bir şey yok ortalıkta.

islama inanmayanlar müslümanlara peygamber zamanında 3 kere savaş açtılar (bedir uhud hendek), müslümanlar karşılık olarak 1 kere ordu topladı o da mekke'nin fethi zaten karşı tarafın savaşacak gücü olmadığından kan dökülmeden ele geçti şehir.

her fırsatta sana saldıran adamlara karşı, mekke döneminde iki sene onları bir alana kapatıp ambargo uygulamış adamlara karşı ne demesini bekliyordun?

devletlerin yasalarında bile var savaş zamanında farklı kurallar uygulanır, sıkı yönetim ilan edildiğinde insanların bir sürü hakkı elinden alınır.

hatta askerde nöbet tutarken bile sana parolayı doğru düzgün söylemeyen adam sana tehditse vurma hakkın var.

sanki barış zamanı yolda yürüyen adamları gidin öldürün denmiş gibi anlatıyorsunuz insanlara, bu kötü niyetten başka bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
İkincisi tesfir vs. dediğiniz şeyler yukarıda da yazdığım gibi ayetleri türlü türlü inceleyip türkleri seçilmiş olan olarak göstermeye kadar ilerliyor. ilahiyata bilim diyip başlarındaki prof. dr. yazısı ile inananla inanmayan farklı yerlerde yaşasın, kocanın kadını dövmesi normaldir diyen işsizlerin yapacağı olaylar

al bilmeden dediğim de bu zaten. o ayetlerin indiriliş zamanına göre bile önemi var babacım, şimdi iki adam "türkler seçilmiştir" demeye kastı diye tüm dini iki adamın kendi çarptırmış görüşüne -ki ne kadar tefsire girer tartışılır- göre değerlendiririm diyorsan zaten "ahahah bilmeden copy paste yapıyor ya eahahah devam et canavar."a hazırlıklı olmalısın.

hadi arkadaşınla bi de güreşin.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

Myshkin said:

ahmedinejad said:

..

...

sanki barış zamanı yolda yürüyen adamları gidin öldürün denmiş gibi anlatıyorsunuz insanlara, bu kötü niyetten başka bir şey değil.

Ben diyorum ki kitapta bunlar var, sen diyorsun ki o anki durum için özellikle yazılmıştı. O zaman diyorum ki adamlar daha sonra istila seferlerine çıktılar bunları dayanak alarak. Sence benim düşündüğüm doğru mu yanlış mı peki, onu söyler misin. bu ayetler daha sonra yapılan istila ve köleleştirmede olayı meşrulaştırmak için kullanılmış mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

Dinler, gelişimi tamamen engelliyor ya da engellemiyor diyemeyiz. Dinin amacı zaten insanı daha iyiye götürmek.

Gelişimin önündeki engel sadece insandır. Aynı dinden bir adam teknolojiyi şeytan icadı görürken öbürü kurtuluş olarak görebiliyor. Şeytan icadı olarak gören adam yüzünden din suçlu diyemeyiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

dasaaa, seni muhatap alan yok.

abi zaten aramızdaki fark da bu.

siz kapalı zihinli, insanlardan dini inanışları yüzünden nefret edebilen, dini özümsemeden yerden yere vurmayı önemli bir şey sayan, bu kadar kör olmasına rağmen görüyorum diyen tipler olarak seni muhatap almıyorum, dinin özünü muhatap almıyorum ama kafamdaki görüşü de empoze etmeye çalışıyorum diye kasan insanlarsınız.

biz alıyoruz baba, seni de senin gibileri de muhatap alıyoruz. yanlış anladığı halde inat edeni de muhatap alıyoruz, dine düşmanca davranmayı iyi bir şeymiş gibi adledeni de muhatap alıyoruz.

sen alma. sana o yakışır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...