Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dinler uygarlığı geri mi götürüyor ?

Karea

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

ancak dini inanışları vaka temelinde ele alıp, ne kısmının yararlı, ne kısmının zararlı olduğu ele alınması gerek. ancak teraziye vurma şansı olsa, mesela milliyetçilik gibi bir kavramdan (forumda milliyetçilikten uzak dindardan çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz ateist milliyetçilerin) daha az zararlı ve çok daha faydalı olduğunu söylemek mümkün.

dünyadaki bütün hapishanelerdeki adamlar üzerinde bir istatistik yapsalar eminim %99 u tanrıya inanıyordur ( milliyetçiler nasıl girdi bu konuya ona bir anlam veremedim ama, bir kuyruk acısı olsa gerek )
Sosyal ağlarda paylaş

evropanın neredeyse tüm şehirleri din sayesinde kuruldu, cadı avını anlatan kitap matbaanın zamanında en çok bastığı, en çok kâr bırakan kitaptı zamanında. haçlı seferleri gibi abudik gubudik şeyler ile tarım bile değişti.

en berbat şeyler bile çok farklı sonuçlara sebep olabiliyor. din uygarlığı geri mi götürüyor? pek bi alakaları yok aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

en berbat şeyler bile çok farklı sonuçlara sebep olabiliyor. din uygarlığı geri mi götürüyor? pek bi alakaları yok aslında.

bak şu konuda hemfikiriz

misal hitler olmasa insanoğlu kimbilir ne zaman uzaya çıkardı ( V1-V2 füzeleri )
ama aynı teknoloji yüzünden de hiroşima nagazaki yaşandı ( hiç istemese de einstein bu teknolojinin temellerini atmıştır, peki kim biliyor einstein a ilk israil devleti kurulduğunda başkanlık teklif edildiğini , ve onun da '' politika anlıktır, ancak bir eşitlik ebedidir'' diye redettiğini )
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

evropanın neredeyse tüm şehirleri din sayesinde kuruldu, cadı avını anlatan kitap matbaanın zamanında en çok bastığı, en çok kâr bırakan kitaptı zamanında. haçlı seferleri gibi abudik gubudik şeyler ile tarım bile değişti.

din olmasa şehir kurulmayacak haçlı seferi olmasa tarım değişmeyecek miydi sanki? bazı şeyler kaçınılmaz olarak olmak zorundadır tarih içerisinde ve bu yüzden sebepleri önem taşımaz.

konuyu açarken arkadaşın kastettiği böyle şeyler değil yada küçük istisna örnekler değil. genel olarak din insan toplumuna zarar veren ve teknolojik gelişmeyi yavaşlatan bir olgu.

burda insan haklarına uygun (insan olduğunuz için otomatik olarak sahip olduğunuz haklar, müslüman, hıristiyan ya da allahın yarattığı bir kul olduğunuz için değil), cehennem korkusu yüzünden değil insan olduğu için ve doğru ile yanlışı ayırt edebildiği için kötülükten uzak duran insanlarla dinsiz bir toplumda yaşamak yerine içinde yaşadığımız toplumda yaşamak isteyen çıkar mı bilemiyorum.

din elbet gereklilikten doğan bir şey ve her din ortaya çıktığı bölgede o zaman için gerekli olan bazı ahlaki, siyasi ve toplumsal değerleri yenilemiş olabilir ama cidden günümüz dünyasında hiçbir işlevi yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

dünyadaki bütün hapishanelerdeki adamlar üzerinde bir istatistik yapsalar eminim %99 u tanrıya inanıyordur ( milliyetçiler nasıl girdi bu konuya ona bir anlam veremedim ama, bir kuyruk acısı olsa gerek )

aa milliyetçiler topumu kestiydi. nası da bildin. aferin.

medenice tartışamayacaksanız sükut edin.
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

çok kısa özeti: adam belgeselde kendi kültürü olan hiristiyanlık başta olmak üzere dinler le testis geçiyor ve ne kadar anlamlı olduğunu sorguluyor, sonucu da izleyiciye bırakıyor.

din nedir gerek varmıdır bundan sonra insanlık için ?
yoksa insanları sömürme aracımıdır
cennette hurilerle aşık mı atıcaz
yoksa cehennem ateşinde yanacakmıyız
nedir
ne değildir
tartışalım içimizi dökelim

Karea said:
politika olarak din zaten yüzyıllardır sömürü malzemesi olarak kullanıldı ( türban başörtü vs ye girmeyeceğim bile )

avrupada devletlerden krallıklardan fazla vergi topluyordu kiliseler hep ( biri ortaçağ , karanlık çağ mı demişti )

Karea said:

CERN de buldukları şeye tanrı parçacığı diye neden isim verdiler sence ?

sadece kilisenin vatikanın tepkisini almamak için

Karea said:

sylvanas said:

yıl 2011, hala dinler var.

obvious troll is obvious

http://www.youtube.com/watch?v=pele5vptVgc
Sosyal ağlarda paylaş

ya din denilen şey 1500 sene önce
allahın pis tembel arap ına

tanrının '' ulan götünü başını 5 kere yıka pis herif , az hareket et '' diye vahyettiği !! şeydir

islam sözde barış hoşgörü dinidir - ne hikmetse bütün dünya islamic terror diye bahsediyor

incilde biri sana tokat atarsa diğer yanağını çevir der isa - maşallah görüyoruz dünya çalkalanıyor biri tokat atınca

bumudur din ? bu mudur bütün dinlerin ortak paydası

din insanları sömürmek için sürdürülegelen büyük bir yalandan başka birşey değildir
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

ya din denilen şey 1500 sene önce
allahın pis tembel arap ına

tanrının '' ulan götünü başını 5 kere yıka pis herif , az hareket et '' diye vahyettiği !! şeydir

http://www.deviantart.com/download/191333256/facehoof__twilight_sparkle_by_atomicgreymon-d35wxoo.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

aslında islam dini sürekli gelişmeyi teknolojiye açık olunmasını öğütlüyor.haçlı seferlerinden önceki islam devletlerinin durumu ortada.

din ne zaman inanç olarak değilde silah olarak kullanılmaya başlanmış o zaman dokunduğu yeri yakmış geriletmiş.şimdiki islam ülkelerine ve orta çağdaki avrupaya bakmak yeterli
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

bu arada uygarlık =/= bilim. sosyal hayat, yaşayış, insanların birlikte yaşama kültürü, ortak tarih, kültür paylaşımı bunların hepsi birlikte uygarlığı oluşturur.

modern science grafikleri anca zeitgeist'de falan işe yarar.

bilim uygarlığın önemli bir parçasıdır tabi sosyolojini, psikolojinin, tarihin falan bir bilim olduğunu bildiğini var saydım bunu söylerken
Sosyal ağlarda paylaş

dinin olmadigi durumu yanlis tanimliyorsunuz(bence).

Diyorum ki insanligin buyuk cogunlugu (=hepsi-bir avuc) bilime, uygarliga hizmet etmiyor. Din sayesinde ( oldurme cehennemde yanarsin, iyilik yap huri verecek) dizginlenmis durumda. Yerine ne koyabiliyorsunuz bu kitleyi dizginleyecek? Dinin olusturdugu duzen sayesinde bir ust sinif yeserebiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

@ardeth genelde biz bilim deyince mühendislik faaliyeti anlıyoruz onu kast ettim ben. yoksa sosyal bilimler de var tabi.

üstteki arkadaş ise bence biraz daha geniş düşünürse bunun tam olarak öyle olmadığını, o dine inananlar arasında dinin çok kuvvetli bağlar kurduğunu görebilirsin.

şu memleketteki kürtler mesela müslüman olmasaydı bu ülkenin çoğunluğu gibi, şu kürt sorunu çoook öncede iç savaşa bağlamış, milyonlarca insan ölmüştü.

dinin pozitif etkisi olduğu gibi negatif etkisi de var elbette.

ama bütün olarak düşünüldüğünde din o kadar da kötü bir şey değil, tabi doğru yöneticilerin ve din adamlarının elinde.
Sosyal ağlarda paylaş

öz olarak din geriye götürmese dahi dogmatik bilgiler topluluğu olmasından ötürü ve bu dogmatik bilgiler güncel bilgi ve birikimlerle çelişen ama dini olmasından kaynaklı yeniliğe ve modernizme adapte olabilecek şekilde değiştirilemeyen -adı üzerinde dogmatik- bilgiler olmasından uygarlığın ileriye gitmesine engel olduğu bir gerçek. 2000 yılına gelmişiz hatta üzerinden neredeyse 12 yıl geçecek hala bilimsel olarak kanıtlanmış ya da araştırılan olguları dini bilgiyle aynı şeyi söylemiyor diye reddeden insanlar var.

İkinci sebep ise farklı dine inanan insanlar arasındaki kutuplaşma ve savaşlar. (Budizmi ayrı tutuyorum).Emperyalist devletlerin müslüman ülkelere olan düşmanlığı vb..

Mısır gibi görkemli ve büyük bir uygarlık bile ne hale geldi(devrimden önceki halinden bahsediyorum).
Sosyal ağlarda paylaş

Raze said:

dinin olmadigi durumu yanlis tanimliyorsunuz(bence).

Diyorum ki insanligin buyuk cogunlugu (=hepsi-bir avuc) bilime, uygarliga hizmet etmiyor. Din sayesinde ( oldurme cehennemde yanarsin, iyilik yap huri verecek) dizginlenmis durumda. Yerine ne koyabiliyorsunuz bu kitleyi dizginleyecek? Dinin olusturdugu duzen sayesinde bir ust sinif yeserebiliyor.

abicim dedik ya eskiden lazımdı bu diye adam akıllı hukuk sistemin olsun hiçbir şey olmaz
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...