Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Teravih diye bir namaz yoktur

cetintas

Öne çıkan mesajlar

escape said:

teravih namazı iftardan sonra yemeklerin hazmedilmesi için özellikle hızlı hızlı kılınır. yani namaz bi nevi spor olarak ele alındıgına göre inananlarca teravih de iftardan sonraki spordur... gibi bişiler biliyorum.

bu ne ya, insan kusar bile 20 rekat hızlı hızlı eğil kalk.

namaz hiç bir zaman spor olmadı, çok ahım sahım yararlı bir hareket bile değil namaz eğilip kalkıyorsun başka bir numarası yok.

yakında namaz kılarak karın kası yaptım diyenler olcak ondan korkuyorum
Sosyal ağlarda paylaş

valla var mıdır yok mudur bilmiyorum, ama adam taunt amaçlı da söylese güzel konuşmuş. sağlığını hiçe sayıp namaz kılıyorsan onun sana faydası ne, Allah'a faydası ne?

escape said:

teravih namazı iftardan sonra yemeklerin hazmedilmesi için özellikle hızlı hızlı kılınır. yani namaz bi nevi spor olarak ele alındıgına göre inananlarca teravih de iftardan sonraki spordur... gibi bişiler biliyorum.

yemekten sonra spor yapılmaz, sağlığa zararlıdır. sindirime hazma faydası olmadığı gibi biyolojik olarak geciktirir, zarar verir.
Sosyal ağlarda paylaş

Müslüman olduğum zamanlarda orucumu tutmaya çalışırdım ve en azından Cuma namazlarına, Ramazan'da da ara sıra da olsa Teravih Namazlarına giderdim.Bu namazların öncesinde hocalar hep devlete,laik düzene, dolaylı yollardan Atatürk'e hakaretler ederlerdi. Orada ibadet için bulunan dindar halkın beynini yıkama faaliyetiydi hep bunlar.Çünkü camiler dinlediklerini sorgulamayan insanlarla dolu olan ender yerlerden biridir.Dindar insanlardan dinci insan yapma projesini karşı devrimciler bu camilerle becerdiler.Sonuçlar ortada.

Onun için teravih namazının olmamasını sallamaz dinci tayfa da (ne yazık ki)dindar tayfa da, aslanlar gibi yine tıka basa yemeği yiyip soluğu camilerde alırlar. Zaten din konusunda bilgili kişileri dinlemek alerji yapar bizim dinci ve dindar insanlarımızda. Biraz salya-sümük olmalı, biraz abartı olmalı, biraz demagoji olmalı ki bizim dincimiz de, dindarımız da huzurlu hissetsin kendilerini.
Sosyal ağlarda paylaş

kavurma said:

tabi din insanla Allah arasında bir olgudur değil mi? Yaşlılar insan değildir, onların Allah'ı yoktur öyle mi? bırakın herkes istediği gibi yaşasın kardeşim, ne demek ya Allah'la yarışmasınlar. Lol musun sen yaşar..

''lol'' musun ne demek ? laughing out loud u sıfat falan mı sanıyorsun. eh, ama bu zekadaki bir primat bile kalkıp hesap sormaya çalışıyorsa o zaman tanrı var 1!1!1
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Müslüman olduğum zamanlarda orucumu tutmaya çalışırdım ve en azından Cuma namazlarına, Ramazan'da da ara sıra da olsa Teravih Namazlarına giderdim.Bu namazların öncesinde hocalar hep devlete,laik düzene, dolaylı yollardan Atatürk'e hakaretler ederlerdi. Orada ibadet için bulunan dindar halkın beynini yıkama faaliyetiydi hep bunlar.Çünkü camiler dinlediklerini sorgulamayan insanlarla dolu olan ender yerlerden biridir.Dindar insanlardan dinci insan yapma projesini karşı devrimciler bu camilerle becerdiler.Sonuçlar ortada.

Onun için teravih namazının olmamasını sallamaz dinci tayfa da (ne yazık ki)dindar tayfa da, aslanlar gibi yine tıka basa yemeği yiyip soluğu camilerde alırlar. Zaten din konusunda bilgili kişileri dinlemek alerji yapar bizim dinci ve dindar insanlarımızda. Biraz salya-sümük olmalı, biraz abartı olmalı, biraz demagoji olmalı ki bizim dincimiz de, dindarımız da huzurlu hissetsin kendilerini.

Abi yuh nasıl camilere takıldın sen daha hayatımda tek bi camide bile ne atatürke ne devlete laf eden hiç bi vaaz dinlemedim.Bana sanki nasılsa burda millet gitmiyor bunları duymakta hoslarına gidiyor vereyim gazı yapmısın bu mesajda gibi geldi.Kusura bakma.

Ha tabi gidip böyle kenar kösede tarikatlarin takıldıgı camilerde yapıyorlarsa bilemicem tabi ama o kadar farklı camiye gittim o kadar vaaz dinledim bu namazlardan önce daha yok yani ima eden bile olmadı.Ve ayrıca bunları duyup diyanet işlerine sikayet etmediysen o camileri yine senin hatan.Bana denk gelse açıkçası müftülüge gider olay çıkarırım
Sosyal ağlarda paylaş

Anlattığım mevzular 15 sene öncenin mevzuları, camide çoğunlukla Bahçelievler'in göbeğindeki en meşhur camii idi. Bu türden vaaz dinlememen benim dinlediğim gerçeğini değiştirmiyor. Bir çözüm alamayacağını bildiğin bir konuda şikayette bulunmanın zaman ve enerji kaybı olduğunu bilecek kadar hayat tecrübesine o yaşlarımda da sahiptim değerli kardeşim.

Edit: aslında şu bana yazdığın yazı da yalancı olduğumu söylemen üzerine sana bir cevap vermemem gerekiyordu ama lanet olsun içimdeki insan sevgisine.
Sosyal ağlarda paylaş

abi cok acık ve net teravih namazı sonradan eklenmis,nafile bi namazdır yani kültürdür.
teravih namazı kılıcaksın die bi emir yoktur.
gidip evinde kılman daha dogrudur.

teravih kıldım,abi aksama teravihe gidicem,teravihten cıktıktan sonra bulusalım gibi replikler direk gösteris icin yapılan seylerdir.

samimiysen git evinde kıl.

diyanet,fıkıh mevzusuna gelelim.
fıkıh kitapları müslümanların en az 1000 senesini almıs götürmüstür,islam dünyasının bu denli geri kalması,hurafelerle,uydurmalarla yapılan ilavelerle geri kalmasının en büyük nedenlerindendir.
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

abi cok acık ve net teravih namazı sonradan eklenmis,nafile bi namazdır yani kültürdür.
teravih namazı kılıcaksın die bi emir yoktur.
gidip evinde kılman daha dogrudur.

teravih kıldım,abi aksama teravihe gidicem,teravihten cıktıktan sonra bulusalım gibi replikler direk gösteris icin yapılan seylerdir.

samimiysen git evinde kıl.

diyanet,fıkıh mevzusuna gelelim.
fıkıh kitapları müslümanların en az 1000 senesini almıs götürmüstür,islam dünyasının bu denli geri kalması,hurafelerle,uydurmalarla yapılan ilavelerle geri kalmasının en büyük nedenlerindendir.

teravih namazını peygamber sürekli olarak camide ve cemaatle kılmış ve kıldırmış zaten kendisi imam olduğu için, ancak insanlar bunu cemaatle kılmak mecburidir sanmasınlar diye bazı geceler kendisi evde tek başına kılmış.

namaz nafiledir evet peygamber tarafından kılındığı için kılınması sünnettir, ama %99'u cemaatle kılındığı için bu namazın cemaatle kılınması normaldir.

sünnet veya farz olup olmaması insanların zorlanmasını haklı haksız göstermez zaten. kimseyi namaz kıl diye zorlayamazsın, gösteriş yapan da yapar, millet arabasıyla gösteriş yapar diğeri namazla. fark yok
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

ahmedinejad said:

teravih namazını peygamber sürekli olarak camide ve cemaatle kılmış ve kıldırmış zaten kendisi imam olduğu için, ancak insanlar bunu cemaatle kılmak mecburidir sanmasınlar diye bazı geceler kendisi evde tek başına kılmış.

İşin aslı şudur.

tamamen yanlıs.

peygamber kendi evinde 4 ya da 8 rekat kılmıstır.alıskanlık olmasın,farza dönüsmesin diye camide kılınmasını yasaklamıstır.

bugünkü haline bakalım teravih namazı olmus 20 rekat,iyice gösterise dönüsmüs,oructan sonra teravihe gitmeyene orucun kabul olmadı deme safhasına gelinmistir.

yahu mantıken düsündügünde zaten farz namazları toplasan 20 rekat etmiyor,farz + peyg.sünnetleriyle birlikte en uzun namaz yatsı namazı o da 13 rekat oluyor,yapmayın etmeyin.
bu 20 rekat nerden cıkıyor ya!

bagıslayın ama emevi sporu oldu teravih.
Sosyal ağlarda paylaş

2 gündür takip ediyorum.Az önce bir kanalda Yaşar Nuri bu sefer daha da detaylı olarak vivavale'nin söylediklerini doğrular şeyler söyledi.Bu işi ilk ortaya çıkaran kişi olan soyadı Bahtiyar olan ilahiyat profesörü de yine aynı şeyi söylüyor.Peygamberin bir kez hariç teravihi hep evinde kıldığını ve rekatının da böyle 20 rekatı falan bulmadığını söyledi.Başka adını hatırlamadığım bir ilahiyatçı da yine benzer şeyler ifade etti.
Sosyal ağlarda paylaş

abi teravih istersen 2 rekat da olur. iki rekat kılsan o namazı kılmış oluyorsun mesela. ama daha çok sevap istersen 20 gelenek olmuş, 20 de kılabilirsin. zorla camiye yollamıyor ki kimse kimseyi neden bu kadar sorun oldu onu anlamadım ben.

ayrıca camide kılınmasını yasaklama diye bir şey yok, peygamberin bizzat kıldırdığına dail bir sürü kaynak var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...