Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oruç tutacak mısınız ?

Laorx

Öne çıkan mesajlar

wastyrx said:

Tutuyorum ben okumadım kim ne yazmışta tutamayacak gibi olursam bırakırım sağlığımı falan etkilerse(normal olan bu yane). Bir de iftar çadırlarına gelin lan 1-2 kere tutmasanız bile, bi değişik oluyor milletle yemek.

Bir de tam hatırlamıyorum tam metini ama avrupa standartlarına göre onaylı 146 IQ var arkadaşlar, patronun oğlu olmasam da ezerim zekamla ahjfhgasafdhj

Allah kolaylık versin tutanlara valla O_o

Böyle işte mehehe.

patron oğlu demediği de tatava.

ADAM PATRON BEYLER!!! parası pulu, arabası, her şeyi var. 10larca kişi çalışıyor emrinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

Long term istiyorsan buyur. 13. Ramazanım vucudumda kalıcı hiçbir negatif etkisi olmadı. Sağlık kontrollerim çok şükür hep normal. Sen bu söylediklerini uzun süreli yap da bakalım aynı şeyi söyleyebilecek misin ?

Herşeyi mantık çerçevesinde yapmak lazım . Vücüduna iyi bir diyet yaptırmak istiyorsan , bu işin pro larına gider bir bilgi edinirsin , sporla birlikte , perhizini yapar , sağlıklı ve uzun yaşarsın. 11 ay normal takılıp da , 12. ay da günün 16 saati aç susuz dolaşmak , güneşin altında , kusura bakma ama pek mantıklı değil .

Amaç sağlıklı vücut ise oruç tutmaktan daha iyi alternatifler var gördüğün gibi , ki tamam orucunu tut ama diğer 11 ay ne yapıyorsun ? Bir de (bu arada sana kişisel değildir yazdıklarım , atıyorum sen diğer 11 ay da cidden sporcu ve disiplinli bir kişi olabilirsin , sen tanıymıorum ) sahurda ve iftarda dana gibi bilinçsizce besleniyor insanlar .

En büyük gıda tüketimi ramazanda oluyor , sonra diyorlar ki aç kaldık , yokluğu anladık.
Bravo.
Sosyal ağlarda paylaş

Oruç tutmayı denemeyen yada uzun bi süredir tutmayan arkadaşlar gözlerinde fazla büyütüyorlar zaten günün ilk yarısı acıkmıyorsun susamıyorsun e zaten ortalama akşam 6-7 gibi işten/okuldan eve geliyorsun imsak ve iftarda kendini kaybedip "3 öğünü" birden yemezsen ilk okul çocukları gibi rahat rahat tutuyorsun.

Çetincim kiloluya daha rahat yahu ben 140 civarıyım akşama doğru cepten yemeye başlayınca vicut hayvan gibi enerji yüklemesi oluyor kahve içmiş hemstırlar gibi oluyorsun ;)
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Ya wispy. Yukarıya ne yazmışım, sen ne yapıyorsun?
Peki...Senin yaşın kaç? Muhtemelen genç bir arkadaşımızsın.En fazla 30 civarısındır.Sağlık kontrollerinin iyi olduğunu söylüyorsun.Maşallah,daha iyi ol inşallah.

Peki seninle aynı yaşlarda, kilo sorunu olan bir arkadaşımızı düşünelim. Bu arkadaşımız yaşı nedeniyle zaten çalışan en iyi ihtimal öğrenci olan bir arkadaşımız olmak durumunda.Gölgede 32-33 derece sıcaklık olan koşullarda sabahtan akşama kadar çalışırken harcadığı enerji, vücudun gıda ve su girişi olmadığı için kaybettiği mineraller, iç organlar üzerinde normal zamandakinden çok daha fazla oluşan baskı ve dolayısıyla dolaşım sisteminde oluşan baskı...Bütün bunların üzerine işin-okulun yarattığı stres ve sıkıntı...15-16 saat boyunca ve 30 gün boyunca her gün devam edecek bu durum. Sence bu durumdaki kişilerde ciddi sağlık riski olmuyor mu?

Yaşı daha fazla olan ve hatta teyze,amca,dede,nine kıvamında vatandaşlardan hiç bahsetmiyorum bile.

Çetin abicim ben zaten tutabilecek durumda olanlardan bahsediyorum. Yaşlılar, hastalar, tutamayacak durumda olanlar tutmayabilir diyor zaten din. Onun da kefareti aç birini doyurmak işte.

Öğrenciler dediğin, yazın öğrenci mi var. Yaz okulları genelde kalmıyor ağustos ayına. Üstüne öğrenciyken tuttuğumda daha rahattı, çalışma saatlerin esnek sonuçta. Oruçken ne sınavlar yazdım, ne projeler yaptım. Normalden daha çok zorlanıyorsun belki ama yapıyor insan. İnsanın tahammül sınırları sanılandan fazla gerçekten.

İlginç olan patide tutanlar tutmayanların inancına birşey demiyor, trollük dışında ben görmedim yani öyle oruç tutun kafirler diye çıkış yapan birini. Tutmayanlarsa nedense sürekli bir oruçla ve tutanlarla dalga geçme çabasındalar. Dünyada değişmesi en zor şeylerden biri inanç kavramı olduğundan siz ramazana istediğiniz kadar laf etseniz de insanlar yine oruç tutacak, o yüzden şu sıcak havalarda nefesinizi boşa harcamayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Deacon said:

Abi islamda bug var ya burda da aciklayim.

Allahin verdigi vucuda iyi bakicaksiniz diye ayet var. Sonra oruc tutmak da farz. Bu sicakta oruc tutmak = allahin verdigi vucuda iyi bakmamak.

Hangisi dogru soyleyin ha? Arkadaslarim bana einstein diyor evet. Deadlock oldu, patlattim dini.

Hukuk sistematiğine göre incelersek, vücüduna iyi bak ve oruç tut aynı ağırlıkda ikiside ayet yani allahın emri.

Dolayısı ile vücüduna iyi bak gene kural, oruç tut ise bunun istisnası, yani oruç tutmak vücuda zarar vermez.

Dini açıdan yorumlarsak allahdan daha mı iyi bilecen iblis, diyip işin içinde sıyrılırız. Zaten şüphe etmek islamın doğasına aykırı, şüphe etmeyeceksin yani kısaca düşünme yap.

Bence her sene 1 ay yerine, her hafta bir gün oruç tutmak aslında daha makul olabilirmiş. Ve asıl hedeflenen yani ölçülü olma fikri böylece sürekli inanan kişiye hatırlatılmış olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

şüphe etmeyeceksin. anlamını bilmediğin arapça cümleleri günde 5 vakit tekrar edeceksin. kural diye söylenenleri işine geldiği gibi yorumlayacaksın. 11 ay benimle beraber içip, 1 ay müslümanlık yapıp, beni hor göreceksin. cumadan cumaya, yada bayramdan bayrama camiye gideceksin. sen olmayanları kafir deyip yanmakla tehdit edeceksin. sözde hoş görü diniyiz biz diye atıp tutup, tam tersini uygulayacaksın. uzar gider böyle.

türkiyede islam bu işte.
Sosyal ağlarda paylaş

İslam o değilde, insanlar öyle, nasıl işlerine geliyorsa. Akıllı insan islamın içindeki güzel şeyleri alır ve vurgular mesela bir tek cümle söylim size dünyanın cennet haline gelmesi için yeter.

Komşun açken sen tok yatma. Sırf ben müslümanım diyen geçinen her insan şunu koşulsuz yerine getirse ortam cennet olur. Tabi cümleyi geniş yorumlamak lazım her anlamda paylaşım.

Ama işte bu bilince sahip bir neslin meydana gelmesi imkansız malasef şu aşamada, ha gelsede sırf islamın önderliğine gerek kalmaz, zaten fark ederler neyin doğru neyin yanlış olduğunu.

Sizde öyle yapan koşulsuz inanan yani kendilerine dayatılana inanan sürüye islandaki güzel şeyleri hatırlatmak lazım, yoksa diş fırçalarken abdest bozulur mu namaz kılarken gözüm kayuya kaydı, kayyuda namaz kılmış sayılırmı gibi işin şekilciliğine kolayına kaçan insan, yarın kendisine serdar ortaç da verilse abi göbekden yeşil zeytin yersem olur mu gibi sorularlada karşılaşırız.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

şüphe etmeyeceksin. anlamını bilmediğin arapça cümleleri günde 5 vakit tekrar edeceksin. kural diye söylenenleri işine geldiği gibi yorumlayacaksın. 11 ay benimle beraber içip, 1 ay müslümanlık yapıp, beni hor göreceksin. cumadan cumaya, yada bayramdan bayrama camiye gideceksin. sen olmayanları kafir deyip yanmakla tehdit edeceksin. sözde hoş görü diniyiz biz diye atıp tutup, tam tersini uygulayacaksın. uzar gider böyle.

türkiyede islam bu işte.

Arkadaş türkiye'de surelerin anlamını bilmek için arapça öğrenene, 5 vakit camide namaz kılana, içki içmeyene de
yobaz pardon dinci deniyor ?

Nasıl müslüman olunsun sen söyle hadi.
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

Aluriel said:

türkiyede islam bu işte.

Arkadaş türkiye'de surelerin anlamını bilmek için arapça öğrenene, 5 vakit camide namaz kılana, içki içmeyene de yobaz deniyor ?

Nasıl müslüman olunsun sen söyle hadi.

kaç tane var onlardan? yada şöyle anlatayım o yaptıklarının yanında benim saydıklarımdan bi kısmını da yapıyorlar yine aynı kapıya çıkıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında inanan adam birşeyle karşıma geliyor, işte bak diyor ben buna inanıyorum. (Ve inançları gereği her hristiyanalrda ve müslümanlarda aslında misyonerdir ve dinlerinini yayılmasını sağlamak zorundalar.) ve inançları gereği davranış kurallarına uymak zorundalar. Yani bir sistematik var ellerinde ve rehberleri o, o rehbere uygunsa kabul ediyorlar veya etmiyorlar. Dolayısı ise yasaklar listesi ile tasnif işlemide başlıyor yani önyargılar ama bu önyargılar inançları gereği.

Ve o inandığı şeyle tasnife ve yargılamaya başlıyor herşeyi. Sana atesit diyor bakın bu yaftalamayı inanan adam yapıyor. Sen ben farkına inanan inanmayan cepheleşmesine neden oluyor. Dolayısı ile biz ve onlar ayrımı doğuyor.

Dinler tek neden değil bu ayrımda ama en önemli ayrımlardan biri.

Yani işin özü temel ayrımcılığı başlatan taraf inanan taraf oluyor. Çünkü önyargılar ile o karşıma geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...