Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tsk komuta kademesi istifa etti

adamınbiri

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

abi dur dur çok güzel bi laf duydum

"tsk askerleri teröristle nasıl savaşır, mağaraya nasıl girilir, dağda nasıl terörist avlanır eğitimi almaz,
bunun eğitimini alan birliklere (polisi kastediyor) verilmesi lazım terörle mücadele"

o yeah.

adamlar resmen ordu hakkında hiç bir bilgiye sahip değillermiş...

Ne tek başına ordu, ne tek başına polis bu işin altından kalkamaz.

Şu an doğuya gönderilen birliklerdeki erlerin deneyimine bakılırsa

"tsk askerleri teröristle nasıl savaşır, mağaraya nasıl girilir, dağda nasıl terörist avlanır eğitimi almaz"

şu çok doğru olmamakla birlikte çok da yanlış değil. Yıllarca dağda yaşayan heriflere karşı 3 aylık bi eğitimle yeterli deneyimleri olmadığını şöyle mantıklı bi düşününce de çıkarabiliriz.

Lakin "ordu çok kasmasın canım polis özel harekat hepsini halleder" de çok fena salakça bunun yanında.

Asker ve polis, polisin de asayişi değil elbet özel harekat birlikleri, koordineli biçimde çalışırsa hoş olur. Tabi kelle başına para alan özel harekatçıların adam öldürmenin bokunu çıkarmaması da bunun yanında şart.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Misal dedik be Ardeth.
Ayrıca Amerika'da dünyanın iç ve dış borcu ile uğraşıyor,yıllardır karşılıksız dolar basıyor ve Irak,Afganistan,yeniden Irak,arada Somali,Yugoslavya,derken Libya ve yakında Suriye,İran....saldırıp kamuoyunu ülkenin ekonomik çöküntüsünden kısmen de olsa soyutluyor.Bu Yunanlılar da dangalak millet.Ben misal verdim ama genel kurmay başkanları az biraz Makarios sever bir adamsa,dedesinin de Kapalıçarşı'daki dükkanları varsa neden olmasın?

Ben cidden soruyorum, şu an herhangi bir saldırı olsa...ya da bırakın dış saldırıyı,içimizdeki Kürtçüler-PKKlılar topyekün ayaklansalar,bu isyanı kim bastıracak,nasıl bastıracak?

E tamam da şu an doğru hareket bu olay sonucunda en olası senaryoları ele almak. Yani bir savaş durumunun tehlike yaratma olasılığı varsa önce gerçekten savaş olasılığı var mı onu görmek lazım. Bence yok. Yunanlıların ipi şu an avrupa birliğine bağlı o yüzden onların izni olmadan bişey yapamazlar. Kaldı ki halk şu an ekonomik krizin derdinde muhtemelen. Her ne kadar orda da burda olduğu gibi türk halkından nefret eden bazı manyaklar olsa bile, yunan devleti bir savaş haline girerse muhtemelen ilk bu duruma tepki gösterecek olan kendi halkı olur.

İçimizde bir kürtçü-PKKlı ayaklanması olsa bunu bastırmak için komuta zincirinin en tepesindeki insanların direktiflerine gerek olduğunu düşünmüyorum. Polis, jandarma ve yerel askeri birliklerin bunu halledebileceğini düşünüyorum. Bu durumda en tehlikeli şey darbe olmasıdır çünkü bir emir komuta zinciri olmadan olan darbe normal darbeden bile kötü (1960da şanslıydık).

Yani bu söylediğin senaryolar öyle 1-2 senede gerçekleşebilecek şeyler bile değil bırak bir kaç ayı. Yani bir Amerikanın bile bir ortadoğu ülkesine saldırması için 1 senelik bir kurmaca senaryo yaratması gerekiyor önce. Bunlar başımıza gelmeden bu sorun atlatılır. Tek kalıcı kötü yanı o konumlara yetersiz insanların gelmesi olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

kami said:

TSK artık AKP hükümetine karşı güç değil. Darbe durumu tamami ile imkansız. Orduyu bitirdiler, kaliteli generaller, muhalifler ya hapiste ya da önleri tıkanmış durumda, AKP yanlısı albaylar terfi aşamasında. Şu anki general komutasının hemen hepsi tamamiyle mülayim adamlar, sesleri çıkmaz keyfine bakar.

Kardeş.Yazdığın şu kısım bana İstanbul'un işgal dönemini hatırlattı.
Devamı da Atatürk'ün Bursa Nutku'nu...

Bir dibe değelim milletçe.Ondan sonra görürüm ben bu milletin dinini-imanını-türbanını...
Sosyal ağlarda paylaş

bu olay kırılma noktası,

şeriat olmayacak belki ama, inanın çok şey değicek önümüzdeki yıllarda, ve bizim gibilerin , atatürkcü cumhuriyetci insanların dayanacağı hiç bir güc kalmayacak, savunmasız durumda kalıcaz, ya susup oturucaz ya dediğim gibi çıkıcaz sokakda savaşcaz.

yine kimisine eğlenceli gelir bu son lafım , onlar gülsün dalga geçsin zaten onlar için bir şey değişmez, her şartda koşulda yaşar onlar.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

kami said:

TSK artık AKP hükümetine karşı güç değil. Darbe durumu tamami ile imkansız. Orduyu bitirdiler, kaliteli generaller, muhalifler ya hapiste ya da önleri tıkanmış durumda, AKP yanlısı albaylar terfi aşamasında. Şu anki general komutasının hemen hepsi tamamiyle mülayim adamlar, sesleri çıkmaz keyfine bakar.

Kardeş.Yazdığın şu kısım bana İstanbul'un işgal dönemini hatırlattı.
Devamı da Atatürk'ün Bursa Nutku'nu...

Bir dibe değelim milletçe.Ondan sonra görürüm ben bu milletin dinini-imanını-türbanını...

zaten dipte olduğunu bir ağabeyin olarak hatırlatayım sana. ve üğzülerek dipteki konumunu bu nefret söylemine borçlu olduğunu da ekleyim izninle.
Sosyal ağlarda paylaş

sivilce said:

bi muhabbet var çin ordusunda 190 türk ordusunda 350 general var diye,100 ü içerde olsa 250 general yetmezmi lan acep? yani 70 milyon nirde 1.5 milyar nirdeee

o biraz birliklerdeki asker sayısı ile ilgili, bizde 1000-2000 askerin başına bir general veriliyor; amerikalılarda mesela 10.000 gibi bu sayı; adını general koy albay koy sonuçta komutandır
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

İçimizde bir kürtçü-PKKlı ayaklanması olsa bunu bastırmak için komuta zincirinin en tepesindeki insanların direktiflerine gerek olduğunu düşünmüyorum. Polis, jandarma ve yerel askeri birliklerin bunu halledebileceğini düşünüyorum.

Ah be kardeşim.Polisin bir şey halledeceği yok.Polis dediğin senin benim gibi adam.Onlar ancak üniversitedeki çocuklara,memura,emekliye dayılanmayı bilir.Terörist karşısında sudan çıkmış balık gibilerdir.Hatırlamıyor musunuz tokatlanan komseri,güneydoğuda(yanılmıyorsam Diyarbakır'da)arkadaşları evrile çevrile dövülürken seyreden polisleri.Bu da normal zaten,polis polistir,asker asker.Özel Harekat Polisi dediğin nedir ki?Gördük,geçmişte bunların ne kadar işe yaramaz adamlar olduklarını.Vatan savunması polisin yapacağı iş değil.Jandarma dediğin de yetersiz,yeterli olsa doğu-g.doğuda Bolu Komando Tugayı,Eğridir Komando Taburu ve diğer özel harekat timlerinin(bordo bereliler,piyadeler)ne işi var?

Boku çıktı bu işin be Ardeth.Yazık olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:
Ne tek başına ordu, ne tek başına polis bu işin altından kalkamaz.

Şu an doğuya gönderilen birliklerdeki erlerin deneyimine bakılırsa

"tsk askerleri teröristle nasıl savaşır, mağaraya nasıl girilir, dağda nasıl terörist avlanır eğitimi almaz"

şu çok doğru olmamakla birlikte çok da yanlış değil. Yıllarca dağda yaşayan heriflere karşı 3 aylık bi eğitimle yeterli deneyimleri olmadığını şöyle mantıklı bi düşününce de çıkarabiliriz.

Lakin "ordu çok kasmasın canım polis özel harekat hepsini halleder" de çok fena salakça bunun yanında.

Asker ve polis, polisin de asayişi değil elbet özel harekat birlikleri, koordineli biçimde çalışırsa hoş olur. Tabi kelle başına para alan özel harekatçıların adam öldürmenin bokunu çıkarmaması da bunun yanında şart.

terörle savaşma çok yönlü bir hadisedir.
istersen hem askeri hem polisi abartı bir şekilde öne sür,
siyasi alanda etkisizsen gene başarısız olursun.

öte yandan "asker" diyorsun,
"3 aylık eğitim" alan kişi "asker" olmuyor, zorunlu askerlik o.

asker dediğimizde aklımıza 6 aylık erlik yapan kişiler geliyorsa zaten bir yerde sorun var demektir...

benim esas eliştirdiğim de senin dediğin
"ordu çok kasmasın canım polis özel harekat hepsini halleder"
mevzusu zaten ehu.
Sosyal ağlarda paylaş

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel arasındaki üçlü görüşme sona erdi, Başbakan Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor...
Köşk Org. Özel'in Kara Kuvvetleri Komutanı olmasını onayladı

çember tamam, göz göre göre oluyor herşey, resmen istifa ettirdiler jet hızıyla kendi adamını yerleştiriyor oraya,

neyse ne yapcaktık sokakta savaşırken ne almalıydık yanımıza hadi eğlenelim..
Sosyal ağlarda paylaş

abi 90*95 arası özel timlerinden haberin varmı? jandarma ve emniyet arasındaki irtibattan?,bir anı;

abim 91 de mardinde bir karakolda askerlik yaparken,bir kere taciz yememiş karakola önündeki köyde beraber çay içtikleri heriflerle beraber pkk baskın yapıyor,30 dakika dayanabilen karakoldaki askerler,telsizden bağırış çağırış yaptıkları sırada,telsizden anonsu duyan özel harekat şube müdürü derhal helikopteri kaldırtıp,8*10 özel harekatçıyı gönderiyor,yarım saat sonra helikopterin sesini duyan teröristler ateşi kesip kaçmaya başlayınca,ortalarına atılan özel harekat polisleri,ellerinde kellelerle köy meydanına doğru geliyor ve karakoldaki askerlerde dahil herkesi köy meydanında toplatıyor,ve ya içinizdekiler bir adım öne çıkacak yada herkesin sonu böyle olacak dediğinde köyden 8 kişiyi ellerini birbirine bağlayarak karakola götürüyorlar,ve bu olaylar bittiğinde kkk helikopteri daha yeni geliyor ben canlı dinledim bunu abimden ve 2 arkadaşından.. çetintaş abiye ithafen yazdım bunları da
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...