Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

asistanları yök seçecek

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

Dennis said:

fizban said:

kimya mühendisliği bölümüne asistan seçerken 3, 4, 7, 9, 11 sayılarının ortalaması kaçtır diye sınav yapan zihniyete bakarak seçilmesinde bi yanlış yok cidden. çok doğru.

ALES sınavının geliştirilmesi gerekiyor o zaman. İyi bir not ortalaması ve sınav puanı almış bir adamı, sırf ona yalaklanan adamı alabilmek için mülakatta bırakmak da çok doğru zaten.

not ortalaması diyerek türkiyedeki üniversitelerin eğitim seviyesi arasındaki uçurumdan bi haber olduğunu gözler önüne sermiş oldun. şu söylediğinden sonra hiç bir dediğini dikkate almasak yeridir. Millet bizim okulda, itüde vs geçemediği dersleri yazın gidip özel okullardan ya da dandik devlet üniversitelerinden alıyor yatarak geçmek için

allahıma kitabıma döverim seni
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

senko said:

ahaha hala ozel okullarda yatarak ders geciliyor muhabbeti mi ya

Her özel okul öyle değil ama hala öyle olan özel okullar var. Babam misafir öğretim görevlisi olarak seçmeli ders verdi bir kaçında ordan biliyorum en azından. Tabi bir sabancıya, koça, bilkente falan laf yok. Ama yerden mantar biter gibi özel üniversite bitiyor. Bu dandik özel üniversitelerin de öğrencilerine garanti edebileceği ilk şey diploma tabi. Biraz uzaksın bence akademi dünyasından

Nereye gidersen git. İstanbul'da her semte 2şer 3er özel üniversite açıyorlar. 2-3 bölümü olan site katı yerler. Niye gitsin insanlar buraya? Veriyorsun para onlarda istediğin diplomayı basıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Yazılanları okumadım ama şunu söylemek istiyorum.Demişler hakkariden mezun olan biri istanbulda asistanlık yapabilcek.
Ya kardeşim hakkaride üniversite okuyan birinin zaten kapasitesi bellidir.
Hakkari üniversitesinde alacağı eğitim bellidir.
Bu adam nasıl gelcek istanbula ankara ya asistanlık yapıcak + ders vericek.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Bakın tekrar özet geçiyorum:
1) YÖK'ü veya bu saçmalığı savunmuyorum.
2) İntihal olayı yalnızca "aslında sandığınız kadar mükemmel değil" demek içindi, teker teker örnek istemek saçma.
3) Karşı olduğum konu 17 yaşından 80 yaşına kadar itülü kalan tayfa.
4) Karşı olduğum konu "sen 180 dakikada şu kadar şeyi ezberleyemediğin için artık ne yaparsan yap boş bir adamsın" ve bu dışlanmışlığın getirdiği bir şey yapmama durumu.
5) TR'de bilimin geri kalmasının büyük sebeplerinden birini de bu motivasyon kaybına bağlıyorum.

katılıyorum bu yazdıklarına.

bazı arkadaşlarla konuşuyorum, "master yapmayı düşünüyor musun" diye,
çocuk "yok ya, türkiye'de master yapmak istediğin üniversiteye öğrenim sırasında giremediysen seni katiyen almıyorlar" diyor.
bunu diyen kişi de gayet çalışkan, ingilizcesi iyi olan bi tip.

hani "kardeşim mazlum nutku çekmeyin, girmek isteyen çalışır yine girer" demek kolay,
evet girmek isteyen çalışır yine girer de,
o üniversitede öğrenim görmüş çocuk elini kolunu sallayarak giriyorken, başka bir üniversitede öğrenim görmüş çocuk epeeeeey bir uğraşması gerekiyor.

hani sonra bi de "yüksek lisansın yüksek liseden hiç bir farkı kalmadı" diyorsunuz.

ha, evet, yök'ün getireceği sistem bundan daha kötü.

zaten sorun "birisinin seçiyor olması".

mesela şöyle örnekliyim, isveç'de mastera gidiyorum,
adamların sistemi şu şekilde:
3 tane kategori var, 1) senin ingilizce yeterlilik sınavından aldığın not, 2) girmek istediğin bölümün mezun olduğun bölümle ne kadar alakalı olduğu, 3) okul bitirme (cgpa) notun
bunları % üzerinden hesaplıyor ve 3 kategoriyi topluyor.
sonuçta aldığın not senin o üniversiteye girme puanın oluyor. başvuran adayları ise en yüksek puan alandan en düşük puan alana göre sıralayıp kontenjan sayısına göre alıyorlar.

türkiye'de ise şu şekilde. ales'e giriyorsun ilkokul soruları soruyorlar. calculus felan görmüş mühendise havuz problemi soruyorsun. kursa gitmiş olanlar soru kalıplarını ezberliyor. üds'ye giriyorsun, ingilizce bilgini değil ezberini sınıyorlar.
onu da geçtiğinde başvurduğun üniversitenin mülakatına giriyorsun, orda da üniversite hocasının torpiline bakıyor, ona göre bir puan alıyorsun.

hani isveç örneği verdim de en iyi sistem olduğu için değil, belki dünyada daha iyi sistemler vardır.
ancak buna benzer bir sistem iyi olur,
sonuçta türkiye'deki sistemden daha iyi ve daha "akademik".

yök'ün yeni sisteminden kat kat iyi olduğu da muhakkak.

sonra insanlar master veya doktora yapmak için yurtdışına gidiyor.
mit'e veya oxford'a girebilen adam odtü'ye veya itü'ye niye giremesin?

sorun burda...
Sosyal ağlarda paylaş

batuhan said:

Yazılanları okumadım ama şunu söylemek istiyorum.Demişler hakkariden mezun olan biri istanbulda asistanlık yapabilcek.

yok efendim össyi koyanlar kendileri sonra "harranda okuyan parlak gencimiz" diyen kendileri. ulan parlak genç harranda okuyorsa zaten %99 össde bir sorun vardır kafa çalışmıyor ki adamlarda
Sosyal ağlarda paylaş

batuhan said:

kapasiteyle ne alakası var?

maddi olanaklar, konum imkanları, manevi sebepler veya öss saçmalığı yüzünden gidememiş olabilir.

herkes istanbulda doğmak zorunda mı?
hakkaride doğduysan akademik hakkın yok ama istanbulda doğup büyüdüysen en iyi akademisyen sen misin?

ya da öss'de sorularda başarı gösteremediysen bu senin akademik başarını da engellemek mi zorunda?

einstein'sın diyelim.
iyi bir öss dersanesine gidemedin,
baban öldü kazandığın üniversiteye gidemedin,
ya da mali imkanların yok istanbulda ev tutamadın.

o zaman ömrün boyunca böyle mi yaşamak zorundasın?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

batuhan said:

yok efendim össyi koyanlar kendileri sonra "harranda okuyan parlak gencimiz" diyen kendileri. ulan parlak genç harranda okuyorsa zaten %99 össde bir sorun vardır kafa çalışmıyor ki adamlarda

This. Ayni salak sistemi lisans sonrasina da getirmeye calisiyorlar. Iyice rezil olcaz.

Adamin ne kadar iyi oldugunu sadece sinavlarla anlamaya calismak sacma. Dogrusu oysa neden dunyanin en iyi universitelerini GRE'ye sadece "sanity check" olarak bakiyor? Prestijli dergilere saglam makaleler sokmak gibi seyler 2 saatlik sinavdan daha onemsiz olacaksa bilimi kapatip gidelim ya.
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanları ortak paydada buluşturacak sistemler için önce ülkedeki okulların seviye farklarının azaltılması lazım. Senin ülkende millet bakkal açar gibi üniversite açıyor, kimin ne öğrettiği belli değil ondan sonra ortalamaya bakalım diyorsun. Ulan üniversite dediğin şey lise değil ki müfredatı aynı olsun, kıyasla milleti. Benim genel kimyama giren hoca kalkıp süper iletkenlerin nasıl olduğuna kadar anlatıyor, başkasının hocası da başkaş ey anlatıyordur. Tamam temel şeyler aynı da kimse aynı şekilde görmüyor dersi, üzerine hocaların nasıl puan verdiği, üniversitede curve olup olmadığı...

Tüm bunları geçtim sen kimin kimi asistan almak isteyeceğine nasıl karar verirsin yani, sen kimsin. Hocaların dinazorlaşmasından, yayın yapmamasından,, asistan seçiminden rahatsızsın diye böyle bir şey yapmaya hakkın yok. Her zaman ki gibi kötü olanı gösterip kendi kafalarına göre yaptıklarını haklı çıkarmaya çalışıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu

Myshkin said:

Senin ülkende millet bakkal açar gibi üniversite açıyor, kimin ne öğrettiği belli değil ondan sonra ortalamaya bakalım diyorsun.

ve bu

Myshkin said:
Her zaman ki gibi kötü olanı gösterip kendi kafalarına göre yaptıklarını haklı çıkarmaya çalışıyorlar.

AKPnin "Kenan evren çok kötü bi adam o zaman yargı sistemini komple değiştirelim" taktiği olarak biliniyor sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

batuhan said:

kapasiteyle ne alakası var?

maddi olanaklar, konum imkanları, manevi sebepler veya öss saçmalığı yüzünden gidememiş olabilir.

herkes istanbulda doğmak zorunda mı?
hakkaride doğduysan akademik hakkın yok ama istanbulda doğup büyüdüysen en iyi akademisyen sen misin?

ya da öss'de sorularda başarı gösteremediysen bu senin akademik başarını da engellemek mi zorunda?

einstein'sın diyelim.
iyi bir öss dersanesine gidemedin,
baban öldü kazandığın üniversiteye gidemedin,
ya da mali imkanların yok istanbulda ev tutamadın.

o zaman ömrün boyunca böyle mi yaşamak zorundasın?

istanbulda B sosyo-ekonomik sınıfından bir ailenin çocuğu olsa belki o hakkarili çocuk çok iyi yerlere gelebilir, hatta istanbullu çocuktan IQ olarak ileride de olabilir. ama kapitalizmde böyle verimsiz yatırımlara yer yoktur, doğudaki elemanı okutacaz diye o kadar kaynak israfı yapmak yersiz. şu herkesin eşit olduğu, eşit yaşaması gerektiği 1789 ağzını bırakın artık.
Sosyal ağlarda paylaş

herkes eşit yaşamak zorunda değil,
adam hakkaride büyüyüp hiç kendini derslerini konularını öğrenmek için kasmadıysa,
ne yökün nede bir üniversite hocasının "gel sen bu üniversiteye, sen tanıdığımsın geç buyur oku" deme hakkı olmamalı.

öte yandan eşit bilgiye ve eşit seviyeye sahip ise, hakkarideki adamın istanbuldaki adamla eşit eğitim görme hakkının olması gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok zekiyiz efenim durduramıyoruz doğuyu.

Abi kendi açımdan söyleyim, ytü'de makine (otomotiv dalı) okuyorum. Normalde bilg. müh. olmak isterken burayı kazandım, sonradan bölümümü sevdim vs vs.

Bölümümü sevmemin nedeni ;

Bütün hocaların,en önemlisi araştırma görevlileri ve yr. doç'ların bizim okuldan mezun olmaları ve istanbul'da yaşamaları nedeniyle belli bir kültürel ve eğitimsel olgunluğa kavuşmuş olmaları. 3.sınıfa kadar opsiyon seçemediğimiz için genel hocalardan ders alıyorduk, bölümden sıkılmıştım, ta ki opsiyonla ayrılana kadar. Şu anda çok mutluyum çünkü bu yukarıda yazdığım adamlar hem beni dinliyor, hem dışarı da çok rahat konuşabiliyoruz, gerektiğinde telefonla sorunlarımı söleyebiliyorum, projelerde yol göstermeleri olsun, yardımlaşmaları olsun, beraber okuduklarından bütün o hocaların birbiri ile çok iyi arkadaş olmaları olsun, sevdiğim bir ortam var.

Ee sen geliyorsun ordan burdan adam toplayıp, hem üniversitenin verdiği eğitimi hiçe sayıyorsun, hem ordaki düzeni bozuyorsun, hem birlik beraberliği yok ediyorsun. Doğuda ki adamı kusra bakma ama bu düzen içine oturtamazsın. Oturtursun belki 30 yıl içinde ama bunu yapmak için itü'yü odtü'yü boğaziçi'yi feda ettirmezler abi.

Geçen sene bize sakarya ya da kocaeli'den hoca geldi ( cemaatçi ), o yapamadı düşün arada 2 saatlik yol farkı var.

oxford'da mit'de master yapan adam itü'de master yöpömöyö lafına da güldüm.

Bu da bonusu

Deathblade said:

Şu anda çok mutluyum çünkü bu yukarıda yazdığım adamlar hem beni dinliyor, hem dışarı da çok rahat konuşabiliyoruz, gerektiğinde telefonla sorunlarımı söleyebiliyorum, projelerde yol göstermeleri olsun, yardımlaşmaları olsun, beraber okuduklarından bütün o hocaların birbiri ile çok iyi arkadaş olmaları olsun, sevdiğim bir ortam var.

http://www.tahinpekmez.org/uploads/images/black%20white/2007-3-27-teletubbies.jpg

Ahahahaha kendi kendime güldüm lan.

Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

ginaly2 said:

öyle bir hakkı olamaz. doğmasaydı orada banane. sen ben ingiltere kraliyet ailesinde doğmadık diye ağlıyo muyuz.

isveçte, amerikada, almanyada felan da doğmadım ama eğitim görebiliyorum?

bi referans noktası belirleyip ona göre konuşuyosun.
eğitim dediğin ne? sınırları ne? kime göre neye göre? kıbrısta aldığın eğitimi harvardla bir mi tutuyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly2 said:

öyle bir hakkı olamaz. doğmasaydı orada banane. sen ben ingiltere kraliyet ailesinde doğmadık diye ağlıyo muyuz.

yeaa iki dakka saçmalama arkadaş

onun dışında ama bir nokta doğru. bütün bu sorunların kaynağı sağda solda dandik üniversite açılması. üniversite eğitimleri arasında bu kadar fark varken sen hakkarinin parlak gencini bile getirsen iyi bir üniversiteye orda yapamayabilir. o parlak gencin baştan iyi bir üniversiteye gidebilmiş olması lazım.

zaten kendilerinin mimarı olduğu dandik bir sınav sistemi ve kötü üniversiteler yüzünden ortaya çıkan bir sorunu bahane ederek saçma sapan başka bir sistemi haklı kılmaya çalışıyorlar. yani bu dediklerinizi doğru olması sistemin saçma olduğunu ve bu sorunu çözemeyeceği gerçeğini değiştirmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...