Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Andımız kaldırılsın yürüyüşü

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

cetintas said:

Milyonlarca çocuğu zorla alıp okula tıkınca bu baskı olmuyor,anti-demokrat davranış olmuyor,insan haklarına aykırı olmuyor

şuna katılıyorum açıkçası.

aslında andın kaldırılması taraftarıyım.
ant denilen şey 30lı yıllarda, 50li yıllarda kaldı. soğuk savaş bitiminde "ant okuma" hadisesi de lüzumsuz bi hal aldı.
benim isteğim,
ant kaldırılsın,
ama antın içeriğini (büyüklere saygı, küçüklere sevgi gibi mevzular) çocuklara öğretmeye devam etmen.
bunu eğitimin bir parçası haline getirmen.
böylece döneme uygun gelişmiş ve ant içindeki konular da çocuklara öğretilmiş olur.

ancak öte yandan bu protesto edenlerin üslubunda "faşist, baskıcı, dayatmacı, çocuklara seçme şansı sunmayan" diye konuşursan,
senin niyetin farklıdır, zihniyetini koymuş olursun.
toplumun gelişmesi felan değil, başka şeylerin peşindesindir.

neden,
çünkü çetintaş'ın dediğine gelmiş oluruz, mesele seçme şansı verip vermemek değil.
çocuklara eğitim konusunda da seçme şansı vermiyoruz ki, ant üzerinden "seçme şansı" vaazı yapalım.
eğitim gibi şeylerin devletin görevi olduğu ve halkın ilkokulu okuyup okumamasında "seçme şansı" verilmemesinin faşizmle alakasının olmadığına hem fikiriz herhalde?

yani özet olarak, demek istediğim,
her ne kadar ant günümüz şartlarına göre gereksiz olsa da,
bu ant meselesine "faşist cuntacılar çocuklarımıza seçme şansı sunmuyor" diye yaklaşanların başka mevzulardan dolayı art niyeti bulunmaktadır.

Suark said:

ne mutlu türkiyeliyim falan yapılır.

pkk'nın kudurması da bu laf ile başlamadı mı zaten...
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Vatan sevgisi verme diyen yok. Kimseye ben Türk'üm, ben şuyum ben buyum dedirtmeye, varlığını bir şeye adatmaya hakkın yok. Herkes ondna bahsediyor, vatan sevgisi vereceğim diye bunu yapamazsın.

Türkiye vatandaşı herkes Türk'tür.

hiç İngiltere'de doğup büyüyüp sonra "İngilizim" demeyi gururuna yediremeyen, "dayatıyorlar böhühüh" diyerek onur meselesi haline çeviren birisini gördünüz mü?

ShadowFury said:

Ama hiçbir şey 7 yaşındaki çocuklara zorla yemin ettirilmesini haklı gösteremez, üzgünüm.
O yaştaki çocuğun varlığını türk varlığına armağan etmek üzere yemin ettirmeye de, zorla yurdunu milletini özünden çok sevdirmeye çalışmaya da kimsenin hakkı yok.

7 yaşında çocuklara zorla bir çok şey yaptırıyorlar.
zorla beden eğitimi dersi veriyorlar, zorla okuma yazma öğretiyorlar, zorla matematik öğretiyorlar, zorla okula gönderiyorlar...

bazen öyle konuşuyorsunuz ki, sanki vatan haini yetiştirseler vatan sevgisi vermekten çok daha hayırlı olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Andimizda soyletilenlerin hangi biri kotu ? Dogruyum caliskanim kismi mi kotu yoksa buyuklerini saymak kucuklerini korumak kismi mi ?

Takilacak yer aradiktan sonra illaki bulunur. Amac yanlisi duzeltmek degil, mevzu cikarmak, rahatsizlik yaratmak. Super dogru bir mantikla bakip gereksiz yere elestirdiginiz her noktada ise bu serefsizlere canak tutmus oluyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

eğitim sisteminde hatalar var,
medya sisteminde hatalar var,
siyaset sisteminde hatalar var,
bunları sık sık eleştiriyoruz,
eleştiriyorum,
toplumun geniş kesmi de eleştiriyor.

ama bunların tüm suçunu sadece anda yüklemek,
tek suçlusu antmış gibi göstermek,
hedef tahtasına andı yerleştirmek oldukça saçma ve gereksiz.
hiç bir şeyi de çözmez bu.

öncelikle ant tartışmasının neyden çıktığını, kimler tarafından çıkartıldığını görmeniz gerekiyor.
bunları es geçiyorsunuz.
topiğin başındaki "ANDIMIZA HAYIR" protestosunu kimlerin yaptı?

"türkiyede yaşıyor olmama rağmen kendime türk demek istemiyorum, demokratik özerklik istiyorum, din temelli eğitim istiyorum" diyen bir kitle andın kaldırılması gerektiğini savunuyor.

hani tamam anlıyorum derdinizi, dediğim gibi 30'lu yıllardan, 50'li yıllardan kalma bir hadisedir milli antlar,
günümüzde milli antlar gereksiz kalmıştır,
bu yüzden değişmesi de lazımdır. ben de isterim günümüz şartlarına uygun değişmesini.

ama siz çıkıp
"MİLLİ EĞİTİMİN TEK SUÇLUSU ANTTIR! LANET OLASI ANT! TÜM ANTLAR KAHROLSUN" tribi çekerseniz,
hiç bir sonuca varamazsınız,
hatta bunun üstüne vatandaşların anda daha çok sıkı sıkıya sarılmasına neden olursunuz.

çözümün değil problemin bir parçası olmuş olursunuz.

topicte kötü eğitim sistemini ANDIMIZ ile özdeştirenler var,
o yüzden ANT üzerine çullanıyorlar.
keşke olay bu kadar basit olsa...
- Fetullah Gülen ve Harun Yahya gibi kişilerin önderlik ettiği dinden ibaret bir eğitim yolunda gidiyoruz
- Osmanlı Devletinden ibaret bir tarih eğitimimiz olduğu için insanlar 2. Osmanlı hayalleri peşinde
- Bilim ve Evrimi sanki bir inançmış, inanılacak bir şeymiş veya Tanrının alternatifymiş gibi dayatan bir sistem yerleşti
- Medya halkın hükümetin işine gelen haberlerden başka bir şey sunmuyor, yarışma programlarıyla halkın beynini yıkıyor
- RTÜK, TİB, YÖK, ÖSYM gibi kurumlar halkın özgürlüğünü en çok kısıtlayan yerler ve gelişimin önünde en büyük engeller

bunların hepsini geçtik, hiç biri sorun değil bizim için,
bir tek andımız sorun. andı kaldırdığımızda tüm sorunlar hallolucak?

ya bırakın, şuna "ilkokulda her sabah ant okutturmaları çok dert oldu, çocukluğumu zehir etti, intikamını almak istiyorum" desenize :P

şu aşağıdakilere de katıldığımı eklemek istiyorum:

senko said:

bu andimizi sevmiyenler kesin kucukken hocam ben okiyim ben okiyim diyip reddedilenler.

aktiftablet said:

And'da rahatsız edicek bişey yok. Ha bi boka yaramıyor, vatansever, doğru, çalışkan insanlar yetiştiremiyoruz belki olabilir. Ama rahatsız edicek bişey de yok, faşist her türlü faşist olur, and bunun aracı değil.

di said:

Andimizda soyletilenlerin hangi biri kotu ? Dogruyum caliskanim kismi mi kotu yoksa buyuklerini saymak kucuklerini korumak kismi mi ?

Takilacak yer aradiktan sonra illaki bulunur. Amac yanlisi duzeltmek degil, mevzu cikarmak, rahatsizlik yaratmak. Super dogru bir mantikla bakip gereksiz yere elestirdiginiz her noktada ise bu serefsizlere canak tutmus oluyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

ama bunların tüm suçunu sadece anda yüklemek,
tek suçlusu antmış gibi göstermek,
hedef tahtasına andı yerleştirmek oldukça saçma ve gereksiz.
hiç bir şeyi de çözmez bu.

ama siz çıkıp
"MİLLİ EĞİTİMİN TEK SUÇLUSU ANTTIR! LANET OLASI ANT! TÜM ANTLAR KAHROLSUN" tribi çekerseniz,
hiç bir sonuca varamazsınız,
hatta bunun üstüne vatandaşların anda daha çok sıkı sıkıya sarılmasına neden olursunuz.

e biz de bunu değil bu konuda en az 10 kere tersini söyledik zaten. hem okumamışsın yazdıklarımızı hem de bu uzun yazıyı boşuna yazmışsın. okumayan başın cezasını eller çeker. hatta öyle ki tam benden alıntı yaptığın yerde bile yazıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

yo okudum da sanırım sen kaçırmışsın o kısımları.

genel bir kanı var topicte
"kötü bir eğitim sistemimiz var"
"bunun tek suçlusu andın varolmasıdır"

benden alıntı yapıp, yazını "siz" diye devam edip, "kötü eğitim sisteminin tek suçlusu andımızmış gibi göstermişsiniz" demişsin. ben bunu demedim. itirazın varsa bunu dediğim yeri göster. halbu ki bunun tam tersini dediğim de pek çok yer oldu.

ayrıca bence burdaki kimse eğitimdeki tek sorunun andımız olduğunu düşünecek kadar da sığ değildir. orda da yanılıyorsun muhtemelen
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız ben demiştim. Andımız kaldırılsın yürüyüşü yapan islamcılar, harbiden herifleri sevmem ama kaldırılsın diyen solcular propaganda var beynimizi yıkıyorlar diyen genel bir toplum falan . Dedim daha önce yine tekrarlıyorum eger beynimizi yıkıyorsa ve ona rağmen bu kadar yaygara kopuyorsa bence pek iyi yıkıyamamışız.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ardeth seni alıntıladım da genele göre konuştum.
neyse tamam seni alıntılayıp sadece sana yönelik konuşmamış olmam rahatsız ettiyse sileyim.

bu arada boşu boşuna "yo yoooo yooo yok öyle bir şey" diye yazacağınıza şu 15 sayfayı bi daha okuyun.
oturup her mesajı tek tek quotelamak istemiyorum.
şöyle bi hava hakim:
1) andımız 7 yaşındaki çocuklara kendi seçimleri dışında dayatma yapmaktadır
2) ülkede kötü bir eğitim sistemi vardır, insanları aşırı milliyetçi yapmaktadır
3) andımız bunun baş sorumlusudur, insanları "varlığını ülkeye armağan etmeye" zorlamaktadır
4) aşırı milliyetçiliği çözmenin yolu andımızı kaldırmaktan geçer
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

Yalnız ben demiştim. Andımız kaldırılsın yürüyüşü yapan islamcılar, harbiden herifleri sevmem ama kaldırılsın diyen solcular propaganda var beynimizi yıkıyorlar diyen genel bir toplum falan . Dedim daha önce yine tekrarlıyorum eger beynimizi yıkıyorsa ve ona rağmen bu kadar yaygara kopuyorsa bence pek iyi yıkıyamamışız.

abi incelediğiniz hedef kitle yanlış yahu. kendi kafanıza göre bir örnek grup seçiyorsunuz sonra "bakın ben öyle olmadım, bakın hala dinciler var" diyorsunuz.

Ben size diyorum ki bu ülke komşularının neden düşman olduğunu bilmeyen ama bütün komşularımızın düşman olduğuna %100 inanan, herhangi bir bilgiye sahip olmadan ölesiye vatanının seven kuru bir kalabalıkla dolu. gerçekten yani bir dahaki cumhuriyet mitingi düzenlendiğinde, gidin o mitingin "facebook event" sayfasına bakın, ne dediğimi anlayacaksınız. O tip insanlardan biriyle tartışın hatta isterseniz. Nasıl boktan bir eğitim sistemi yüzünden herhangi bir bilgi olmadan için boş ideolojilerle kafasının doldurulduğunu görün. Ayrıca burda da tek sorun and değil o andın da dahil olduğu çok daha problematik bir eğitim sistem. kimse çıkıp da sadece "andımız insanları faşist yaptı" demiyor. and bir sembol sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamamda sen diyorsun ideolojik beyinleri yıkadı etti bende diyorum madem öyle türkiyede % olarak bakalım kaç kişinin beyni yıkanmış yıkanmamış Andb ir sembol olmakla beraber beyin yıkama bile içinde hafiften olmakla beraber insanları ideolojik köle falan yapmaz bir tek and bırakın o kalsın mesela Atatürk resmi var okullarda 'başıma bişi gelmicekse sevmiyorum' cular onu da indirsin nutukta gitsin gençlige hitabe de gitsin. Oldu o zaman biz topyekün kurtuluş savaşı dönemini hiç olmamış varsayalım?

Bu insanlara birinin 'bu vatan uğruna atalarınız can verdi' mantıgını aşılaması mecburi aksi takdirde cidden mecliste seçilenler ortada az bir kesim degil Atatürk milliyetçisi milletvekili sayısına bir baksanıza?

Neredeyse pkklıdan çok kürtçü chpli milletvekilinden akpli dindar türkten önce müslüman olanlar var. Onunları da çıkart ülkücü mhpli var onun rakibi denilen kürt faşistleri var. eee abi kaç tane kafatasçı adama yer kaldı ki? onlarda artık herkesin destekçisi varsa mecburen onlarda var ama bir and bir kurtuluş savaşı bozmaz insanları korkmayın.

Ondan önce neler var bir o bozmaz heyecan yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

1) andımız 7 yaşındaki çocuklara kendi seçimleri dışında dayatma yapmaktadır
2) ülkede kötü bir eğitim sistemi vardır, insanları aşırı milliyetçi yapmaktadır
3) andımız bunun baş sorumlusudur, insanları "varlığını ülkeye armağan etmeye" zorlamaktadır
4) aşırı milliyetçiliği çözmenin yolu andımızı kaldırmaktan geçer

1 doğru. Bunun dışında evet eğitim de çocuklara kendi istekleri dışında dayatılmaktadır. Ama ikisi arasında fark var. Birini (en azından teoride) çocuklara mümkün olduğunda sadece bilgi vermeye yönelik bir eğitim. Ve bu çocuklar makul bir yaşa gelene kadar devam ediyor. Ülkesine göre 15-18 arası. Amaç burda çocukların çevrelerinden topladığı bilgilerle kendine ait bir hayat görüşü oluşturması ve geleceğini şekillendirmesi. Siz ise çocuklara her sabah "varlığım türk varlığına armağan olsun" deddirtmeyle bunu bir tutuyorsunuz komik. Ha dediğim gibi sadece bunu demeleri çok da sorun değil zaten hayatlarında bişey değişmez bile bunu dedikleri için. Ama zaten bütün eğitim hayatları boyunca "varlığım türk varlığına armağan olsun" temalı bir eğitim sistemi pompalanıyor zaten. Gerek tarih derslerinde olsun gerek milli güvenlik derslerinde olsun vs vs. Sadece eğitim sisteminde de değil tabi televizyonda, medyada her yerde. Tabi bunların hepsi ideolojik eğitim sisteminin bir parçası o yüzden ayrı tutmaya da gerek yok. Yanlış bulunan bu eğer uzun uzun yazılmasını istiyorsanız.

Eğer ki siz bir Türk vatandaşının "varlığını Türk varlığına armağan etmeme" fikrinden rahatsız oluyorsanız zaten sonuçlar ortada çok tartışmaya gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Eğer ki siz bir Türk vatandaşının "varlığını Türk varlığına armağan etmeme" fikrinden rahatsız oluyorsanız zaten sonuçlar ortada çok tartışmaya gerek yok.

yazdığım postlarda bunun cevabını verdim sanıyordum ama uzun diye anlaşılmadı mı, okunmadı mı, bilmiyorum.

şöyle özetliyim:

1- ant denilen olgu 30larda, 50lerde normal ve olağan bir mevzudur, ama günümüz şartlarında gereksiz kalmaktadır
2- ant ile en çok problemi olan grup karaçarşaflı, şeriat gelmesini isteyen kesimle kendi devletini kurmak isteyen pkk yandaşlarıdır
3- andı sadece günümüz ölçüsünde değerlendirip "rahatsızlık duyduğunu" söylersen, günümüzde olan olaylar yüzünden halktan tepki görürsün

önce andı kullanıp kendi emellerini gerçekleştirmeye çalışmak isteyen kesimleri iteleyeceksin ki,
ondan sonra ant konusunda rahat bir tartışma ortamı olabilsin.

"varlığını türk varlığına armağan etme" fikrinde yanlış olan bir şey yok, eğer 30lara ve 50lere göre değerlendirirsen.
günümüz için gereği olan bir cümle değildir, çünkü günümüz şartlarında devletlerde milletlerin antı olmasına da gerek kalmamıştır.
soğuk savaş da bitti.

insanların vatanı için ölmesine değil, vatanı için çalışmasına gerek var.
Sosyal ağlarda paylaş

4Ever said:

Andımız okunmayınca, dayatma diyenlerde kına yakarlar, ne işlerine yaracaksa

yav andımız kalsın bana ne çok da derdim yok yani. eğitim sistemi değişecekse her sabah andımız okutusunlar hatta sabah akşam okutsunlar umrumda değil. ama hem böyle milliyetçilik pompalayıp hem de bilgi kısmını boş bırakınca saçma sapan insanlar türüyor. mesela cumhuriyet mitinglerine katılan tiki atatürkçüler bunun bir alt örneği. iyi güzel ülkelerini atatürkü falan seviyorlarda herhangi iyi eğitilmiş bir fetullahçını karşısına koysan bunları rezil olurlar direk. sorun burda işte. yani fetullah tayfası bile anladı iyi eğitimin önemini.

her ülke yapıyor bunu diyenlere de cevap bu zaten. bunu yapan makul ülkelere bakarsanız (ki amerika buna dahil değil amerika da büyük ölçüde bu konuda bizim gibi) fransa vs mesela onlar da her ne kadar benzeri şeyler yapsalar da en azından eğitim sistemleri boş değil ne dediğini bilen ve olayları analiz edebilen insanlar yetiştirmeyi de beceriyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

"varlığını türk varlığına armağan etme" fikrinde yanlış olan bir şey yok, eğer 30lara ve 50lere göre değerlendirirsen.
günümüz için gereği olan bir cümle değildir, çünkü günümüz şartlarında devletlerde milletlerin antı olmasına da gerek kalmamıştır.
soğuk savaş da bitti.

insanların vatanı için ölmesine değil, vatanı için çalışmasına gerek var.

Yav nasıl yok bu yüz yıldan bağımsız bir kavram Bone. Bir insan ister varlığını Türk varlığına armağan eder isterse alır varlığını başka bir yere gider. Bu tamamen ona kalmış. Bu fikir toptan yanlış. 1930-50lerde gerekli olması (ülkenin bütünlüğü için) doğru olduğu anlamına geliyor mu onu düşünmek lazım. Olay sırf andın gerekliliği ya da gereksizliğinde yatmıyor yani.

said:
önce andı kullanıp kendi emellerini gerçekleştirmeye çalışmak isteyen kesimleri iteleyeceksin ki,
ondan sonra ant konusunda rahat bir tartışma ortamı olabilsin.

Emin ol bu güruh temizlendikten sonra bile sen çıkıp bu konuları tartışmaya çalışsan karşıdanki insan yine "aha bu güruh temizlenmemiş bunu da temizleyelim" diye bir tepki verir. Bu da eğitim sistemimizin sonucu işte. Analiz etme ve irdeleme yetisi sıfır olan bir takım insanlar yani (bunu bu forumda kimseye demediğim barizdir umarım).
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...