Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oslo'da patlama

logtrig

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

Ama kesinlikle hayatı boyunca toplumdan uzaklaştırılmalı çünkü adam yaptığı şey ile gurur duyuyor, 20 sene sonra bu adamı bırakırsan tekrar yapar bunu. Hatta savunmasında "büyüyen islam tehlikesine karşı nefsi müdafaa" yaptığını iddia edecekmiş, o derece.

büyük ihtimal konferanstır terapdir fln derken 20 senede düzeltirler. ki bu ülkedeki 1-2 hapishaneyi göstermişlerdi egitim merkezi gibi.
burdaki gibi atalım içeri 20 sene ranzada çay içsin degil olay.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

adamlar dünyaya medeniyet dersi veriyor işte. "bu adamı bile nefret duymadan yargılayacağız" diyorlar, nefretin nefret doğurduğunu görebiliyorlar. Ancak bu adamdan nefret etmeden medeni bir şekilde yargılarlarsa bu adamı, o zaman bu adamın yaptığı şeyin yanlış olduğunu topluma göstermiş olurlar.

Yoksa Türkiye'de olduğu gibi "kürtleri dövelim, doğuya gaz bombası atalım, pkk destekçilerini linç edelim" gibi saçma sapan gazlarla yaklaşırlarsa olaya bunun ayrımcılığı ve nefreti daha fazla körükleyeceğini biliyorlar.

Adamlar öyle bir noktadaki, o olaydan canlı kurtulan çocuklardan biri, bu adamı savunacak olan avukatı medeni cesareti yüzünden tebrik etmiş. Sonra AKP çıkıp da "batının ahlakını almayalım" diyor heh. Kendi çürümüş ahlakı içinde koksun kalsın.

Ama kesinlikle hayatı boyunca toplumdan uzaklaştırılmalı çünkü adam yaptığı şey ile gurur duyuyor, 20 sene sonra bu adamı bırakırsan tekrar yapar bunu. Hatta savunmasında "büyüyen islam tehlikesine karşı nefsi müdafaa" yaptığını iddia edecekmiş, o derece.

+1

iddia edecekmiş degil, etti bile.

http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2012/04/17/MN0A1O4O7P.DTL
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Jeopolitik konumumuz gereği durum böyle, hep amerigan oyunları bunlar. Coğrafyamız kötü. Norveçte petrol var mı? (harbiden lan var mı?)

sdgljsh? adamlar avrupa birligine bile girmiyo oyuzden ehueh, denizden cikarip iskandinav kardeslerine resti cektiler

throine said:

İşin kötüsü %80'in %100'ünün bu durumun çarpıklığının farkına varamaması.

Adeta bir kabullenmişlik var insanlarda. Bir zaman sonra bu durumu sorgulamıyor bile, olması gereken şeyin bu olduğuna inanıyor daha da kötüsü diğerlerini de buna inandırmaya kendini adıyor. :)

Abi cunku bizim ulkede evrensel dogrularla yasanmiyor. Evrensel dogrularla yasayabilmek icin insanin ufkunun genislemesi lazim. Bunun icinde ya cok okursun, ya cok arastirirsin, ya cok gezersin biseyler yaparsin yani.

O bahsettigim %80lik kisim, okumaya gelince fotomactan öteye gecemiyo. Hadi önceden internet yoktuda herkes arastiramiyodu. Simdi oda var her evde, arastirabilmek icin en buyuk arac. Ama yine ayni kesim böyle bi kaynagi bilgi birikimi icin kullanmak yerine ya internette okey basinda ya facebookta takilmaca amacli kullaniliyo(bunlar yanlis demiyorum, ama internetin tek amaci da bu degil). Gezme dediginde ise hava isindiginda cayir cimende piknikten öteye gecemiyo. Bu saydiklarim "yapilmasi yanlis" seyler degil. Ama yeri zamani var, amac ve idealler yoksa kendini gelistirmek adina, yerinde sayip durursun ayni seyleri yaparaktan. Nekadar imkanin olursa olsun.

Isvecte okumak denince hemen herkes kitap okuyo baya oturup. Internet kullanimi dediginde herturlu sosyal hizmetten yararlanmak adina olsun, arastirma adina olsun, egitim adina olsun baya yerli yerinde amacina uygun butun halk, kurumlar, sirketler tarafindan kullaniliyo. Gezme dediginde ayni insanlar amerikasindan brezilyasina avustralyasina uzakdogusuna herkesin net yilda 1 kez yurtdisina mutlaka tatile gidiyolar. Para sictiklarindan dolayi degil, ki para sicmak gibi bi durum yok isvecte falan. 2 katimiz kazaniyolar ama 2 katta gideri oluyo insanin orda. En basitinden sebze meyveler 2-3 kat pahali turkiyeden. Zar zor gecinen arkadaslarimda vardi yurtdisina tatile gidebilen. Amac olarak edinince parasini biriktirip ekonomi yapip gidiyo gayette yani.

Onlardaki sistem seni egitimli, donanimli bi birey olmak "zorunda" kiliyo. Bizdeki sistem ise tam tersine egitimli,donanimli bi birey oldugunda(daha dogrusu olmaya calistiginda) sistemin disina atiliyosun.

Bizde ne sistem var ne de sisteme ayak uydurma var. Gayet izole bi bicimde yasiyoruz. O izolasyonu yikmak cok zor bisey degil, aksine cok basit ama iste bu yukarida saydigim farklardan dolayi bi halt oldugu yok. Bizim insanimiz bildigin koyun. Herseye boyun egip oldugu gibi yasamayi normal gören, ufkunu genisletmeyi amac edinmemis, sadece uzaktan izleyip imrenmeyi/kiskanmayi secmis. Bu kafada yasayan adam hicbiseyi sorgulamiyo dogal olarak. "Nasil olsa yasiyoz gidiyoz bisekilde yaaa, allah rizkimizi verir" deyip onada boyun egiyo. Bu durumda da devletin yaptigi herseye dedigin gibi dogal karsilaniyor. Ilk olarak buyuk gösterip "olurmu ya öyle sey" sonra "vay serefsizler bunu da yaptilar" az daha sonra "e olacagi buydu napalim basa gelen cekilir" ve sonunda "e abi olmasi gereken bu zaten, sen ne bekliyodunki burasi isvecmi?"

Bu durumda da benim paramla finanse edilen devlet beni haksiz yere ezdiginde, hapse attiginda, benim paramla alinan silahla beni vurdugunda kimsenin giki cikmiyo. "Aman bana dokunmayan yilan bin yil yasasin" hesabi. Ve daha da kötusu digerlerini de buna inandirmaya calismasi da bizim ulkede hic bizaman bitmeyecek olan köru körune partizanlik olayi. Insanlar gucu seviyo cunku, ve ayni insanlar herzaman icin guclu olanin yaninda, gucun orospusu olmak keyif veriyo insanlara(garip ama gercek). Sirf yeri geldiginde digerine "sen bizim kim oldugumuzu biliyonmu lan?" diyebilmek adina padisahim cok yasa.

Bazen okadar yoruluyorum ki turkiyede yasamaktan. 3 yil boyunca isvecte yasadiktan sonra surdaki mantalite ve kafa yapisi beni deliye dönduruyo zaman zaman. Döneli 1 yil oldu, genel olarak bu tarz analizler yapiyorum bazen kendimce ve gercekten sasiriyorum. Hani ben bile bazen durup absurd biseye "ya böyle olmasi normal burasi turkiye" diyorum. Sonra dusununce "su kabullendigimiz seylere bak olacak ismi su?" diye kendime kiziyorum. Care yok ama iste, yapcak bisi yok su saatten sonra. Eve girene kadar diger %80le birlikte travma gecirir gibi yapmak durumunda kaliyosun mecbur :)

Neyse sonuca geliyim. Dogal olarak oradaki sistemde, toplumdan uzaklastirilmak en buyuk cezalardan birisi. Netekim 21 yili enson yasa cikarip yukselticez falan diye biseyler duymustum ama nekadar dogru bilemiyorum artik.

dsghdalgkja bune lan wot olmus icimi döktum neyse
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

kullanacağı kurşunların uçlarını matkapla delip içeri siyanür doldurmayı planlayan bi elamanı zor düzeltirsin konferansla terapiyle falan bence

aynen medeniyet ayağı yapmasınlar

eleman net idamlık işte sdfs

direk kelleyi alıcaksın.yok topluma kazandırmaymış yok terapiymş hikaye
Sosyal ağlarda paylaş

norveç kadar petrolümüz olsa norveç'teki medeniyeti tartışmayı bırakırız önce heh.
Aluriel said:

kullanacağı kurşunların uçlarını matkapla delip içeri siyanür doldurmayı planlayan bi elamanı zor düzeltirsin konferansla terapiyle falan bence

http://2.bp.blogspot.com/-QuvUIBX1JSM/TrRKSlPuGFI/AAAAAAAABHQ/uvlbKpMKuo8/s1600/clockwork-orange-21.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Almanyadaki gibi cumartesi pazar sabahları kütüphanenin önünde kuyruğa giren öğrenciler, 10 petrol kuyusu eder bir ülke için heh
niye la almanya'ya teknoloji gitmemiş mi? evde kindle'a indirip kuyruğa girdiği süre içerisinde yararlı bi uğraş icra edebili
Sosyal ağlarda paylaş

zürriyet said:

Breivik 2006-2007 yılları arasında günde yaklaşık 16 saat “World of warcraft” adlı oyunu oynadığını ve insanlara karşı nişan alma konusunda ustalaştığını söyledi. Diğer savcı İnge Bejerg Engh, Breivik’e "Peki bu yeteneğini sonra kullandın mı?" sorusunu yöneltince Breivik “Tabii ki” cevabını verdi.

O kadar sene oynadık, bi şu Norveçli kro kadar proclayamadık. Medeniyet böyle birşey işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Hani gene "gercek islam bu degil" de kitlenicez ama cidden din felaket fark yaratiyor

Adamlarin kitabi ortaya cikmis yalan dolanla dolu, dunya duz diye iddea eden dincileri var lan hala daha ne olsun? Haliyle dunyayi aciklamak icin bilime yoneliyorlar din yerine

Bizde ise toplumun buyuk cogunlugu dunyayi anliyabilmek icin hala dine sariliyor dort elle, okuldaki ezberci egitim sistemide arastirmaya itmedigi icin ne denirse cabucak inanan, kaderci ve komplocu bir halk cikiyor ortaya, "allah izin verirse" diye bir kavramla yasiyoruz hergun, tren raydan cikiyor allah, deprem oluyor allah, sel basiyor allah

O kadar cahil bir toplum olarak kaldikki en basit doga olaylarinda bile bir kutsiyet arayip zamanimizi allah yazan domatesler veya allah diye bagiran aslanla filan harciyoruz, adam lhc yapip evrenin yaradilisini simule ederek dark matteri izah etmek icin olukla bir karadelige para dokuyor, biz hala duble yollar ile, altgecitlerle filan ugrasiyoruz

Brevikin hakli oldugu cok nokta var ehue
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:

BramStoker said:

geçende televizyonda bir norveç hapishanesi gördüm. hapishane karaya çok yakın bir adadaydı ve adamlar denizde yüzüyordu, adada bisikletle falan dolaşıyorlardı. hapishanelerinin iç dekorasyonlarından herkes haberdar zaten. o adamı hapse atsan ne olacak.

mantık toplumdan uzaklaştırmak. hayatını elinden almak değil. öldür daha iyi

ben adamların ceza sistemlerini eleştirmedim. bu adam o ortama konulacak ve büyük ihtimalle bir kaç on yıl sonra tekrar dışarıya çıkacak. yaptıklarından pek pişmanmış gibi görünmüyor ki pişman olmak için de bir nedeni yok. kendi işini bırakıp annesinin yanına taşınıp bu olayı gerçekleştirmek için çalışmalara başlamış. hazırlıklarını tamamlayamadan katliama giriştiğinden şikayetçi vs

benim uzaktan gördüğüm kadarıyla bunların uyguladıkları sistem rehabilite edebiliyor ama bu herif adam olmaz. ailesini testereyle doğramış insanın eline marangozluk malzemeleri verip bu yönde hobi sahibi olmasını destekliyorlar hapishanede. insan psikolojisi üzerine yapılmış çalışmalar sırasında birinin ortaya attığı bir fikir olabilir bu. bu dediğim eli testereli adam belki cinnet geçirdi ama katliamcı böyle değil. bu adamın kendince inandığı şeyler var. kafasında kurduğu bir yeraltı örgütü var. bu gizli örgütün ileride gerçekleştireceği eylemlerden bahsediyor ve yalnız değilim diyor adam. kendine yel değirmenleri uydurmuş onlarla savaşıyor.

bu herifi utopia'dan çıkma hapishaneye veya bir enstitüye yerleştirip yıllarca uzmanlara tedavi ettirmeye uğraşacaklar ama başaramayacaklar. bu adam deli değil, bir anlık cinnetin eseri olarak da işlemedi bu suçu. bu adam anlattığı/yazdığı şeylere inanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu da Korax'ın wotuna ek olsun

nedanko said:

Amerikalilarin bilgileri calinir, icinde okursun iste akpliler gitmis rapor vermis, su boyle yapmis vs, bir cogu bomba haber cikar. Bizim ki hacklenir icinden zaytung tadinda haber cikar.

Bu analoji isin sakasida tabii de, insanlar biz de neden su yok, biz de neden bu yok dediginde, bizi diger ulkelerle kiyasladiginda soyle derim hep. Bir ulkede hersey dengelidir, herseyin kalitesi cok buyuk oranda homojendir Yani ornegin bir ulkede harvard kalitesinde universiteler varsa, o ulkede milyar dolarlik firmalar olur, cok kaliteli muzikaller yapilir, kaliteli yollarin olur, kaliteli cukulatan olur. Direkt alakali degildir bir cogu belki, ama demek istedigim de o zaten.

Her seyin kalitesi orantili artar. Yollarin kalitesi artarken, cep telefonunda kalitesi artar, kullanigin bilgisayarinda. Insanlarin egitim duzeyide. Insanlarin tatilde gordukleri yerlerde.

Buradan cikarak sunu diyecegim aslinda. Sirf ihbarlara bakarak, bu ulkenin kalitesini cikarabilirsin iste. Muslumanlarin dedigi gibi asil islam bu degil tadinda, asil Turkiye bu degil falan demeyelim, bu iste. Kalite bu oldugu icin zaten emniyet mudurlugude tarihin gordugu en lame yontemlerden biriyle hackleniyor. (yapilan isi kucumsemiyorum, sistemlerin kalitesizligine laf ediyorum). Harbi semih cumhuriyeti.

Ve insanin tum umudunu yikan da ne biliyo musunuz? Daha dibe vurmus olmamamizdir.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

Hani gene "gercek islam bu degil" de kitlenicez ama cidden din felaket fark yaratiyor

Adamlarin kitabi ortaya cikmis yalan dolanla dolu, dunya duz diye iddea eden dincileri var lan hala daha ne olsun? Haliyle dunyayi aciklamak icin bilime yoneliyorlar din yerine

Bizde ise toplumun buyuk cogunlugu dunyayi anliyabilmek icin hala dine sariliyor dort elle, okuldaki ezberci egitim sistemide arastirmaya itmedigi icin ne denirse cabucak inanan, kaderci ve komplocu bir halk cikiyor ortaya, "allah izin verirse" diye bir kavramla yasiyoruz hergun, tren raydan cikiyor allah, deprem oluyor allah, sel basiyor allah

O kadar cahil bir toplum olarak kaldikki en basit doga olaylarinda bile bir kutsiyet arayip zamanimizi allah yazan domatesler veya allah diye bagiran aslanla filan harciyoruz, adam lhc yapip evrenin yaradilisini simule ederek dark matteri izah etmek icin olukla bir karadelige para dokuyor, biz hala duble yollar ile, altgecitlerle filan ugrasiyoruz

Brevikin hakli oldugu cok nokta var ehue

This
Sosyal ağlarda paylaş

DavidMills said:

zürriyet said:

Breivik 2006-2007 yılları arasında günde yaklaşık 16 saat “World of warcraft” adlı oyunu oynadığını ve insanlara karşı nişan alma konusunda ustalaştığını söyledi. Diğer savcı İnge Bejerg Engh, Breivik’e "Peki bu yeteneğini sonra kullandın mı?" sorusunu yöneltince Breivik “Tabii ki” cevabını verdi.

O kadar sene oynadık, bi şu Norveçli kro kadar proclayamadık. Medeniyet böyle birşey işte.

Adam bildiğin ergen ya, online oyuna bağımlı oldum deyip karizmayı çizdirmemek için saçmalamış hahah
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
yarin cezasi kesinlesiyor, eger akil sagligi yerinde degil cikarsa norvec hukumeti sirf brevik icin 500.000$ harcayip ozel bir tesis yapicak, 17 kisi sirf brevikle ilgilensin diye calistirilicak asdfasfd

said:
OSLO, Norway (AP) — Those expecting Anders Behring Breivik to spend the rest of his days alone in a cramped cell will be disappointed when the far-right fanatic receives his sentence Friday for killing 77 people in a bomb and gun rampage last year.

If declared insane, the confessed killer will be the sole patient of a psychiatric ward that Norway built just for him, with 17 people on staff to treat him. If found mentally fit, he will remain isolated, for now, in the high-security prison where he uses three 86-square-foot (8-square-meter) cells: a bed room, an exercise room and a study.

Officials at Oslo's Ila Prison say the ambition would be to eventually transfer Breivik to a section with other prisoners, who have access to a school that teaches from primary grades through university-level courses, a library, a gym, work in the prison's various shops and other leisure activities.

It's all about a philosophy of humane prison treatment and rehabilitation that forms the bedrock of the Scandinavian penal system. "I like to put it this way: He's a human being. He has human rights. This is about creating a humane prison regime," said Ellen Bjercke, a spokeswoman for Ila (EE-luh) Prison.

Dealing with an unrepentant killer responsible for Norway's worst massacre since World War II puts the system to, perhaps, its most challenging test yet. During his trial, Breivik, 33, coolly described how he set off a car bomb that killed eight people and injured scores in Oslo's government district on July 22 last year. Then he unleashed a shooting rampage that left 69 people dead, mostly teenagers, at the summer camp of the governing Labor Party's youth wing. The youngest victim was 14.

In testimony that was deeply disturbing to the bereaved, the self-styled anti-Muslim militant said he was acting in defense of Norway by targeting the left-wing political party he accused of betraying the country with liberal immigration policies.

Since Breivik's guilt is not in question, the key decision for the Oslo district court Friday is whether to declare him insane after two psychiatric teams reached opposite conclusions on his mental health.

Its ruling will be read in a courtroom custom-built for Breivik's trial at a cost of 40 million kroner ($6.8 million). A glass partition separates Breivik from relatives of victims attending the hearing. Remote-controlled cameras capture the proceedings, and a video feed is distributed to court rooms around Norway, where other relatives can watch it live.

Prison officials say the special measures for Breivik are justified because he presents a security risk that Norway's prison and justice systems previously didn't have the infrastructure to deal with.

Some Norwegians disagree. "To do that for just one person, when there are other things in Norway that need to be taken care of, like elderly care and roads and such things — the money could have been spent on other things," said Thomas Indreboe, who was removed as a lay judge in the case when it emerged that he had advocated on the Internet for Breivik to be executed. In Europe only Belarus still applies the death penalty, according to Amnesty International.

Indreboe stood by his assertion that capital punishment would make sense in Breivik's case and save "taxpayers from unnecessary expenditures." Criminology researcher Thomas Ugelvik of the University of Oslo said that would mean creating a totally different society.

"We wouldn't be Norway," he said. "We have a general need to offer humane conditions in our welfare state, and the prison is part of the welfare state." Ila Prison has prepared itself for every possible outcome Friday. A psychiatric ward was built just in case he is declared criminally insane. It cost between 2 million and 3 million kroner ($340,000-$510,000), according to Norway's Health Ministry.

The facility, featuring a 100-square-foot (9 square-meter) cell with a bathroom, would offer Breivik some recreational and educational options with therapists from a psychiatric hospital, but not the breadth of options available to prison inmates.

Bjercke estimated the cost of keeping Breivik there at 7 million-10 million kroner a year ($1.2 million-1.7 million). That's not extraordinary in Norway. Anne Kristine Bergem, the chief physician of the regional psychiatric center for dangerous and violent patients, said the average annual cost of care on her ward was nearly 6 million kroner per patient.

If found to be mentally fit, Breivik would face a sentence of "preventive detention." Unlike a regular prison sentence — which can be no longer than 21 years in Norway — that confinement option can be extended for as long as an inmate is considered dangerous to society. It also offers more programs and therapy than an ordinary prison sentence.

While in isolation, Breivik has access to TV and newspapers and a computer, but no Internet connection. He has three cells instead of one in "compensation" for not having access to activities offered to other inmates, Bjercke said. In addition, prison staff and a priest come see him more often than other inmates, so that he has someone to talk to.

"Isolation is torture," Bjercke said. Breivik, like other prisoners, is free to communicate with the outside world with letters, as he has done since restrictions were lifted at the start of this year. His defense lawyers have said he is already planning to write books building on the 1,500-page manual on far-right terror he released before the attacks.

Prison director Knut Bjarkeid wouldn't comment on any special security measures taken to make sure Breivik doesn't escape. He said someone last escaped from the prison, which doesn't have armed guards, in 2004, but was caught within minutes.

During the trial, which transfixed Norway with its gruesome details, Breivik insisted his actions were politically motivated and expressed horror at the possibility of ending up in "the madhouse." His lawyers have said Breivik would appeal an insanity ruling.

Whatever the outcome, Breivik has already proved to be so dangerous that legal experts say he is not likely to walk free until he's an old man, if at all. That's more important than the conditions under which he's held, said Christin Bjelland, deputy head of a national support group for victims' families and survivors.

"Our primary goal is that he should be removed (from society) for all time," Bjelland said.

buda su anda kaldigi mekanmis

http://i0.mail.com/568/1514568,h=425,pd=1,mxw=620.jpg

http://i1.mail.com/566/1514566,h=425,pd=1,mxw=620.jpg

kondisyon aletlerinide vermisler silahli korumalarin olmadigi hapisanede

http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/5121192_700b.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...