Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

zeytinburnu karisti

reyou

Öne çıkan mesajlar

Rewendor said:

Zenginlik şartlara bağlı değildir, alım gücüne bağlıdır.

O parayla "ne alabildiğine" bağlıdır. Sen Türkiye'de o parayla ne alabiliyosun, ne sağlayabiliyorsun zenginlik ona bağlıdır. Yoksa başkası ne kadar kazanıyomuş, iş durumu neymiş bunlar etkilemez. "Bak çevrede bulamayan o kadar insan var, bu iyi para" diyebilirsin, ama zenginlik diyemezsin.

şu işte ya, hala anlamıyorsunuz
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

türkiye ve hayat gerçeklerine bu kadar uzak olmak

merak etme, yeterince hayat gerçeklerine yakınım. Maddi durumum da öyle çok çok iyi değil, nilep şanslıymış o bakımdan :)

Ancak "Türkiye gerçekleri"nde insan gibi yaşamak bir lüks. Biz de insan gibi yaşamak için gerekenleri sayıyoruz. "Abi millet o parayı bulamıyo" (ki ben de bulamıyorum merak etmeyin) demek biraz saçma. E bulamıyo, zaten insan gibi de yaşamıyo(ruz), kıt kanaat ya da az buçuk geçiniyoruz işte. Biz "geçiniyoruz" aradaki fark bu.

Siz hala "hayatta kalabilmek"le "insan gibi yaşamak" arasındaki farkı anlamıyorsunuz :/
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

aahaha of ya alemsiniz. Ben lafımın arkasındayım, 6k alan orta karar hayat yaşar, 15k alan üst düzey yaşar ama zengin değildir. Zenginlik her yerde aynıdır, sadece Türkiye'de hayat standartları çok düşük, gelir/yaşam kalitesi komik oranlarda. Hepsi bu

22 sayfa tartisilmis hala bu fikir degismemis, gel de laf anlat
Sosyal ağlarda paylaş

yokluk gördüm açıkçası. o zamanlar gerçi bayağı küçüktüm, ama hala hatırlarım.

ortadirek nedir onu da bilirim. Ve Türkiye standartlarında "ortadirek" bir inasn maalesef "insanca yaşama" hakkına sahip değil, çünkü onun sağladığı imkanları alma maddi gücüne sahip değil. Ortadirek insan Türkiye standartlarında kıt kanaat geçinen, bir sonraki aya elde avuçta bir şeyler biriktirirse şanslı, ve genelde borç döngüsüyle (bir borcu başka bir borçla kapatarak) yaşayan insan. Ama bu insan maalesef hakettiği gibi yaşamıyor. 2.500 tl kazanan insan da öyle yaşamıyor. Aynı eğitimi almış aynı seviyedeki bir avrupalı amerikalı muadilinizin hayat standartlarıyla kendinizinkini kıyaslayarak farkı bulabilirsiniz.

Türkiye'de yaşam standartlarının düşük olması "rahat yaşama eşiği"ni de düşürmez, sadece ona ulaşmayı zorlaştırır.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu bu karnımız doyuyor zenginiz meselesi değil.ayda 15 bin tl ile işte geçinip gidiyoruz yuvarlanıp gidiyoruz gibi bir mebla değil

hani bu para 1-2 seferli gelmiyor.uzun yıllar bu parayla yapılamıcak şey yok akıllıysan

zenginlik eşit değildir ultrazenginlik.bunu baz alırsak hep daha zengini var.1 milyar dolar serveti olan adama göre 10 milyar dolar servetli adam daha zengindir

ayda 5-6 bin tl bile baya iyi parayken 15 lira çok çok iyi paradır.hiç ortalama üstüymüş alım gücüymüş denmesin

150 milyarlık arabada alırsın bu parayla.hatta 2 araba alırsın.evde alırsın yazlıkta alırsın o kadar uzun senelerde.bu da zenginlik değil midir
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de;

Zengin = Çocuğuna araba, iphone, markalı kıyafet alabilmek.
Orta/Zengin = Çocuğuna iphone, markalı kıyafet alabilmek.
Orta = Çocuğuna markalı kıyafet alabilmek.
Orta/fakir = Çocuğuna çakma iphone ve çakma markalı kıyafet alabilmek.
Fakir = Çocuğuna hiç bir şey alamamak.

Hesabı buna göre yapacaksınız. Yok yattı kattı karıştırmayın, yatı katı olanı da tatava.

(Çoluk çocuk sahibi olmayanı katmadım hesaba çünkü işin içine evlilik vs. girmeden her maaş iyi)
Sosyal ağlarda paylaş

Red 15 milyar kazanıyor annem ama hep kazanacağı garanti değil. O yüzden de gidip 150 milyarlık araba alıp ayda 3 milyar benzin parası veremiyor doğal olarak. Ya da trilyonluk ev almıyor. Eğer ömrünün sonuna kadar ayda 15k alacağının garantisi olsa eyvallah haklısın da gerçekler öyle olmadığından her türlü temkinli harcamak gerekiyor ve inan bana 1,5k'dan fazla para biriktiremiyor annem ev-araba kredilerini,i benim okulumu ödemekten.

Ha iyi yaşıyoruz, baya iyi yaşıyoruz ona lafım yok ama iyi yaşamak ile zengin olmak arasında fark var bence. Hepsi bu. Her zaman da böyle iyi değildi ayrıca ekonomik durumumuz, ben çocukken annem de babam da devlette çalışıyorlardı. Sonradan gelişti. Bizzat yokluk görmedim belki ama hep de böyle rahat değildik, ayda 1k kira çok geldiği için ev taşıdığımız da oldu, şimdi evi kiraya versek ayda 2k alırız en az.

Ama çok lüks de yaşamıyoruz, iyi yaşıyoruz. Çok lüks yaşasak zenginiz derdim, şu anda ekonomik olarak üst sınıfız diyebiliyorum

edit: mesela deadwoll'un hesabını doğru buluyorsanız arabam yok, o yüzden orta/zengin kısıma giriyorum yani deadwoll'un hesabı da dediklerimi tutuyor nihoha
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

abi insan gibi yaşamak, zengin olmak gibi şeyleri kendi perspektifinizden söylemeden 15bin mi ıyy fakir diyorsunuz sonra tepki gelincede şaşırıyosunuz, nedir abi kıstasınız her haftasonu 2-3 milyarlık viski içmek mi 250 300 milyarlık arabaya binmek mi ?

Al, kıstası yukarıda yazdık işte:

Rewendor said:

6k yı harca diye vermiyolar yalnız,

kira 1.5 desen (merkezi yerde güzel ev)
aidat, faturalar vb 500
araba benzini 400
yemek içecek 600
haftada 1 dışarı çıktın 400
araba vergisiydi bakımıydı falan 100 lira aylık payı oraya gitti
bi kere maça gittin 100
bi tane de konsere gittin mesela 100 de orası
yılda 2 kere tatil yapsan, 2 tatile toplam 5k harcasan (öğrenci tatili değil) ayda 400 oraya gidiyo bi de böldüm mü
Kıyafet alışverişi 300-400 (eh o kadar iyi para kazanacak bi yered kazanıyosan kıyafete falan da dikkat edip iyi giyinmek zorundasın muhtemelen)
evde arızalardı eksikti şampuanıydı sabunuydu falan boktu püsürdü 100
internet, digiturk, kablo tv vs 100
bi hobin var, makettir bilgisayar oyunudur kitaptır falan ayda 150 de oraya harcadın.
Bi tane de kafana göre beğendiğin ekstra bişi aldın, 150 de onun parası desen

Kafadan 5k etti zaten.

Daha bunun sevgilisi var, anlık istekleri var, lüks yemekleri var, ilerisi için para biriktirmesi var falan filan.

Ha böyle yaşıyo muyuz? Yaşamıyoruz. Bir şekilde kısılıyor çünkü. O kadar yaşayacak para da yok. Peki bu çok abartılı bir yaşam mı? Değil. Ne 1.5 kiralık ev öyle süper lüks bişi, ne arabaya giden 400 lira benzin, ne de hobiye 150 tl harcamak. Zenginlik denmez buna, gidip avrupayı fırıl fırıl dönmüyosun, uçaklarda first class uçmuyosun, kıtalar arası seyahat falan yok, eh gereksiz bi ıvır zıvıra binlerce tl dökmüyorsun, canavar gibi 3.2lik araba alıp benzinin dibini dökmüyorsun.

Eee?

rahat bi yaşam tarzı bu. Ama zenginlik mi dersen, değil.

Bunların hangisi süper lüks şeyler?

First class uçakla amerikaya uç las vegasta kuamr oyna mı demişim?

Her tatil yurtdışını gez toz mu demişim?

Altına bi Mercedes çek fiyakan olsun mu demişim?

Kendine bi villa çek, haftasonları lailaya git şişe şişe açtır mı demişim?

Yoksa mankene karıya kıza para yedir mi demişim?

Merak etme, o yazdığım yaşam standartlarına ben de sahip değilim, ben de o kadar para harcamıyor ve kesinlikle o kadar para kazanmıyorum. "bu ay da şunu yapmayıver" diyebilirsin, zaten öyle diye diye birçok şeyi ben de sen de kısıyoruz hepimiz kısıyor, ama normali o.

Ama bu "insan gibi rahat" yaşama standartlarının o olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Hesaplarımda ciddi bir hata (50-100 tl farkalr tabii ki olur) varsa belirtirsen ona göre düzeltirim elbette.
Sosyal ağlarda paylaş

15k'yı idare edemiyorsanız iki kişi, tek çocuk... anne+çocuk...

abi sorun sizdedir. kişibaşı 7,5k eder ki bu para. 4kişilik bi aile için bile rahat şekilde ortaüst olur bu. 7,5k..

7,5k→4kişi diyorum. anlaşılsın diye tekrar tekrar yazıyorum. 15k→2kişi çok daha sağlam

dünyadan haberiniz yok lan. hacım caddeden ayrılın belli haftalarda da beğenmediğiniz fikirtepeye falan bi gidin.

ulan karikatür klişesi olacak ama oradaki adamlar hakikaten daha samimi en azından.

6k'ya da orta'nın ortasındadır, ortanın ortalarındadır vs diyen kaybolsun doğrudan.
istanbul, ankara, izmir için orta-üsttür 6k aylık. diğer yerler için babalar gibi para kazanıyor denilir zaten. alan da ses etmez. çok şükür der oturur.
Sosyal ağlarda paylaş

merak etme evim yazlığım yok, arabam da babamdan var sağolsun, imkanlarıyla bir katkıda bulundu, 3 sene evvel bir araba aldı. Araba da dizel olduğu için masrafı az allahtan. Hep devlet okulunda okudum, hayatımda ilkokulda 2 sene dışında özel görmedim, gittiğim yerler de zaten standart barlar ya da cafeler. En lüksü markalısı ayda 1-2 starbucks var istersen :) Dediğim saydığım hayatı ben de yaşamıyorum zaten. Ama insan gibi yaşamanın o olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu.

Türkiye'de şöyle, Türkiye'de böyle demeyin. "insan gibi yaşama eşiği" ülkeye göre değişiklik göstermez. İnsani sosyal ihtiyaçları karşılayabilme gücüne göre değişir. Türkiye'de bu eşiğin çok yüksek gözükmesi işi zenginlik olarak görmenize yol açabilir, ama zenginlik için belli bir rahatlık olması gerekiyor.

Edit: 15k muhabbetine karışmıyorum ben, o gerçekten çok iyi para, itirazım yok. o konuyu nileple tartışın. Ben 6k maaş eşiğinden bahsediyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...