Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

osym skandali vol 2.1.3

lordones

Öne çıkan mesajlar

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/18034331.asp?gid=381

ÖSYM’nin 29 Mayıs’ta yaptığı Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’nın Tıp doktorluğu 2. aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75’inin geçen yılki sınavla aynı olduğu ortaya çıktı.
ÖLÇME ve Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki (YGS) şifreli kitapçık, hatalı soru kitapçığı basımı ve yanlış puan hesaplama skandallarına bir yenisini daha ekledi. ÖSYM’nin 29 Mayıs’ta yaptığı Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’nın Tıp doktorluğu 2’nci aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75’inin geçen yıl 16 Mayıs’ta yapılan sınavla aynı olduğu ortaya çıktı.

Soruların numaraları ile cevap seçeneklerinin bile aynı olduğu belirlendi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkilileri, sınavın iptal edilebileceğini söyledi. ÖSYM’nin bu skandalını, Türkiye’de çalışma hakkı elde etmek için sınava giren Rus doktor fark etti. Doktor, sınava hazırlanırken geçen yılın sorularına da çalıştığı için sınavdaki soruların aynı olduğunu sezdi. Doktor, sınavdan sonra ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanan soruları 2010 yılındaki sorularla karşılaştırdı.

Tıp soruları tıpatıp aynı

Doktor ve emekli öğretmen eşinin yaptığı tespitlere göre 100 sorunun 75’i, 2010 yılındaki sınavın tıpatıp aynısıydı ve soruların yerleri bile değiştirilmemişti. ÖSYM kayıtlarına göre 29 Mayıs’ta yapılan 2’nci aşama sınavına 600 kişi başvurdu, bunlardan 572’si sınava girdi. Sınavda 50 ve üzeri puan alan 327 kişi başarılı oldu.

YÖK, Hürriyet’ten öğrendi

SKANDALI Hürriyet’ten öğrenen YÖK yetkilileri, sınavın iptal edilebileceğini belirterek, “Sınavı biz taşeron olarak ÖSYM’ye yaptırıyoruz. Soruları onlar hazırlıyor, sınavı da onlar yapıyor. Eğer böyle bir skandal varsa, sınavı derhal iptal ettiririz. Böyle bir skandala göz yumamayız” dediler. ÖSYM yetkilileri Hürriyet’in sorularını yanıtsız bıraktı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Skandal filan değil bütün gazeteler boş beleş haber yapıyorlar. 1. sınavın bir değeri yok ondan ötürü aynı soruları vermişlerdir , nede olsa 2. sınavda bir çoğunu eliyorlar ki birde bunun sözlü mülakatı var...

Habercilere daha çok kızıyorum adamlar mühendislik bölümü için yapılmış olan sınavı hiç tınlamadılar.
Sınav sonuçları
Bilgisayar mühendisliği bölümünün sınavında 96 kişide 1 kişi,
Elektronik mühendisliği bölümünün sınavında 82 kişide 29 kişi,
Gemi mühendisliği bölümünün sınavında 17 kişide 6 kişi,
Makina mühendisliği bölümünün sınavında 18 kişide 2 kişi,
İnşaat mühendisliği bölümünün sınavında 24 kişide 13 kişi,
Endüstri mühendisliği bölümünün sınavında 50 kişide 7 kişi,
Ziraat mühendisliği bölümünün sınavında 2 kişide 0 kişi,
Otomativ mühendisliği bölümünün sınavında 1 kişide 0 kişi,
Havacılık ve uzay mühendisliği bölümünün sınavında 1 kişide 0 kişi,
Gıda mühendisliği bölümünün sınavında 2 kişide 0 kişi,
Kimya mühendisliği bölümünün sınavında 1 kişide 0 kişi,
Sosyal ağlarda paylaş

Virus said:

Skandal filan değil bütün gazeteler boş beleş haber yapıyorlar. 1. sınavın bir değeri yok ondan ötürü aynı soruları vermişlerdir , nede olsa 2. sınavda bir çoğunu eliyorlar ki birde bunun sözlü mülakatı var...

Habercilere daha çok kızıyorum adamlar mühendislik bölümü için yapılmış olan sınavı hiç tınlamadılar.
Sınav sonuçları
Bilgisayar mühendisliği bölümünün sınavında 96 kişide 1 kişi,
Elektronik mühendisliği bölümünün sınavında 82 kişide 29 kişi,
Gemi mühendisliği bölümünün sınavında 17 kişide 6 kişi,
Makina mühendisliği bölümünün sınavında 18 kişide 2 kişi,
İnşaat mühendisliği bölümünün sınavında 24 kişide 13 kişi,
Endüstri mühendisliği bölümünün sınavında 50 kişide 7 kişi,
Ziraat mühendisliği bölümünün sınavında 2 kişide 0 kişi,
Otomativ mühendisliği bölümünün sınavında 1 kişide 0 kişi,
Havacılık ve uzay mühendisliği bölümünün sınavında 1 kişide 0 kişi,
Gıda mühendisliği bölümünün sınavında 2 kişide 0 kişi,
Kimya mühendisliği bölümünün sınavında 1 kişide 0 kişi,

Sen bulgaristanda okumuştun dimi?
Girdinmi sende denklik sınavına?

Seneye bende gircem ne nane yapıcaz bakalım sınavda,bu arada cok pis de kopya olaylaı donuyormus denklik sınavında,bu sene bilg. müh bölümünden sınava giren arkadaşlar soylemişti:
Adamlar resmen 3-4 kişi çözmüşler soruları.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Dark_Soul kopya çekilemez diye birşey yok ta 4 senelik konuların nesinin kopyasını çekiceksin... Onuda geçtim YÖK ne sınav sorularını nede cevaplarını paylaşıyor, diktatör gibi sen geçtin sen kaldın diyor. Sınavda işaretliyeceğin cevap kagıdı yok dogal olarak optik okuyucu kullanılmıyor ya adamını bulacaksın geçiceksin yada yurtdısında calışmaya gideceksin.

Bazı arkadaşlar yazımı yanlış anlamışlar işin içeriğini fazlasıyla araştırdıgım için biliyorum adamların ne yaptığını söyledim korudugum filan yok ki bu sorunu adamlara mail atanlardan biriyim, asıl isyanım habercilere adamlara bir ton mail attık sınavdaki yanlışlıklarla ilgili sadece bunu yayınladılar, dışarda okumuş ögrencilerin hiçbir işine yaramıyacak bir haber..
Sosyal ağlarda paylaş

abi hepiniz no-lifersınız. yandaş arkadaşlarınız da yok denecek kadar az. her sınava inek gibi çalışıyorsunuz. örgütlenme kültürünüz yok. biat etme kültürünüz yok. türkiyeyi tanıma kültürünüz yok. hamili kart tanıma kültürünüz yok. kafanız tek bakış, kopya çeşitliliğine hazır değilsiniz. ösym başkanına bok atanız da tatava. dersaneye gidiyorum diyo, ara sokakta bir cemaat yurduna uğramamıştır mesela. farkedilmiş şikeyi görmüştür.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...