Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

the economist'ten türkiye seçimleri değerlendirmesi

yav

Öne çıkan mesajlar

Bıçak sırtında gözüküyor sadece, Türkiye için gayet stabil bence.
En güzel örnek,
başbakan o kadar bağırındı, mavi marmara vs insanlar öldü
ama israil tr arasında ki ticarette herhangi bişi yaşanmadı?
Üstte ne olursa olsun, ticareti yapan firmalar hükümete direk bağlı olmadığı için pek sallamazlar.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

economist "akpye oy verin" diye yazsaydı "aha da fetocular yazdırmış oooğluuum" diyebilecek 100 kişi bulabilirim. chpye oy verin yazdığında ah ne kadar objektif, evet doğru demiş adamlar oluyo.

Ben şöyle düşünüyorum.
Ne kadar objektif adamlar,evet doğru demiyorum.
"Adamlar ne kadar çok bizim siyasetimizin içindeler, bizim siyasetimize karışıyorlar. Dün AKEPE'yi destekleyen yazılar yayınlıyorlardı, bugün CHP'yi, acaba neden?"diye soruyorum kendime. Aynı şekilde, "ABD bu AKEPE'nin yaratıcısı-kurucusu-destekçisi...Peki neden şimdi ABD, belli ki bunların mümkün olduğu kadar az oy almasına çalışıyor ya da istiyor?"diye soruyorum.
Diğerlerini bilmem.
Bence bakış açımız da bu olmalı. Objektiflik falan hikaye, İngiliz hükümetinin açıktan söyleyemediği şeyi dillendirir Economist, o açıdan değerlendirmek lazım? Acaba ne planlıyorlar Türkiye ile ilgili? Bunu düşünmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

bu kadar komplo teorisine gerçekten hiç gerek yok, onu demeye çalışıyorum. her aktörü bir dış gücün uzantısı olarak görmek paranoyaklıktır. ingilterede de amerikada da hükümetlerin aleyhine yayın yapabilen kanallar-gazeteler mevcuttur. dolayısıyla burada söz konusu yazı da yazarının samimi düşüncelerini yansıtıyo olabilir.

benim itiraz ettiğim nokta, bu "samimi düşünceler" sadece chpye destek durumunda söz konusu edilir, eğer ki akpye destek olsaydı doğrudan altında bir bit yeniği aranacaktı. yanlış mıyım?

ayriyeten, akpyi abd yaratmış-kurmuş falan diyen insan da türkiyenin son 8 yılını, ya da daha fazla, belki de 80 yılını hiç anlamamış, hiç bilmiyo demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

ayriyeten, akpyi abd yaratmış-kurmuş falan diyen insan da türkiyenin son 8 yılını, ya da daha fazla, belki de 80 yılını hiç anlamamış, hiç bilmiyo demektir.

Aydınlığın ekim 96 tarihli bir ilk sayfa haberi var "abramovitz erdogani erbakanin yerine hazırlıyor" diye. Ha aydinligi ne kadar güvenilir bulursunuz bilmem ama adamlar o tarihten bilmiş erdoganin başbakan olacağını.
Sosyal ağlarda paylaş

turkiyedeki bolunmusluk oyle hale geldiki 2 tarafada mensup olmaya naktorler araya girip yorum yapinca iki tarafta akfasian estigi gibi yorumluyor

eskiden paso akp ye destek cikardi, orduyu siyasetet ncekiyro ab yolunda reform yapiyor, kurt ve ermeni sorunalrian bulasiyro diye

tipik ulusalci secmen ISTE AKP KURESEL GUCLERIN PROCESI derdi

yandas ile liboslarda ISTE TARAFSIZ YAYINDAN DEMOKRASI DESTEGI diye savunurdu

akp kurt konusunu kapadi, ermeni isini bitirdi, orduyu ve yargiyi mahvedip kendi ustunde hicbri guc birakmadi, AB muzakerelerini tikadi, liberalleri bir kalemde sildi atti

bu fasist durust akrsisinda denzi baykal hala LAIKLIK ELDEN GIDIYOR derken, chp de zerre kipirdanma yokken kemal amcam geldi, butun kafatascilari ve koyu muhafazakar ulusalcilari tasfiye etti, CHP yi toplumun gercke sorunlarina odaklanip surekli iktidari koseye siksitiran, onu kendi silahiyal vuran daha dinamik bir yapiya gecti, akp nin kimyasini bozdu ki basbakan hala chp ustune elestirisini 1940 lar uzerinden yapiyor anca

sonra economist chp ye sans evrin, aman akp tek basina anayasa yapmasin yoksa sonu dikta dedi

kati muhafazakar ulusalci perspektif = ISTE YENI CHP AMERIKAN URUNU, AMERIKA ONLARI DESTEKLIYOR CHP SERIAT GETIRICEK!!!11

sosyal demokrat ulusalci - ECONOMIST HALK OYUNU AKP YE VERSIN DIYE BOYLE BIR OYUN YAPTI, SECI MSONCUALRINI ETKILEYIP AKP Y I BIRINCI YAPMAK ISTIYOR

tatlisu liberali - EKONOMISTIN YAPTIGI YANLIS, NASIL TARAFSIZ BIR DERGI SECMENE ADRE GOSTERIR????

yandas - ISTE ERGENEKONDA PKK DA ISRAILIN VE SIYONISTLERIN OYUNU, CHP YI BASA GETIRIP SIYONIST EGEMENLIGI SAGLICAKLARR VIR VIR VIR

cidden gelen tepkiler yazinin icerigine cuk diye oturmus, her tasin altinda komplo arar hale geldik, cidden komplo teorisi cevirmek istiyen avrsa 8-9 kere tersyuz etmek zorunda cunki artik millet komplo teorisinin komplo teorisinin komplosunu didikler hale geldi ergenekon denen fanatstik bilim kurgu eser sagolsun
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

Ardeth said:

valla açıkçası ne olursa olsun economistin CHPyi desteklemesinden de kıllandım ben neden desteklediklerini ve olayın altında yatan motivasyonu iyi düşünmek lazım. amerika sosyal devlet anlayışını güçlü bir şekilde benimseyecek bir ekonomiyi getirmeyi düşünen partiyi neden destekliyor acaba demedim değil

Neden destekliyor, dengelerle oynayan onlar. Onlarla da oynayan AKP oldu.Hem dış politakada hem de içerde.

Ermeni sorunu geldi, biz onlara göre taviz veriyor havalarındaydık, kesin dedikleri gibi bağlanacaktı olay. ABD'de ermeni baskısından kurtulacaktı kendi içinde. Biz arşivleri açın, tarihçiler tartışsın dedik. Yenmedi.

Kürt sorunu keza öyle, istedikleri oluyor gibiydi. Dönmedi öyle vakalar.

Dış politika vizyonumuz gelişti, barbar kimliği dünya kamuoyunda azaldı, mülakat ve mutabakatla hareket eden dışişlerimiz var.

E ekonomi patlıyor, ediyor, aman çocuklar patlarız modundaydık. Öyle bir şey de yok ortada. Büyüme hedefleri var. Halkın çoğunluğunun istediği şeyleri çatlak seslere rağmen yapacak olma vaatleri var. Kimileri bunları beğenmeyebilir ama öyle.

IMF'den borç almadık. Bundan da gocunmadık. Falan filan.

Su soylediklerin ile nickinin uyumu gercekten süper.

-Dünyanın gözünde Yobaz araplar ile aynı gözüküyoruz şu an,heleki şu son yıllarda artan türban,tv-net sansürü,jet skili hocalar-türbanlılar,İstanbul formula1 de yarışı kazanan pilota alkol içmen yasak denmesi(24 yaş olayı yüzünden) gibi olayların dış basında yayınlamasi ile tam bir ortadoğu ülkesi olarak gözüküyor Türkiye dışardan.

Bende 4 yildir türkiyeye, yılda 2-3 ay geliyorum,sokaga çikinca bile insanların tiplerden konusmalardan ülkenin nerden nereye geldigi anlaşılıyor.

-Ekonomide 8 senedir büyüyor,büyüyor,dolar rezervleri tavan yapıyor,ihracat bilmemne rekor kırıyor, gene vatandaşa patlıyor zamlar,komedi gibi zam yapılıyor maaşlara,benzine 1 senede gelen zam maaşlara gelen zammı geçiyor asdsaa

-Imf den borç almadık da mevcut borçlar noldu?
halkın cogu cahil oldugu için,din gazıylada tayyip hazretleri ve müritleri iyi kafalıyor milleti
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor sen öyle diyorsun da JP Morgan şu an yatırımlarını Türkiyeden Rusyaya kaydırmayı düşünüyor. Diğer küresel güçlerde bunun aynısını yapacak gibi gözüküyor. AKP nin ülkeye verdiği tüm zararları CHP ye fatura edeceklerinden korkuyorum ben ki böyle olacağı çok açık. Eğer böyle olursa CHP nin nerden baksan 10 sene hiçbir şansı yok. Yani AKP ye "Great Escape" şansı tanıyorlar. Önce hesap vermeleri gerek adam gibi hepsinin. 4 senede yapılacak o kadar çok şey var. CHP gelirse ilk sene ciddi bir şekilde pohpohlanır herkes tarafından son periyodda yerin dibine sokulacak. O zaman işte sağ partilerden bir 10 sene boyunca kurtulamayacağız. Aynsını Ecevite de yaptılar çünkü. Komplo teorisi filan değil bunlar ortada olan herkesin görebileceği şeyler. Evet Kılıçdaroğlu hiçbir işe yaramayan yobaz solcuları tasfiye etti. Bu doğru ama o yobazları parti içinde yetiştiren güç ile CHPnin şu an ki kadrosunu iş başına getiren güç aynı güç. Bu güç şu an her partinin içinde var.

Özetle AKP nin şu an mis gibi kaçmasını istemiyorum biraz daha yönetimde kalsınlar orduda hiçbirşeye müdahele etmesin. Sömürecekleri birşey kalmadı iyice faşistleşiyor. Herkes analiz etsin böyle adamların ülkeyi yönetemeyeceğini. Bunu iyice etüd edelim ki CHP gibi partilerin ileride çok daha büyük şansı olsun. Halk 2. kurtuluş savaşını kendisi versin. Gerçek bir demokrasi kurulacaksa böyle olacak. Bunun da belirtileri var zaten CHP nin desteklenmesinden belli.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Erdoğan: Ey The Economist çok Fransızsın

AHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAH

hahah bende baya guldum.
Ama saka bi yana bu secimi nasil etkiler bilemedim, cunku bildigniz gibi turkiye'de dis dunya ya karsi acaip buyuk bir xenophobia var. Simdi turk insani "madem The Economist demokrasi icin CHP'ye oy verin demis o zaman AKP'ye verelim diyeilir..."
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

ee şimdi ne peki ülkemiz süper bir hale geldi diye chpyi mi başa getirtmeye çalışıyorlar (ki eski haline dönsün) o yazdığın mesajdan çıkarılması gerekeni tam anlayamadım

Çıkar meselesi bu. AKP iktidarı liberal bir anlayıştaydı, özelleştirme falan filanla tabuları bir çok anlamda yıkacaktı. Sistem yıkılırken işin içine gireceklerdi. Böyle şeyleri severler çünkü bkz: diğer karmaşa içerisinde olan ülkeler

İdrak olamadıklarını gördüler yeni sisteme.

E şimdi CHP bu sistemi yıkıp, değişim vaat ederken aslında eski sisteme geri dönüş yapıp bunun üzerinde yamamalar yapmak istiyor. Sistemler değişirken rant meselesi ve taviz artar. ABD, idrak olamadığı bu sistem ve uzaklaştığı Türkiye, ayrıca Orta Doğu'da iyiden iyiye kaybettiği prestiji için değişiklik istiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

ee şimdi ne peki ülkemiz süper bir hale geldi diye chpyi mi başa getirtmeye çalışıyorlar (ki eski haline dönsün) o yazdığın mesajdan çıkarılması gerekeni tam anlayamadım

Yok abi kötü hale getirdi AKP ülkeyi. İhaleyi CHP ye yıkacaklar onu diyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

sana demedim ya balona dedim.

yani burda gerçekten de "AKPyi desteklediği zaman amaçları ekonomik açıdan kendi çıkarlarınaydı ama olmadı, CHPyi destekledikleri zaman amaçları yine ekonomik" gibi bir bakış açısı varsa buna katılmıyorum pek.

Benim aklıma daha çok RTE'nin hükümet olarak Amerika ile stratejik iş birliği konusunda daha zorluk çıkaran bir hale gelmiş olması geliyor. Yani ekonomik sistemimizin gidişatından rahatsız olduklarını sanmıyorum. CHPnin daha ılımlı bir stratejik ortak olacağını mı düşünüyorlar nedir ama ben öyle düşünmüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

disarda durum sole

akp secimden anayasayi tek basina degistiricek gucte cikarsa -> SAT SAT SAT

akp anayasa degisikligini referanduma getiricek cogunluk bulursa -> tedbirli ol, en ufak karisiklikta sivis, hafiften cikis yollari yarat

akp ikisinide yapcak guc bulamaz ama iktidarini korursa -> tedbirli ol ama cikis kapilarini kapamadan aynen devam

akp tek basina hukumet kuramaz ise -> SELL SELL SELL, ABANDON SHIP!!

ekonominin durumu bu, balon sisirip bulmaca cozme oyunu gibi

kim alirsa onun elinde patlicak cari acik
Sosyal ağlarda paylaş

yazılmış da yazılmış, yok economist şöyle güzel böyle iyi.
madem bu kadar tepki vardı Türkiye'ye neden iç basında hiç böyle şeyler yazılmadı? ben söyleyeyim, çünkü yabancılar Türkiye'nin AK Parti dönemindeki müthiş yükselişinden korktu önümüze geçmek istiyorlar. lütfen kendinizi kandırtmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

jowu said:

yazılmış da yazılmış, yok economist şöyle güzel böyle iyi.
madem bu kadar tepki vardı Türkiye'ye neden iç basında hiç böyle şeyler yazılmadı? ben söyleyeyim, çünkü yabancılar Türkiye'nin AK Parti dönemindeki müthiş yükselişinden korktu önümüze geçmek istiyorlar. lütfen kendinizi kandırtmayın.

ayrıca bkz: "el s.kiyle..."

bunu, bunu alin disari
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...