Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Almanya nükleer santrallerini kapatıyor

liberal

Öne çıkan mesajlar

http://dunya.milliyet.com.tr/almanya-nukleerle-vedalasiyor/dunya/dunyadetay/30.05.2011/1396463/default.htm

http://www.ntvmsnbc.com/id/25218008/

said:
Çevre Bakanı Rottgen, üretimin durdurulduğu yedi nükleer reaktörle, Kruemmel Nükleer Enerji Santrali'nde tekrar üretime başlanmayacağını da bildirdi. Altı nükleer santralin en geç 2021'de kapanacağını söyleyen bakan, en yeni üç santralin de 2022'de kapatılacağını belirtti.

Rottgen, "Bu kesin bir karar. En son inşa edilen üç santral 2022'de kapanacak. Karardan geri dönüş yok' dedi.

Hatırlıyorum nükleer santral tartışmaları dönerken nükleer santrallerin ihtiyaç olduğu tartışmaları dönüyordu ki ben de savunuyordum. Ağır sanayinin kralı Almanlar %23'ü nükleer enerjiden sağlanmasına rağmen kapatma kararı aldılar. Adamalrda alternatif enerji planı ne ki acaba. Alternatif bir yol var ki Alman kapatıyor heralde ya da para çok yenilenebilir enerjiye cok yatırım yapacaklar.
Sosyal ağlarda paylaş

20% çok da fazla değilmiş aslında. 2000 den 2009'a kadar 6%den 16%ya çıkarmışlar yenilenebiliri. Tam olarak 2050 de yenilenebilire geçmeyi planladıklarını söylemişlerdi. bu nükleerden doğacak boşluğu nasıl kapatacaklarına dair bir açıklama bulamadım da satın alırlar muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye kadar olması bir şey ifade etmiyor ki sistemi kendi içinde incelemek lazım. yenilenebilir artışı da 10% ona bakarsan. adam milyarlarca dolar yatırım yapmış, böyle bir karar alabiliyor. 9 yılda yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırım yapılmış.

şu da bir köşede dursun;

Renewable electricity - 35% by 2020 and 80% by 2050
Renewable energy - 18% by 2020, 30% by 2030, and 60% by 2050
Energy efficiency - Cutting the national electrical consumption 50% below 2008 levels by 2050
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

Hatırlıyorum nükleer santral tartışmaları dönerken nükleer santrallerin ihtiyaç olduğu tartışmaları dönüyordu ki ben de savunuyordum. Ağır sanayinin kralı Almanlar %23'ü nükleer enerjiden sağlanmasına rağmen kapatma kararı aldılar. Adamalrda alternatif enerji planı ne ki acaba. Alternatif bir yol var ki Alman kapatıyor heralde ya da para çok yenilenebilir enerjiye cok yatırım yapacaklar.

Taşere ediyorlar üretimlerinin çoğunu enerji ihtiyaçları azalıyor.En son audi fabrikasını Rusya Kaluga'ya kaydırdı
Sosyal ağlarda paylaş

tüm dünya nükleer santrallerini kapattığı şu dönemde,
bizim çok hızlı biçimde nükleer santral açmamız gereklidir.
çünkü piyasada büyük bir boşluk doğacaktır ve bu boşluğu fırsata çevirmemiz gereklidir.
boşuna müyendiz bey yetiştirmiyoruz, di mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Evet akp ye muhalefet yapacağım diye aptalca muhalefet yapmayalım arkadaşlar.

nükleere geçersin, sanayin, teknolojin, refahın almanların seviyesine gelir kapatıyorum arkadaşım dersin daha pahalı enerjiyi kompanse edebilecek gücün olur.

Böyle bir ekonomide yenilenebilir enerji yapalım nükleer gogo demek chp muhalefetinden başka bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

nükleere geçersin, sanayin, teknolojin, refahın almanların seviyesine gelir kapatıyorum arkadaşım dersin daha pahalı enerjiyi kompanse edebilecek gücün olur.

Böyle bir ekonomide yenilenebilir enerji yapalım nükleer gogo demek chp muhalefetinden başka bir şey değil.

çevir kazı yapmayın. birinizin de nükleer santral kurulsun ama diğer alternatif enerjilerin araştırılması son hızla devam etsin dediğini görmedim. bunu kırk kere söylememe rağmen bir insan çıkıp da onaylamadı. hatta üstüne bu ülke nükleer enerjiden faydalanırken, bütün parasını oraya yatırır, alternatif enerji araştırmaya ayrılan bütçeyi bile oraya yatırır bu salaklar dedim bundan kimse endişelenmedi.

Gayet iyi biliyoruz ki bütün o tartışmalardaki temel argümanınız "Avrupadaki bütün ülkeler nükleer santral basmış, bir tehlikesi olsa basarlar mıydı" idi. Gördüğünüz gibi oldukça boş bir argümanmış eğer bu kadar sanayiye bağlı bir devlet bu kadar zararı göze alıyorsa bir sebebi vardır.

Sene 2055 olup da dünyada nükleer santralle kalan 5-6 ülkeden biri olunca tekrar konuşuruz bunu arkadaşlar.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

rüzgar gülüyle, güneş paneliyle olmuyor işte, astarı yüzünden pahalıya geliyor boşa kasmasın çevreciler zengin ülke değiliz biz. Adam gibi yapılsın nükleerler rahata erelim.

sipeyskeyk said:

katılıyorum,
önce bir nükleere geçelim hayırlısıylan da,
rahata erdikten sonra düşünürüz güneş paneli gibi gereksiz teknolojileri.
bizim elektrik sorunu düzelsin de, isteyen istediği şeyi kullansın sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...