Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rome: Total War

Karahanli

Öne çıkan mesajlar

unity al sana tarih..

ekleme: arcane'in dediği pazarlama stratejisine kafam girsin, son 4 yılda önüme gelen her oyunda korelilerin abidik ötesi havai fişek birimlerini görmekten banal geldi..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.

[Bu mesaj Sam tarafından 20 Temmuz 2004 23:39 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Unutulmamalıki Turklerin en güçlü birimi yeniçerilerdei... heavy jannisary infantaries... ve zaten bu yeniçeriler süper ötesi bişeydi... önüne geleni süpürüyordu adeta... ama yinede vaz geçilmez birim olan saracen infantary... ordularımın genelde %70ini bunlar oluştururdu...

Rome totalwardan en büyük beklentim Hunların olması... Attila The Hun! yani HUNlar vardır diye umuyorum... şimdilik sadece barbarlar diye bahsetmişler... eğer Hun olarak ayrı alırlarsa medievelda türklerle oynarken aldığım zevki romeda HUNlarla alacağım... nede olsa koca Roma İmparatorluğuna diz çöktürmüş bir faction olan bizleri :) yani Hunlsrı koyarlar herhalde... dimi? :)
Sosyal ağlarda paylaş

hoca campaign multiplayer olmaz da battle olur, campaign turn based çünkü zaten medieval'da da yoktu..

campaign turn-based olsa kimse kimse real-time yapamaz zaten savaşı çünkü milletin tek bir savaşı bitirmesi için beklersin 1 saat.. :) (6 saat süren ruslarla moğolları püskürtme muharebemi hatırlıyorum da cidden epic bir battle idi ehe)[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

üniteleri yerleştir yavaşça bekle, yaklaşan düşmanı okla, sonra saracernlerle yada o tarz piyadelerle önde set çek, düşmanı durdur, oka devam et
1 saat.

Düşman geriçekilmezse, kademeli geri çekil, tepelere giderken, kullanılmayan birliklere mevzi aldır. Beklemede kal. Yeniden yerleşim ve geriçekilenlerin mevzilere çıkması 15 dk - 30 dk.

Düşmana taze kuvvetlerin katılımı, senin kuvvet toparlaman, tepeye tırmananlara son hız ok yağdırmak, yağdırmak, oku biten okçuların cephe gerisine yollanması (eğer kılıçları yoksa turkmen filan değillerse yada ottoman infantry)
Kalkanlı ve mızraklı adamların yanında kılıçlıların beklemesi, mızraklı ilk sıranın yok oluşu

düşmanla kıyasıya savaş.

1 saat,

düşmanın harcadığı ünite 12 , sende de bir 5-6 gitsin

devam et...

eğer düşmanda varsa bir 50 birlik bitmez...[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

expert'te 17500 moğola karşılık 1200 adet halberdier ve 120 boyar'la 500-700 adam kaybedip 12000'e yakın kayıp verdirdim (bir kısmı esir) ve moğol kağanı savaşın ilk 15 dk'sinde ölmüştü, o filmi eski bilgisayarda unutmadıysam bulup koyayım.. :) sadece halberdier ve boyar'dan oluşuyordu ordum.. middle age'de ruslarla başlayınca 20 yıl içinde moğollar kapına dayanıyor, ben khazar'da karşıladım ana kuvveti ve golden horde devleti 1 turn bile varolamamış oldu.. :-p

ekleme: ah be eski bilgisayarda kalmış, güme gitti füzelim recording. olmazsa bir ara gene yaparım, olmadı rome tw'de yaparım benzerini.. ;)[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

[Bu mesaj Sam tarafından 21 Temmuz 2004 20:48 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

heh ilk oynadığımda amma uğraştırmıştı moğollar (türktüm) ama sonra kavradım çok kolaymış meğer... Moğollarda hiç piyade yok sadece atlı olunca... ordunun dörttebiri kadar bir mızraklı ordu alaşağı edebiliyor moğolları... ama karşısına atla çıkarsan poku yersin :) ben türklüğümün gazına gelip ilk oynadığımda atlı ordularla çıkmıştım karşılarına... :) ama sonra expertte falan rahat oynamaya başladığımda moğollar bir turn bile kalamadan siliniyordu... tabiki ilk bana saldırdığında geçerli oluyor... ruslara girdiğinde rusları uğraştırıor... nedeolsa kandaş diye dokunmuyordum pek moğollara (bana saldırmadığı sürece) hatta ally olduğum bile olmuştu...

Zaten savaşlarda enbüyük strateji ilk önce komutanı indirmek... kumandanı geberen ordu zaten çok çabuk tırsıp kaçıyor... bir tane kalan ottoman spahiyle 50 tane trabzon okçusu kovaladığımı hatırlıom :) sırf komutanlarının gebermesi sayesinde...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 20 Temmuz 2004 23:17 tarihinde demiş ki:
unity muhtemelen 50 çeşit birim vardır oyun içinde özellikle romalılar için, o senin gördüklerin standart lejyoner değil de praetorian guard gibi özel bir ünitedir. çünkü web sitesinden baktığımda tonla birbirinden farklı roma askeri birimleri gösteriyordu. tek bir sınıf yok yani..

pretoryanlarin migferleri populer roma askeri anlayisi seklinde zirhlari da.[signature][hline].~:&:* Let the sunshine in *:&:~.
Sosyal ağlarda paylaş

dün çıkıyordu, ilginç..

o adreste adamlar sayfalarca roma tarihi üzerine bilgi vermişler askerin ekipmanından lejyonların düzenine, komıtanlarına, sosyal yaşama ve politkaya kadar. ben ikna oldum tarihi bilgilere dayanarak yaptıklarına..

"praetorian guard gibi" dedim, başka bir birim de olabilir.. iki tane birimle koca oyun gitmez tabii..

ekleme: unity o dediklerinin hepsi var ancak diplomasi ve ticaret zayıftı, bölge geliştirme seçenekleri 20'ye filan katlar eu2'yi, elbette o detayda değil ama battlefield da oyunun yarısı denebilir. o şekilde dengeliyor..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

[Bu mesaj Sam tarafından 22 Temmuz 2004 01:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

diplomacide sinsilikmi? ahuhaha en alası totalwar... mesela örnek; kızın oldu diyelim onu herhangi bir ülke padişahına evlendirdin diyelim... eğer padişah ölürse o ülkenin topraklarında hak idda edebiliorsun... yani senin allyların aynızamanda o ülkeninde allyıysa bu sayede seninle olan allylıklarını bozamazlar... yoksa haksız yere savaşırsan büyük ihtimal senin yanında yer almazlar...

Ülke topraklarını sadece ordular yollayarak savaşmassın... kendi topraklarındaki din adamlarına suikast uygulayarak kendi dinine olan bağlılığı arttırırsın... diğer taraftan düşman topraklarına (müslümansan hristiyan topraklarına alim, hristiyansan müslüman topraklarına peder) din adamları yollayarak din isyanları çıkarabilirsin... mesela senin planların için stratejik önem taşıyan topraklarda müslüman topluluğu arttırarak isyan çıkartırsın. Ve fethettiğin toprakları kendi dininin çoğunluğunu sağlayamassan büyük ihtimal bir kaç senede başını ağrıtacak isyanlar çıkartırlar... yani istediğin takdirde birçok politik olay yaşayailirsin... entrikalar falan filan... aklını başından alır... özellikle suikastçi yetiştirirken bile büyük bir haz alırsınız... hele yıllarca kuşatmak zorunda kaldığınız kalelerde casuslar yollayarak kapıyı geceleyin açtırırsınız gizlice ve ordunuz ertesi sene kayıpsız birşekilde kalenin içine akın edip düşman ordusunu etkisiz hale getirebilir... oy oy oy yani!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Karahanli, 22 Temmuz 2004 19:18 tarihinde demiş ki:
diplomacide sinsilikmi? ahuhaha en alası totalwar... mesela örnek; kızın oldu diyelim onu herhangi bir ülke padişahına evlendirdin diyelim... eğer padişah ölürse o ülkenin topraklarında hak idda edebiliorsun... yani senin allyların aynızamanda o ülkeninde allyıysa bu sayede seninle olan allylıklarını bozamazlar... yoksa haksız yere savaşırsan büyük ihtimal senin yanında yer almazlar...

Ülke topraklarını sadece ordular yollayarak savaşmassın... kendi topraklarındaki din adamlarına suikast uygulayarak kendi dinine olan bağlılığı arttırırsın... diğer taraftan düşman topraklarına (müslümansan hristiyan topraklarına alim, hristiyansan müslüman topraklarına peder) din adamları yollayarak din isyanları çıkarabilirsin... mesela senin planların için stratejik önem taşıyan topraklarda müslüman topluluğu arttırarak isyan çıkartırsın. Ve fethettiğin toprakları kendi dininin çoğunluğunu sağlayamassan büyük ihtimal bir kaç senede başını ağrıtacak isyanlar çıkartırlar... yani istediğin takdirde birçok politik olay yaşayailirsin... entrikalar falan filan... aklını başından alır... özellikle suikastçi yetiştirirken bile büyük bir haz alırsınız... hele yıllarca kuşatmak zorunda kaldığınız kalelerde casuslar yollayarak kapıyı geceleyin açtırırsınız gizlice ve ordunuz ertesi sene kayıpsız birşekilde kalenin içine akın edip düşman ordusunu etkisiz hale getirebilir... oy oy oy yani!

Senin saydığın sinsilikler tutması çok zor başarısız olması çok kolay.

1-Kızını diğer bir ülkenin padişahıyla evlendirecende padişah öldüğünde oğlu yoksa toprakları sana kalacak. Bu güne kadar sayısız kez oynamışımdır bu oyunu ama hiç böyle birşeyle karşılaşmadım, toprakları sana kalmaya değer imparatorların genelde sürüyle oğlu oluyor kızınıda onunla evlendirdiğini varsayarsak boş durmuyor eleman:). Bunun gerçekleşme ihtimali çok düşük oyuna öyle süs olsun diye konulmuş birşey.

2-Din adamları yabancı topraklarda her zaman suikast e kurban gider.

3-Gece kapıları bildiğim kadarıyla ancak spy açabiliyor ki bunuda açma ihtimali oldukça düşük zaten kapı açmak yüksek level i olan spy yetiştiremiyorsunuz oyunda spy yetiştirmek çok zor çünkü.

Oyunda sadece iki tane sinsilik var oda İnsiquitor ve Assassin ki assassin de biraz şans gerektiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

expertde oynayınca o dediklerini yapmak biraz zor ama imkansız değil. Din adamlarını korumak için yanında spy veya assassin gönderebilirsin.[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...