Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Seçim barajı yüzde kaç olmalıdır?

goldbären

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Baggio said:

GERGE said:

Pati bu işten anlamıyor bence. %3 ya da %5 olursa ülke istikrarsızlıktan, çok seslilikten gider. O barajın bir işlevi var. Avrupada böyle demek ise cahilliğin daniskası.

%10'ken bile meclise 5 parti girdiği, hükümet kurulamadığı günleri unuttunuz mu? 65'den bu yana istatistiklere baktım şimdi, en uygun rakam %7.

%3 yaparsanız herbirinden 50 milletvekili ile 10 parti nah işletir yasamayı.

Düşünün biraz, sonra konuşun. Hele bir de kalksın diyenler yok mu...

"ÇÖPE GİDEN OY DİYEN DEMOKRASİDEN ANLAMIYORDUR" diyenler şimdi neredeler? Meclise girme barajı ile hükümet kurma barajı farklı şeyler. Ben de %3 dedim ama hadi %5 olsun, ötesi fazla. Koskoca ülkenin %5 insanı bir görüşteyse, en azından temsil edilmeye hakları vardır.

Çöpe giden oy oranıyla bunun ilgisi yok ama. Ordaki argümanım partilerin yavaş yavaş geliştiydi. Bir gün %3 al, sonrakinde %5 alır, artar böyle. EN baştan insanlar oy çöpe gidiyor diye oy vermezse ama asla bir yere gelemez.

Türkiye gibi çok fazla partinin olduğu bir ülkede yasamanın düzgün işlemesi için bir baraj olması gerektiğine inanıyorum ben hâlâ, faşistlikle ilgisi yok bunun. Pratiklik sadece.

Neyse, derdimi anlattım, sınav dönemim bitsin, uzunca tartışırız isterseniz.
Sosyal ağlarda paylaş

%3 en iyisidir.

İstikrarsızlık bıdı bıdı söylemleri boştur. %1 bile olabilmelidir, ancak bu söylemlerin olması henüz demokrasiyi sindiremediğimizi düşündürüyor bana klasik bir söz olarak.

Bu sindirim meselesi yüzünden %3 yeterli ve güzel bir oran olacaktır. Ayrıca istikrar kimin istikrarı, ülkenin yarısından azının verdiği oy ile tamamını yönetebilmek ise paha biçilemez.
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

Ardeth said:

azınlıklara karşı değil de gerizekalılara karşı bi baraj lazım yoksa bütün tüccarlar soluğu mecliste alır herhalde bunun için %1-3 makul belki %5

iq 3 basamaklı olmalı bi kere

abi dedim ya bizde vekil olmak icin bi standart yok yani. memleketteki en yagli ise aday oluyorsun ve bunun icin sadece ilkokul mezunu olman yeterli. hani avrupa ulkelerinde durum nasildir tam bilmiyorum da bizde seviye fena. copculuk icin bile lise dip...

vekillerin kalitesi arttikca onun orantili bicimde baraji %3 civarina dusurmek ilerleyen yillar icin bi amac olabilir mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...