Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Video sitelerinden içerik gömmek artık suç

Scheriff

Öne çıkan mesajlar

Mum_Chamber said:

benim simdi biraz kafam karisik. adamin bir icerik uzerinde hakki varsa, sen de bu icerigi sitenden ali ya da veli araciligiyla paylasiyorsan, adam sana "yapma bunu" deme hakkina sahip degil mi?

misal oturdunuz bir kitap yazdiniz. adamin teki de hedehodo.com diye site acmis, senin kitabini scribd midir nedir oraya yuklemis, ama sitesinden okutuyor. simdi bunu yapan adama sen "hacim kaldir o kitabi, ayip oluyor" diyince mafya mi oluyorsun? adamin "beni baglamaz, scribd'le konus" deme hakki var mi?

eger oyleyse cin uzerindeki kontrolsuz sitelere icerik yukleyip korsani yasallastirabilir miyiz?

müyap'ın kendi resmi sayfası var youtube'da. şarkıları yüklediği. sarı çizmeli mehmet ağa değil yani yükleyen. bizzat müyap. youtube'a o koyduysa gerisine nasıl karışabilir ki? ben onun yüklediği videoyu yayınlıyorum siteden.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

abi bone, kusura bakma ama cocuk gibi dusunuyorsun. birilerinin daha suclu olmasi seni sucsuz yapmaz. sen orada yazdiklarindan youtube'a da, A'ya da, B'ye de dava acma hakkina sahipsin. hepsi o icerikleri ortadan kaldirmakla sorumlu. istersen once B'ye sonra A'ya acarsin, o senin insiyatifinde.

Flameoffear said:

La Bone yazdık ya senin o videoyu dağıtmanda suç. Senin sitende olması mühim değil. Suça iştirak e girer en temizinden. Her halükarda yasal olarak "ama video benim sitemde değil" demek hakkın yok malesef.

görmeyeli yeni yeni suçlar icat oluyor.
yarın öbür gün forumlarda quote yapmak da yasak olursa hiç şaşırmam.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

o suclar hep vardi bone, sadece sen hukuk sisteminden bir habersin

@ahmed, eger embed edilmis viseolar muyapin profilindense yaptiklari cok sacma.

o hukuk kuralını bana yazabilir misin, bilgimiz olsun.

embed yapmak diye bir ceza olamaz, hukuğa aykırı olur o. hukuk okumamış biri olarak bile söyleyebilirim,
çünkü teknik anlamda link vermekten bir farkı yok embed'in.

ısrarla, videoyu capture edip yayınlamamış, videoya yer temin etmeyen, sadece embed eden birisinin suç işlemiyor olduğunu savunuyorum.

videoyu kaynağından sildiğin zaman embed edilen yerlerde de otomatik olarak kalkmış oluyor.
hatta daha da güzeli, embed'in olmamasını istiyorsan sitelerde disable da edebiliyorsun.
embed etmenin teknik yönünü benden iyi bildiğini varsayıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

Mum_Chamber said:

benim simdi biraz kafam karisik. adamin bir icerik uzerinde hakki varsa, sen de bu icerigi sitenden ali ya da veli araciligiyla paylasiyorsan, adam sana "yapma bunu" deme hakkina sahip degil mi?

misal oturdunuz bir kitap yazdiniz. adamin teki de hedehodo.com diye site acmis, senin kitabini scribd midir nedir oraya yuklemis, ama sitesinden okutuyor. simdi bunu yapan adama sen "hacim kaldir o kitabi, ayip oluyor" diyince mafya mi oluyorsun? adamin "beni baglamaz, scribd'le konus" deme hakki var mi?

eger oyleyse cin uzerindeki kontrolsuz sitelere icerik yukleyip korsani yasallastirabilir miyiz?

müyap'ın kendi resmi sayfası var youtube'da. şarkıları yüklediği. sarı çizmeli mehmet ağa değil yani yükleyen. bizzat müyap. youtube'a o koyduysa gerisine nasıl karışabilir ki? ben onun yüklediği videoyu yayınlıyorum siteden.

yemliyolar
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Mum_Chamber said:

o suclar hep vardi bone, sadece sen hukuk sisteminden bir habersin

@ahmed, eger embed edilmis viseolar muyapin profilindense yaptiklari cok sacma.

o hukuk kuralını bana yazabilir misin, bilgimiz olsun.

İki dakika "Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu" okursan bulabileceğin şeyler.

Madde 23 – (Değişik: 21/2/2001 -4630/14 md.)

Bir eserin aslını veya çoğaltılmış nüshalarını, kiralamak, ödünç vermek, satışa çıkarmak veya diğer yollarla dağıtmak hakkı münhasıran eser sahibine aittir.

Eser sahibinin izniyle yurt dışında çoğaltılmış nüshaların yurt içine getirilmesi ve bunlardan yayma yoluyla faydalanma hakkı münhasıran eser sahibine aittir. Yurt dışında çoğaltılmış nüshalar her ne surette olursa olsun eser sahibinin ve/veya eser sahibinin iznini haiz yayma hakkı sahibinin izni olmaksızın ithal edilemez. Kiralama ve kamuya ödünç verme yetkisi eser sahibinde kalmak kaydıyla, belirli nüshaların hak sahibinin yayma hakkını kullanması sonucu mülkiyeti devredilerek ülke sınırları içinde ilk satışı veya dağıtımı yapıldıktan sonra bunların yeniden satışı eser sahibine tanınan yayma hakkını ihlal etmez.

Madde 25 – (Değişik: 21/2/2001 - 4630/15 md.)

Bir eserin aslını veya çoğaltılmış nüshalarını, radyo-televizyon, uydu ve kablo gibi telli veya telsiz yayın yapan kuruluşlar vasıtasıyla veya dijital iletim de dahil olmak üzere işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla yayınlanması ve yayınlanan eserlerin bu kuruluşların yayınlarından alınarak başka yayın kuruluşları tarafından yeniden yayınlanması suretiyle umuma iletilmesi hakkı munhasıran eser sahibine aittir.

Eser sahibi, eserinin aslı ya da çoğaltılmış nüshalarının telli veya telsiz araçlarla satışı veya diğer biçimlerde umuma dağıtılmasına veya sunulmasına ve gerçek kişilerin seçtikleri yer ve zamanda eserine erişimini sağlamak suretiyle umuma iletimine izin vermek veya yasaklamak hakkına da sahiptir.
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

yardım ve yataklık ediyorsun işte sitene koyarsan

şöle örnek verelim
mesela kopya film var onu sen satışını, yayınını ,dağıtımını yapmıyorsun
gidip yapan bir yerdne temin ettin millete seyrettrdin

ha bunu sitesinden dl edip yaptın
ha internete bağlıyken online

tamam da yayınladığı yer youtube. para verip izlemiyor ki insanlar bu videoları. ticari bir kazanç elde ediyor da youtube ben onu engelliyor değilim ki? adam mesela taksim meydanında ekrandan bedava maç yayınlıyor, ben de o yayını alıp başka bir meydandan yayınlıyorum. adama bir zararım yok ki
Sosyal ağlarda paylaş

hayır benim anlamadığım muyapın youtube kanalı var mı? var.

biz youtube dan hacılı apaçi dj murat demet akalın videosunu para vererek mi izliyoruz? hayır.

muyap bu işten kazanıyor mu? hayır.

youtube bu işten kazanıyor mu? evet. çünkü trafikleri artıyor flan filan reklam hede.

peki youtube muyapa para ödüyor mu? hayır.

e o zaman zaten muyap yiyiyor ki sanatçıların hakkını. youtubea para kazandırıyor işte "sanatçıların!" üzerinden.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...