Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Video sitelerinden içerik gömmek artık suç

Scheriff

Öne çıkan mesajlar

sağlam birkaç tane internet alanında uzmanlaşmış avukat tanımak şart.

adamlar cidden mafya olmuş, bizden haraç kesiyorlar.
Müyapın yaptığı şebekliklerin Polat Alemdar'dan bir farkı yok.

madem "dava ederim haaaa" diye korkutuyor, sen de karşısına avukatları dizeceksin, "ciğerini sökerim haaa" diye dikleneceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

benim simdi biraz kafam karisik. adamin bir icerik uzerinde hakki varsa, sen de bu icerigi sitenden ali ya da veli araciligiyla paylasiyorsan, adam sana "yapma bunu" deme hakkina sahip degil mi?

misal oturdunuz bir kitap yazdiniz. adamin teki de hedehodo.com diye site acmis, senin kitabini scribd midir nedir oraya yuklemis, ama sitesinden okutuyor. simdi bunu yapan adama sen "hacim kaldir o kitabi, ayip oluyor" diyince mafya mi oluyorsun? adamin "beni baglamaz, scribd'le konus" deme hakki var mi?

eger oyleyse cin uzerindeki kontrolsuz sitelere icerik yukleyip korsani yasallastirabilir miyiz?
Sosyal ağlarda paylaş

klip sadece tanitim amacli birsey degil ki? "entertainment" dedigin seyin bir parcasi, reklam muamalesi yapmak dogru degil.

daha da onemlisi, klipler uzerinden rant uretilebiliyor. yani sen klip sitesi acip reklam alip para kazanabiliyorsun. ya da klipler sayesinde sitene insan cekebiliyorsun. bu da senin dedigin gibi "tanitim malzemesi" olmadiginin, basli basina degerinin oldugunu en buyuk gostergesi.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

benim simdi biraz kafam karisik. adamin bir icerik uzerinde hakki varsa, sen de bu icerigi sitenden ali ya da veli araciligiyla paylasiyorsan, adam sana "yapma bunu" deme hakkina sahip degil mi?

misal oturdunuz bir kitap yazdiniz. adamin teki de hedehodo.com diye site acmis, senin kitabini scribd midir nedir oraya yuklemis, ama sitesinden okutuyor. simdi bunu yapan adama sen "hacim kaldir o kitabi, ayip oluyor" diyince mafya mi oluyorsun? adamin "beni baglamaz, scribd'le konus" deme hakki var mi?

eger oyleyse cin uzerindeki kontrolsuz sitelere icerik yukleyip korsani yasallastirabilir miyiz?

abi şu noktayı kaçırmışsın sen.

adamların engellemek istedikleri, senin parayla sattığın kitabı scanliyip bilgisayar ortamında dağıtmaları değil.

internette bir video var. mesela youtube, vimeo, blip.tv vesaire.
burda video duruyor, zaten yayınlanıyor.
sen ise burda duran videonun embed versiyonunu sitene koyuyorsun.
yani videonun kendisini kendi sitene koymuyorsun.
sadece link vermiş oluyorsun, stream ettiği yer kaynağı oluyor, senin sitene değil.

adamlar geliyor ki, "sen bu videoya link vermişsin, sana ceza kesicez" diyor.
hani ortada bir "suç" varsa gitsinler kaynağındaki videoyu kaldırsınlar?
neden "link" veren kişiyi cezalandırıyorlar ki?
Sosyal ağlarda paylaş

benim verdigim ornekte kacan birsey yok bone. benim verdigim ornekte de illegal icerik farkli bir sunucuda bariniyor. ama bu icerigi senin barindirmiyor olman senin paylasmadigin anlamina gelmiyor.

yani bir dosyayi saklamak farkli, paylasmak farkli. bunu uyusturucu uretmek ve satmak olarak algilayabilirsin. sen uretmiyor olabilirsin, ama sen satiyorsun (paylasiyorsun)
Sosyal ağlarda paylaş

Yasak olan bir şeyi dağıtmak da suç kapsamına giriyor kanunlarımıza göre. Telif hakkı varsa o videoların adamlar hem kaynağa hemde dağıttığınız için size yasal yaptırım uygulatabilir.

Da saçma olan zaten umuma açık kliplerin yayınlanmasına niye ihtar çekiyorlar.

Hak sahibinin rızasiyle umuma arzedilen bir eser alenileşmiş sayılır.
5680 sayılı Basın Kanununun 3 üncü maddesinin 2 nci fıkrası hükmü mahfuzdur.

Yukarıda yazdığı gibi aslında klipler alenileşmiş oluyor. Burada nasıl bir hukuki temel uydurmuşlar merak ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

benim verdigim ornekte kacan birsey yok bone. benim verdigim ornekte de illegal icerik farkli bir sunucuda bariniyor. ama bu icerigi senin barindirmiyor olman senin paylasmadigin anlamina gelmiyor.

yani bir dosyayi saklamak farkli, paylasmak farkli. bunu uyusturucu uretmek ve satmak olarak algilayabilirsin. sen uretmiyor olabilirsin, ama sen satiyorsun (paylasiyorsun)

eğer bir sitede yayınlanan video - bu videoyu embed etmek arasındaki bağıntıyı uyuşturucu üretmek - üretilen uyuşturucuyu satmak arasındaki bağıntı ile eş değer tutuyorsan zaten müyapla aynı zihniyettesin demektir.

daha iyi açıklamak için:
şimdi diyelim ki elimizde youtube.com var.
A kişisi çıkıyor, bir video yüklüyor youtube'a
B kişisi, bu videoyu görüp beğeniyor, kendi sitesine embed ediyor.
videoyu dağıtan A, yer sağlıyıp insanlara gösteren ise youtube.com
bu işte beğenen B.
müyap gelip diyor ki, "bu videoda benim telif hakkım var"

peki, bu durumda müyapın yapabileceği iş nedir:

a) youtube'a ceza vermek
b) A kişisine ceza vermek
c) B kişisine ceza vermek

eğer c seçeneğini seçiyorsan, bunun ne teknik anlamda, ne etik anlamda, ne de hukuki anlamda bir açıklaması yok.

çünkü videoyu dağıtan, videoya yer sağlayan ve videoyu yayınlayan sen değilsin.
sen sadece yansıtma yapıyorsun.
senin yansıtmanı kaldırsalar bile esas kaynaktaki video duruyor.

internet kullanıcılarının %95'i suç işliyor o zaman buna göre.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...