Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Galatasaray 2011-2012 Sezonu Genel Tartışma

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

bu 4-4-5 4-4-8 olayına fazla takılmamak lazım

oynayan adam oynar.oynayan takım oynar

yani 4-4-3te kötüyüz diye birşey yok bana göre.hucum hattına uygun adamı aldıktan sonra olay herturlu ortasahada bitiyor

orta saha adamların iyiyse herşeyi oynarsın
Sosyal ağlarda paylaş

Ya aslında demek istediğim kötü adamlar değil haklısın, o takım iyi top oynuyordu ama işte Perez sonra gitti plaj futbolu oynadı demek istediğim o yani:)...
Hani Klose'yi beğenmeyenler var ya böyle yıldız olur mu diye, çabuk unutuyoruz geldiğimiz noktaları, futbolun bireysel kazanılmadığını...
Yoksa bana o kadroyu ver, başına da Lucescu'yu ver, her maç stada ilk ben girerim:)...
Sosyal ağlarda paylaş

yani olay hagide de değildi.tamam hagi kötüydü kabul.da o adamda ideal kadroları cıkardı her seferinde

kafasında futbol bitmiş kötü futbolcularla dizilişin bir önemi yok

şimdi bu kadro

ufuk(aykut)

ali turan(sabri)-neil-servet-balta

ayhan-barış(cana)-sarp

pino(aydın)-baros-arda

bu kadro hangi taktikle oynayabilirdi.barosun alternatifi yok.ardanın yok.orta saha berbat.defans hattı balta ve servet her maç bitikler.servet arada kıpırdıyordu ama balta 0

yekta ve stancu culio geldi ama onlarda yetemediler.culio biraz çabaladı ama takıma baksana.baros sakatlanıyor arda 2 senenin yarısında sakat.kewell 3 var 5 yok.

reykardın ilk sezonu kadro bundan biraz daha iyiydi.fakat yine yetersizdi.2. sezon bide yetersiz yönetim eldeki bütün adamları gönderdi.uğur emre topal elano keita santos.yerlerinide dolduramadılar

istediğin dizilişi yap.hiç bi cacık olmaz bu kadrodan
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrı konu oldu için ayrı mesaj atayım dedim...
Yanlış anlamayın futbolu çok bildiğimden değil...Hatta beraber tartışırsak çok güzel fikirler çıkabilir...
Kısaca ben 4-3-3 futbolu için 2-3 temel prensip biçiyorum:
1-Orta saha oyuncularının top kabiliyeti iyi olacak ki göbekten girebileceksin;
2-Kanatlarda oyunayan oyuncuların santrafor devşirmesi olmayacak..Niang mesela bence 4-3-3 kanadı oynayamaz...Stoch takır takır oynar..Stancu rezil olur...
3-Bence en önemlisi; İleri kanatlarda oynayan oyuncular top almaya geldiklerinde ortaya, onları arkadan bindirebilecek destekleyecek adamların olmalı arkadan...Mesela sadece o da değil...
Barça'ya bakın Messi ortaya girerse Iniesta sağa kaçabiliyor, arkadan Alves bindiriyor, demekki değişimli oynayabilmeli 4-3-3'teki en orta ve ileri 3'lü...Bence o değişebilme olayı çok kritik..
Şimdi benim Galatasaray'ın Rijkaard döneminin kötü olduğu zamanlardan aklıma kalan ve her maç 123192 kere yaşanan hadise şudur:
Servet topu çıkartır, önündeki Ayhan'a atar, MSarp'a atar...Şimdi bu adamlar geri çok gömüldüklerinden ve top kabiliyetleri iyi olup birbirlerine top atamadıklarından, topu kanada şişirler. Keita veya Arda'ya top gelir. Bunu bilen rakipler tak ikili sıkıştırma ile Arda'yı ve Keita'yı kitler, ancak Msarp ve Ayhan sadece çakılı oynadıklarından ve sorumluluk almadıklarından top geri döner, yani Arda'ya 2'li sıkıştırma geldiğinde ona ortada destek olan hiç kimse yok.
Sonuç? Arda tekrar geri dönmek zorunda kalır Ayhan'a, Ayhan Servet'e, Servet topu Baros'a atar, Baros 120941 defansın arasında tek başına top kaybı. Tak başa dön..
Bu takım ne zaman iyi top oynadı?
2 zaman hatırlarım....(Genel olarak bu söylediklerim 4-3-3 oynadığımızdan değil)
1) Lincoln vardı bu takımda; O Ayhan-Barış gibi adamların önünde oynadığından Arda veya diğer kanat adamına sıkıştırma geldiğinde tak ortada olduğundan sorumluluk alıp oyunun yönünü değiştrebiliyordu. Ayağı top yapabilen adamın olmak zorunda ortada bu kesin yani. Çünkü oyunun yönünü değiştiremiyor Galatasaray, topa bir basacak diğer tarafa atacak adam yok yahu takımda. Neyse kısaca iyi top oynadığımız Avrupa maçlarında ileride tak tak iyi organize olabiliyorduk, gerçi o zaman 4-3-3 değildi ama demek istediğim oyunun yönünü her an değiştirebilmek...
2) Arda ortaya geçtiğinde Elano gelmeden. Yine aynı prensipten dolayı, mesela ben Arda'nın ortada daha etkili olduğunu düşünüyorum genelde çünkü kanat hızı yok onda. Topa basacak topa yön verecek Arda, oyunu yönetecek. Fıstık gibi oynar bence, kendi sevmiyor gerçi. Arda'dan kolay top alamazsınız ortada ama kanatta hızı çok olmadığından kitleyebilirsiniz.

Neyse 4-3-3'e geri dönersek...Çok daha uzun yazılabilir de ayrı ayrı yazalım herkes fikirlerini belirtsin, hani ortaya attım ama birşey bildiğimden değil, tartışırsak belki güzel birşey çıkabilir ortaya:)...
Sosyal ağlarda paylaş

Rijkaard'ın hatası Barış-Msarp-Ayhan yetersiz orta sahası ile bunun gerçekleşmesini istemesidir. Yani bu takımın forveti ile defansı arası bilmem kaç metre olduğunda 4-3-3 olmuyor artık o. Ortada ne bir pas alışverişi ne bir değişebilme var, herkes çakılı. Bizim takım sanki 4-4-2 oynayacak ama 4-3-3 dizilmiş gibiydi. Çünkü adamlar yapabildikleri o. Msarp orta sahayı geçti mi eli ayağına dolanıyor, bu adam mı mesela kanadı rahatlacak, pas alışverişini düzenleyecek. Olmaz ki.
Yani burada 4-3-3 elbetteki Barça'nın tiki takası gibi olmak zorunda değil. Birçok takım oynuyor, başarılı başarısız. Ama Barça'nın özelliği adamların çok hızlı yer değiştirebilmesi dediğim gibi bu çok kritik. Tak ortaya geçiyor, tak sağa. Messi geliyor ortaya, 4-3-3 ortasında sağda oynayan adam geçiyor yerine mesela.
Çünkü dediğim olaydan dolayı, ortada top alacak adam yok, Arda Keita geri gelmek zorunda. Baros ile arası oluyor bilmem kaç metre. Arkadan destek 0. Bakın Hakan Balta veya Sabri desteği değil sadece, orta 3'lü hareketli olmalı bence. BAM olunca patlıyor. Cana da olmaz mesela. Orta saha yı geçince Cana topu taca atar. O zaman o tarz oyuncun varsa, çek Arda'yı ortaya, Ayhan Sarp'ın önüne derim ben ama bu sadece şahsi fikrim tutmayabilir ama ben denerdim şu takımda şunu....
Sosyal ağlarda paylaş

yani benim demek istediğim şu.kadron iyiyse 4-4-2 4-3-3 oynarsın.deneyebilirsin.ve bu bahanede olmaz

bir çok insan reykard 4-3-3 oynatmaya calıstı ondan böyle oldu diyor.alakası yok.kadro ortada yani.

ha skibbe dönemi son zamanlardaki en iyi topu oynuyorduk

eğer yönetim yönetim olsa.her sene 10 topcu gidip üzerine daha az adam alırsa istikrar imkanı yok.hani her sene yeni topcular görüyoruz

şimdi şöyle bir kadro oldugunu düşün galatasaryda

ufuk

sabri-yabancı-yabancı-çağlar veya x bi türk

selcuk-kalstrom

lincoln(misimovic)

keita-baros-arda

bunla 4-3-3 oynarsın işte.4-4-2yede dönersin forvetin varsa

4-5-1 yaparsın 4-1-2-1-2 yaparsın

yani kadro iyi olacak :)
Sosyal ağlarda paylaş

MrLevie said:

oha o kadro delik deşik olur hacı=) 1000 atar 1000 yer=)

sebebi de o orta saha defans yapmaktan çabuk yorulur kanaatindeyim. pas alışverişi zor olur yani. ileri 4lünün hiçbiri pres yapan adam değil. biraz rakibi zorlaması yorması gerek presle.

daha ofansifini de oynamışlığımız var geretsle

öndeki 4lü

iliç

ü.karan hakan necati

olacak şekilde 3 forvet 1 amc ile.

şimdi olmaz tabii
Sosyal ağlarda paylaş

Red o zaman değişikliğe git dizilişte. Yani diziliş elbette önemli. Dene en azından. Arda'yı 10 numaraya çek bir dene bi. Çok mu saçma geldi, BAM 3'ü birden oynayınca daha saçma değil mi.

Levie, asıl takım böyle oynamadığı için yoruluyordu çünkü bütün yük kanatlarda ve Baros'ta idi. Her defasında geri gel, uzun top atılsın haldır haldır koş, orta saha yok. İkili boğuş her seferinde. Bakın Fener'de bu sene herkes birbirine yardım ediyor. Hemen Topuz geliyor ortaya, Emre geliyor, kanadı rahatlatıyor, Gökhan sıkıştı mı?. Tak ortada verebileceği bir adam hep var. Oyun tak tak dönebilir öbür tarafa, skışmıyor, topu kaybetmiyorsun, daha az efor harcıyorsun, sahayı iyi parselliyorsun. Çünkü zaten ileride basmış oluyorsun, rakip çıkamıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

keita gayet defansa yardım ediyordu.arda için kimse ztn koşmuyor demesin.adam git gel yapıyor devamlı

ha barosta çok yardım etmesin bırak onnu işi gol atmak

topa sahip olan baskın taraf olursan cok koşmanada gerke kalmaz

şuan galatasaray sanki galatasaraya karşı oynayan anadolu takımları gibi korkan taraf

1 senedir cogu maçımızda karşı taraf hep baskın ataf
Sosyal ağlarda paylaş

Red bahsettiğim olay defansa yardım değil. Aksine orta sahanın Keita veya Arda'ya yardımı, daha doğrusu olmayan yardımı ve Keita-Arda'nın ekstra yorulması sıkıştırmalarda. Ne onların pozisyonuna geçen adam var, ne ortadan rahatlatan...
Topa sahip olmak nasıl olacak?
Top her sıkıştığında senin boşta top isteyen bir adamın, senin pozisyonunu destekleyecek adamın varsa topa hep sahip olursun, Barça'da bunu yapıyor zaten. Messi top almaya geri geldiğinde onun kanadı boş mu kalıyor, tak Iniesta orada mesela, o yüzden sıkışırsan alternatifin çok...
Sosyal ağlarda paylaş

İşte bence tam tersi. DMC'lerin daha doğrusu tek yönlü adamların işi yok artık futbolda. Cana gibileri ortada-eğer rakip iyi top yapıyorsa- sağa sola koşturmaktan nevri döner. Sahayı iyi parsellemek önemli. 4-3-3 en büyük avantajı bu ama kullanabilirsen, çakılı orta sahanla bu zor. Defansın önünde bekleyerse orta sahan hiç bir cacık olmaz. Yardımlaşma için herkes ileri geri oynamak zorunda artık.
Sosyal ağlarda paylaş

ya şimdi transferleri felan yapıcaz felanda transferde türk oyuncularada ağırlık verilmeli hatta bence türk oyunculara daha fazla ağırlık verilmeli.alternatif oyuncu olmamasının sıkıntısını 10 yıldır yaşıyoruz zaten.bi oyuncumuz sakatlansa yerine oynatıcak adam bulamıyoruz
Sosyal ağlarda paylaş

işte selcuk bu yönde baya iyi transfer oldu hemde yerli.sarptan sonra xavi kalır

kalstromu çok izlediğimi söyleyemem.

bakalım hangi transferler gelicek.

bize herturlu yine bi alex lincoln sınıfından bir topcu lzm.arda ben ortada oynamam diye mızmızlanıyordu

arda ortaya geçse bu sefer sola adam

yani şu adamlar gelsede ona göre tartışsak :Ç)
Sosyal ağlarda paylaş

Kalström yerine fenerdeki haliyle Aurelio olsa olurdu o iş de Kalström benim bildiğim tam ön libero değil, ortasaha göbeği adam, e Selçuk da öyle.

Neyse sonuçta boşa tartışıyoruz, ne Keita var ortada ne Elano ne de Kalström

Şu kadroyu kuralım daha ötesine gerek yok:

Muslera

Sabri Lucio Servet HasanAli

Cana Selçuk

Podolski Elmander Arda

Baros

Bunlara 2-3 tane de yedek kaktırdık mı tamamdır. Hatta yedekleri de yazayım:

Ufuk
Gökhan Zan
Özgür Çek
Culio
Kazım
Yekta
umut vaadeden yabancı forvet

Podolski alınırsa gerisi daha rahat gibi,onun da piyasası çok yüksek değil. Lucio 33 yaşında, çok sorun olmaz, Hasan Ali'i kayseri bi şekilde bırakır elbet.

Realistik kadro.

sisokko demişim sonradan çıkarmıştım onu da listeden
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...