Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Benzin 4,5 liraya yaklaştı

Loxias

Öne çıkan mesajlar

Viktor said:

Trias said:

Oha diyorum.
Vergi toplayamıyorlar sonuç bu oluyor.
İşin açıkçası hepimizde suç var. Türkiye'de aşırı bir vergi ödememe alışkanlığı var. Devletin kasasına para girmeyince de en kolayından benzini artırıyor.

hangi ulkede aysiyosun sen?

devlet vatandastan evrgi toplamaya gelince aslan kesilirken koca koca sirketlerden vergi a-la-mi-yor

hicbiri vergisini odemiyor, sonra af bekliyor maliye affediyor, hukuemtinde isine geliyor cunki parmaginda oyantiyor bu holdingleri bu sekilde, aydin dogan olayini gorduk

olan vergisi kaynaginda kesilen vatandasa oluyor

bidon kafalara sorun %70 i develtin maaslarini daha ellerine vermeden vergisini icinden cektigini bilmiyordur bile, pompada binen %60 devlet soygununu bilmedikleri gibi

vergilendirmeye gelince sosyal demokrat
kamu harcamasina gelince liberal bizim devlet

nereye gidiyor bu paralar peki?

soyliyim, koprulu kavsaklara, cilgin procelere, yandaslara yedirilen duble yol ihalelerine gidiliyor, adamlar acik acik milletin cebinden parayi toplayin kendi adamalrinin cebine yerlestiriyorlar

sonra turk halki aptal diyince RERORORO

turk halki gerizekalinin onde gidenidir

senin ağzını öpeyim ben ağzını viktorum...
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

Baggio said:

Joker said:

Şu topic'te bi kaç cahil kesime laf atan ve moron diyen tonla cahil moron görüyorum. Tüketin bakalım nereye kadar tüketecekseniz.

Hiçbir fikri olmadan arada böyle troll atıp gidenlere bayılıyorum ya, dertsiz tasasız. Ignorance is bliss.

sayfalarca yazsam şuursuzca tüketmekten vazmı geçeceksin?

Millet neler konuşuyor sen daha nerdesin abi, şaka değilse yazık yani, niye üzerine alındığın belli oluyor eheh.

Şuursuz tüketen insanlar olduğumuzu nerden anladın öncelikle onu sorayım, zaten orası bir alakasız mualla nokta. İkincisi, ayarlı tükettirmenin yolu zam değildir, ve ayarlı da tüketsem tükketiğim şeyin üçte ikisinin vergi olması devletin haklına kazığıdır, bu kadar. Koca wot yazdım okumaya yetememişsin, özet geçeyim dedim bari.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

Baggio said:

Joker said:

Şu topic'te bi kaç cahil kesime laf atan ve moron diyen tonla cahil moron görüyorum. Tüketin bakalım nereye kadar tüketecekseniz.

Hiçbir fikri olmadan arada böyle troll atıp gidenlere bayılıyorum ya, dertsiz tasasız. Ignorance is bliss.

benzindeki haksız vergileri savunamayıp, tüketicisininz ondan böyle oluyor diye sayfalarca yazı düzsen nolur?

öbür topikte paradan para kazanıp gülücükler saçmayı biliyosun, şimdi mi üretim toplumunu savunuyosun:P
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi

1 temmuz 2008de ham petrolün varil fiyatı 142 dolar.
dolar ise 1,23 tl.
Benzinin fiyatı 3,36 672

Gelelim 2011e,
Varil fiyatı 113 dolar
Benzinin fiyatı 4.40
Dolar ise 1,53 tl
Benzinin fiyatı 4.40

Bir varilde yanılmıyorsam 200litre petrol var.

2008de varil başına 672 tl kazanırken, burada ödenen para varil başına 174,66 tl iken

2011de varil başına 880 tl kazanıyor, burada ise 172,89 tl para ödeniyor.

Varil fiyatları yüzünden arttı dimi petrol fiyatları.. sıçayım bunlar gibi yandaş medyaya allah bin türlü belalarını versin.

Edit: Sakın bana burdan biri çıkıp enflasyon reröre diyip güldürmesin.
Sosyal ağlarda paylaş

@Viktor. Öyle bir yazıyorsun ki, sanki vergi afları vergi kaçakları hep yeni başladı. Bu eskiden çok daha kötüydü.

Ben 1991-1999 arasında Türkiye'de sağlık sektöründe 100lerce ihaleye girdim. Öyle bir rüşvet, haksızlık dönüyordu ki 1999 da ülkeyi bırakıp başka ülkeye gittim. Hele vergi sistemi tam bir keyif işiydi. Tanıdıklarınla yüksek rakamlı faturaları birbirine yazardın, ikinizin de kdvsi, yıl sonu gelir vergisi sıfırlanırdı. Devlet enstitülerine yıl sonu büyük rakamlarda harcayın diye para verirlerdi, parayı harcayacak prof.lar 3 tane proforma invoice hazırlatıp tanıdık firmalara o paranın büyük kısmını cep edebilirdi.

Şimdi arkadaşlarımdan ve medyadan takip ettiğim kadarı ile eskiye göre biraz daha iyi. Hiç olmazsa ihaleyi tv den seyrederken hangi firmanın katıldığını hangisinin ne kadar artırdığını görebiliyorsun. Çoğu ihalede kapalı zarftan, açık pazarlığa dönüşmüş.

tabi akp ülkeyi yaşanabilir demokratik bir hale getirdi mi? Bence getirmedi. Şu anda başka bir parti getirebilir mi? Getiremez.

tabi bunların bilinmemesi pati'nin yaş ortalaması. Karşılaştırma yapılamadığı için gözü kapalı muhalefet.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

Joker said:

Baggio said:

Joker said:

benzindeki haksız vergileri savunamayıp, tüketicisininz ondan böyle oluyor diye sayfalarca yazı düzsen nolur?

öbür topikte paradan para kazanıp gülücükler saçmayı biliyosun, şimdi mi üretim toplumunu savunuyosun:P

benzindeki haksız vergiyi savunmaya çalıştığımı kim söyledi? sadece farklı bi açıdan irdeledim ve bu açıdan haksız vergi yada ne olursa olsun yenilenemeyen emtia fiyatlarının artmasından yanayım.

öbür topic'i karıştırma :P
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Joker said:

Baggio said:

Joker said:

Millet neler konuşuyor sen daha nerdesin abi, şaka değilse yazık yani, niye üzerine alındığın belli oluyor eheh.

Şuursuz tüketen insanlar olduğumuzu nerden anladın öncelikle onu sorayım, zaten orası bir alakasız mualla nokta. İkincisi, ayarlı tükettirmenin yolu zam değildir, ve ayarlı da tüketsem tükketiğim şeyin üçte ikisinin vergi olması devletin haklına kazığıdır, bu kadar. Koca wot yazdım okumaya yetememişsin, özet geçeyim dedim bari.

hakaret derecesine girmezsek sevinirim.

devletin aldığı vergi emtia'nın fiyatının yüksek tutulması açısından en iyi ihtimallerden biri bence. öbür türlü ya spekilatörler yada madenci şirketler kazanacak. ve şuanki türkiyede tüketimi bastırmakiçin fiyat artışından başka realist çare göremiyorum. belki 20 sene sonra ama şimdi olmadığı aşikar. en nihayetinde vergiler bi şekilde hizmet olarak bize dönmesi gerekiyor. (vergiler yandaşlara gidiyor muhabbeti olmazsa sevinirim, konu dağılmasın.)
Hayatta bazı yanlışları düzeltmek için başka yanlışlar tek çare olabiliyor malesef.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

devletin aldığı vergi emtia'nın fiyatının yüksek tutulması açısından en iyi ihtimallerden biri bence. öbür türlü ya spekilatörler yada madenci şirketler kazanacak. ve şuanki türkiyede tüketimi bastırmakiçin fiyat artışından başka realist çare göremiyorum. en nihayetinde vergiler bi şekilde hizmet olarak bize dönmesi gerekiyor. (vergiler yandaşlara gidiyor muhabbeti olmazsa sevinirim, konu dağılmasın.)
Hayatta bazı yanlışları düzeltmek için başka yanlışlar tek çare olabiliyor malesef.

abi. bak. trafiği azaltma konusuna girmiyorum, o ufak bir kısmı.
ama onu da azaltacaksan elektrikli oto teşvik edersin bişey yaparsın, şehir merkezine adam sokmazsın, toplu taşıma kasarsın falan.
esas sanayide tüketimi bastırmak için fiyat artırmak gibi bir politika olamaz. adam keyfinden kullanmıyor ya petrokimyayı. şu bold kısım gibi argüman mı olur. bol petrollü spekülatif fonlara bastım parayı de çözülsün iş:)
Sosyal ağlarda paylaş

benim gördüğüm toplu taşıma gayet destekleniyor. yeterlimi değil tabi. ama desteklenmiyor dersek haksızlık olur. elektrikli oto içinde 0'a yakın vergi haberleri dolaşıyordu en son hatırladığım bi değişiklik mi oldu? elektrikli araba için özel firmaların yol katetmesini bekliyoruz. 3-5 seneden önce hayatımızda görmeye başlarız diye düşünüyorum. mandra filozof'u misali olacak ama ben arabayada karşıyım. araba overrated bi icon halinde. durum arabası olmayana vermeyen kızlara kadar dayanmış değil mi? (no offence)
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

benim gördüğüm toplu taşıma gayet destekleniyor. yeterlimi değil tabi. ama desteklenmiyor dersek haksızlık olur.

valla ben başbakan olsaydım, bisürü dert varken "gemi trafiğini rahatlatmak" bahanesiyle kanal yapacağıma, istanbula 200km kadar metro döşerim. oyların da kralını alırsın. trafik de oldukça rahatlar. ihale yandaş paylaşımı yapacaksan gene yaparsın, win/win

ama yok, illa kanal yaparlar. çünkü artık ihaleyi vermek yetmiyor, projenin ayrıca bir de rant yaratması gerekiyor o derece kudurdu adamlar.
Sosyal ağlarda paylaş

hergün ortalama 50km yol yapıorum lan ben

hani küfüre girilcek ama ebemle münasebetler oluyor artık yeter bu nasıl bir dengesiz ülkedir nefret ediorum alıcam en sonunda patlatıcam kendimi bi yerlerde hani ıraklılar amerikaya nası yapıodu ..gidin ülkemizden demek icin aynını ben yapıcam en sonunda belki arkamdan 3-5 kisi daha bunların alayını bombalar da kaçar soydukları çaldıkları paralar ile
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...