Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürt Sorunu

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

Abi ben sana hiç bir hakaret etmedim ki sdf. Sana ilk işsiz dediğimde amacım seni ezmek değildi gayet komik olduğunu düşündüğüm için yazmıştım. Zaten benim dememle işsiz olmadığına göre neden bu kadar alındın onu da anlamadım, inatla düzgün cevap vermeye çalışıyorum. Son 10 dakikada gerizekalı, şımarık, ego yükseltmeye çalışan falan ettin adamı. Sonra cevap verince boku yiyen ben oluyorum, ne yapayım cevap da mı vermeyeyim yani?
Sosyal ağlarda paylaş

sesu said:

Bana hiç insanların refaha ermesini isteyen adam izlenimi vermiyorsun açıkçası.

bak topicte yazdığım şunlar.

1- doğuda feodal bir düzen var, yıllar boyunca hükümetler bunu kırmaktansa oylarından beslenmekle uğraşmışlar.
2- bu feodal düzen, halkın eğitim ve ekonomik yönden geri kalmasına neden olmuş.
3- bir yandan pkk şehirlere ve köylere saldırılarıyla halkın üstünde baskı kurmuş.
4- eğitim alamamış, ekonomik özgürlüğüne kavuşamamış, aşiret ağasının elinin altında ve pkk korkusuyla yaşamaya mahkum bir toplum oluşmuş.

bu 4 madde doğu sorunu denilen hadiseye neden olmuş.
bir şekilde bu 4 maddeyi kırıp halkı kendi hayatını seçme özgürlüğüne kavuşturduğumuzda, pkk'yı besleyen en büyük nedeni kaldırmış oluruz diyorum.

bunu savunduğumda halkın refahını istemiyor mu oluyorum?

öyleyse anlat hangi maddede halkın refahına karşı olmuş oluyorum?

said:
Biraz daha hakaret etmeye devam edecek misin? Daha ağır şeyler söyle bari de banlanmanın bir anlamı olsun.

yoo, burda hakaret eden ben değilim sensin.
sadece hakareti bırakmanı söylüyorum.

sesu said:
inatla düzgün cevap vermeye çalışıyorum. Son 10 dakikada gerizekalı, şımarık, ego yükseltmeye çalışan falan ettin adamı. Sonra cevap verince boku yiyen ben oluyorum, ne yapayım cevap da mı vermeyeyim yani?

doğru, hiç ad hominem yapmıyorsun,
ben çok küfürbazım, ondan yazdım onları.
Sosyal ağlarda paylaş

alkışla demiyorum ki.
ilk kişiye yönelik hakareti sen yapmışsın, bunun karşılığında ben diyorum ki, "madem kişisel hakaret ediyorsun, ben de kişisel hakaret ederim".
sonra diyorsun ki, "kişisel hakaret ettiğin için ben de karşılık olarak kişisel hakaret ettim"
ne bu, kan davasına mı dönüştürüyoruz işi?

hatta bak demek istediğimi şöyle bir izahta bulunayım.

said:

Bone: bir tek pkk di mi acı çeken grup?
pkk dışında kimse ne biçim iğrençliklere maruz kalmadılar di mi?

sesu: verdiğin cevap o kadar saçma ki
çemkirmek için yazmışsın
3k kelime yazacağına insanların tartışmalarını adam gibi okumanı öneririm
gördüğüm en işsiz adamsın deyince laf ediyorsun

Bone: pkk'nın şu anda yaptıklarının nedeni 80 darbesinde bir cezaevinde gördüğü muamele değildir.
80 darbesinde pkk dışındaki bir sürü grup en az onlar kadar acı çekmiştir.
pkk'nın 80'lerden beri bize yaptığı muamele, 80 darbesinde gördüğü muamelenin binlerce katıdır.

sesu: Truth claim lerini al ve lütfen git
orta yol bulamayacağız
Karşı çıktığım insan tipinin prototipisin
rezil bir herifsin

Bone: karşı çıktığın insan tipinin prototipiyle kastettiğin nedir?
pkk'nın eylemlerini terörist eylem olarak gören
doğuda bir sorun olduğunu ve bu sorunun kırılıp halkın refaha ermesini isteyen
yaşadığı her gün pkk saldırısıyla karşı karşıya kalmaktan korkan
bir insan tipi mi?

sesu: Bana hiç insanların refaha ermesini isteyen adam izlenimi vermiyorsun açıkçası.
hakaret etmeye devam edecek misin
Daha ağır şeyler söyle bari de banlanmanın bir anlamı olsun

ne demek istediğimi gösterebildim mi?

ben bir olayı tartışmaya çalışıyorum,
sorduğum sorulara cevap vermek yerine sen kişiye yönelik tartışmaya çeviriyorsun işi.

ha neyse bundan sonra bişi yazmıycam ben, gereksiz uzadı çünkü.
pkk olayı hakkında tartışmadığını da görüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

la oğlum adamı uçakla bombalarsan dilini konuşturtmazsan işkence yaparsan adamda piskopata bağlar. ne bekliyonuzki facebookta yoktu o zamanlar ordan kurtaramıyodu milletini.

şu an boka sarmış olabilir olaylar ama çıkış sebebi pek şaşırılıcak bişey değil heriflerin
Sosyal ağlarda paylaş

@bone:
af ile çözmeyip de nasıl çözeceksin?

devlet hiçbir zaman kapsamlı bir af cıkarmayı düşünmedi, teklif de etmedi. hiçbir zaman samimi olmadı, anca zaman zaman oy ugruna olayı bi dillendirip bir süre sonra unuttu.

cıkraılacak kapsamlı bir af, pkk icinde de ciddi bölünmelere yol acacaktır.

ha sadece af deil, birtakım konularda da uzlası saglanabilir.

bu işin çözümü silah deil sonucta.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

sipeyskeyk said:

Bazi arkadaslar anlam veremiyor neden kurtlerin saga sola molotof kokteyli attiklarina. Ben suan is yerindeyim, biri abim olmak uzere 2 kisi soyle bir soylemde bulundular; '' Bunlar kopek, hepsini gebertmek lazim. Saga sola saldirip molotof kokteyli atan, teroristlik yapan adamlari insan yerine mi koyacagiz. Demokrasi insanlar icindir, bunlar icin degil.''

ee adam haklı söylediklerinde. Molotof kokteyli atanları karşımıza alıp demokrasi mi konuşacağız? Onu anlamadım. TBMM içinde PKK'nın siyasetini yapan adamlar yasaklanınca demokrasi elden gitti mi oluyor? Teröristi kırmızı halıyla, halayla karşılamak mıdır demokrasi? "Bize yasak getirdiğiniz, şimdi dağa çıkacağız" demek midir demokrasi?

Sevgili bone, sanirim PKK ile Kurt halkinin ne kadar ic ice oldugu konusunda bir fikre sahip degilsin. PKK yok sayilarak kurt sorunu cozulemez, meclise girmeye aday olanlar PKK kokenli olabilir, ama gelip siyaset yapmak istiyorlarsa devlet de bunu desteklemelidir. Her konusani iceri tikmak yerine siyaset yapmalarina daha once izin verilseydi zaten PKK marjinal ayrilikci bir orgut olarak kalacak ve bu kadar genis halk kitlelerinden destek bulmayacakti. Bu gune bakarken gecmiste yapilan hatalari gormezden gelmek en hafif tabiriyle safliktir.

sipeyskeyk said:

Blogumdaki yaziyi aynan koyayim bari.

Tam biraz isler yoluna girdi derken, YSK'nin ''tesadufen'' bagimsiz kurt milletvekili adaylarinin adayliklarini iptal etmesi yine eski gunlere donmemizi sagladi

halen tesadüfen olduğunu düşünüyorsan işimiz zor senle...

pkk bunu bilerek adaylığını koydu. yasaları biliyorlardı, adaylıklarının iptal olabileceğini de biliyorlardı.
ysk iptal ettiği vakit,
bunu fırsat bilerek saldırılarını düzenledi.

çok da zor değil halbuki bunu görebilmek...

Tesaduf tirnak icinde, sarcasm oldugu anlamina geliyor. Bu ulkede tesaduf olduguna inanmamiz istenen her sey tesaduf degil zaten. Sen PKK bilerek adayliklari koydu diyorsun, Leyla Zana aday olmayacak da kim olacak allah askina. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bu iste. o 7 adayi bir incele, kurtlerin gozundeki yerlerini bir ogren, senelerdir siyaset yapmak icin nasil cirpindiklarini, ne kadar saygi duyulduklarini bir gor de ondan sonra PKK YAPTI AGA diye bos sallarsin. Apo ya sayin demeleri, PKK sempatizani olmalari vs. ben de bayilmiyorum ama bu insanlar oyle ya da boyle kurt halki tarafindan sevilen sayilan, mecliste olmasi gereken insanlar. CHP bile bunu gordu artik, siz de gorseniz? Bana kalirsa ortaligi karistirmak isteyen baska birileri YSK dan bu kadari cikarttirdi, sadece bir teori tabi. Ha kimsenin bilmedigi bir kaynagin falan varsa acikla da biz de aydinlanalim.

sipeyskeyk said:
Bazi insanlar anlam veremiyor neden kurtlerin saga sola molotof kokteyli attiklarina.

hayır kürtler değil, pkk yandaşları molotof atıyor.
anlam veremiyor da değiliz,
çok güzel anlam veriyoruz.

molotof atmalarının anlamı, "bakın biz burdayız, gücümüz sizi ezmeye yetiyor, akıllı olun haaaaa!" demek.

Evet bone, molotof atanlar molotof atinca turk ordusundan guclu olduklarini zannediyordur eminim. Insanlar senin dusundugun kadar aptal degil, ya da sen dusundugun kadar akilli degilsin. Begendigini sec. Bu kadar genis bir olayi MOLOTOF atmaya indirgediniz ya, helal olsun be. Sanki biz de olen kiz iyi ki olmus oh diyoruz, krese molotof atilmasi cok egsantrik bir eylem, devami gelir insallah falan diyoruz gibi konusuyorsunuz bir de.

sipeyskeyk said:
Ataturkcu olmak ile fasist olmak karistiriliyor, demokrasi arac olmus.

demokrasiden bahsetmek istiyorsan çok değerli demokratik arkadaşım,
öncelikle o silahını bırakıp masaya oturabilecek kabiliyete sahip bir gruptan bahsetmemiz lazım.

silahını, bombasını, mayınını bırakıp masaya oturmayı bile beceremeyen bir örgütten bahsediyorsun,
sonra atatürkçüleri faşistlikle suçluyorsun.

gg...

Yine geldik ayni yere, sevgili bone. Teror orgutu silahini birakmiyor olabilir, farkli amaclari olabilir, kurt halkini sallamiyor ve kendi corbasina bakiyor olabilir, eyvallah. Ama biz o kadar kotu politikalar izledik ki, halkin bir kismi bu orgute inandi ve pesinden gitti. Su anda yapilmasi gereken
PKK BIZI VURUYO, O YUZDEN KURTLER PIS. HEPINIZIN ANNESINI LACIVERTE BOYAYACAGIZ demekten ziyade, halkin yakasini bu orgutten nasil kurtarir, devletin varligini yeniden nasil hatirlatiriz demek olabilir mi acaba?

sipeyskeyk said:
Ataturk koy enstitulerini kurmus, amaci halki egitmek, agalarin elinden ve feodal duzenden kurtarmakmis, ondan sonra gelenler ise ne yapmis? Kemalizm, Ataturkculuk maskesi altinda koy enstitulerini kapatip, kolay oy icin agalik sistemine destek verip, kurt halkini feodal duzende yasamaya mecbur birakmislar.

yanlış yazmışsın.

birincisi, köy enstitülerini kuran Atatürk değil, "dönemin başbakanı İsmet İnönü'nün himayesinde, Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından İsmail Hakkı Tonguç'un çabalarıyla" olmuştur bu proje.

ikincisi, kapatılma nedeni, Kemalizm, Atatürkçülük maskesi de değildir.
Kemalizmle ne alıp veremediğin var, niye bu kadar nefret yüklüsün, onu da anlamış değilim ya neyse.
kapatılma nedeni, yükselen antikomunizm dalgasıdır. 2. dünya savaşı sonrası sovyetlerin düşman bellenmesinden doğan "komunistler moskovaya" kampanyaları yüzünden kapatılmıştır.
ondan sonra gelen partiler ise bu projeye devam etmek istememiştir. feodal düzenden gelen oy kapısı varken neden uğraşsınlar ki zaten.
ayrıca bir dip not, faşist dediğiniz chp "köylüleri topraklandırma" isterken, buna karşı çıkan kişiler de gidip demokratik dediğiniz demokrat partiyi kurmuştu.
ama bunun nedeni hiç bir zaman kemalizm, atatürkçülük maskesi olmamıştı.

Ah bone ah...

Age. Yetkin, Karşı devrim, s.251

Kurtuluş savaşı sonrasında vatandaşların sadece %3-4 'ünün okuma yazması vardı. Halkın %80'i köylerde yaşıyordu.[2] Atatürk ilk defa Köy Enstitülerinin kuruluş yasalarını çıkardı.[26] İlk önce askerliğini çavuş olarak yapmış erlerden köy öğretmeni yetiştirilip köylerine öğretmen olarak gönderilme projesini önerdi ve bu proje uygulandı.

Daha fazla aciklamama gerek yok herhalde? Butun fikri cope atip HAYIR ATATURK YAPMADI diye beni yanlis bilmek ile sucluyorsun. Kimin yaptiginin ne onemi var ki? Sonucta iyi bir sey. Kimin kapattiginin onemi var, cunku yanlis olan hareket bu. Komunizm falan guzel bahaneler bunlar hep.

sipeyskeyk said:
Sonraki donem zaten malum, Ataturk'un adini agzina sakiz edenler sova devam etmis. Terorle mucadele diye halka hayati zindan eden ve asla hesap sorulamayan bir ordu, faili mechul cinayetler, OHAL, 12 Eylul derken nefret buyumus de buyumus.

evet evet, sende ciddi bir atatürk fobisi var.
çünkü her şeyin suçunu atatürkçülüğe yüklüyorsun.

Evet iflah olmaz bir Ataturk dusmaniyim.

sipeyskeyk said:
Bugun bir seyler yapilmaya calisiliyor, en azindan bir caba var ama insanlarin siyaset yapmasina izin vermezsek, bolgede halkini temsil eden politikacilari PKK li diye damgalarsak nasil bir demokratik cozum uretiriz sahsen benim bir fikrim yok.

kaç zamandır biz ne anlatıyoruz,
sen hiç anlamamışsın yazıları.

cidden yazık.
boşuna mı yazıyoruz buradakileri...

meclise girmek isteyenlere laf etmiyoruz ki,
sokağa çıkıp insanları molotofla yakan, şehirleri savaş alanına çeviren, mayınlarla sivil-asker ayırt etmeden halkı öldüren kişilere bizim sözümüz.

Son olarak, ben yanlis hatirlamiyorsam soyle bir sey demistin,

pkk bunu bilerek adaylığını koydu. yasaları biliyorlardı, adaylıklarının iptal olabileceğini de biliyorlardı.
ysk iptal ettiği vakit,
bunu fırsat bilerek saldırılarını düzenledi.

Adayligini koyan insanlar meclise girmek isteyenler BDP liler olduguna gore, meclise girmek isteyenlere bir lafin var bone, PKK li diyorsun adamlara?

E bir dedigin bir dedigini tutmuyor sevgili bone, nasil yapacagiz?

Sen once bir kafani topla da, sonra quote mania kasarsin bone.
Sosyal ağlarda paylaş

ya o değil de çözüm önerin nedir, pkk'nın bdp'nin istedikleri açık adamlar kendi devletlerini istiyor.

burada kürtleri pkk'yı savunanların görüşü anladığım kadarıyla "ya çok çekmiş bunlar zulmetmişiz, tepki göstermekte, terörist olmakta haklı adamlar" şeklinde, e ne yapalım peki şu anda? adam haklı beyler diyip ülkeyi mi bölelim?

bir kere ben bir terör örgütüyle veya onu destekleyen şerefsizlerle hiç bir şekilde masaya bile oturmamaktan yanayım, buna rağmen meclisteler şu anda. önce örgütü dağıtsınlar, silah bıraksınlar öyle gelsinler konuşmaya. yok eğer yapmıyorlarsa oturup konuşmak olmamalı çözüm.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

geçmişi inkar etmeyelim peki kabul ama bugünü de inkar etmeyelim. yapılanı çok normal bir davranışmış gibi görmeyi aklım almıyor benim sebebi ne olursa olsun.

yapilani savunarak "normal" çerçevesine koymak deyil gaye.

başka bir başlıktada bahsettim sebep-sonuç ilişkisi.
ben bu monitöre tekme atarsam bozulacak bu yani. neden bozuldun diye tekrar teklemem ne kadar mantıklı olur?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...