Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Sam

Öne çıkan mesajlar

Fizban, olay "iyi konsept olsaydı satardı" değil, konsol alemi 12 yaşında ki yeni yetme bebeler tarafından oluşuyor. Bunlarda satışları etkileyen güruh. Bu çocuklar ne Half-Life bilir, ne Quake bilir. Satışları etkileyen bunlar artık.

Bu olay bana Türk oyun camiasının gelişimini hatırlatıyor. 98-2001 seneleri arasında CS, HLDM, Quake, UT oynayan kesim "elite" olarakta adlandırılarn, eski sağlam oyunculardan oluşuyordu. İnternet henüz her sokağa, her eve girmemiş, belli bir kesim tarafından kullanılıyordu. Online gaming, competitive gaming dendiği zaman bu kesim söz sahibiydi çünkü diğerleri henüz kafelerde GTA3 oynuyordu. Bu dönemde gelişme gösterdi TR'de competitive gaming. Çünkü adam gibi adamlar vardı. Sonra bebeler sardı dörbir yanımızı, sunucularda küfürler, saçma davranışlar, sonra bunların admin olmasıyla oynanmaz seviyeye gelen sunucular baş gösterdi. Eski oyuncularda EYTEREEE BEEAA diyerek bıraktı oynamayı. Ne oldu? Turnuva bile yok artık doğru düzgün. İlerledik mi? Hayır.

Konsol dünyasıda oyun dünyasına bebeleri getirdi, bebeler çoğunlukta olduğu için artık piyasayı onlar yönetiyor.

Ülkenin durumuda aynı formül ile açıklanabilir. Bu iyiye giden bir tablo çizmiyor bana.
Sosyal ağlarda paylaş

Klasik, eski neslin yeni nesli kucumser yaklasimi.

Bari ben de "Ahh be! Seksenlerin basinda gamewatch oynayanlar gercek oyuncuydu, sonrasinda duzgun adam gelmedi azizim.." diyeyim de tam olsun.

Aslinda binlerce yildir suregelen bir yaklasim bu.

Oyunlarin kotulestigi falan yok, insanlar yaslandikca oyunlardan cocukken aldigi heyecani alamiyor ve bundan da oyunlari sorumlu tutuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

seren fanboy gibi takılacağını hiç beklemezdim de bu ne be kardeşim :D

konsola çıkan oyunlar tek düze, sana yol çiziliyor, bir sürü invisible wall var diyoruz. bunlar kötü diyoruz. bunların iyi olduğunu ve oyunlarla beraber pc'cilerin de çağ atlaması gerektiğini söylüyorsun. klavyenden çıkanı gözlerin okuyor mu?

ayrıca dünyada pc oyuncuları 200-250 milyon dolaylarında iken, xbox+ps3 toplam 100 milyon satmış durumda.

yani olay daha az pc oyuncusu olması değil, olay korsan kullanımı ve pc oyuncularını tatmin edecek güzel oyunların çıkmaması sadece...
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

..
Oyunlarin kotulestigi falan yok, insanlar yaslandikca oyunlardan cocukken aldigi heyecani alamiyor ve bundan da oyunlari sorumlu tutuyor.
lathspell, inan bana, 85 dogumluyum, 88'den beri, ozellikle 2001'e kadar falan, ne kadar cikmis oyun varsa oynadim. herseyi oynadim.

gelmis gecmis en iyi futbol oyunu uzun sure sensible soccer'di mesela, ama hayir fifa 11 daha iyi.
gelmis gecmis en iyi fps benim icin wolfenstein di mesela, ama hayir cod mw2 daha iyi.
arcade olarak konsollarin sunduklarini direk esgeciyorum, tartismak dogru olmaz diye.
rts ve fps konusunda suna katiliyorum, bunlar konsolda oynandigi zaman pc kadar zevk vermiyor -genelde-. fakat bu, oyunlarin buyuk cogunlugunun konsolda daha iyi oldugu gercegini de degistirmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

pc ye pc nin hakkettigi sekilde detayli, orjinal, herseyiyle PC oyunu gibi oyun cikmamasinin sebebini konsollara yikmak bence hata.

konsol oyunu yapiyorlar artik genel anlamda , canlari isterlerse pc versiyonunu suruyorlar, gecmiste belki bunun tam tersiydi bilemiyorum, ancak adamlar konsola oyun yapiyorlar, ve konsol oyuncularinin isteklerini karsiliyorlar diye neyin tartismasi icindeyiz ki biz ?

meselemiz pc ye neden oyun cikarilmiyor olmali, sonucta adamin hedefi konsollar ise yaptigida budur, egerki konsoldan bir oyunu portluyorlarsa sonucuda boyle oluyor, neden bizim icin kasipda ayni oyunu bambaska bir konsept uzerinde insaa etsinler hemde 10 da biri kadar bile satamazlarken. ???

pc gaming olmedi olmezde ama konsol oyunlarini pc oyunu gibi benimseyip yok su yok bu dersek hataya duseriz cunku genel anlamda o oyunlar once konsol icin yapilmakta.

orneklemeler olmus diger sayfalarda indie saolsun denmis, minecraft denmis, m&b denmis, tamam iste bizim icinde bunlar var mmorpgler var.

blizzard var en kotu :) diablo 3 gelecek iste. ama simdi diablo 3 u pc ye hazirlarken konsol icin port ettiklerinde pc versiyonunu konsola gore degistirirlerse bu durum can sikar. cunku pc oyunu baslarken sonradan konsolvari olmasin. olursa da sahsen demek ki adamlarin para kazandigi nokta buymus der susarim ne yapalim.

fps konsolda oynanirmi oynaniir herhalde ki bir fps 22 kat daha fazla satiyor pc den, oynayanlarda egleniyorlar mis gibi demekki, pc de daha iyi oynanabilir ama mesele nerede daha cok oynandigi ve satildigi. kendi goruslerimizi genele yayip bunlar mal demek acaip sacma. adam almis oynuyor oynatiyor turnuvalar yapiyor egleniyor..

artik pc major oyunlar degil konsol major oyunlar uretiliyor , en azindan buyuk para kaygisi olan firmalar tarafindan ve bunu anlamak bu kadar guc olmasa gerek, indielere bakalim biz birde mmorpglerimize :D
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

Komutan said:

..
lathspell, inan bana, 85 dogumluyum, 88'den beri, ozellikle 2001'e kadar falan, ne kadar cikmis oyun varsa oynadim. herseyi oynadim.

gelmis gecmis en iyi futbol oyunu uzun sure sensible soccer'di mesela, ama hayir fifa 11 daha iyi.
gelmis gecmis en iyi fps benim icin wolfenstein di mesela, ama hayir cod mw2 daha iyi.
arcade olarak konsollarin sunduklarini direk esgeciyorum, tartismak dogru olmaz diye.
rts ve fps konusunda suna katiliyorum, bunlar konsolda oynandigi zaman pc kadar zevk vermiyor -genelde-. fakat bu, oyunlarin buyuk cogunlugunun konsolda daha iyi oldugu gercegini de degistirmiyor.

>FPS BACK THEN
10-15 guys working in a cheap rented studio filled with empty pizza boxes and soda cans making the kinds of games they want to play themselves

>FPS NOW
Studio of 200 guys in major building in cubicles with sterile feel, 180 guys are working and building the multiplayer, 20 of the guys are trying to cobble a story together using the multiplayer resources for a 6 hour campaign

o 10-15 kişinin, hardcore oyuncunun yaptıklarını oynuyorduk eskiden. ve hardcore olarak beğeniyorduk. ama şimdi mümkün olan en fazla kitleye ulaşmak adına çalışılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

FPs back then deki sirketler neden yok simdi ? asil soru bu olsa gerek.

ya gecmiste oyunlardan beklentimiz azdi biz kucuk cocuktuk gozumuzde her sey muhtesemdi ya da sirketler ustteki ornekler gibi batip yitmek istemiyorlar ne biliyim.

wow gibi bir oyunu bile yerden yere vuruyoruz yahu :)

eski bayramlari unutamayan dedeler gibiyiz.
Sosyal ağlarda paylaş

abi şimdi o firmaların alayı sapına kadar profesyonel işletme oldu, hayvan gibi bir endüstri haline dönüştü. CEO denen para emiciler geldi başlarına. eskiden oyun yapan adamlar da senin gibi oyuncuydu ve kar marjından önce oyunda kaliteyi önceliği yapıyordu.

bu sadece pc için geçerli değil. dandirik sega mega drive konsolumda bile çok efsane oyunlar oynamışımdır. bir mortal kombat ultimate, international superstar soccer deluxe, sonic..

http://img.brothersoft.com/screenshots/softimage/u/ultimate_mortal_kombat-158603-1.jpeg
http://games.softpedia.com/screenshots/1-3985_1.png

eski dönemde pc nin yanında konsolda da çok kaliteli oyunlar çıkıyordu. ben mk ultimateden beri mk oynamıyorum mesela çünkü çıkanların hiçbirisi düzgün ve gerçek mk değildi şimdi bekliyoruz 2 hafta daha mk9 u.

olay fuckinkonsols falan değil, olay değişen dünya, endüstri haline gelen oyunlar ve bu bağlamda yeni nesil oyuncular ne istiyorsa ona doğru evrimleşen oyunlar.

belki de yapısı gereği en sert olması gereken oyun türü olan mmoları bile wowun ne hale getirdiği ortada. vanilla wow ve wotlk sonrası wow arasında dağlar kadar fark var, vanilla oyuncularının büyük kısmını bezdirip kaçırmalarına rağmen daha çok insana oyunu satmaya başladılar. oynayanlar bilin oyundaki skillcap ve zorluk seviyesinin ne kadar aşağı çekildiğini çünkü oynayacak adam akşam login olup 1-2 saatlik kısa sürede birşeyler yapmak istiyor, birşeyler başarma hissini çabuk veriyor oyuncuya da artık blizzard. ee wow konsol oyunu mu da bu kadar aşağı çektiler curve i? kanseri yanlış yerde arıyorsunuz konsol aşağı konsol yukarı diyerek demek istediğim. gidip ceolara, firmalara çatın.
Sosyal ağlarda paylaş

yaw iide, oyunların çogunun konsolda daha ıyı olması saçma bir arguman?

FPS'de, bi kere gamepad farkı var. Tak bilgisayarı monitore
Donanım+oynanış olarak aynı oyun pc de daha iyi performans gösterir.
Pc'de crash olabilir, ama iki oyun arası geçiş ps'de adamı katil eder. Onu çıkart bunu tak şunu yap zart zurt.
Bunları geçtim, Kalvye ve mouse olmadıkça çoğu oyunda sınıfta kalır ps.

Ha futbol oynarsın ok, fifa 11 çok güzel oyundur.
Guitar hero harika oyundur
Tekken süper oyundur mesela, ya da mortal kombat 9. ( hoş klavyeyle daha rahat oynayabilirsin ama gamepadlede sorun yok ).

Ama bu kadar abi, işte 1-2 tane rpg'msi eklersin.
God of war eklersin mesela, "ağğbii bak afroditi götürüosun x e basıp"

Var yani, konsol kötü değil.
Ama, PC oyunlarının kalitesini düşürüyor.
İyi oyun satar diyosun, arz talep diyosun, ama piyasada ki firmalar iyi oyun çıkaramadıklarından arz dayatması yapıyorlar şu aralar. Multi oynamadım, single COD' BO ya güzel oyun diyebiliyorsan seni zaten çoktaaaaan kaybetmişiz.

Adamlar doğru düzgün oyun yapamadğından, e bizde zamanında korsana dayanıp ufa fırmaları cokerttıgımızden dayatıyorlar boktan oyunları. Seve seve oynuorz.

Al bak, dragon age 1 aslında bundan 10 sene once cıksa suratına bakmayacagımız oyun. Say say bitmez, ama öyle bir yokluk var ki piyasada masterpiece diyoruz ona.

biri MMOlar sorumlu demiş,
güzel pc oyunları çıksın, mmoya sarmayız. Yok abi, hep aynı oyunlar. Bir tanesi tutmaya görsün saldırıyor millet arkasından, hiç öyle farklı acaip oyunlar deneyen adamlar yok.
Sebep?
Sosyal ağlarda paylaş

masq ayni fikirdeyim seninle zaten, ilk wow ile simdiki wow cok farkli diyebiliriz ama mantiken su ankide cok guzel. gir aksam eglen cik iste insan daha ne ister ki :)

20 kisilik studiolar varmis iste simdi onlara indie diyoruz kabaca onlarda guzel seyler cikariyorlar arada, yeni oyuncu kitlesimi oyunlari bicimlendirdi yoksa firmalarmi yeni oyuncu kitlesini bu sekilde yonlendirdi bilemem ama kisilerin oyun sonrasi aldiklari zevk benim acimdan degismedi eger yeni nesilseniz. eski nesil olarak gecmise hasret kalmamiz normal ama muhim olan yeni seylere ayak uydurmak... 39 yasindayim benim onume ne koysaniz o 15 yasindaki halim gibi zevk alip agzim acik oyun oynayamam. ne kadar kassam da olmuyor cunku her bir yeniligi ya da degisik fikri bir zamanlar tatmis oluyorum.

benim daggerfall oynarken hissettigim seyleri eminim ki yeni nesil obilivonda hissetti, ben obilcionda bu hisleri buldummu ? hayir bulamam da ama cikipda oblivion daggerfall gibi degil rerore dememem gerekir demiyorum da.

malesef burada bir yanilgi icersindeyiz gibime geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ya hayır, birisi açıklasın o zaman neden wow bu kadar dumbed down edildi?

düşünüyorum da wotlk la beraber konsollara da çıksaydı oyun dönecek shitstormu hayal edemiyorum ama safkan pc oyunu olan wow un durumu ortada işte. ha ama oyun güzel hala diyorsun mesela sen ama acı eski vanilla oyuncusu, acı çekmeten hoşlanan wow oyuncusu da gelip işte sizin gibi kolaycılar yüzünden bu hale geldi diyor. :p adamlar en salak adamın bile oynayabileceği, evli barklı adamın karısından fırça yemeden oyunda progress yapabileceği hale soktular oyunu direk profit oldu.

ayrıca 12 milyon müşterisi var adamların, bunu gören her firma mmo ya girişiyor biz de ekmek yiyelim diye. konsoldan önce wow u kaldırsan çok daha güzel bir dünya olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Wowun yaş ortalaması ne ki?

İlk başlarda rekabet yoktu, yavaş yavaş yeni takım gençler ve anlayışlar gelmeye başladı

nedir bu anlayış?

"her şeyden çok çok olsun, aytım çok olsun, her şeyi göreyim, x tuşuna basıp awesome bişiler yapayım" vs vs anlayışı.
Bu anlayış GoW'la assasin's creedi kıyaslayıp "hiç aksiyon yok yeaa" diyen anlayış.

Bu kitleyi alabilmek için dumbed down edildi,
Ayrıca bir de casual tarafı var,ilk çıktıktan 1 sene sonra insanlar ( benim gibi ) ayılmaya başladılar. "ulen oyun güzelde hayatımız gidio mkaym" demeye başlayınca bırakmaya başladılar, ayrılırken gerekçeme zamanım yok demiştim ben mesela. Sonra casuallık oldugunu duyunca donmustum.
Ama oyunu casula etmek le dumbed down etmek bir değil.
Wow'dan ornek vereyim,
çok kısa sürede 80 level olmakla
Bir zamanlar 15 kişi girdiğimiz ( lvl 60 ) UBRS yi 5 kişi lolololo diye bitirmek aynı şey değil.
Oyuna harcanan vakti azaltmak = salaklaştırmakla aynı şey olmuyor yani.
Sosyal ağlarda paylaş

ben wow'un oyunculardan gelen istek uzerine bu sekle geldigine inaniyorum. acikcasi ilk hali gercekten hardcore a yakindi o 40 kisilik raidler vs bir cok guildin (bizimkisi dahil) bir suru sorunla bogusmasina sebep oldu sonuna kadar su halini savunuyorum.

olmasi gerekenin de bu olduguna inaniyorum, sonucta eglenmek adi altinda sinir stress sahibi olma taraftari degilim, bir cok hardcore mmoda mevcut ama kimse donup yuzune bakmiyor.

mmo dedigimiz sey platfor aksiyon diablo, content, community, eglence gibi en basit seyleri bize vermeli, belki kendi icinde server farkliliklari ile hardcore ekiplere yonelik sunumlara sahip olmali.

kim ceker su saatten sonra 5-6 saat raid sirf bir item icin?
Sosyal ağlarda paylaş

sana göre olmuyor belki ama işte diğer oyuncuya göre oluyor. adam levelcap olduğu gibi son tierden raide başlayabiliyor hemen gearlanıp. adam diyor ki ben eskisi gibi aşama yaparak gitmek istiyorum blabla.

ayrıca oyun hayvanlar gibi de dumbed down ediliyor gameplay olarak da. en basitinden benim pvp arenalarda gördüğüm bu. tbcde 1800 göremeyecek adamlar 2300-2400 ratingde oynuyordu, clicker mı ararsın, keyboard turner mı. teytey.

neyse konumuz wow değil. konsola çakmaya devam, go.

ama işte sizin aynı mantıkla kim katlanır, kim çeker bu kadar derin rpgyi, aksiyonu görseli bol, derinliği sığ olan oyun basalım herkes oynasın diyorlar bu mantıkla. o zaman hiiiiiç kızmayın oyunlardaki basitleştirmeyi.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

ben wow'un oyunculardan gelen istek uzerine bu sekle geldigine inaniyorum. acikcasi ilk hali gercekten hardcore a yakindi o 40 kisilik raidler vs bir cok guildin (bizimkisi dahil) bir suru sorunla bogusmasina sebep oldu sonuna kadar su halini savunuyorum.

olmasi gerekenin de bu olduguna inaniyorum, sonucta eglenmek adi altinda sinir stress sahibi olma taraftari degilim, bir cok hardcore mmoda mevcut ama kimse donup yuzune bakmiyor.

mmo dedigimiz sey platfor aksiyon diablo, content, community, eglence gibi en basit seyleri bize vermeli, belki kendi icinde server farkliliklari ile hardcore ekiplere yonelik sunumlara sahip olmali.

kim ceker su saatten sonra 5-6 saat raid sirf bir item icin?

ıste aslında casual olmadan once cok daha rahat ve eglencelıydı o oyun. raid yapmak istemessen yapmıodun cunku zaten cok fazla herkeste yoktu o ıtemlar. Şimdi? en üste ulaşmak kolay oldugu ıcın sen de o yollardan gecmelısın. Eskiden ne guzel mavilerle rahat rahat takılırdın, content gormek ıstıosan, azcık elıt olayım dıosan kasardın
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...