Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Sam

Öne çıkan mesajlar

Öyle birşey yok senelerdir korsan var hatta şu anda orjinal alınan oyunlar eskisine göre çok daha fazla.Eskiden onlarca oyun stüdyosu varken büyük şirketlerin hırsı yüzünden kapandı satın alındı kapatıldı.Pc oyunları zaten milyon dolarlık oyunlar istemiyor.
Bakınız Mount&Blade Minecraft bunların en güzel örnekleri.
Önemli olan oyundaki yaratıcılık yenilik.Kimse daha süslü kaşarlar görmek istemiyor artık sokak ağzıyla
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

Öyle birşey yok senelerdir korsan var hatta şu anda orjinal alınan oyunlar eskisine göre çok daha fazla.Eskiden onlarca oyun stüdyosu varken büyük şirketlerin hırsı yüzünden kapandı satın alındı kapatıldı.Pc oyunları zaten milyon dolarlık oyunlar istemiyor.
Bakınız Mount&Blade Minecraft bunların en güzel örnekleri.
Önemli olan oyundaki yaratıcılık yenilik.Kimse daha süslü kaşarlar görmek istemiyor artık sokak ağzıyla

diyosun ama satislar aksini soyluyor, millet o yone kaymis en azindan yeni nesilin kani bu sekilde kirlenmis diyelim :D
Sosyal ağlarda paylaş

alev almış topic...

pc'de de ps3'te de oyun oynadıımdan bana göre fps'nin platform'u pc. gayet net. gamepad, mouse'un verdii kontrolü veremio. iki eşit skill'li adamın birine gamepad birine mouse verirsen, mouse alır.

ama spor veya 3rd person action/adventure oyunu dersen ps3'ü tercih ederim.

ayrıca konfor olarak ps3 çok daha ii. gidip kanepeye uzan, ordan büyük ekran lcd tv'de mouse ve klavye'den çok daha ergonomik olan gamepad'le oyna...

çok rahat bi çalışma sandalyesi bürositimsi bi şey alsan bile kanepede veya lazyboy'umsu bi koltukta oturarak oynamanın verdii rahatlıı veremez heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

hatırlıyorum da god of war 1 ve 2'yi pc'de bitirmiştim, zilyon tane tuşu klavyeye atamak ve analogların hassasiyetinden yoksun tuşlara basmak ekstra zorluk veriyordu. gow 3'ü ps3'te bitirdim 2-3 kere, çok daha konforlu.

türe göre değişir elbet, ama analoglarla aim almak kadar geri zekalı bi sistem yok. alışık olmadığımdan söylemiyorum, çok daha zor çünkü.

windows imlecini analogla yönettiğini düşünsene, ben 3 monitörde en sağdaki kısayoldan en soldaki kısayola (ki yaklaşık 4240 piksel) gözümü çevirmeyle yani bakmamla aynı hızda ulaşıyorum, imleci anında ikonun üzerine getirebiliyorum. hadi gel bunu analog stickle yap. fps oyununda bu kadar geniş alan olmasa da (oyun multi monitör desteklemiyorsa, ha bi de bu var not al bunu da, multi monitor ile bad company 2 oynamak aşırı zevkli mesela) benzer bi hassasiyet söz konusu işte.

mesela şey olayı, nasıl anlatayım. diyelim ki crosshair'ı 300 birim sağa götüreceksin, sonra da sola götüreceksin. yani x ekseninde +300 yol alıp o noktadan -300 yol alacaksın. analogta bunu yapabilmen için stick'i sağa ittirmen ve sonra normal pozizyonuna getirmen, sonra da sola ittirmen gerek. mouse'ta ise sağa çekmen, sonra sola çekmen yeterli. yani düzeltme gibi bir durum yok, mouse her hareketinden sonra kendisini resetliyor gibi bir şey. ya çok küçük hızlarda bi olay ama fps türünü konuşuyoruz. bunu tam anlatamadım sanırım resim falan çizmek lazım sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

fps konusunda oynamadım bişi demiyorum. rts evet yetersiz ama geri kalan herşey için mastercard.

bir de kanuni /thread çekmiş. adamlar konsolda 1 milyon, pc'de 100 bin kopya satarken tabiki konsolculara göre oyun yapacak, sonra alın size diye portlayacak.

http://images.yuku.com/image/jpg/16a260569565352a9b1cc859854428db7d07a37b_r.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

bana iyi kalitede 3 yıl içerisinde tüm çıkan oyunları oynatacak (50 fps olsa yeter) bilgisayar toplayabilecek varsa yarın alıyım bu arkadaştan. 3 yıl nereye oynuyorsunuz arkadaşlar? tabi siz şimdi 15" tüplü monitor, toplu a4tech, 2x 5w hoparlör toplucaksanız bilemem

Masquerade said:

ben hala 500 dolara sistem bekliyorum bana crysis 2 ve türevlerini stabil high oynatacak.

şu aşağıdaki linkin modest sistemini al

http://bit.ly/9X0930

5770 ekran kartı vermiş, onla maximum grafiklerde oynuyorum crysis 2'yi.

yalnız şu var, "high'da oynatan" diyorsunuz da konsollar high'da oynatmıyor ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

Loxias said:

Call of Duty: Black Ops

XBOX - 12.12m
PS3 - 9.74m
PC - 1.08m

alışmaya başlasanız iyi olur gibi

this!

22 kat fazla satmis yuh yuh yuh.

demek ki black ops yapılırken developerların söylediğinin aksine konsollara yönelik yapılmış oyun.
demek ki pc oyuncuları black ops'u beğenmemiş.

problem?

Kanuni said:

iyide onlarida sevmediniz ki , anlamadigim nokta o, pc ye cikan hic bir oyunu sevmiyor gibisiniz, konsollarida sevmiyorsunuz, her oyunu gecmisle kiyaslayip gunumuz oyunlarindan tiksiniyor gibisiniz, anlamadim ben sizi.

ne seviyonuz nan :)

son çıkan oyunlardan minecraft manyak gibi sevildi. ama işte "pc'ye ne çıkarsa çıksın sevmezsiniz siz" diye ortaya laf atılıyor.

oyunun pc'de tutulmasının üç önemli faktörü var, modderların ilgisi ve modların sayısı, multiplayera olan ilgi ve serverların doluluğu, yıllar sonra hala açılıp oynanması. örneğin bloodlines, sc2, neverwinter nights 2, mount & blade gibi oyunlar bu kriterleri karşılıyor.

konsolcuların sorunu sanırım bu oyunların multiplatform yapılmamış olması. o yüzden farkında değiller pek...
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Loxias said:

bana iyi kalitede 3 yıl içerisinde tüm çıkan oyunları oynatacak (50 fps olsa yeter) bilgisayar toplayabilecek varsa yarın alıyım bu arkadaştan. 3 yıl nereye oynuyorsunuz arkadaşlar? tabi siz şimdi 15" tüplü monitor, toplu a4tech, 2x 5w hoparlör toplucaksanız bilemem

Masquerade said:

ben hala 500 dolara sistem bekliyorum bana crysis 2 ve türevlerini stabil high oynatacak.

şu aşağıdaki linkin modest sistemini al

http://bit.ly/9X0930

5770 ekran kartı vermiş, onla maximum grafiklerde oynuyorum crysis 2'yi.

yalnız şu var, "high'da oynatan" diyorsunuz da konsollar high'da oynatmıyor ki.

540 dolar.
fiyatlar yurtdısı hem, burda %10-20 arası artar parça başına rahat 650 ye gelir o modest.

bi de nerde monitörü klavyesi bunun abi neye takıcam. monitor alcaz bi de o da 100-150 dolar desen ohoo pahalı bu iş bone.
Sosyal ağlarda paylaş

adamın derdine bak heheuhueh.
yok yani tartışmak için değil sırf laf olsun diye yazıyorsunuz topicte.

şimdi 350 dolar, 500 dolar felan amerikayı düşünerek yazıyoruz zaten.

türkiye'yi düşünerek yazacaksak bir ps3 oyunu 150-160 lira, popüler pc oyunu ise 80 lira.
bir tane ps3 oyunu alacağına 2 tane pc oyunu alırsın yani.
daha da iyisi, ucuz pc oyunları 5-10 lirayken, ucuz ps3 oyunları 30-50 lira arası oluyor.
konsol olarak, vatanda ps3 konsolları 1 milyar üstüne satılıyor.
dün d&r'da xbox 4gb gördüm 1 milyara satılıyordu.
ps3 1 gamepadle geliyor, bir gamepad daha alırsın 130 lira ek masraf.
ps3 move 170 lira desek, bir anda 300 lira fazlaya çıktık.
1.5 milyara geliyor toplamda.

tamam donanım yazılım bölümünde biz 1.5 milyara monitör dahil pc topluyoruz sürekli. öyle iddia edilen gibi 14 inç crt monitör, ps/2 klavye, toplu mouse, voodoo 2, pentium 75mhz, sound blaster 16 felan gibi bir şey de değil.

tl;dr: konsol oyunlarını pc oyunlarına kıyasladığımızda low/medium arasına karşılık geliyor...

Masquerade said:
bi de nerde monitörü klavyesi bunun abi neye takıcam. monitor alcaz bi de o da 100-150 dolar desen ohoo pahalı bu iş bone.

konsol için 5 milyarlık tv alıyoruz, ohemci :(
Sosyal ağlarda paylaş

ps3 sahiplerinin 150-160 liraya oyun aldıgını düşünüosan baştan kaybettin

ben daha bi ps3 oyununa 105 liradan fazla vermedim ki ilk cıktıgında alırsam.

ayrıca konsol için televizyon alınmıyor genelde.televizyonu zaten olanlar birde konsol alıyor.cogunlukla tabi.evinde 1-2 tane televizyonu olmayanı dövüyorlar artık

ps3 ler 600-800 arası

gamedpad 80 lira
Sosyal ağlarda paylaş

satılıyor nerde satlıyor.dnr teknosa aral falan filan

onlar kazıklama peşindeler.2008 yılında cıkmıs oyunları bile 90a satıyorlar.türkiyedeki fiyat anlayışını baz alamayız

sonuçta senin steamden 5 dolara aldıgın oyun trde 50 liradan satılıyor belki.gidip trden mi alıosun :)
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

ben kesinlikle analogun direk mouse ile aynı oldugunu tabiki idda etmiyorum.fakat sizler o kadar yerden yere vuruosunuzki 3 senedir oynadıgım şeyin farklı birşey oldugunu düşünmeye başlıcam

öyle 2 hafta denedim 3 kere denedimle olmuyor işte.yada izlerken keyif vermiyor diyosunuz.ben oynarken gayet keyif alıosam siz izlerken keyif almayın.ki ayrıca birini oyun oynarken izlemek genel olarak sıkıcı birşeydir bana göre.konsolda fps oynayan o kadar insan var.az değiller.

sanki hepiniz mouse u elinize aldıgınızda pro oldunuz.15 senedir pcde fps oynanıyor.tabiki mouseu kullanışı ile gamepad aynı gelmicektir.

ben bayadır pcde fps oynamıyorum.it gibi dod ve bf42 oynadıgım döenmlerden beri.öyle ayda yılda bi l4d yada dod source atarım.ki elim ciddi mouse a yabancı geliyor bundan dolayı.

gamepadle dönene kadar mousela 3 tur atarmış falan hikaye.

ben kesinlikle mousela oynamayı bırakın gamepadle oynayın demiyorumda.bu pccilerin bu kadar abartması gereksiz yani.tarzım değil diyin beceremiyorum diyin.alıskanlıgımı bozamam diyin:)

evet gerçekten siz oynuosunuz oyunu.biz bebe oyunu oynuyoruz.

şu bold italik altı çizili yer doğru sadece şu post'ta.

otursun izlesinler derken, tartsınlar nasıl oynandığını demek istedim. yoksa akmayan, mouse ile 10 saniyede geçeceğin yerde 10 dakika uğraştığın bi oyundan zevk alamazsın zaten. ha kendini ondan zevk almaya zorluyorsan, senin bileceğin iş. pc'de kat kat zevkli olduğu açık fps'nin.

ikisinde de oynamış herkes bunu söylüyor zaten. konsolda fps oynayan o kadar insan var ama hakkaten leş gibi oynuyorlar. buna sen de dahilsin. hani mouse'a 100 üzerinden 100 kontrol veriyorsak, gamepad'e maksimum 60 falan verebiliriz. bu da benim zevk almam için kesinlikle yeterli değil. başkaları zevk almak için yanıp tutuşuyorsa buyursunlar alsınlar.

hayır konsolun avantajlarını falan kabul ediyoruz da, burada tek başına hıncal uluç modeli fps'ler çok da güzel oynanıyor diyorsun ona yanıyorum.

çıkarsınlar adam gibi klavye ve mouse destekleyen oyunlar o zaman alırım ps3. yok ama strateji ve fps hala PC oyunu olacaksa, benden uzak dursun.
Sosyal ağlarda paylaş

fps diyince quake gelen adam black ops u sevemez tabi. kanuninin dediği gibi eskide kalıyorsunuz artık. ister istemez piyasa kendini değiştiriyor. adamlar bu işten para kazanıyorlar.

çoğu insan fps yi de konsolda oynamayı tercih ediyor ki son zamanlarda çıkmış, en iddialı fspde en çok satmış bu platformlarda.

battlefield a bak. oda konsolda 5m satarken pcde 600k mı ne satmış.

homefront var mesela. konsolda 1m satmış. pcde 75k.

görünen o ki artık pc oyuncusu fps sevmez olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...