Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1 Million Workers. 90 Million iPhones. 17 Suicides. Who's to Blame?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
İlginç bir yazı. Uzun yorum yazmaya üşeniyorum şimdi ama gerçekten de gadget açlığımız insanlara zarar veriyor. En korkuncu da - eğer makale doğruyu söylüyorsa - en iyi durumdakiler bu işçilermiş.

http://www.wired.com/magazine/2011/02/ff_joelinchina/all/1
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Başlık özet zaten abi. Çalışma durumları çok kötü, intihar ediyor işçiler.

iste tek satir okumadan verilen cevap

said:
But the work itself isn’t inhumane—unless you consider a repetitive, exhausting, and alienating workplace over which you have no influence or authority to be inhumane. And that would pretty much describe every single manufacturing or burger-flipping job ever.

mc donalds'da sabahtan aksama kadar kofte cevirenle, cimento karistiranla aralarinda bi fark yok

hatta Cin sartlarina gore cok cok iyi calisma kosullari

intihar sebebi yorulmalari, kole gibi calismalari diil

her gun ayni saate ayni seyleri yapip, ayni saate yemek yiyip. ayni saatte tv izleyip uyuduklari icin kafayi yemisler

bi yerden sonra psikoloji falan kalmaz, delirirsin

buyuk fabrikalari savunmuyorum ama dunyanin her yerinde emekcinin hali bu
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Yalnız 1 milyon kişi içinde 17 intihar normal bi oran gibi geldi bana, 1 milyon rastgele adamın arasından da 17 tane intihar girişiminde bulunan çıkar, çıkmaz mı?

bu da doğru bir nokta amerikada 100000 kişiden 11i intihar ediyor hatta. ama işte bunlar iş kaynaklı stres midir nedir onları araştırmak da lazım. oran normal olsa bile ona sebep veren şey hep aynıysa yine suç orda
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Yalnız 1 milyon kişi içinde 17 intihar normal bi oran gibi geldi bana, 1 milyon rastgele adamın arasından da 17 tane intihar girişiminde bulunan çıkar, çıkmaz mı?

bana da normal geldi, 1milyon 17hicbisi gibi gozukuyor hatta.
ayni saatlerde calismaktan sikilmislarsa vardiyali calissinlar.
Sosyal ağlarda paylaş

açılmıştı sanırım :D

bu arada yazıyı tam okumadım ama ağır çalışma koşullarıydı sanırım değil mi intihar nedeni?

1 milyon içinde 17 normal diyenler şunu düşünsün. Günlük hayatta duyduğumuz intiharların bir çok nedeni olabilir. Kimi sevdiği başkası ile evlendi diye intihar eder, kimi parasızlıktan intihar eder, kimi depresyona girer intihar eder, kimi ipod'u çalındı diye intihar eder. Ama eğer ufak bir yerde , mesela 1 milyonluk bir şekilde 17 kişi aynı sebepten intihar ederse cidd ibir sıkıntı olur bence bu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...