Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

aile imamlığımız resmen başladı

saturn

Öne çıkan mesajlar

hadi tum din min inanc tartismalari bir yana da su kafayi anlamadim ben
adam diyorki imam gelsin kafasina crossbow atacam baskasi diyor kapiyi yuzune carpacam

e adamin sucu ne?

guzelce diyemiyor musunuz? mesgulum, inanmiyorum vs diye
adamin yuzune kapiyi carpmak oldurmek fln niye

bide bazilarimiz imamlari cok yanlis tanimis, seagle'nin dedigi gibi molla ocu fln degiller senin benim gibi adamlar. herseyde oldugu gibi aralarinda iyisi de var kotusu de.
Sosyal ağlarda paylaş

@senko

abi ben ev ev gezip bakınız şeytan ne tatlı gelin satanist olun diyemiyorsam onlar da yapmamalı. din insana özgüdür, yardıma ihtiyacı olan gider alır.

hani örneğim olağın üstünde de birisi ev ev gezip bakın burda hristiyanlık var dese keserler adamı.

tepkim buna.
Sosyal ağlarda paylaş

Laraken said:

@senko

abi ben ev ev gezip bakınız şeytan ne tatlı gelin satanist olun diyemiyorsam onlar da yapmamalı. din insana özgüdür, yardıma ihtiyacı olan gider alır.

hani örneğim olağın üstünde de birisi ev ev gezip bakın burda hristiyanlık var dese keserler adamı.

tepkim buna.

o konuda bende tepkiliyim :)
imamlarin kapi kapi gezmesi tabi pek mumkun gozukmuyor da, diyanetin yaptigi yanlis birsey zaten. Ama diyanetin kararinin yanlisligini imamlara yuklememek lazim.
interneti gidince musteri temsilcisine bagirmak gibi bisi bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Ilk birkac sayfayi okudumda, su kadar egitim almissiniz vs, kafaniz basiyor, vizyonunuz genis...
Allah askina dunya gorusu sizden on kat dar olan, sadece bir kitap ile dunyayi yorumlamaya calisan adamdan ne bekliyorsunuz?..Insanlara bakiyorum, egitimli olanlara bile pur dikkat dinliyorlar su hoca ne diyecek su adam ne diyecek...
Ne diyebilir ki...Ne diyebilir, adam gelip benim dunya gorusumu mu degistirecek...Vay hakliymis ya mi diyecegim...Nedir yani su imamlarin gerekliligi...Adam dunya hakkinda surda yazan insanlarin onda birinden fazla sey biliyor mu, bilebilir mi ki zaten...
Din ve inanc mi?...O da cogu seyin cevabini veremiyor ki, kendi gorusuyle yorumluyor sadece...O yorum icin haci hoca da olmaya gerek yok, asgari düzeyde duyarlılık ve gözlem yeterli birçok şeyin cevabını verebilmek için...
İmamların hepsi dar göürşlü, kötü olmayabilirler evet de, gerekliliklerini sorguluyorum ben zaten burada...Zaten dar görüşlü olmamaları bir artı değil, fakat senin benim gibi bir adamdan farkları yoksa da, gereklilikleri yok demektir kapı kapı dolaşmaya..
Derseniz herkes okumus degil, o zaman herkesi okumus yapabilmek icin egitime daha fazla onem verilmeli...
Her eve imam yollayacaklarina her eve ogretmen yollasinlar, ya da en iyisi herkesin okula gidip iyi egitim aldigindan emin olsunlar...
Hala su hoca su imam sunu diyecekte dunyayi daha iyi anlayacagim veya vay dogruymus hoca diyecegim diye bekliyorsaniz, vah halinize...

şu yazıya bakınca hayatında hiç imam görmediğini düşündüm bi an. Sonra geçer gibi oldu ama içimde yine bi kırıntı kalmadı değil.

Siz imamları cidden yer altından çıktı zannediyorsunuz herhalde. Vizyonu yok, vs vs. Abi üniversite falan okuyor o insanlar artık. 50 yıl öncesinde nasıldı bilmiyorum da 2011 Türkiyesindeyiz. 1 kitapla hayat yorumlamak falan yok. Karşıdan tu kaka demeye çalışmak dışarıdan çok komik gözüküyor yapmayın etmeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

kermit said:

anlamadığınız nokta şu
zorlamı gelecekler ? hayır.
istersen imamdan yardım alırsın, istersen almazsın.
neyin lafını yapıyosunuzki ?

aile şamanı hizmeti var mı?

o zaman istemiyorum kardeşim böyle bir hizmetin olmasını.

kermit said:

GERGE said:

Benim evin kapısını çalsınlar istiyorum. Suratlarına güzelce çarpayım kapıyı ben de.

e bunu yapmakta özgürsün işte
zorla içeri girmiyolar

adam trollüyor beyler hahah.

yarın şeriat düzenine geçersek "yahu şeriat düzenine sen mi geçtin, sen kendi hayatını yaşamaya devam edeceksin, özgürsün işte" der.

sen ne diyon ya ne içtin bi söyle bize
pıtı çıtı tıtı seslermi duymaya başladın yine alışveriş merkezinde ?
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Sotto said:

Ilk birkac sayfayi okudumda, su kadar egitim almissiniz vs, kafaniz basiyor, vizyonunuz genis...
Allah askina dunya gorusu sizden on kat dar olan, sadece bir kitap ile dunyayi yorumlamaya calisan adamdan ne bekliyorsunuz?..Insanlara bakiyorum, egitimli olanlara bile pur dikkat dinliyorlar su hoca ne diyecek su adam ne diyecek...
Ne diyebilir ki...Ne diyebilir, adam gelip benim dunya gorusumu mu degistirecek...Vay hakliymis ya mi diyecegim...Nedir yani su imamlarin gerekliligi...Adam dunya hakkinda surda yazan insanlarin onda birinden fazla sey biliyor mu, bilebilir mi ki zaten...
Din ve inanc mi?...O da cogu seyin cevabini veremiyor ki, kendi gorusuyle yorumluyor sadece...O yorum icin haci hoca da olmaya gerek yok, asgari düzeyde duyarlılık ve gözlem yeterli birçok şeyin cevabını verebilmek için...
İmamların hepsi dar göürşlü, kötü olmayabilirler evet de, gerekliliklerini sorguluyorum ben zaten burada...Zaten dar görüşlü olmamaları bir artı değil, fakat senin benim gibi bir adamdan farkları yoksa da, gereklilikleri yok demektir kapı kapı dolaşmaya..
Derseniz herkes okumus degil, o zaman herkesi okumus yapabilmek icin egitime daha fazla onem verilmeli...
Her eve imam yollayacaklarina her eve ogretmen yollasinlar, ya da en iyisi herkesin okula gidip iyi egitim aldigindan emin olsunlar...
Hala su hoca su imam sunu diyecekte dunyayi daha iyi anlayacagim veya vay dogruymus hoca diyecegim diye bekliyorsaniz, vah halinize...

şu yazıya bakınca hayatında hiç imam görmediğini düşündüm bi an. Sonra geçer gibi oldu ama içimde yine bi kırıntı kalmadı değil.

Siz imamları cidden yer altından çıktı zannediyorsunuz herhalde. Vizyonu yok, vs vs. Abi üniversite falan okuyor o insanlar artık. 50 yıl öncesinde nasıldı bilmiyorum da 2011 Türkiyesindeyiz. 1 kitapla hayat yorumlamak falan yok. Karşıdan tu kaka demeye çalışmak dışarıdan çok komik gözüküyor yapmayın etmeyin.

Peki..Zaten dediğim gibi eğer senin benim gibi adamsa, o zaman imama gerek yok diyorum ben de...
Çünkü o da kendi çerçevesinde yorum yapacak, sen de kendi bilgi/görüşünle yorum yapacaksın, o adamın senden fazla bildiği birşey yok dünya ile ilgili onu kastettim sadece...
Basit düzeyde gözlem ve duyarlılık yeterli birçok şeyi algılayabilmek için, bunun için imamların kapı kapı dolanmasına gerek mi var...
Önce insanlara gerkli eğitimi ver boşver imamı...Dediğim gibi ben gerekliliğini sorguluyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

25 sayfanın hepsini okuyamadım ama büyük çoğunluğunu okudum ve diyeceğim şey şudur ki böyle bir uygulama gereksiz ötesi..

İmam dediğin adam dine gönül vermiş adamdır zaten, sen çağırdığında genelde gelen adamlardır ve bu işi normalde para için yapmamaları gerekir (tabii ki geçimleri için devlet maaş vs. verir ama sen eve çağırdn diye her gelişinde 50-100 tl alan imamın samimiyetinden şüphe ederim ben ). Ee isteyen camiiye gidipte imama ulaşabileceğine göre, neden tek tek evleri gezsin ki bu adamlar ??

Eğer ki sen kapına gelen imama istemiyorum dersen, 1. de tamam der, 2. tamam der, 3. de mahalleli vayy dinsiz, vayy imama böyle yapmış diye üstüne çullanır.

Din yüzünden insanların öldürüldüğü bir ülkede yaşıyoruz biz, istemeyen kapısını kapamakta özgür demek sadece ütopik bir düşüncedir bence.

Ayrıca haberlerde de az okumadık, Kuran kursuna gelen kıza tecavüz eden imamları, insanlara televizyon şeytan icadıdır diyip, camiye bağış yapın diyip Dubai'de karılarla kızlarla fotoğarfları çıkan imamları... Siz sanıyor musunuz ki bütün imamlar çok dürüst , gerçekten dine gönül vermiş insanlar ? Ne yazık ki şu bir gerçek ki, gönülden dine inanan insanlar kadar dini kullanan insanda çok bu ülkede.

Akıllı olun inanmayın beyninizi yıkatmayın demek kolay. Sen, ben beynimin yıkanmamasına izin verebiliriz ama bu ülkede hala bir sürü okuma yazma bilmeyen insan var.

Cidden kapı kapı dolaşan imamlar yapılacağına, kapı kapı dolaşan öğretmenler yollansada insanlara bilim öğretilse daha iyi bence.

Çünkü Kuran her insan okusun anlasın diye yollanmış bir kitap zaten. Kendiniz de okuyup, anlayabilirsiniz. Allah'a yakın olmak için aranıza imamlar, hocalar sokmanıza, onlardan tavsiyeler almanıza gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer kendi dilinde olmayan bir dini benimsemişsen, böyle sorunlar oluşuyor işte maalesef....
Çünkü Arapça okumak zorundasın, neden çünkü kutsallığı öyle, fakat sen Arapça bilmiyorsun ki diyen yok...
Sonra işte sanıyorsun ki hacı hoca bu işleri daha iyi biliyor, yok aslında bir bildiği....
Herşey Arapça olunca olmuyor işte, istediğin kadar çeviri bas bilmemne yap...Ulaşamıyor herkese, sonra insanlar dini öğresinler diye çocuklar hacı hocaya yolluyor, o adam orada onlara ne diyor ne anlatıyor bilen yok...
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto'nun dediği gibi islam dininin bu ülkede arapça öğretilmeye çalışılmasının tek sebebi birilerinin dini tekeline almaya çalışması.

Ayeti söylediğin adam bile "ya o öyle değildir arapçası farklıdır onun" diyor. Ne diyeyim ki ben?

Adama kalsa Türkçe'ye veya herhangi bir başka dile çevrilen her ayet yanlıştır, eksiktir, başka anlamı vardır.

Buda hacı hocaya çok güzel ekmek yediriyor. Hayatı boyunca 500-600 sayfalık bir kitabı, okumak ve yorumlamak(herkesin rahatça yapabileceği bir şey) için geçiren bundan da deli gibi para kazanabilen başka bir meslek yoktur sanıyorum ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

SeaGle said:

Sotto said:

Peki..Zaten dediğim gibi eğer senin benim gibi adamsa, o zaman imama gerek yok diyorum ben de...
Çünkü o da kendi çerçevesinde yorum yapacak, sen de kendi bilgi/görüşünle yorum yapacaksın, o adamın senden fazla bildiği birşey yok dünya ile ilgili onu kastettim sadece...
Basit düzeyde gözlem ve duyarlılık yeterli birçok şeyi algılayabilmek için, bunun için imamların kapı kapı dolanmasına gerek mi var...
Önce insanlara gerkli eğitimi ver boşver imamı...Dediğim gibi ben gerekliliğini sorguluyorum...

Senin/benim gibi adam olması konuya daha hakim olmamasını gerektirmiyor ki? Yobaz değil diyorum, görüşü dar değil çoğunun diyorum.

Ama bu konu üzerinde eğitim alıyorlar ve bazı durumlarda yorumlamanın kurallarını biliyor adamlar.

Şöyle örnek vereyim, 2 çeşit ayet var. Biri yorumu belli, kesin yargı barındıran ayetler. Misal;

"O halde Rabbin için namaz kıl. Kurban kes."

Namaz ve kurban emrediliyor mesela, açık ayet. Bu yorumlanmaz.

Ama kuran'ın büyük bir kısmı yorumlanması gereken ayetler. Zamana, duruma, çağa, vsvs bi sürü duruma göre yorumlanarak bir sonuca varılmaya çalışılır. Mesela örnekte kurban kes der, ama kurbanın nasıl kesileceği, kimin kesip kimin kesmeyeceği, ne zaman kesilebileceği falan bunlar hep kur'an ve hadislerin yorumlarıyla ortaya çıkar.

Ve yorumlamak da "hmm böyle demiştir yea" şeklinde olmuyor. Belli bi sistem içerisinde, az önce bahsettiğim parametreler göz önüne alınarak, belli bi yöntem ile yorumlar yapılır ve farklı farklı yorumlar ortak bi potada sindirilir. Sonuçta dinin emirlerine paralel ama zamana, duruma vs uygun bi yorum çıkar.

O insanlar da bu yorumlama sistemini bilen insanlar. Senin benim gibi bi insan ama bu konularda farklılar işte. Senin benim gibi biri yorumlamaya kalktığı için zibilyon tane aptal tarikat çıkıyor ortaya. Herkes yorum yapmaya çalıştığı için saçmalıyorlar.

Ha sen ya da ben yorum yapamaz mıyız? Ya da evinde kur'an okuyan bi kadın bunu yapamaz mı? Usulü kaidesi öğrenildikten sonra, adımları, sistemi bilindikten sonra biz de doğru düzgün yorum yapabiliriz elbette. Ama default bi insan normal bi olayı bile her zaman düzgün yorumlayamaz, kaldı ki kitlelerin yaşamına yön veren bi konudan bahsediyoruz burada, önemli bi durum.

Tabi yoruma gerek olmadan gönderilseydi? diyenleriniz de olabilir. O zaman da parametreleri sabitlemiş oluyorsun işte. O devirde savaş durumu göz önüne alarak gönderilmiş bi ayet sabit bi şekilde göz önüne alınsaydı bugün tüm gayrimüslimlerin kesilmesi lazımdı. Ama yok işte öyle bişey, çünkü 2011 şartlarına göre yorum yapmak lazım. Onu da bu konuda eğitim almamış default adam yaptı mı intihar bombacıları çıkıyor ortaya işte.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle, lisedeyken tek bir din ile etrafı kuşatılmış ve sure ayet ezberleyerek liseyi bitirmiş, haftada 2 saatten(belki oda yoktur) fazla felsefe görmemiş bir birey, neyi, nasıl neye göre yorumlayacak? Bu adamın çok sağlam bir dünya görüşü var mı ki, yada oturmuşta mı islam konusunda kendini yetkin hissedecek?

SeaGle said:

O devirde savaş durumu göz önüne alarak gönderilmiş bi ayet sabit bi şekilde göz önüne alınsaydı bugün tüm gayrimüslimlerin kesilmesi lazımdı. Ama yok işte öyle bişey, çünkü 2011 şartlarına göre yorum yapmak lazım. Onu da bu konuda eğitim almamış default adam yaptı mı intihar bombacıları çıkıyor ortaya işte.

hehe. uygulayamadıklarımıza kılıf bulalımdan öteye geçmiyor bu. Tek bir kavime yada tek bir döneme gelmiş bir kitapsa kaldırıp atalım zaten. Uğraşmasın kimse
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada imamlar para istemiyor arkadaşlar eve geldiğinde. İnsanlar veriyor.

Hani evde insanlar bilgisayardan anlamaz da komşunun çocuğunu çağırırlar. Sonra "hadi harçlık olsun" tadında para verir bazıları. Ona benziyor bu olay.

Para vermezsen komşu çocuğu trip atmaz sana. En fazla 2. çağırışında bahane uydurur en kötüsü.

İmam olayında da böyle. Para istemiyorlar genelde, e tabi suistimal edeni de vardır yani hepsine kefil olamam anasını satayım da, genelde para istenmez işte.

E böyle bi uygulama varsa artık para vermesen de olur zaten, görev sınırlarına girmiş işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

SeaGle, lisedeyken tek bir din ile etrafı kuşatılmış ve sure ayet ezberleyerek liseyi bitirmiş, haftada 2 saatten(belki oda yoktur) fazla felsefe görmemiş bir birey, neyi, nasıl neye göre yorumlayacak? Bu adamın çok sağlam bir dünya görüşü var mı ki, yada oturmuşta mı islam konusunda kendini yetkin hissedecek?

Abi adamlar öğreniyor diyorum ohoo
etrafı tek bi dinle çepeçere sarılmıyor artık diyorum
2011 yılı
50 yıl öncesinde varsa bilemem dedim.

İstisnalar dışında geneli artık öyle bildiğiniz dar görüşle eğitilmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...