Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

Spor Kulubu hisseleri, biraz riskli ama takip edersen getirisi iyi olur. En iyisi sezon sonunda basarisiz takimlarin hissesini en dusukten alip, transfer sezonu falan filan derken elden cikarmak. Lig boyunca duruma gore alip satmak.

Her sezon ayni terane oluyor. Gerci bizimkisi amator yorum, subzero daha aciklayici yazar sanirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki bu işin aslı astarı nedir almak için ne yapılır nereden alınır örneğin izmir talipleri istanbuldan arkadaş mı ayarlayacaklar o kağıtları almak için internetten alınıyor mu bu bahsettiğiniz kağıtlar, kaç parayla girmek gerekir en az veyahut bu işin taban fiyatı nedir çünkü bu işten gelecek paraya göre yatırım yapılıyor bildiğim kadarıyla.
Sosyal ağlarda paylaş

en kolayı herhangi bi bankadan internet bankacılığı ve şubeden yatırım hesabı açıcaksın.miktar olarakta başlangıç için 5 milyar ile kendini alıştır. 3 ay boyunca kendini geliştir. kar etmeye başlıyorsan 10 milyar ile başla. kar ettiğini görükçe her ay 1.5x oranında artarak limitin ne kadarsa girmen faydalı olacaktır.

ayrıca internette borsayı anlatan en iyi döküman:at yarağı borsası

ayrıca moderatörden dileğim. paticiğin yaşı itibari ile artık Yatırım bölümü açılmasının vakti geliyor. borsa çok derin bi deniz. hemen hemen hepimiz küçük yatırımcıyız. aramızda yıllık 400m $ ciro yapan bir İnşaat şirketinin Patronun Oğlu mevkiisinde olanlar olabilir. onu saymazsak birbirimize destek olmamız hiçbirimizi etkilemez. kendi fund'umuzu oluşturabiliriz. voltranı oluşturabiliriz. ben götü olmam ama.
Sosyal ağlarda paylaş

Galiba biraz borsadan bahsetmek lazim... Simdi arkadaslar borsa temel olarak hisse senetlerinden olusur..turkiyede calisan sirketler belirli kriterleri sagladiktan sonra halka arz yoluna giderler..halka arz ise sudur; sirket derki ben halki kendime ortak edecegim,yani derki sirket hisselerimin %10 unu halk alabilir.. Tabiki halkta bunu sirkete gidip ben sizin hissenizi alicam diyemez ve bunu araci kurumlar uzerinden yapar.. Simdi alim satim islemi nasil gerceklesir.. İlk basta talep alinir musterilerden bunlari araci kurumlar toplar ( bu bahsettigim ilk halka arz) derki sirket su fiyattan satisa cikariyorum ornek olarak 1.50 lira diyelim 1 lot hisseye (1 lot=1000 adet) halk 1.5 liradan sirket hisselerini almak ister ve o yatirdigi para kadar senet alir.. Tabiki halka arz oranindan dolayi belirli bir miktar hisse oldugu icin talep miktarina gore verilir hisseler.. Bunun akabinde senedin tahtasi acilir imkb de, ve islem gormeye baslar.. Simdiye kadar elimizde 50 kisinin toplam 30.000 lot mali var belli oranlarda bunlar tahtaya satis yazicaklar misal 20000 tane 1.6 liraya satis yaicaklar tAbiki ayni zamanda alis taleplerde gelicek eger 1.60 dan alis talebi gelirse adamin mali satilarak ve sira diger kademeye yani 1.61 seviyesine gelicek.. Yani 1.6 da 20.000 lot alis gerceklesti fakat 30.000 lot alis talebi gelmisti ne oldu 1.60 da 10.000 lot alis emri kaldi o fiyattan satici gelmedigi surece adam alicak mal bulamaz.. Bu sekilde kademe kademe yani alis ve satis taleplerine gore deger kazanir veya kaybeder bir hisse senedi.. Telden yaziyorum biraz kopuk oldu yarin pc den rahat anlatirim anlasilmayan yer varsa sorunuz lutfen..
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

en kolayı herhangi bi bankadan internet bankacılığı ve şubeden yatırım hesabı açıcaksın.miktar olarakta başlangıç için 5 milyar ile kendini alıştır. 3 ay boyunca kendini geliştir. kar etmeye başlıyorsan 10 milyar ile başla. kar ettiğini görükçe her ay 1.5x oranında artarak limitin ne kadarsa girmen faydalı olacaktır.

ayrıca moderatörden dileğim. paticiğin yaşı itibari ile artık Yatırım bölümü açılmasının vakti geliyor. borsa çok derin bi deniz. hemen hemen hepimiz küçük yatırımcıyız. aramızda yıllık 400m $ ciro yapan bir İnşaat şirketinin Patronun Oğlu mevkiisinde olanlar olabilir. onu saymazsak birbirimize destek olmamız hiçbirimizi etkilemez. kendi fund'umuzu oluşturabiliriz. voltranı oluşturabiliriz. ben götü olmam ama.

Fail post ilk paragraf... Yarin aciklayacagim..
Sosyal ağlarda paylaş

cacodemon said:

Şöyle orta vadeli (6ay civarı) bir yatırım yapmak istiyorum. İstediğim şey enerji ve çimento sektörünün eşit dağılımlı bir hisse sepeti. Böyle bir ürün/fon mevcut mudur? Bilen var mı?

Yarin senin icin bir inceleme yapip yorumda bulunmaya calisacagim... Anele kagidina dikkat etmekte fayda var..
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

borsa çok derin bi deniz. hemen hemen hepimiz küçük yatırımcıyız. aramızda yıllık 400m $ ciro yapan bir İnşaat şirketinin Patronun Oğlu mevkiisinde olanlar olabilir. onu saymazsak birbirimize destek olmamız hiçbirimizi etkilemez.

ahah iyiydi burası. bence sticky olmalı bu konu
Sosyal ağlarda paylaş

snarveien said:

şimdi ilk sayfayı okudum ve fikrim geldi

sermaye piyasası bölümü bi marmara üniversitesinde var acaba bu sene oraya mı girsem? brokerlik kulağıma çok hoş geliyor tabi ilerde oynamayı bilirsen peheyyy

Brokerlik = sermaye.. Broker olmak icin sermaye gerek okulda ogrendiklerin anca bir araci kurumda veya bankada calismani saglar.. Yatirim danismanligi ,takas operasyon,dealer gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Bende kısa bir süre önce nakite geçtim tekrar girmek için endeksin biraz daha düşmesini bekliyorum.Bu sene yeni rekorların kırılcağı herkesin dilinde ama bence biraz daha aşağı doğru yolu var endeksin.Tabi şuraya kadar inicek çıkıcak diye tahmin yapmak çok zor ama senin görüşlerin ne bu konuda?
Sosyal ağlarda paylaş

Bildigim teksey bu hukumet secime kadar borsayi dusurmez.. Endeks haziranda bu seviyenin altinda olursa disimi kirarim.. Suan teknik duzeltme oluyor veyabanci yatirimcinin kar satislari geliyor.. Guzel zamanda nakite cikmissin, fakat kagit bazinda onemli yukselisler olabilir bunlara dikkat etmek lazim.. Elimden geldigince bilgi vermeye calisirim yukselis beklediklerimi..
Sosyal ağlarda paylaş

Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen oyle oluyor.. Bu adamlar tek yerden ve tek kisi olarak calismazlar zaten.. Bu adamlarin yanindakilerde bu isten faydalaniyor.. Ama artik araci kurumlar bu kisilere direk islem yapma yetkisi veriyorlar ve her islemi kebdileri yapiyorlar.. Veya sirf bu adamlar icin 1 kisi tahsis ediliyor ve boylelikle mahremiyet saglaniyor
Sosyal ağlarda paylaş

suBzer0 said:

Joker said:

ilk paragrafı yaptım hiç de fail değil.
haftalık imiş çıkışlara göre al-sat yapabilseydim 2x kazanabilirdim
sorun şu oluyor elinde para yoksa elinde hisselerle takılıyosun
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

suBzer0 said:

Joker said:

ilk paragrafı yaptım hiç de fail değil.
haftalık imiş çıkışlara göre al-sat yapabilseydim 2x kazanabilirdim
sorun şu oluyor elinde para yoksa elinde hisselerle takılıyosun

konu ile ilgili joker'e yaptığım açıklama...

Aksine ben 5.000 lirayi cok olarak dusundugumden oyle dedim kimi adam icin 5.000 lira cok kimisi icin 50.000 lira az.. Yani insanlara min bir limitmis gibi sunmak yanlis.. Herkes gozden cikarip yatirim ve risk alabilicegi kendi miktarini belirlemeli boyle bir limit kucuk yatirimciyi kacirir.. Bnde zaten tam senin kaygilarina yonelik dusunuyorum.. Yani senin postta bi 5.000 liran olmaliki girebilesin borsaya gibi anlasiliyor..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...