Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

Tam anele almıştım baktım burda da yazılmış bir başka yer daha vardı borsayorum dıye orda da yazılmış tamam mutluyum içim rahat.

Ben ıstıyorum ki oyle cok ahım şahım para kazanmasam bıle gidiim istinye de alım satımı yapiim işlemleri yapiim cok tatlı gozukuyo o kısım bana cok cok daha fazla eglencelı gelıyor :D
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Şimdi Sub, öncelikle böyle birşeyi göze alıp yardımcı olman hakikaten mükemmel bişey.
Seneye eylül ayı gibi. Hatta Haziran ayından itibaren 1 yıllık bir yatırım yapmak istiyorum ancak borsa ile ilgili çok az bilgim var.

Mesela BİM AŞ nin hisselerini inceledim. 4 günde değer kaybetmesine karşın bugün +15.00 değer kazandırdı. Yıllık analizine baktığım zaman da getirisi olmuş.

Ayrıca DGGYO ya da baktım, o da yıllık manada getirisi yüksek hisselerden.
Şimdi, sorum şu, bir yıllık yatırıma girsem atıyorum 2000 tl ile, ne kadar kâr etmem mümkün doğru hisse ile(bahsettiğim hisseler mesela)? Takip etmek elimden gelmiyor ise, kimden yardım alacağım takip etsin hisseleri diye? 1 yıllık yatırım akıllıca mı? Ne kadar süre tavsiye edersin?

Mesela değer kaybı/kazancı ne zaman belli oluyor? Gün sonunda mı? Borsanın gün sonu saat kaçta eğer öyleyse?

Ha birde, hisseleri nakite çevirirken nasıl bir yol izleniyor? Yani nasıl aktarılıyor para? Kesinti oluyor mu? vs vs
Sosyal ağlarda paylaş

Hisseyi alacağın zamana yakın bi portföy oluşturman daha mantıklı. yıllık dokunmadan getiri %20 civarlarında olacaktır. örneğin garanti-e mini portför son 12 ayda tl bazında %27 getiri sağlamış. veya borsadan anlayan birisine paranı emanet edebilirsin. anlık alım satım yapar aradan kendine komisyon çıkarır. genelde bu tip kişiler kar'dan komisyon alır ama zarara karışmaz. ayrıca aracı kurumların %1.0-1.8 arasında değişen al sat komisyonları vardır. alırkende satarkende keserler bu komisyonu.
Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

Selamlar,

Şimdi Sub, öncelikle böyle birşeyi göze alıp yardımcı olman hakikaten mükemmel bişey.
Seneye eylül ayı gibi. Hatta Haziran ayından itibaren 1 yıllık bir yatırım yapmak istiyorum ancak borsa ile ilgili çok az bilgim var.

Mesela BİM AŞ nin hisselerini inceledim. 4 günde değer kaybetmesine karşın bugün +15.00 değer kazandırdı. Yıllık analizine baktığım zaman da getirisi olmuş.

Ayrıca DGGYO ya da baktım, o da yıllık manada getirisi yüksek hisselerden.
Şimdi, sorum şu, bir yıllık yatırıma girsem atıyorum 2000 tl ile, ne kadar kâr etmem mümkün doğru hisse ile(bahsettiğim hisseler mesela)? Takip etmek elimden gelmiyor ise, kimden yardım alacağım takip etsin hisseleri diye? 1 yıllık yatırım akıllıca mı? Ne kadar süre tavsiye edersin?

Mesela değer kaybı/kazancı ne zaman belli oluyor? Gün sonunda mı? Borsanın gün sonu saat kaçta eğer öyleyse?

Ha birde, hisseleri nakite çevirirken nasıl bir yol izleniyor? Yani nasıl aktarılıyor para? Kesinti oluyor mu? vs vs

Şimdi öncelikle şunu söylemek istiyorum arkadaşlar.. Kimseyi suçlamak için filan söylemiyorum fakat tam emin olmadan lütfen yorum yazmayalım çünkü bu konuda herkes birşeyler biliyor fakat bilinenlerin çoğu yanlış oluyor..

Joker'in söylediği doğru , yatırım yapacağın vakit geldiğindeki Tr nin durumu , döviz kurları , altının durumu vs. hepsi etkili olacaktır borsaya. yani bu zamanlarda inceleme yapıp öneride bulunmam daha doğru olur.. Fakat şöyle bir gerçek vardır , bazı şirketler vardır ki gerçekten onlara birşey olmaz ve rutin gelişimlerini devam ettirirler , örnek olarak SAHOL , KCHOL , GARAN , YKBNK gibi hisse senetleri yatırımcısını 1 sene gibi uzun vadede üzmez.. Ayrıca uzun süreli yatırımlarda benim yaptığım şey , çimento fabrikalarına yönelmektir , bu yönelmeyi yaparkende şirketin bilançosu ve özsermayesini göz önünde bulundurmak gerekir , yani durumu kritik olan şirkete para yatırılmaz.. Nuh çimento , Konya çin. , akçansa bunlar favori şirketlerimdir..

hiç kimse -100.000 liralık bir portföye yatırım danışmanlığı veya senin adına işlem yapmaz , anca bu işlerle uğraşan bir arkadaşından rica edersin , senin için yatırım önerisinde bulunur ve kağıtları detaylı olmasada takip edip sana bilgi verir vs. Bu konuda bizden müşteri olduğun taktirde ben elimden gelen yardımı gösteririm.. Bu forumunda böyle bir avantajı olsun sonuçta..

Aracı kurum komisyonları üst seviye olarak %0.2 olarak belirlenmiştir yani 1000 de 2 , yaptığın işlemin hacimine göre bu oranda uygunluklar sağlanabilir.. Örnek olarak bizde bir brokerin komisyon oranı 100.000 de 8 dir...

Bir hissenin kayıp ve kazancı gün sonu belli olur. saat 17.30 da ulusal piyasalar kapanır ve gün sonu verileri ortaya çıkar..

yatırım olarak zaten min. 3 ay öneriyorum çünkü şirketlerin 3 aylık bilançoları çıkıyor ve onun için 3 aylık hareketler önem kazanıyor..

hisseler nakite çevrilmez , olay sadece gün içi sana ait olan hisseyi başka birine istediğin fiyattan satmaya çalışırsın...
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

Joker said:

sonunda hareket başladı :)

anele suan 2.73 hafif gitti geldi ama buyuk bişi yok o yuzden imkb yukselmiş falan bana dokunmadı ona yanıyorum ben :D

rahat ol abi sen :) güven bana.. zarar etmezsin ona eminim.. bugün yarın 12 aylık bilançosu gelicek şirketin...
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

Hisseyi alacağın zamana yakın bi portföy oluşturman daha mantıklı. yıllık dokunmadan getiri %20 civarlarında olacaktır. örneğin garanti-e mini portför son 12 ayda tl bazında %27 getiri sağlamış. veya borsadan anlayan birisine paranı emanet edebilirsin. anlık alım satım yapar aradan kendine komisyon çıkarır. genelde bu tip kişiler kar'dan komisyon alır ama zarara karışmaz. ayrıca aracı kurumların %1.0-1.8 arasında değişen al sat komisyonları vardır. alırkende satarkende keserler bu komisyonu.

yanlış yazmışım %0.1 ile %0.18 demek istedim. niye zamanın ötesinden editleyemedin orasını anlamadım..
Sosyal ağlarda paylaş

dieevil said:

suBzer0 said:

Bütün C grubu hisseleri diyebilirim.. ASLAN , KAPLM , KENT vs...

Kaplm ın yılsonu hedef fıyatı 140 tl...

Ben güzel paramı kazandım KAPLM den.. fakat tahta hareketleri çok riskli , yani birileri bişeyler yapıyorlar orda.. Hatta istinye de bu tahtayı nasıl kapatmıyorlar diye konuşuluyor...
Sosyal ağlarda paylaş

Riskli abi , aslında bende KAPLM'den bir atılım bekliyorum kulağıma gelen çok enteresan şeyler ver arkadaşın dediği gibi fakat güvenilmez abi ne olur ne olmaz.. 2 kuruş paramızda gider batar orda sonra.. gerek yok sağlam hisselerden şaşmayınız..

P.S.yarın ANELE'den gerekli hareketi bekliyorum artık....
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...