Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

araplara neler oluyor

Flassh

Öne çıkan mesajlar

Az önce ablamla yine konuştuk. Elçilikten ne arayan ne soran var. Ablam da karartmış gözünü güvendiği bi taksiciyi bulmuş şimdi havaalanına doğru gidiyor. Ağlayarak anlatıyor yol kenarlarında testereli bıçaklı adamlar var diyor. Bi yandan da askerler geçiş noktaları oluşturmuş yollarda. Bakalım biraz da olsa içimiz rahatladı, hayırlısıyla bi havaalanına ulaşsa da iyice rahatlasak.
Sosyal ağlarda paylaş

dün habertürk'e bir bayan bağlanmıştı mısır'dan. sporcuymuş. bir otelde kalıyormuş. kaç kişiler veya tek başına mı bilemiyorum şimdi. elçilikten yardım istemek için aramışlar elçiliği. kendilerine "böyle durumlarda herkes kendi başının çaresine bakar." demişler. ne yapacağımızı bilemiyoruz falan diyordu. yuh artık.
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

Normalde bu tarz durumlarda ülke elçiliklerdeki adamları falan uçağa toplayıp ülkeyi terk ediyor diye biliyordum hala yapmamaları ilginç cani kazasız belasız gelir kardeşin umarım.

o ülkedeki tüm vatandaşlarını tahliye etmeden cıkmazlar

bu arada mısırdaki türkler de tahliye edildi haberlerde vardı bugun
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada konuştuk ablamla da ilk bu protestoya çıkanlar sanatçılar üniversiteliler falanmış. 30 yıllık mübarek yönetimini istemedikleri ve son zamanlarda mısırın çok pahalılaşmasından dolayı. Sonra perşembe akşamı ve cuma akşamı başlayan olayları çıkaranlar alt kesimin de alt tabakası diyor ablam. Yani türkiyedeki tinerci takımı gibi düşünün. Onlar yağmalara başlamışlar, tecavüzlere başlamışlar.

Ablamın arkadaşı geçen akşam cama çıkayım demiş sokakta 4-5 kişi ellerinde kasaturalar bi adama saldırmışlar bıçaklamışlar. Sonra asker gelmiş üstünü örtmüş gitmiş.

Yani olaylar göründüğünden de ciddi. Hatta yağma olaylarına asker ve polisler de karışmış.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu isyanları özgürlük hareketi filan sananlar var. Araplar ve özgürlük sanırım yan yana gelemeyecek kelimeler.

Araplar koyun sanıyorlar kendilerini hep bir çoban bakıyorlar başa çıkartıcak. Mübarek gidecek başkası gelecek. Hatta bu seferde diyecekler ki ulan ne mübarek adamdı.

Maddi geçim sıkıntısı isyanların temel nedeni. Hükümet değişince bu sıkıntı düzelecek mi bilinmez. Ama araplar, bedeviler artık birşeyleri değiştirmek istiyorlarsa önce birlik olmaları gerek. Birleşik arap emirliklerinden bahsetmiyorum. Gerçek bir birleşme. Araplar birbirleri ile anlaşamıyorlar ki diğer dünya halkları ile anlaşsınlar. Şu dünya da kaç tane arap devleti var sayın. Kaç Türk devleti var? Kaç Alman devleti var? Bu dünyada çin dışında çin devleti var mı?

Bir ırkın birden fazla devleti varsa bunun sebepleri bellidir.

1.örnek için Türkleri gösterebiliriz. Coğrafyadan ötürü kurulan farklı devletler ve Türklerin göçebe yaşam tarzları. Yani orta asyadada var Türkler. Hazardada var. Arap yarım adasındada var. O yüzden Türklerin birden fazla devletinin olması coğrafi neden.

2.örnek için de Arapları gösterebiliriz. Özellikle dış güçlerin etkisi ile aynı toprak parçası üstünde yaşadıkları halde birden fazla devlet kurmaları çekişme ve çatışmalardan ötürü beraber yaşayamadıklarının göstergesidir.

Birbirleri ile dalaşmaya bu kadar müsait bir halkı tabi ki kışkırtması, birbirlerine düşürmeside epey bir kolay oluyor.

Mısırda 1 ay öncesine kadar alman ajanları kol geziyordu.

Yani şahsi fikrim o yarım ada ve o halk her zaman zulm görücekler, her zaman ezilecekler, hiç bir zaman özgürce hareket edemeyecekler çünkü kafa yapıları ona göre dizayn edilmiş.

Bunlar birtek pers imparatorluğunda, osmanlı imparatorluğunda mutlu olurlar eh onunda devri bitti.

Alman, Amerikan, Rus oturmuş satranç oynuyorlar her biri bir arap piyonu seçiyor bir biri sürüyor bir diğeri sürüyor yeri geliyor karşılıklı yiorlar birbirlerini, olay bundan ibaret.
Sosyal ağlarda paylaş

@RRA

adamların bir lideri yok sanırım ya. Yani biri "lead" etse derim birisi fişfiklemiş ama, yok yani.
Ne olacak çok merak ediyorum,
esasen bizim tunusa falan gidip bir şekilde bu olaydan çıkar falan sağlamamız lazım.
Var mı bu adamların sömürülecek bir şeyi?
Sosyal ağlarda paylaş

Mısır, Tunus ve Yemen'de petrol olayıda o kadar değil. Mısır'ın büyük bölümü kuzey afrikada zaten.

Mısır buldu canım yeni liderini. Adam ülke karıştığı anda geri döndü ülkesine. Nobel ödüllü var ya bir adam dün konuşma yaptı hatta. O olur bak devlet başkanı zaten çoban arıyorlardı hemen adamı pohpohlama başladılar.

Ama sen diyorsan ki arapların başına liderlik edebilecek ülke olabilirmiyiz diye.

Osmanlının zamanından daha zor olacağı kesin. Ama olmaz diye birşey yok.

Filistin, Afganistan, Irak sana üç devlet gösteriyorum acil olarak adaletin gelmesi gereken.

Kim bu üç toprağa adaleti getirirse, hem dünya desteğini arkasına alır, hemde biraz olsun iq'su olan arapların.

Türkiye doğunun yeni lideri olucaksa eğer bana göre Irak'tan başlasın.

Fakat şuda var. Böyle bir hamleye kalkışmadan önce kendi içinde kendi ülkende ne kadar vatan haini varsa bir gecede sallandırcaksın. Önce gücünü kendine göstereceksin sonra dünyaya.

Senin askerin, adalet sistemin, üniversitelerin milletin eline sakız olmuş, sen halen eski imparatorluk günlerinin peşindesin.

Bu ülkede her kim askeri, hakimi, savcıyı, öğrenciyi, öğretim görevlilerini küçük düşürmeye çalışıyorsa bu ülkeyi sevmiyordur, bu ülkenin düşmanıdır, vatana ihanetten yargılanmalıdır.

Ama yani şu dediklerim o kadar kolay ki bir gecede yaparsın. Yeterki bunu yapacak insanların kimseye; BORCU olmasın, kimse bu insanların AÇIĞINI bilmesin. Kimsenin özellikle okyanusların ötesinde kimsenin emrinde olmasınlar. Sadece vatanlarını seven, bu dünyaya ve kendi ülkesine adaleti barışı getirmeyi hedefleyen halkçı insanlar olsunlar bir gecede yaparlar.

Dünyada zaten barışı getiren ülke olarak biliniyoruz. Ama bunu diplomatlarımızla değil askerlerimizle başardık. Arnavutlukta, Bosna'da çok iyi sınavlar verdik.

Şimdi aynısını Irak, Afganistan ve son olarakta Filistine barış getirererek yapıp, doğunun lideri olabiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben sanmıyorum Baradey'in lider falan olabileceğini, izin vermezler.
Mübarek'in de istifa edeceğini sanmıyorum.En fazlası hükümet değişir.
Müslüman kardeşlerin zaten söz sölicek hali yok, paramparça adamlar.Ama onlar birşey demeden de mübarek gitmez zaten.

Olaylar bence kısır döngü, biraz daha sürer sonra durulur.Hükümet biraz göz boyar, insanlara makarna yardımı yapar olay biter.
Sosyal ağlarda paylaş

fantastik insan ihtiyacı ülkemizde her daim karşılanmakta, bi yandan ortadoğunun lideri oluyoruz, bi yandan protesto için kendini yakan insanlar hala böle koyun, güdülebilir falan filan diye nitelendirilmekte, bi yandan da "bizde de olur mu" gibi kof beklentiler..peey pey..
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşım staj için mısır'daydı..Tahliye edilmişler, türkiyeye döndü. Dediklerine göre olaylar televizyonda gözüktüğünden çok daha kötüymüş. Mahvettiler güzelim şehri , eskisi gibi olması çok zor gözüküyor falan diyor. Halk bayaa kötü durumdaymış sanırım =/
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Mısır, Tunus ve Yemen'de petrol olayıda o kadar değil. Mısır'ın büyük bölümü kuzey afrikada zaten.

Mısır buldu canım yeni liderini. Adam ülke karıştığı anda geri döndü ülkesine. Nobel ödüllü var ya bir adam dün konuşma yaptı hatta. O olur bak devlet başkanı zaten çoban arıyorlardı hemen adamı pohpohlama başladılar.

Ama sen diyorsan ki arapların başına liderlik edebilecek ülke olabilirmiyiz diye.

Osmanlının zamanından daha zor olacağı kesin. Ama olmaz diye birşey yok.

Filistin, Afganistan, Irak sana üç devlet gösteriyorum acil olarak adaletin gelmesi gereken.

Kim bu üç toprağa adaleti getirirse, hem dünya desteğini arkasına alır, hemde biraz olsun iq'su olan arapların.

Türkiye doğunun yeni lideri olucaksa eğer bana göre Irak'tan başlasın.

Fakat şuda var. Böyle bir hamleye kalkışmadan önce kendi içinde kendi ülkende ne kadar vatan haini varsa bir gecede sallandırcaksın. Önce gücünü kendine göstereceksin sonra dünyaya.

Senin askerin, adalet sistemin, üniversitelerin milletin eline sakız olmuş, sen halen eski imparatorluk günlerinin peşindesin.

Bu ülkede her kim askeri, hakimi, savcıyı, öğrenciyi, öğretim görevlilerini küçük düşürmeye çalışıyorsa bu ülkeyi sevmiyordur, bu ülkenin düşmanıdır, vatana ihanetten yargılanmalıdır.

Ama yani şu dediklerim o kadar kolay ki bir gecede yaparsın. Yeterki bunu yapacak insanların kimseye; BORCU olmasın, kimse bu insanların AÇIĞINI bilmesin. Kimsenin özellikle okyanusların ötesinde kimsenin emrinde olmasınlar. Sadece vatanlarını seven, bu dünyaya ve kendi ülkesine adaleti barışı getirmeyi hedefleyen halkçı insanlar olsunlar bir gecede yaparlar.

Dünyada zaten barışı getiren ülke olarak biliniyoruz. Ama bunu diplomatlarımızla değil askerlerimizle başardık. Arnavutlukta, Bosna'da çok iyi sınavlar verdik.

Şimdi aynısını Irak, Afganistan ve son olarakta Filistine barış getirererek yapıp, doğunun lideri olabiliriz.

tam bir taksici muhabbeti.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...