Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Muhteşem Yüzyıl'a Beyinsiz Tepkisi

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

reddiye said:

yok artık
roma imparatoru değil bunlar yalnız.
aslında fatihin soyu bizansa dayandığı için ve kendini bizansın varisi olarak gördüğü için romayı birleştirme hayali olduğu söyleniyor. istanbulu aldıktan sonra italya seferlerini yapması ve Kayser-i Rum title ını kullanması bunu doğrular nitelikte diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Longshanks said:

reddiye said:

yok artık
roma imparatoru değil bunlar yalnız.
aslında fatihin soyu bizansa dayandığı için ve kendini bizansın varisi olarak gördüğü için romayı birleştirme hayali olduğu söyleniyor. istanbulu aldıktan sonra italya seferlerini yapması ve Kayser-i Rum title ını kullanması bunu doğrular nitelikte diye düşünüyorum.

Kayser-i Rum aslında Doğunun kralı anlamına gelen bişey. Rumi'lik etnik yada dini bi ifade değil, Anadolu da yaşayan insan anlamına gelir.
Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi. Fatih istanbulu fethedince o ünvan otomatik olarak gelen bişey birilerinin verdiği herhangi bi ünvan değil.
Doğu Roma kralı babında gelen, bir nevi "halifelik" tarzında bi ünvan.
Fatih'in soyunun bizansa dayandığı mevzusunuda ilk defa senden duydum
Fatih'in annesi sırp prensi Despina'dır . karısı ise Rum Kornelya(Hatice Sultan) olarak bilinir.Tabi evladın soyu babaya dayandırıldığı için direk "Fatih sırp" denilmez sonucta bi çok padişahın annesi/karısı
Rum,Sırp,Rus,Macar,Leh,İspanyol olduğu için soy bağlamında bunun soyu rus,sırp,vs.vs.vs. die nitelendirmek oek doğru olmaz bence.

Ayrıca ilk defa haremi kuran Fatih, bunu bi nevi siyasi araç olarak kullanılabileceğinin farkına varanlardan.O tarihlerde barışlar yada anlaşmaların samimiyeti ve garantisi adına olaya "kan bağı" katalım deyip genelde kız alınıp/verilirdi.Verilen kızında öle alelade sadece salt güzel olması yetmez aksine soylu olması en önemli meseleydi.O yüzden bi padişahın hareminden bi cariyesini vermesi öle basit bi hediye değil aksine siyasi amaca hizmet eden bişey olarak görmek lazım.
He tabi buradaki "hareminden cariye" verir derken amiyane tabirle "kullanılmışlardan" değil bilakis niyeti ve verilen değeri göstermek adına "gazı kaçmamış" olanlardan verilirdi.Yani "ailemden saydığım falancayı" sana veriyorum gibi bişey.O yüzden direk Haremi zevkcenter olarak görmek çok yanlış olur kanatindeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Amonn, yarım biliyorsan yarım yaz. Diğer yarısını doldurma.

iyide Tarih dergisine makalemi yazıyoruz?. Yoksa benim yazdıklarımdan alıntı yapıp Osmanlı tarihi ansiklopedisimi yazıcan.Ben böle düşünüyorum böyle yazdım, yanlışımda olabilir tabiki tarihçi değilim,
He ama sen eğer "haremde çalıştım, kralın başını tuttum bilirim" diosan o ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

ALLAH KESIN VAR grubunda bu postu gordum simdi, asagidakini yazdim sonra adam sildi serefsiz.

said:
yahu su elestirdiginiz konularda tarihi olarak tutarli olmayan tek bir sey yok. gay sahnesi demissiniz, osmanli'da oglancilik baya yaygindi, dizide var mi bilmiyorum da gayet normal olmasi, tebrik ederim yapimcilari eger varsa cesaretleri i...cin. saraba gelince, sadece sarap degil basta afyon olmak uzere bircok uyusturucu da kullaniliyordu sarayda.

bir de sultan suleyman'in da cok hatalari var oyle inanilmaz bir adam degil. bir padisahi degerlendirmek icin kendi donemine degil, cocugunun donemine bakmak gerekir. sultan suleyman osmanli'nin duraklamasinin mimarlarindan biridir, mesela en basitinden selim'in arabistan ve misir'dan doldurdugu hazineyi tuketmistir. bu dizi de anladigim kadariyla hurrem sultan'la iliskisini inceleyecek, gayet de ilgi cekici bir konu bir cariyenin koskoca osmanli sultanini kendine kole yapmasi. bakalim ne kadar gercekci isleyecekler, onu gorecegiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

padisahlar sevismeden uruyormus

lutfen!

hareme aldikalri cariyelerde aslinda orda beslenmek icinmis, padisah cocu kistedigi cariyenin adini yazip bosluk birakip cinsiyeti yazip 9999 a yolluyormus, 9 aya sarayin bacasindan leylekler birakiyormus cocugu

basta sistem iyi islesede 1. mustafa bacadan kafa ustu duserek geldiginde bozulmus hersey, gavurlar leyleklere rusvet yedirip zavalli sehzadeleri kafa ustu ata ata bozmuslar kafalarini

hanedanin sehzadeleri 20 sene odaya kitli tutup orda beslemesiyle filan alakasi yok yani, tamamen mason ve gavur komplosu

bu adamın osmanlı yorumlarına hastayım.
Sosyal ağlarda paylaş

tarihten anlamıyorum belki ama sülalemize bok atmayacağız diye herşeyi körü körüne kabul edip padişahları aziz yapanları çok iyi anlıyorum.

osmanlıyı duraklama dönemine sokan bence dindir. osmanlının halifeliği almasıdır. zincirleme olarak gerisi gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

eet, oku eliyle atiyomus ama bow ile degil

Soris said:

Osmanlıyı duraksama dönemine sokan dünyada yaşanan gelişmeleri yakalayamamasıdır. Bu mantık ne yazıkki ülkede hala devam ediyor. Biz şöyle iyiyiz böyle asarız adamı böyle yaparız gibisinden tamamen boş laflar.

bizi gerileten ve yerimizde saydiranda bu zatn, "biz iyiyiz, bize kimse bisey yapamaz" gg.
Sosyal ağlarda paylaş

Hagii said:

tarihten anlamıyorum belki ama sülalemize bok atmayacağız diye herşeyi körü körüne kabul edip padişahları aziz yapanları çok iyi anlıyorum.

osmanlıyı duraklama dönemine sokan bence dindir. osmanlının halifeliği almasıdır. zincirleme olarak gerisi gelir.

osmanlıyı duraklama dönemine sokan dini de alet edip batıdaki gelişmelere kapayanlar veya yetiştiremeyenlerdir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...