Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bilim kurgu öneri

SNA1L

Öne çıkan mesajlar

Bende sci-fi çok severim arkadaşa moon u tavsiye etmişsiniz diye izledim dün.

Güzeldi severek izlerim, Kubrick'in A Space Odyssey den baya esinlenilmiş...

Ama filmde bi bütünsüzlük vardı sanki. Filmi izlemiş olup sorularımı cevaplayabilecek biri olursa sevinirim çünkü kafama takıldılar dünden beri =)

Sorular

- Bu ilk Sam'in elini yaktığı daha sonra kaza yaptığı sırada gördüğü kız kimdi/neydi? Ona bi açıklık getirmediler sanki. Kızı dicem ama kızına hiç benzemiyodu o tip (sanki)...

- İlk Sam neden radyasyona maruz kalmış gibi hastalandı git gide kötüye gitti? 3 senenin sonunda ayda radyasyona mı maruz kaldıklarından yoksa klonun ömrü 3 sene olduğundan mı?

- Bi de Sam'e yardım eden Robot Gerty'nin Lunar Corp'taki insanlardan daha insani olabilmesi olayı bana mantıksız geldi. Böyle şeytani bi firma neden klonlara iyi müslüman olacak AI a sahip bi robot tasarlasın ki? =)

Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Firefly izle. Dizilerin kralı (14 bölüm), bilimkurguların kralı, en karakter karakterler de orada.

Liste süper üstünden geçicem. Ama şu diziyi merak ettim konu ne abi? Gerçi dizilerin kralı demişsin bu indirmeye yeter. Hemen izliyeyim. Ama aklım listede kaldı o listeyide kaydedim bir yere :D
Sosyal ağlarda paylaş

cevaplar

aslında sorduğun sorular çok basit şeyler ve cevapları filmde veriliyor.

- halisünasyon görüyor orda adam. halisünasyon için illa tanıdık bir yüz olması gerekmez (kızını da bilmiyor zaten). hastalığının belirtilerinden biri o. foreshadowing mi ne derler ya, o mesele.

- radyasyona maruz kaldı dediğin şey ölecek olmasından dolayı yaşadığı durumlar. klonların ömrünü 3 yıla sabitlemişler (filmde de söylüyor, adam eski kamera kayıtlarını incelerken farkediyor).

- "insanlardan daha insani" derken ne kastettiğine bağlı. bundan daha "insani" insanlar gördüm ben. robot sadece "iyi kalpli ve yardımsever" olmaya programlanmış, o da ona göre davranıyor. tayfanın mutlu olmasını sağlamak için görevlendirmişler onu orda.

Sosyal ağlarda paylaş

Bone

İyide abi klonların ömrünü 3 yıla kısıtlamışlar geçmiyor. Sadece 3 yılı dolan klonu seni eve gönderecez diyip zehirliyorlar. Yani her klon 3 yıllık kontrat zihniyle uyanıyor. Bu yüzden 3 yıl dolduğunda öldürüp yenisini uyandırıyorlar.

Ve neden 3 yıl olduğuda tahmin yapıyorum o istasyonda ilk çalışan adam bu klonların orjinali. Orninalide 3 yıl kontrat yapmış. Bu herifi eve göndermişler ama herife karısından gelen videoları falan saklamışlar. Klonlara bu videoları göstererek devam etmişler. Sistem böyle olunca her klonu 3 yıl sonra öldürüp yenisini getirmek zorunda kalıyorlar.

O ölen klon kazadan zarar gördüğü için öldü bence 3 yılı doldu diye değil.

Yanlış mı anlamışım yoksa durum mu?

Bone

Ama tabi kısıtlamışlar ben klonun normal yaşam süresi 3 yıl diye anlıyorum. Belki sende kısıtlamışlar derken 3 yılda bir öldürüp yenisini canlandırıyorları kastediyorsun.

Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

danny boyle - sunshine'i kimse dememiş,

pek sevilmedi ama bence harikadır. 2001'e saygı duruşudur adeta

heralde bu filmi bizden başka seven yok. Böyle çıktığında 3 defa filan izledim, hala izlerim. Çok hoş bir filmdi.

The Core mu ne var. Dünyanın merkezine gidiyorlar. O da fena değil.

Brasil'i anlamak yürek ister ama.

Taken diye Spielberg'in 10 bölümlük bir dizisi var. Uzaylılarla ilgili, baya eski ama.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Buddha said:

GERGE said:

Firefly izle. Dizilerin kralı (14 bölüm), bilimkurguların kralı, en karakter karakterler de orada.

Liste süper üstünden geçicem. Ama şu diziyi merak ettim konu ne abi? Gerçi dizilerin kralı demişsin bu indirmeye yeter. Hemen izliyeyim. Ama aklım listede kaldı o listeyide kaydedim bir yere :D

Eski solcu modunda gezen space cowboylar. Hükümet komplosu. Çok güzel, zeki ama hafif deli bir kız. Şaçma göründüğüne bakma, inanılmaz dizi. Sırf bu dizinin oyuncuları oynuyor diye 4 farklı dizi daha izlemeye başladım ben: Terminator, V, Chuck, Castle. Hiç biri de Firefly kadar güzel değildi.

Zaten dizinin hangi oyuncusuna baksan Firefly cult following filan diyor wikide. Ayrıca IMDB'de an yüksek puanlı üçüncü diziydi son baktığımda 9.6 ile.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Şu vardı bir de, süper ötesi film: The Thirteenth Floor

bu film dehşettir.

hatta bence matrix, eXistenZ, inception gibi filmlerle direkt teorik olarak güçlü ortak yönleri olan ilginç bir filimdir. hatta şu an aklıma gelmeyen bir film daha vardı direkt olarak 13. kata fena benzeyen. hoş matrix falan da 99da çıktı ayrı mesele, ama 13. kat kendi içinde oldukça yoğun işlenmiş bi seneryayoya sahip.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...