Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Blizzard Product Slate `Leak`

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

bu arada merak edenler için blizz'in yeni mmo'su hakkında bildiklerimiz (dikkat: BİLGİ, söylenti, uydurma vs değil)

-Yeni bir IP olacak (yani varolan dünyalardan birinde geçmeyecek, yeni bir lore sunacak) Kaynak: Blizzard
-WoW takımından bazı kilit isimler bu projeye (de) katkı veriyor. Chilton ve Kaplan hemen aklıma gelenler. Kaynak: Blizzard
-WoW'dan daha geniş bir kitleye seslenecek. Kaynak: Blizzard
-Bilim-kurgu temelli bir dünyada geçecek. Kaynak: Blizzard'ın iş fırsat sayfası

Söylenti, çıkarım ve hatalı bilgiler:
-Bir fransız sitesinin hiçbir kaynak belirtmeyen iddiasına göre, bir "savaş" bir de "sosyal" yöne sahip, iki parçalı bir FPS olacak.
-Kaplan bir ara "science fiction, post-apocalyptic mi yoksa tarihi mi olacak" sorusuna -gülerek- "hepsinin karışımı" diye cevap vermiş. Buradan fallout-umtrak bir dünya geliyor insanın aklına ama yeni bir IP olacağı için pek de olası değil. O üçünden bilim kurgu ve post apokaliptik öğeler taşıyacak olması daha mantıklı görünüyor.
-Bungie'nin yapacağı bir oyuna activision-blizzard'ın publisher olması bir ara yanlış anlaşılmaya sebep olmuş ve activ-blizzard'ın yaptığı bir oyuna bungie'nin yardım edeceğini düşündürtmüştü. Oysa resmi açıklamayı dikkatli okuyanlar, bahsi geçen oyunun bungie'nin IP'si olduğunu ve onlarda kalacağını gördüler (blizz'in yeni oyunu kendilerine ait yeni bir IP olacak)
-Kotick'in CoD'dan bir MMO şeklinde yararlanma fikirleri yine kafa karıştırdı. Blizz'den gelecek oyunun CoD MMO'suyla ilgisi yok, ancak bu Activ tarafından bir CoD MMO'su yapılmadığı anlamına gelmiyor :)
-Bu konuya da konmuş olan grafiğe göre çıkış tarihi ve kod adı belli. Lakin bu belgenin de çok şüpheli olduğunu unutmamak lazım. Doğruysa bile kodadı bize birşey anlatmadığı gibi, çıkış tarihi de tahmini olmaktan öteye gidemiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

yıl 2010, sektörün en büyük şirketinin patronunun çalışanları üzerinde sözünün geçemediğine ve dahası yumurtalarını aynı sepete koyacak kadar acemi olduğuna inanan var.

Sevgili Sam, sanırsam activison-blizzard'ı bir ofiste çalışan 50 kişiden ibaret canlandırıyorsun kafanda. Kotick böyle arada dolanıyor "beyler çalışıyoruz dimi? şşt sen gözlüklü, o night elfin göğüsleri biraz daha zıplasın diimi ama? len metzın, şu rhonine raptor bineği vericeksin ok mi?" falan diye.

Yannız öyle değil.

Blizzard tek başına yaklaşık beşbin çalışana sahip bir firma. Böyle firmalar nasıl çalışıyor anlatayım çok kabaca. Şimdi bir sürü departman var. Departmanların içinde ekipler var. Yani anlayacağın -kabaca- bir ağaç yapısı var. Şöyle oluyor. Alt seviyede birileri iş yapıyor, kendi seviyelerinde bir "üst" ile birlikte. Onların çıkarımları "bir üste" gidiyor, oradan bir üste.. böyle sonunda yönetime ve CEO'ya ulaşıyor. Yönetim üyeleri ve CEO kendileri de bu departmanlarda ayrıca görevli olabilir. (mesela metzen şirketin başkan yardımcısı ve aynı zamanda lore falan yaratan departmanın başkanı)

Neyse, uzatmiym. Şimdi bu CEO dediğimiz amcalar, söz konusu olan blizzard gibi büyükçe bir firmaysa -haliyle- öyle alt seviye işlere karışmıyorlar. Herkesin bir görevi var. Türkiye'deki Ahmet Tosunoğlu'nun firması değil ki bu (isimi salladım umarım böyle biri yoktur asd), patron ukala ukala herşeye atlasın. Tabi ki yönetimin ve CEO'nun ellerine gelen bilgilendirmelere tepkileri olacaktır. Tabi ki onların kararları önemli. Ama demem o ki

1. CEO PADİŞAH DEĞİLDİR. Verilen her karar ilgili departmanlarca da incelenir.
2. CEO -YÜKSEK- seviye kararlardan sorumludur. CEO gidip de ses departmanına gidip şunu yapın demez. Hiyerarşi yapısında atıyorum "Proje lideri" gibi bir titre sahip bir adam "bakın böyle birşey yapıyoruz" diye genel bilgilendirme verir, CEO isterse detay bilgi alır, isterse öneri sunar. Bunlar düşünülür, KABUL DE EDİLEBİLİR ama sırf CEO istedi diye değil, gerçekten iyi bir fikirse. Profesyonel ortamda "şş genç gel bakiym bişi konuşucam senle" diyip karar yedirilmez.

Gelelim activision-blizzard'a.

Bu firma Activision ve Blizzard'ı TEK BİR FİRMA YAPMADI. Bu birleşim ticari ve hukuki bir birleşim. Yani tabi ki "bir firma" olarak geçiyorlar ama demek istediğim şu: Blizzard'ın kendi yönetimi var. Activision'ın kendi yönetimi var. Blizzard iç işlerinde kendi kendini yönetiyor, Activision iç işlerinde kendi kendini yönetiyor.

Blizzard'ın kendi başkanı var (Morhaime). Blizzard'ın kendi departmanları var.

Kotick'in blizzard üzerinde hiç mi etkisi olamaz? Olabilir. Ama böyle "KOTICK ISTEDI VE OLDU" diye bir olay YOK. İşler öyle yürümüyor. Üç ayrı ağaç var hiyerarşik. Activision'ın kendi ağacı, blizzard'ın kendi ağacı bir de activ-blizz altında ayrı bir yönetim ağacı var. Kotick fikir belirtme hakkına sahip, teklif götürme hakkına sahip ama SADECE KENDİ İSTEĞİYLE KARARLARI GERÇEKLEŞTİRME HAKKINA SAHİP DEĞİL.

Tekrar diyorum, bu bir aile firması değil. Hayır hiç mi düşünmüyorsunuz anlamıyorum ki, CEO'lar her halta karışabilir mi, bu kadar özelleşme diye birşey var. İşin ehilleri orada dururken herkes sırf 1 kişi söyledi diye kararı gerçekleştirir mi yani bunu aklınız alıyor mu? Böyle keyfine göre verilen kararlarla bu firmalar ilerler mi?

Biraz mantık ya, birazcık mantık.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

sen cok optimistmissin.

Optimist iyimser demek değil mi? İyimserlikle bunun ne ilgisi var?
Yorum yapacaksanız laf atıp bırakmak yerine bari adam gibi birşey yazın.

Corporation dediğimiz boyutta firmalar böyle çalışır, bu kotick'in kaprisleriyle ya da sizin birilerine ve birşeylere anlam yükleme çabanızla ilgili birşey değil. Hukuki bir olay. Yapılanma böyle oluyor.

Basit gerçekleri öne sürüyorum hepsi bu.
Sosyal ağlarda paylaş

maelstorm said:

Tekrar diyorum, bu bir aile firması değil. Hayır hiç mi düşünmüyorsunuz anlamıyorum ki, CEO'lar her halta karışabilir mi, bu kadar özelleşme diye birşey var. İşin ehilleri orada dururken herkes sırf 1 kişi söyledi diye kararı gerçekleştirir mi yani bunu aklınız alıyor mu? Böyle keyfine göre verilen kararlarla bu firmalar ilerler mi?

Biraz mantık ya, birazcık mantık.

maelstorm, besin zinciri ile hiyerarşi zincirini birbirine karıştırıyorsun sanırım.

hiyerarşi zinciri, besin zinciri gibi aşağıdan yukarı gitmez; yukarıdan aşağıya gider. ceo dediğin gibi "şu karakterin sesi böyle olsun" demez; ama derse, o ses ceo'nun dediği gibi olur.

haliyle çıkacak oyunun türünde, tarzında, çıkış tarihinde, fiyatında, kutusunun şeklinde vs herşeyinde son söz hakkına sahip kişidir. bu o kadar kesin bir gerçektir ki; bir oyun ciddi zarar edip firmayı zora soktuğunda, ceo'nun "yav benim ne suçum var? altımda çalışan uzmanlık sahibi profesyonellerin verdiği kararlar bu zarara sebep oldu" diyemez. bu sebepten ceo ne derse o olur.

icra kurulu başkanı sadece kulağa afilli gelen bir tamlama değil yani. kişinin, icra edilen herşeyden sorumlu olduğunu belirten bir tamlama.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

hiyerarşi zinciri, besin zinciri gibi aşağıdan yukarı gitmez; yukarıdan aşağıya gider. ceo dediğin gibi "şu karakterin sesi böyle olsun" demez; ama derse, o ses ceo'nun dediği gibi olur.

Hayır, öyle olmaz. CEO YÜKSEK SEVİYE kararlardan sorumludur. Makro yapar yani, mikro yapmaz. Mikro yapmak isterse bu kararları yönetim kuruluyla konuşulur. Kabul edilmek zorunda değildir.

said:
haliyle çıkacak oyunun türünde, tarzında, çıkış tarihinde, fiyatında, kutusunun şeklinde vs herşeyinde son söz hakkına sahip kişidir. bu o kadar kesin bir gerçektir ki; bir oyun ciddi zarar edip firmayı zora soktuğunda, ceo'nun "yav benim ne suçum var? altımda çalışan uzmanlık sahibi profesyonellerin verdiği kararlar bu zarara sebep oldu" diyemez. bu sebepten ceo ne derse o olur.

Son söze sahip olmak, mikroya karışmak değildir. Hayır yani akıl var mantık var, bir firma böyle çalışıyor olsa, CEO'ların bildiğin dahi olması gerekir. Adamlar grafik, ses, tasarım, reklam vs HER KONUDAKİ HER DETAYI nasıl incelesin? Bir kere bilgi gerekir, ehillik gerekir. Adamlara genel raporlar gelir. Alttaki ehiller ne işe yarıyor? Onlar kontrol ediyor, sonra oraya sunuyor.

said:

icra kurulu başkanı sadece kulağa afilli gelen bir tamlama değil yani. kişinin, icra edilen herşeyden sorumlu olduğunu belirten bir tamlama.

Evet herşeyden sorumludur. Ama bu her detaya bakıp BİZZAT karar verdiği anlamına gelmez.

Eğer CEO'lar her halta karışsaydı firmalar zaten böyle varolamazlardı. Herkes işini bilip yaparsa hayatta kalabilirler.

Bunlardan bağımsız olarak unutmamak lazım ki BLIZZARD ENTERTAINMENT, kendi oyunlarını kendisi geliştiren bir firma. Activ birleşimi de bunu etkilemedi.

Yahu anlamıyorum ki niye böyle birşeye inanmak istiyorsunuz... Hiç bir dayanağı yok, hiç bir arkaplanı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Hayır, öyle olmaz. CEO YÜKSEK SEVİYE kararlardan sorumludur. Makro yapar yani, mikro yapmaz. Mikro yapmak isterse bu kararları yönetim kuruluyla konuşulur. Kabul edilmek zorunda değildir.

yönetim kurulu, ceo'nun da üstündedir farkındasın di mi? yani ceo tek başına yapamadığı microyu daha üst bir kademeye gidip mi yapıyor?

ayrıca ben ceo bu kararlara karışamaz iddiana karşı çıkıyorum. yoksa aklı başında adam herhalde gidip ıvır zıvır işlerle uğraşmaz. buna aklı yetse vakti yetmez; ama isterse karışır ve istediği şekilde olur.
Sosyal ağlarda paylaş

tamam abi ne diyim, CEO ne derse öyle oluyordur, adam gidip "artık her karakter çıplak olacak" derse yaparlar, çünkü CEO'nun dediği herşey olmalıdır. Yönetim kuruludur, altında çalışan ehillerdir vs hiç birinin önemi yok. CEO isterse olur. Zaten böyle devasa şirketlerin böyle şahsi kaprislerle çalışması da son derece mantıklı.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Evet herşeyden sorumludur. Ama bu her detaya bakıp BİZZAT karar verdiği anlamına gelmez.

çok uzatmaya gerek yok bence de konuyu. şu yukarıda söylemiş olduğun bile herşeyi gösteriyor. bir insanın bir konuda sorumlu olabilmesi için, o konuda söz hakkına sahip olması gerekir.

aksi taktir edersin ki asıl o zaman mantığa aykırı olur.

koskoca idareci gibip ses teknisyeniyle muhattap olmaz. ceo'nun sorumluluğu paylaştığı proje yöneticileri vardır, muhattabı odur. proje yöneticisi de gidip ses teknisyeni ile muhattap olmaz, onun da kendi sorumluluğunu paylaştığı konseptçileri, sanat yönetmenleri vardır. bu şekilde sorumluluk aşağıya doğru gider ve evet haklısın düzgün bir idari piramitte bir kere sorumluluğu paylaştığın kimsenin işine karışman etik kabul edilmez; ama o adam isterse binada kullanılan tuvalet kağıdının kalitesinden, elf karakterin memelerinin ne kadar bıngıldak olacağına herşeyde söz söyleme yetkisine sahiptir.

sanırım anlaşamadığımız nokta böylece açıklığa kavuşmuş oluyor ve tartışma bitiyor.

bu arada senin medic ve scu'daki maelstrom olma ihtimalin nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

@huun: Ben de onu demek istiyorum. Mantıklı ve tutarlı olduğu sürece CEO'nun söz hakkı olduğunu zaten başından kabul ettim ama bu "kotick istedi oyun üçe bölündü" yok neymiş "kotick bişey yaptı" gibi iddialardan baygınlık geçirmekteyim.

Zira YAPABİLİYOR olması demek değildir ki YAPACAK olması. Ya da YAPABİLİYOR olması demek değildir ki tüm kararlar kendinden çıkmış olsun. Verilen kararların %90'ı ortak verilmiştir muhtemelen. Kendi verdiği kararlar da bir kapris doğrultusunda değil, bir mantık doğrultusunda verilir ve sonuçta bir onay sisteminden geçer.

Bir de son olarak Kotick Activision-Blizzard'ın CEOsu, evet. Ama blizzard oyun yapımı konusunda bağımsız bir firma olarak çalışıyor. Bu da yine bazı arkadaşların inatla görmezden geldiği bir konu.

Bu mesajın %80i sana değil başkalarına cevap oldu farketmişsindir:) Bu arada SCU ve medic'te vardım evet, ama benden önce de bi maelstorm varmış sanırım, ben sonradan gelmiştim alfin yurttan arkadaşıydım =P
Sosyal ağlarda paylaş

ya arkadaşlar, cidden enteresan. huun detayıyla anlatmış zaten, ben kısaca tekrar yazayım nedir durum:

activision blizzard değil procter & gamble olsun örneğimiz.

şimdi p&g'nin bünyesinde diyelim ki thunderstorm şirketi var. bunlar diş macunu, şampuan, sabun yapıyor. yakında yeni bir ürün daha çıkaracaklar ama ne olduğu belirsiz. p&g yakın zamanda geronimo adlı bir şirketle de anlaşmaya varmış, bunların çıkaracağı bir ürünü pazarlayacak. bu ürünün büyük ihtimalle çamaşır deterjanı olması bekleniyor. elde bu veriler varken, p&g'nin ceo'sunun thunderstorm'un çıkaracağı ürünün çamaşır deterjanı olmasına izin verme ihtimali bence (sonuçta şirket içinden gizli temasta değilim kimseyle, kamuya açıklanmış bilgilerden yola çıkıyorum) son derece düşük.

ve evet ceo'nun bünyesindeki şirketin hangi alanda bir ürün çıkaracağı hakkında hem yetkisi, hem sorumluluğu var. siz 20 milyar dolarlık şirketin "abi bırakın adamları kendi başlarına takılsınlar" diye mi yönetildiğini sanıyorsunuz cidden? kotick'in night elf göğsüne karışmasına gerek yok ama çıkacak oyunun türü hakkında elbette ki söyleyeceği sözü olacaktır, kendi şirketinin altından çıkacak ürünlerin birbirini kırmasına neden seyirci kalsın?

alt seviye bir iş değil yani bu, gayet makro bir karar oyunun türü. grafik değil, ses değil.

ayrıca activision blizzard'ın yapısı hakkında ciddi bir yanılsama var belli ki, kotick morhaime'in üstünde. ayrı ağaç filan yok. tippl var blizzard'dan sorumlu. kotick doğrudan morhaime'den sonraki halka bile değil.
Sosyal ağlarda paylaş

burada siz teorik, yazılı ceo tipinden bahsediyorsunuz. reel hayatta işler öyle gitmiyor. örneğin staj yaptığım bir fabrikada yılların kaşarlanmış kalıpçısı ceo ya olmaz o iş diyip projeyi yedirebiliyor. blizz de de buna benzer yığınla adam olduğunu düşünüyorum. o memeleri bıngıldatmak kolay değil. ha ceo ne istese olur mu olur tabi egosuyla birlikte ya şirketi batırır ya da batıramadan işsiz kalır, ya da firma bünyesinde bulunan kaşarlanmış adamlar yeni bir stüdyo açar (son 12 yıldır sıkça rastlanıldığı üzere.)

ha kalıpçı ceo ile nasıl muhattap oldu derseniz. atarlı adam direk açtı telefonu yumdu gözünü :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...