Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bu topikte küfür serbest olsun - kedi katliamı

fede

Öne çıkan mesajlar

Rewendor;

Farkındaysan ben hukuk sisteminin vereceği herhangi bir cezaya karşı birşey demiyorum.

Ben sevgi kelebeği olalım da demiyorum. Dediğim sadece biri bir şekilde bir hedef gösteriyor ve insanlar ona saldırıyor. Kimse olayı sorgulamıyor, "ulan bu adamın bunu yapmasına ne neden oldu?" demiyor çünkü sonunda bir şekilde kendisinin de suçlu olacağını biliyor. Ya da bana öyle geliyor. Benim canımı sıkan nokta sadece bu. Hatta kedinin başına gelenlerden daha fazla canımı sıktığını söylersem bunun yalan söylemiş de olmam.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

@4ever;benim dedigimi anlamamissin
bu olay yanlis duzeltmek icin 100lerce kisinin toplanmasini gerektirecek bisey degil.

Benim anladığım şu, ülkede neler oluyor siz bir kedi için tantana yapıyorsunuz.

Hep böyle olayları ufak tefek şeyleri görmezden geldiğimiz için bu durumdayız, herşeyi görmezden geliyoruz, bir devlet memuru bile seni beni azarlıyor ama susuyoruz görmezden geliyoruz.

Yazık abicim o kediye, hayvan işte sana karşılık veremez bişi yapamaz ufakcık birşey. Yarın bugnu yapan dengesiz gider sokakta senin benim 3 5 yaşındaki kardeşime vurur.

Ülkede bunun gibi binlerce olay var belki milyonlarca ama savunulacak yada aman abartınız denilecek bir yanı yok, 3 kişide olsan 5 kişide olsan hatalı buluyorsan koyacaksın tepkini.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Rewendor;

Farkındaysan ben hukuk sisteminin vereceği herhangi bir cezaya karşı birşey demiyorum.

Ben sevgi kelebeği olalım da demiyorum. Dediğim sadece biri bir şekilde bir hedef gösteriyor ve insanlar ona saldırıyor. Kimse olayı sorgulamıyor, "ulan bu adamın bunu yapmasına ne neden oldu?" demiyor çünkü sonunda bir şekilde kendisinin de suçlu olacağını biliyor. Ya da bana öyle geliyor. Benim canımı sıkan nokta sadece bu. Hatta kedinin başına gelenlerden daha fazla canımı sıktığını söylersem bunun yalan söylemiş de olmam.

Hah işte ideal bir düzende çok güzel ve doğru söyledin.

Ancak maalesef ülkedeki hukuk düzeni ideal değil, hatta yanından bile geçmiyor. En güzel örneği hatta örneği geçtim direkt gazete haberinde bu olayla ilgili yazıyor: çocuğun yaptığı işin hukuksal olarak bir cezası yok işte.

Bunun dışında insanların fazla galeyana gelip sinirlendikleri doğru, ancak hani kusra bakma da kediyi kafasını ezerek öldürmeyi haklı gösterebilecek ya da "bu çocuk neden yaptı ki bunu" dedirtebilecek herhangi bir durum dünya üzerinde yok. Kedi en fazla gidip çocuğu tırmalamış ya da ısırmıştır (ki hiç öyle gözükmüyor, hayvan bildiğin uyurken gelip saldırıyorlar) öyle bile olsa şu hareketi onlaylatabilecek bir durum değil bu. Bu yüzden insanların "bu çocuk niye böyle yaptı" diye sorgulamaması gayet doğal. Hani mesela bir kedi değil de başka bir insanı böyle öldürmüş olsa emin ol pek çok insan "lan niye yapmış diğer adam ne yapmış buna" diye sorgulardı, çünkü bir insanın diğerine yapabilecekleri bir kedinin insana yapabileceklerine oranla sınırsız gibi bir şey. Yani ortada sorgulamadan sosyal linç yok, sadece durum sorgulanamayacak kadar açık ve net olduğu için sorgulama kısmı pas geçiliyor.

Ha bana sorsan, toplumun böyle kendinde linç gücü ve hakkı görmesi hoş bir durum değil evet, ve durum fistanın da dediği gibi binlerce kişinin toplaşıp organize olacağı kadar ciddi bir durum değil evet, ama bu tür denyoluklarda denyoluğu yapan bir şekilde doğduğuna pişman olmalı ki gelecek denyolar denyoluk yapmadan önce 2 kere düşünsün. Adaletin bunu sağlayabildiği ve insanların adalete güvenebildikleri bir ülkede zaten bu cezanın verileceğinden rahat olan insanlar bu kadar galeyana gelmez zaten. Ama yaşadığımız yer Türkiye.
Sosyal ağlarda paylaş

Sürekli kendimi tekrarlıyor gibi anlaşılmam umarım;

Bu adamın belli ki birşeye siniri var, hepimizin birşeye siniri var. Ama insanlara sinirlerine neden olan şeylere tepki gösterip onları düzeltmektense sinirlerini aktaracak yeni birşey bulup ona tüm nefretini akıtmak ve uç noktalarda sivrilip belki de birşekilde bulundukları ortamda kendilerinden söz ettirmek daha çekici geliyor. Bu bakış açısı yıkılmadığı için de bu gidiş kendi üzerinde katlana katlana bir döngü yaratıyor.

Kendini nasıl tanımlarsın seni tanımadığım için bilmiyorum, ben kendimi eğitimli biri olarak tanımladığımdan ya da tanımlamak isteyeceğimden olan olaydansa olayın arkasındaki nedenleri ele almak bana daha çekici geliyor. Olan bir olayı sokaktaki herhangi bir adam da değerlendirir, tepki gösterir. Ne var ki onda.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

topic standart döngüsüne girmiş, ama bu sefer speys bellayla aynı cephede

ahahahaha

Bu arada uzun bişey yazdım explorer kapandı :( hukuk sistemi düzgün olsa halk bu tip girişimlere kalkışmazdı

Bu kediye yapılanın bebeğe tecavüzden farkı yok benim için ve hakedilen cezanın verilmemesi durumunda caydırıcı etki yaratmak isteyenlerden biri olduğumu ifade eden bi posttu :(
Sosyal ağlarda paylaş

E evet, buraya kadar anlaşamadığımız bir nokta yok zaten.

Ama ben bu olayın bir adım ötesine götürüyorum düşünceyi ve şunu diyorum:

Olayın arkasındaki sebeplere bakılmalı evet.

Ancak tekmeleyerek kutusundan uyandırılan bir kediyi böyle kafasını eze eze öldürmeyi haklı ya da kabul edilebilir çıkacak hiçbir sebep yok. Haliyle adamın şu hareketini açıklamak için kullanabileceği hiçbir sebep mantıklı olmuyor.

Hadi olayın arkasındaki nedenleri değerlendirelim, ne olabilir adamın gidip öyle kedinin kafasını ezmesini meşru kılacak bir neden?

Bundan dolayı da sebebi ne olursa olsun adamın yaptığına bu şekilde tepki verilmesi (doğru ya da değil tartışılır ama) normal.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

ulan birde sizene kediden caniden
cocugun ne hali varsa gorsun size noluyo
verdiginiz su enerjiyi kendi hayatiniza harcayin
salak misiniz , kaybettiginiz zamana yazik.
yok ben bos insanim diye diretiyorsaniz buyrun facebooka, izmire.
issiz cok nasi olsa.alin size eglence.vurun oldurun cocugu.birlikten kuvvet dogar.gogo

bir açıdan doğru

ama büyük bir açıdan da yanlış

burda izmirli olan hatta o sokakta yaşayan çoğu insan var
kimilerinin gavur diye hitap ettiği bir şehrin bir kediyi bile sahiplenmesi güzel bir şeydir bence
bu kadar insanın kedilere taptığı sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

Fistan gibileri çok değildir umarım

sen kimsin?
sipeyskeyk said:

fistan gereksiz bir adam ya, takmayın.

sen kimsin?
Aket-Atum said:

Ben Fistan gibiyim.

aklın yolu bir.tşk.
Soimyr said:

Fistan, ghost1989 dan daha boş bi adamsın. Hoş senelerdir marjinal olma takıntından kaynaklanan absürd postlarına alışmıştıkta, yeni bir order of magnitude olmuş bu son postun.

evet ingilizce yazıyorum kuulum sry :(
sen kimsin?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...