Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kotick'e göre Bungie hariç tüm developerlar kaka.

siddharta

Öne çıkan mesajlar

Her insanın, belirli konular hakkında bir kabulleniş sınırı var.
Bunu her konuya yayabilirim ben, ama konumuz oyunlar ve türleri.

Sen kabullenmişsin, "tamam şu sınırdan itibaren bu oyun buna benzer" diye. Ama bu tamamen senin kabullenişin,bir şekilde kendini bazı doğrularla kanalize edip ikna etmişsin ve bunu savunuyorsun.

Tamam hayatı kolaylaştırıyor bu yaklaşım, ama yanlış. Hele hele, ticari ve manevi başarısı kanıtlanmış yapıtlar için kalkıp klon demen çok yanlış. Ki aynı türün birbirinden çok farklı oyunları bunlar. Oyun oynayan adam olmasan hiç takılmıcam bu duruma ( bide modsun şu bölümde ).

Mesela benim yanımda oturan bir iş arkadaşım var, pakistanlı. Adam bi-haber oyun dünyasından. Bu adam için yeryüzündeki bütün oyunlar aynı mesela. Adam kabullenmiş, çekmiş sınırını orada durmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

benim gibi düşünen nedir lol, illa tek tek incelememiz mi lazım oyun mekaniklerini? belli bir ekol var, bunun yolunda giden oyunlar var. paylaştıkları oyun mekanikleri aynı, direksiyonu soldayken sağa koyunca devrim yapmış olmuyor bir oyun. ha gidersin vankel motor yaparsın, (dawn of war) o zaman biraz olsun değişmiş deriz. hoş gerçi onların bile benzer yanı çoktur ama dune 2 klonu denecek raddede değil. ha klon kelimesi rahatsız ettiyse tarzı veya ekolü de diyebilirsiniz, ısrar etmiyorum o kelimede. sadece türün saplanıp kaldığı batağa hayıflanmamdan ötürü sert bir kelime olarak seçtim onu.

o türde giden tüm oyunlar ona benzemek zorunda değil işte, o kimi geliştiricilerin kıtlığı. zaten bu hayli gereksiz ve defalarca yapılmış tartışmanın tekrar doğma noktası da benim bungie'nin basmakalıp rts yapmak yerine myth serisi ile yeni birşey denemiş olduğunu söylememdi.

sınır mınır diye birşey yok. açarsın oyunu bakarsın oyun mekaniklerine. bir arabanın motorunu açıp parçalarına bakmaktan pek farklı değildir. bir pistona piston dediğin gibi kaynak toplamalı oyun da kaynak toplamalıdır. böyle başka başka parçalar biraraya gelince bütününü oluşturur. efendim daha fazla ünite varmış da bilmemneymiş. bujilerin sayısını arttırınca yeni bir motor çıkmıyor ortaya, gene aynı şey.

gözden kaçmasın diye tekrarlayayım yukarıdakini: dediğim gibi klon kelimesi bu kadar rahatsız ettiyse başka birşey de diyebilirsiniz.

neyse bu konuyu da halettik sanırım. esas meseleye dönmek gerekirsek kotik gene kotikliğini yapmış. blizzort'tan sonra bungie'nin de gelirine ortak olunca bu sahne gerçek olacak şaka maka. :(
http://images.lazygamer.co.za/2009/08/KotickMcduck.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

said:
gecko, satış başarısını getirip getirip sunuyor blizzortçular ama, onlara ne demek lazım o halde? tongue sticking out smiley

twilightın, justin bieberin, kolbastının da satış başarısı yüksek, ama bu satış başarısını sağlayan müşteriler fix. sadece belli bir grup çok beğeniyor diye o eseri muhteşem vb. diye pazarlamak yanlış, tekrar ve tekrar söylüyorum gears of war varken halo oynanmaz artık.
Sosyal ağlarda paylaş

konu dışı olacak ve aslında bende halo hater sınıfına girebilecek biriyim ama halo nun neden başarılı olduğu konusunda yanılgıya düşüyorsunuz.

oyun overhyped olursa incelemecilere parada yedirsen inanılmaz reklamda yapsan oyun satarda çıktıktan 3 yıl sonra bile günde 10binlerce maç 100binlerce oyuncusu olmaz.overhype a inanlar alır en fazla 2-3 ay oynayıp meh yine kandırıldım der oyunu rafa kaldırır.(gears of war2 böyle oldu mesela)

ms nefretinizi bungie e otomatik transfer etmeyin.adamlar şu veya bu şekilde en az 8 milyon satan fps yapıyor.bir kerede biz kralız en iyiyiz x oyunu da neymiş ilk gün satışımız bile o oyunun toplam satışından fazla >:D< dediklerini gördünüz mü duydunuz mu?

bunları yapan ms.bungie dekilerde aksine sırf birşey söylenmesin diye kıytırık oyunlara bile beğenerek oynadık falan diyor.sadece halo yapıyorlar!! diyenleri susturmak için reach in yaptıkları son halo oyunu olacağını bile söylediler.3 tane halo oyunu yaptılar adamlara laf söylendi.valve half-life 3-4 ü yapsa kralsın valve ! 1 numarasın!! denir.tamamen bakış açısı sorunu bunlar :P

bende halo sevmemde seveni anlarım.halo dan nefret ediyorum reklam sayesinde satan oyun!!!111 diyene soruyorsun oynadın mı?yok oynamadım.hadi oynadım desin.ne kadar nasıl oynadım singleplayer ına 1 saat baktım grafkssss ler berbat tı sıradan fps idi kapattım bir dahada oynadım. sevmemek için bile belli bir bilgi seviyesinde olmak lazım.

reklamda kötü birşey değil.kötü olan şey insanları kandırmak false hype vb şeylerdir.adamlar oyun yapıyor yüce half-life kadar olamadık onun kadar satmamalıyız diyip reklam yapmasınlar mı?sermaye var oyunda online olarak başarılı ms de xbox ın geleceğini bu oyuna bağlamış.böyle bir oyun satar.

milletin kazandığı parayı nasıl harcayacağınada biz değil kendileri karar versin.

kotick te bana göre bungie i değil ms nin reklam politikalarını övüyor.direkt olarak reklamda ms i örnek alıyoruz demek yerine(diyemez zaten) bungie i beğendiğini söylemiş :)
Sosyal ağlarda paylaş

abi ne yapsin ms milyon dolarlar harcadigi urunun reklamini yapmasin mi? veya fikir soruldugunda, oyun fuarlarinda falan "abi valla yaptik bi FPS ama en iyi degildir tahminen ya, bi battlefield olsa da oynasak" mi desin?

farkinda misiniz bilmiyorum da multi milyar dolarlik businesslar bunlar? marketing olmayacak da ne olacak. MS'e bok atmak dunyanin en kolay isi anasini satayim, uzerine cool oluyosun bi de iste ne guzel.

Ya isin en komigi ne biliyor musunuz, oyunun ana menusunu bile gormemis insanlar bok atiyor oyuna. Calismaya basladigimdan beri ozellikle bu tur insanlara cok tepkiliyim, yillarca emek var ortada, sonra hiyarin biri cikiyor daha ne oldugunu bile bilmeden, tarafsiz bir sekilde bi oyunun karsisina oturmadan basliyor "LOL M$, LOL HALO, LOL BUNGIE". Komik yani durum sinir bozucudan ote.

Mesela guzel bir ornek computerandvideogames.com dan gelmis. Aptal herifler akillarinca Halo'ya bok aticaklar, demisler iste yayildigi gun en cok oynanan oyun olmasini beklerdiniz di miii, ama oyle degil demisler.

http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=266101&skip=yes

komik nokta su ki, verdikleri raporun bitis tarihi 13 eylul. Reach official olarak 14 eylul'de cikti. yani, sadece Microsoft ve Bungie calisanlari ve onlarin yakinlari ve oyun endustrisi calisanlari (dergiler falan) bile tek basina 3. en populer oyun yapmis.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...